Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eczane

Eczane Türk Dil Kurumunun sözlüğünde ilaçların yapıldığı ve satıldığı yer olarak tanımlanmaktadır. Eczane kelimesi Arapça 'Ecza' ve Farsça 'hane' kelimelerinin birleşiminden oluşmuş ve zamanla evrimleşerek kısalmıştır. Osmanlı döneminde Fenn-i saydalâni veya fenn-i ispençiyari denilmekteydi. Müslümanlar, ilk resmi eczaneleri daha 708'de, el-Mansur’un hükümdarlığı zamanında kurdular. 9. yüzyıldan itibaren, askeri sağlık işlerine ait olanları da dahil bütün eczaneler, resmi denetlemeye tabi tutuluyorlardı. Her şehirde yeni eczacıları imtihan eden ve onlara lisans veren, eczacıların bir şefi vardı. Bu eczaneler, bizzat sağlık zabıtası memurları tarafından muntazam şekilde denetlenirlerdi. Türkiye'de açılan ilk eczanelerden biri Eczane-i Hamdi'dir. Modern eczaneleri 5 yıllık eczacılık fakülterinden mezun olarak eczacı unvanı almış kişiler açabilir. Eczanelerin ruhsatları sağlık müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı'nın sorumluluğu altındadır. Bir eczanenin kullanım alanı 35 metrekareden küçük olamaz. Zemini yanmaz ve temizlemesi kolay bir madde ile kaplanması gerekir. Bir eczanede izin verilen giriş kapısı sayısı 1 ile sınırlıdır. Her hangi bir ilçede 2 veya daha fazla eczane varsa nöbet düzenlenir. Nöbet listeleri eczacı odaları tarafından düzenlenir. Eczaneler ilaç satılmasına ruhsat verilen dükkânlardır. Eczanelerde eczacılara yardım eden kişilere Eczane Teknisyeni (eczacı kalfası) denir. Eczaneler özel ve kamu kurumları (Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı) ile özel anlaşmalar yaparak bu kurumlara bağlı olanların ilaçlara ulaşmasını sağlarlar.

Mart 2015

Hazar Yılmaz, bir soruya yanıt verdi.

Beyaz reçete nedir? Beyaz reçete ile verilen ilaçlar doktora gidilmeden direk eczaneden alınabilir mi?

Beyaz reçete ''kontrole tabii olmayan ilaçlar'' olarak adlandırılan katagoriye dahildir. Pek tabii beyaz reçeteye tabii ilaçları elinizde herhangi bir reçete olmadan direk gidip eczaneden alabilirsiniz.
Aralık 2014

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Lösemi ilacı nasıl ve hangi sebeplerden dolayı karaborsaya düşmüştür? Sizce güvenirliğini kaybetmiş midir?

Sadece lösemi değil ölümcül hastalıkların neredeyse tamamında ilaç bulunamıyor. Sağlık bakanlığının fiyat politikası yüzünden yurtdışındaki ilaç üreticileri Türkiye ye ilaçları vermiyor. Karaborsa ilaç güvenilir mi? Bunu sadece ilacı satan bilir.

Ama insanları mağdur eden akp li sağlık bakanı bulunmayan ilacı bizzat ben bulacağım diye söz verdi TV lerden belki o biliyordur karaborsa ilaç güvenlimi güvenilmez mi diye.
Aralık 2014

Pınar B., bir soruya yanıt verdi.

Lösemi ilacı nasıl ve hangi sebeplerden dolayı karaborsaya düşmüştür? Sizce güvenirliğini kaybetmiş midir?

İlaç fiyatı yüksek olduğu için karaborsaya düştü. Ve insan sağlığının önemi kalmadığı için (!) kanser ilaçların sahtelerini bile yapıyorlar.
Haziran 2013

Sorumsorumsak, bir soruya yanıt verdi.

Son kullanma tarihi geçmiş bir ilaç ne kadar zaman daha kullanılabilir?

Son kullanma tarihini koymuşlar ki o tarihten sonra kullanma diye :) o yüzden bu riski göze almayın :)
Mayıs 2013

Fatih Orhun Uzun, bir soruya yanıt verdi.

Son kullanma tarihi geçmiş bir ilaç ne kadar zaman daha kullanılabilir?

Son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar kullanılması risklidir çünkü içindeki maddeler değişime uğramıştır ve farklı etkiler yapabilir. Ve tarihi geçmiş ilaçların etkisi bitmiştir.
Kasım 2012

Selis Çataklı, bir soruya yanıt verdi.

Lösemi ilacı nasıl ve hangi sebeplerden dolayı karaborsaya düşmüştür? Sizce güvenirliğini kaybetmiş midir?

SGK bu ilacın bedelini ödemeyerek ilaç fiyatının 7.90 tlye düşmesine neden olmuştur.Bu yüzden firma ilacın Türkiye'ye dağıtımını durdurdu ve ilaç karaborsaya indi.İlacın fiyatı yaklaşık 800 liraya ulaştı.

22 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Ecza

31 Kullanıcı   8 Soru   20 Yanıt