Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eğitim Bursu

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Aralık 2016

Ece Naz Sonat @lorquina

Burs verebileceğim üniversite öğrencilerini nasıl bulabilirim?

Ece Hanım Merhaba;
Antalya'da yaşayan ve hiç ailesi olmayan Açıktan 2 tane üniversite okuyan bayan bir arkadaşım var. Gerçekten ihtiyacı var ve durumu çok iyi değil ... Yaşadığı zorluklar yüzünden her şeye küsmüş durumda ben elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum fakat nafile... Eğer isterseniz size beni takip ederseniz özel mesaj olarak iletişim bilgilerini verebilirim. Çünkü aksi takdirde size mesaj göndermeme sistem izin vermiyor... Saygılarımla
Kasım 2016

Mesut Yurt @mesutyurt

Yurtdışında burslu okuyabilmek için neler yapabilirim?

Çoookk ama çook paranın olması lazım
Temmuz 2014

Hasan @hasan111220691

Temmuz 2014

Mustafa Alan @mustafaalan

Özel olarak hangi üniversiteler başarısızlık sonucunda burs kesmiyor?

Düşündüğün ve tutturduğun üniversiteleri teker teker arayıp sor. Şartlar değişken oluyor. Tercihlerin belli bir sayıda olacağından üşenmeden teker teker okulların öğrenci işlerini ara en iyi yanıtı onlar verir.

Örneğin benim üniversitemde burs yönergesi;

Haliç Üniversitesi

ÖSYM sınav kılavuzunda belirtilen burslu öğrenci kontenjanlarına yerleştirilen öğrencilere verilen ve öğretim ücretinin tamamını veya bir kısmını kapsayan karşılıksız burslardır. Bu burslar, yabancı dil hazırlık sınıfı dahil olmak üzere devam eder.
Merkezi Yerleştirme Sınavı ile kazanılan burslarının azami süresi, ilişiğin veya bursun herhangi bir şekilde kesilmemiş olması kaydıyla,
  1. İngilizce Dil Hazırlık Programı için 1 yıl,
  2. Önlisans programları ve DGS ile yerleşen öğrenciler için 2+1 yıl,
  3. Lisans Programları için 4+1 yıldır.
Yukarıda belirlenen ek süreler sonunda öğrenimini tamamlayamayanların bursları kesilir. Şöyle ki 4 senelik bölüm okuyorum ve 5 sene de bitiremediğim takdirde bursum kesiliyor.
Aralık 2013

Gizem Kamçı @gizemkamci

Yakın doğu üniversitesinin hemşirelik tam burslu bölümüne girmek istiyorum bursu nasıl kazanacağımı bilmiyorum, sınava mı tabi tutulacağım?

Universitelerin bunyelerinde birden fazla burs cesidi vardir. Ösym, tubitak gibi kurumlarinda bu burs cesitlerinde kontejanlari vardir.mesela her sene bahsettiginiz universite 20 tane tam burslu, 10 tane %50 burslu almayi yök e bildirmistir.eger siz bu burslari alabilecek bir puan alabilirseniz ygs-lys sinavlarindan o zaman tam burslu bir sekilde istediginiz bolumu okuyabilirsiniz.

Ayrica burssuz bir sekilde universiteye girip başarı bursu, bolum birinciligi bursu veya ozel sinavlarla farkli farkli burslar kazanabilirsiniz

Ama birseyden de emin olun;

Universiteye girmek degil, universiteden çıkabilmek zordur : )
Ekim 2013

Ayşe Aliosman @ayse13

Özel bir üniversite'de tam burs nasıl kazanılır?

Bende özel bir üniversite de tam burslu okuyorum. Üniversite tercihinizi yaparken özel üniversitelerin tam burslu olan ve ücretli olan bölümlerinin kodları ayrı oluyor. Tam bursun karşılığı olan kodu yazıp listenizi gönderiyorsunuz, eğer puanınız tutarsa ösym tarafından tam bursla o bölüme yerleşmiş oluyorsunuz. Okulla bir alakası olmuyor. ( Not: bursu kaybetme korkusu olanlar; bunun için özel çaba göstermeniz gerekiyor. )

Birde okulun ilk yılı ücretli girip daha sonra sene sonu ortalamanın yüksek olması durumunda okul tarafından verilen başarı bursları oluyor. Bu burs sayesinde de tam burslu öğrenci gibi okula ücret ödemiyorsunuz. Ancak buna güvenerek tercih yapmamanızı öneririm. Her okulda uygulanan bir olay değil.
Ağustos 2013

Boraq @Boraq

Başarılı öğrencilere daha çok burs şansı verilirken vasat öğrencinin suçu nedir?

Başarılı öğrenciler başarısız olduğunda , bursunun kesilmesi durumu , bu soruda bir cevap olabilir mi?
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Yurtdışında okuyan öğrenciler hangi burslardan yararlanabilir?

Yabancı hükumetlerin burslarından KYK bursuna kadar birçok kurum, vakıf ve dernek yurt dışı öğrencilerine de burs veriyor. Bunu üniversitelerinizin duyurularından da takip edebilirsiniz.Diğer kaynaklar: akademisyenler.org/burslar/burs_yurtdisi...
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

KYK'dan torpille burs alınır mı?

Pek sanmıyorum. Fakat evet, açıklamada yazdığınız ne yazık ki gerçek. Açıkçası bir torpil işi de olabilir. Çünkü öğrencilerimiz başvuru yaparken tüm bilgilerini veriyor ama biz neye veya hangi oranlara göre burs verilip verilmediğini bilmiyoruz. Hali vakti gerçekten çok iyi olanlara burs çıkabiliyor. Benim çevremde örnekleri var fakat başarıları da gerçekten yüksek. Öte yandan gerçekten ihtiyacı olana çıkmıyor. Sanmıyorum diye düşündüğüme gelince... Başvuru değerlendirmesinin bilgisayar tarafından yapıldığını biliyorum. Bu nedenle KPSS atamaları gibi sonuçlandırma bilgisayardan yapıldığı için ve eğer öyleyse bilgisayarın bunu neleri baz alarak yaptığını bilmediğimiz için kesin bir şey söyleyemeyiz.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

KYK'ya burs için nasıl başvurulur? Başvururken gereken belgeler nelerdir?

  1. Üniversiteye ilk defa kayıt yaptıran öğrencilerin burs/öğrenim kredisi müracaatları, ÖSYM sonuçları açıklandıktan sonra kurumun kyk.gov.tr web adresinden kabul edilmektedir. Bunun için KYK sitesini takip edin.
  2. Ara sınıf, ön kayıt, özel yetenek, master-doktora öğrencilerinin müracaatları da kyk.gov.tr web adresinden kabul edilmektedir.
  3. Burs/öğrenim kredisi müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere dair belgeler ise istenmemekte olup beyan edilen bilgilere ait kontroller ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamda alınarak yapılmaktadır. İstenilen belgeler öğrencilerin öğretim kurumlarında ve Kurumun kyk.gov.tr adresinde ilan edilmekte, Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin ise adreslerine duyuru yapılmaktadır.
Temmuz 2011

Erol Sürmeli @erolsurmeli

343 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.