Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ekmeleddin İhsanoğlu

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ağustos 2014

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir?

Yüzde 40 yakın bir oy alan kibar nazik bir amcadır.

Bir çok insanın seçim sonuçlarına yorum yaptığını, bu nasıl olur dediğini, çıkan sonuca inanamadığını görüyorum, başka ne bekliyorlardı hiç anlamıyorum, burası Türkiye, elimizdeki malzeme bu, CHP ve MHP, Erdoğanı zorlamak isteseydi İhsanoğlunu aday gösterirmiydi hadi gösterdi miting meydanlarında yalnız bırakırmıydı, hatta bir adım ileri gidiyorum Erdoğanın ilk turda küçük bir farkla seçilmesi için bu planı yaparak aday gösterdiler İhsanoğlunu ve planlarıda aşağı yukarı tuttu 51 ve altı olsa daha çok sevinecekti İhsanoğlunu keşfedenler. Ama 55-60 gibi bir oyla Erdoğanı Cumhurbaşkanı yapmama kafasına girdiler, o da tuttu. Göl yoğurt tutarmı? Tutar mı, tutar, CHP nin yüzde 3 gibi bir oyu Demirtaşa gitti o oyları ve tatilcilerin liboş oylarını alınca zaten kazanıyor İhsanoğlu, CHP ve MHP Gerçekten İhsanoğlunun kazanmasını isteseler bu oyları almak için çaba gösterirdi, kaybedecek ata oynamadılar, yine plaseyi birinci yaptılar.

Tespiti bitirecek sözü söyleyip keyfimize bakalım fuck the system .
Temmuz 2014

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

CHP'nin Ekmeleddin İhsanoğlu'nu cumhurbaşkanlığı için aday göstermesi ilkelerinde bir evrim midir yoksa geçici olarak politik bir manevra mıdır?

Hiç biri değildir. Çünkü soru yanlıştır. CHP, Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aday olarak göstermemiştir. Doğrusu: CHP ve MHP, Ekmeleddin İhsanoğlu'nu ortak aday olarak göstermiştir.


Mesele şudur; AKP'nin R. Tayyip Erdoğan'ı aday göstereceğini sezen bu iki parti, cumhurbaşkanlığı seçiminde, resmî olmayan bir ittifaka giderek ortak aday çıkarmışlardır. Bunu da hop diyerek, pat diyerek değil, görüşerek, tartışarak, uzlaşarak yapmışlardır.


Eğer ki, AKP'nin toplum nazarında oy toplama kaabiliyeti bu kadar yüksek olmasaydı ve CHP, salt kendi adayıyla nispeten yüksek oy toplayabilecek durumda olsaydı o zaman bu sorudaki gibi CHP'nin bir adayından söz edilebilirdi ve o zaman gösterilen adaya göre CHP'nin ilkelerinde bir evrim mi olmaktadır yoksa CHP bir politik manevra mı yapmaktadır, bu tartışılır olurdu.
Temmuz 2014

Ankra Hkuk, bir soruya yanıt verdi.

CHP'nin Ekmeleddin İhsanoğlu'nu cumhurbaşkanlığı için aday göstermesi ilkelerinde bir evrim midir yoksa geçici olarak politik bir manevra mıdır?

Ekmeleddin İhsanoğlu, siyasi bir manevradır ve yapılmak zorunda olan bir manevradır. Tıpkı Mansur Yavaş gibi... Umarım bu manevralar, CHP'nin genel anlayışını da bu yönde değiştirir.

CHP, halkın manevi değerlerine saygı göstermezse asla başarılı olamaz. İnanan insanları 'aptal' olmak ile suçlayan, hacca giden amcayla dalga geçen CHP milletvekilleri gördük. Hele ki başörtüsüne karşı olan düşmanlığını devam ettirirse, CHP daha da küçülür.

Halkçı olmak için, öncelikle halkın değerlerine saygı duyulmasını öğrenmek lazımdır.
Haziran 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Tehlikeyi Haber Veren Bir Fantezi... - Orhan Erinç

Yalap şap denilebilecek bir düzeyde oluşturulmuş kurallarla, hırsın ve öfkenin öne geçirildiği bir ortamda yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin pek de hayırlı sonuçlar vermeyeceği söylenebilir.
Şu günlerde en çok tartışılan konu çatı adayı Ekmel Bey ve geçmişi ile seçimikazanırsa neler yapacağına ilişkin olumlu olumsuz görüşler.
Tayyip Bey’in aday olması halinde başkanlık sistemine geçileceği olasılığının dilegetirilmesi dışında pek bir şey söylenmiyor. Oysa anayasa ve yasalar yürürlükte ise (ki Yüksek Seçim Kurulu’nun kimi kararlarına bakarsanız öyle görünmüyor) bir dizi sorun Türkiye’nin önüne dikilecek.
***
Cumhurbaşkanı adayı olmak isteyen üniversite mezunu ama işsizlikten kamudaodacılığa razı olmak zorunda kalmış bir yurttaş görevinden ayrılmak zorunda.
Ama anayasa kuralına göre cumhurbaşkanı tarafından atanmış ve istifa etme hakkıolan başbakanın istifa zorunluğu yok! Kendisi öteki kamu görevlileri gibi
“görevi
kötüye kullanmaktan” yargılanabiliyor.
Engel başbakanlığı değil, milletvekilliğidokunulmazlığı...
AKP’nin aranan koşullara uygun bir ilçe başkanı, kendisini aday gösterecek 20milletvekili bulursa partideki görevinden istifa etmesi gerekiyor.
Ama genel başkanı aday olursa görevini sürdürüyor.
Hem başbakanlık, hem de genel başkanlık getirisini kullanıp öteki adaylara eşit durumda olmadan...

***
Varsayalım ki Başbakan aday gösterildi ve 10 Ağustos’taki ilk turda kazandı.
Yüksek Seçim Kurulu’nun kesin sonucu Resmi Gazete ile duyurduğu an artıkbaşbakan ve genel başkan değil.
Çünkü anayasaya göre milletvekilliği ve AKP üyeliği sona eriyor. Milletvekili olmayan da başbakan olamıyor.
Başbakan olmayınca hükümet de görevden ayrılmış oluyor. Yenisi kurulana kadar göreve devam edecek ama başbakanı yok
Hükümet düşmüş sayıldığı için yeni hükümeti kurma görevini kim verecek?
Görev süresi 28 Ağustos’ta dolacağı için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül...
Verebilecek mi ya da kime verecek orası şimdilik bilinmiyor.
Başbakan 24 Ağustos’taki ikinci turda seçilirse sorunun süresi Yüksek SeçimKurulu’nun uygulamasına bağlı kalıyor. Sonucu ne zaman açıklarsa o tarihten 28Ağustos’a kadar Tayyip Bey ne milletvekili ne de AKP Genel Başkanı. Konumusadece seçilmiş ama yemin etmediği için Cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmemiş bir yurttaş...
Siyasi tarihimizde benzeri ilk kez yaşanacak bir karmaşık olay...
Bakalım kim ters köşe olacak...
***
Tayyip Bey seçimi kazanır mı?
Kimilerine göre çantada keklik ama kazın ayağı hiç de öyle görünmüyor.
Ben de yukarıdaki bölümü
“mesela” diye yazdım. Anayasaya ve yasalara uygun ama alt tarafı politik bir fantezi sayın...

***
Televizyonlardaki tartışmalarda kimileri
“Cumhurbaşkanı ancak vatana ihanet
suçundan yargılanır” cümlesini araya
sıkıştırmaya özen gösteriyor.
Söylemesi benden.
Cumhurbaşkanı hiçbir şekilde yargılanamaz.
Çünkü Turgut Özal, Vatan İhaneti Yasası’nı (İhanet Vataniye Kanunu / sayı 2) 12 Nisan 1991’de kaldırdı.
Yasasız suç olamayacağını unutmayalım.

kaynak: cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/87069/tehli... .
Haziran 2014

İmran Çukadar, bir soruya yanıt verdi.

CHP'nin Ekmeleddin İhsanoğlu'nu cumhurbaşkanlığı için aday göstermesi ilkelerinde bir evrim midir yoksa geçici olarak politik bir manevra mıdır?

Parti seçmene oynamış görünüyor ama ne yazık ki parti meclisindekilerin bile adaydan haberi olmuyor. Tayyip Erdoğan her ne kadar zorla veya gönüllü olarak toplantılarda seçimlerde önde çıkmasına rağmen ısrarla partisine aday kim olsun sorusunu sık ısk soruyor ancak karşı cephe bunu yapamıyor. Parti başkanlarının bile adayın kim olacağını bilmediğini gösteriyor. Özrü kabahatinden büyük oluyor. Dürüstlü namuslu bir aday olacak deniyor iki parti içinden çıkartamayıp dışardan ithal adam getiriyorlar. Zoraki aday edilen de eden de olaydan bi haber yaşıyorlar. Başbakan sık sık milletvekillerini ve il ilçe teşkilatlarını toplayıp Cumhurbaşkanının kim olması gerektiğini soruyor. Ama muhalefet bunu yapamıyor. Yap listeni çık parti içerisinde askıya sonra eleye eleye düşür sayıyı 5 e veya 3 e topla delegelerini sor. Olmadı her ilçe de ayrı ayrı olylama yaptır gelen sonuçlara göre aday belirle. Chp üst tavanı memnun eden bir aday buldğunu zannedebilir ancak taban gerçekten çok rahatsız. Üstelik tabanın bu adaya karşılık sandığa gitmemesi de Akpartinin adayının ekmeğine yağ sürmesi anlamına geliyor.
Haziran 2014

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

CHP'nin Ekmeleddin İhsanoğlu'nu cumhurbaşkanlığı için aday göstermesi ilkelerinde bir evrim midir yoksa geçici olarak politik bir manevra mıdır?

Kavaktan kaşık yezidden aşık olmaz dermiş erenler. Amaç tayyibin cumhurbaşkanı olmasını engelleyecek bir yol bulmak iken aynı kafanın sarısını getirip aday yaptılar hiç hazzetmedim, milli takıma yabancı getirip Türk yapmak bu. CHP bütün olarak değilsede Kılıçdaroğlu ve ekibi bence fedakarlık yaptı, hatta ilkesel hata bile olabilir ekmel bey cumhurbaşkanı olsa bile tayyibe atar yapacak bir insan gibi durmuyor. Halbuki ne diyor tayyip halk seçerse gider o bakanlar kuruluna başkanlık ederim diyor dimi. O halde cumhurbaşkanı olacak herkes içinde bu haktır, madem halkın kararı. Ekmel beyde gidip tayyibe dalacak tip var mı.
Haziran 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

CHP'nin Ekmeleddin İhsanoğlu'nu cumhurbaşkanlığı için aday göstermesi ilkelerinde bir evrim midir yoksa geçici olarak politik bir manevra mıdır?

Politik bir manevra gibi duruyor. Zaten CHP ve MHP'nin bir süredir beraber hareket etmesi iki partinin de ilkelerinden eser kalmadığını gösterdiğinden İhsanoğlu seçimleriyle bir ilke kaybından söz etmek saçma olacaktır.
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.