Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eczacılık

Eczacılık fakültelerinde, 5 yıllık lisans eğitimini başarı ile tamamlayan; ilacın üretiminden hastaya ulaştırılmasına kadar her aşamada yetkinlik sahibi olan kişilere eczacı (ecza: ilaç, eczacı: ilaç ile uğraşan) denir. Eczacılık fakülteleri Farmakognozi (bitkisel-hayvansal ilaç hammaddeleriyle ilgilidir), Farmakoloji (ilaçların vücut üzerindeki etkilerini inceler), Farmasotik Teknoloji (ilaçların üretim teknikleriyle ilgilidir), Farmasötik kimya (ilaç hammadddelerinin sentezlenmesiyle ilgilidir) gibi anabilim dallarında ve meslekle ilgili diğer bilimlerde eğitim verir. Bu mesleğe mensup kişiler serbest eczacılık (eczane eczacılığı) yapabilir; ilaç endüstrisinde AR-GE, üretim, kalite kontrol, ruhsatlandırma, pazarlama gibi birimlerinde görev alabilir, hastane eczanelerinde mesul müdürlük yapabilir ve ayrıca kamu kuruluşlarında ya da ecza depolarında mesleğini icra edebilir. Son yıllarda önem kazanan "klinik eczacılık"ın ülkemizdeki eczacılık fakültelerinde ders olarak okutulması 2000'li yıllarda başlamıştır. İlaçların üretimini, dağıtımını, geliştirmesini ve insan vücudundaki etkileşmeleri inceleyen bilim dalıdır.

Ağustos 2015

Enfal Anıl, bir soruya yanıt verdi.

Kaç çeşit reçete vardır?

Yeşil, kırmızı, turuncu ve mor reçete vardır. Bunlar ilaçların özelliklerine göre eczaneden temin edilmek istendiğinde yetkili doktorun verdiği miktarlarda temininin kontrol edilebilmesi amacıyla düzenlenmiştir.Yeşil reçete ile satılan ilaçlar içerisinde bağımlılık yapabilecek maddeleri bulundurur.
Kırmızı reçete ile satılan ilaçlar; uyarıcı olma etkisi nedeniyle uykusuzluk yapar, böylece hem uykuyu engeller hem de dikkati toplamaya yardımcı olur.Turuncu reçete; hematolojik hastalara yazılır yani kan ürünü reçeteleridir.Mor reçete ise esasında ilaç kapsamı olarak turuncu reçete ile aynıdır. Ancak mor reçetenin turuncu reçeteden farkı daha fazla doz yazılması gereken durumlarda kullanılır.
Temmuz 2015

Erdal, bir soruya yanıt verdi.

Ağrı kesici ilaçları kimyasal olarak vücudumuzda nerelere nasıl etki eder? Yan etkileri sadece açıklamalarında yazılanlarla sınırlı mıdır?

Ağrı kesici nerelere etki etki eder diye bişey yok. Ağrı kesicinin görevi vücuttaki sinaptik etkileşimleri yani sinirler arasındaki bağlantıyı zayıflatmaktır. Bu şekilde vücudun neresi ağrırsa ağrısın , ağrı beyine iletilmez yada yavaş iletilir. Yani vücudun tamamına etki eder.
Şubat 2015

Hazar Yılmaz, bir soruya yanıt verdi.

Bir ilacın reçeteli mi reçetesiz mi satıldığını online olarak nasıl öğrenebilirim?

Bildiğim kadarıyla bireysel kullanıcılar için güncel olarak ilaçların reçeteli yada reçetesiz satıldığını öğrenebileceğiniz bir bakanlık sitesi / sistem yada herhangibir program yok . Genel anlamda internette ilaç ile ilgili bir miktar araştırma yaptığınız zaman karşınıza çıkan bilgiler (ki buna ilacın reçeteli yada reçetesiz satılamayacağıda dahil) en azından kullanıcı yorumlarındanda olsa karşınıza çıkabilecek bir bilgi. Ve reçetesiz olarak satılamayan bir ilacın bu yönetmeliğinin değişmesi çok zor. yani internette ilacın reçetesiz satılamadığına dair bir bilgi yada yorum ile karşılaşırsanız eğer bu büyük ihtimalle geçerliliğini koruyan güncel bir bilgidir. Fakat sağlık ve ilaç yönetmelikleriyle ilgili değişimler çok hızlı ve çabuk yaşanabiliyor. Bu yüzden dün reçetesiz olarak aldığınız bir ilaç bugün reçete ile (kontrole tabii ilaçlar) satılan katagorideki ilaçlara dahil olmuş olabilir. Eczanede kullanılan ''rx media pharma'' benzeri geniş kapsamlı programlar var. buradan bizler programa girdiğimiz zaman ilaçlarla ilgili çoğu bilgi ile birlikte ilacın reçeteli yada reçetesiz satıldığı bilgisine ulaşabiliyoruz. Programın android sürümü ''google play'' de mevcut ; fakat 200-300 tl arası yüksek bir yıllık kullanım bedeli istiyor . En pratiği sizin yapabileceğiniz bu konu hakkında bilgi almak için en yakınınızdaki eczaneye danışıp bilgi almak. Yada herhangibir ilaçla ilgili reçete şartı olup olmadığına dair bir soru işareti takılırsa aklınıza bende buradan yardımcı olmaya çalışabilirim.
Ocak 2015

Fat Ma, bir soruya yanıt verdi.

Cumartesi günleri eczaneler açık oluyor mu?

Öğleye kadar bütün eczaneler açık. Öğleden sonra tatil. Sadeve nöbetçi eczane açık
Ocak 2015

Jandıl Demir, bir soruya yanıt verdi.

Cumartesi günleri eczaneler açık oluyor mu?

Eczaneler açılmaz ama her gün bir nöbetçi eczane vardır nöbetçi eczaneyide tüm hastahanelerden öğrenebilirsiniz
Eylül 2014

Şenol Deniz Ikizer, bir soruya yanıt verdi.

Cumartesi günleri eczaneler açık oluyor mu?

Her gün her saat açık eczane var hangisine gideceğini bilirsen tabi nöbetçi diye bir şey bulmuşlar.
Eylül 2014

Ahmet Caner Sönmez, bir soruya yanıt verdi.

Cumartesi günleri eczaneler açık oluyor mu?

Nöbetçi eczaneler cumartesi-pazar açık oluyor elbette de bu soru bana bi garip geldi!
: )
Temmuz 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2014

Sertaç Kızılkaya, bir soruya yanıt verdi.

Vicks kullanımı nasıldır? Nelere iyi gelir?

Solunum yolu açılmasında rahatlatıcıdır. Çocuklarda kullanılmamalıdır.Mentol bazı astım hastalarını rahatsız edebilir. Okalüptus çiçeği aroması özellikle solunumu rahatlatıcı etkiye sahiptir.
Daha fazla

8 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.