Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ülke Ekonomisi

Türkiye

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ekim 2016

Rıdvan Sözen  yeni bir  gönderide  bulundu.

Para Basarak Neden Borçlarımızı Ödeyemeyiz ?

Hepimiz zamanla merak etmişizdir, ''niye para basmıyoruz ki abi ?'' Zaman zaman duyduğumuz bu absürt fikir neden  yanlıştır ve  Merk...
Ağustos 2016

Marty Mcfly, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizin şu anda içinde bulunduğu duruma Amerika'nın 1950'li yıllardaki Marshall yardımlarının etkisi nedir?

Yardım içeriğinde süt tozu da vardı diye hatırlıyorum.

Nasıl bir tozsa artık , bugün halimiz ortada. .
Ağustos 2016

Çiğdem Çelik, bir soruya yanıt verdi.

Ülkenin sosyal ve ekonomik durumunu nasıl buluyorsunuz?

Şu an itibariyle hapishanelerdeki eğitim düzeyinin çok yükseldiğini , Allah'ı n ülke yönetimini okumuşların şerrinden koruduğunu , 14 mlyona yakın ailenin sosyal devlet anlayışıyla doyuruldugunu , hâlâ laik oldgumuzu görüyorum. Istanbul'da yapılacak dev DÖNME dolabın yurdumuza çok yakışacağını düşünüyorum.
Mart 2016

Akin, bir soruya yanıt verdi.

Dolar gün içinde nasıl çok çabuk değişiyor? Nelerden etkilenir?

Şu an için gördüğüm kadarıyla:
1. Fed'in faiz politikası
2. Çin'in büyüme durumu
3. Ilk maddeyle bağlı AB ve ABD ekonomik toparlanma diyebilirim
Ocak 2016

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Bir ülke nasıl kalkınır?

Tersine Rüşvet ile .. .
Ocak 2016

Deniz Ekiz, bir soruya yanıt verdi.

Bir ülke nasıl kalkınır?

Eğitim, vicdan, rasyonel düşünce ve az üremek.
Aralık 2015

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Bir ülke nasıl kalkınır?

Ekonomik büyüme ile kalkınma aynı şey değildir, ilk önce bunun ayrıdına varmak lazım. Yani ülkenin büyük bir ekonomiye sahip olması, kalkınmış olmasını göstermez. Örneğin Türkiye, Dünya'nın ilk yirmi ekonomisi içerisinde yer alıyor her zaman ama halk hiç de böyle zengin bir ülkeye layık şekilde yaşayamıyor. Sadece zenginlikten pay almak anlamında değil, kalkınmış bir ülkedeki gibi yaşamıyor.

Kalkınma için ilk önce ülkenin öncelikleri olacak ve bunlar kesin olacak.

Örneğin dış politika öncelikleri, güvenlik konusundaki (içten ve dıştan gelebilecek tehditlere karşı) öncelikleri gibi konular kesin olacak ki, sonra ayakbağı olacak konular çıkmasın. Tabii bu öncelikler içerisindeki problemlerin çözümü yoluna da gidilecek bir yandan.

Sağlık, eğitim, hukuk konularında öncelikler de önemli. Hastalar kesin bakılacak, insanlar mümkün olduğunca hasta edilmemeye çalışılacak, herkes hakça eğitim imkanlarından yararlanabilecek, adli vak'aların en aza indirilmesi için gerekli tedbirler alınacak gibi eylem planları ortaya konmalı.

Yukarıda genel olarak bahsedilen konular sadece ilgili bakanlıkların değil, hükûmetin konusudur. Mesela, insanlar hasta edilmeyecek derken, bu, ÇSGB'nın da konusuna girmektedir.

En önemli öncelik ise ekonomi politikalarında olacak. Ülkenin, çağa göre hangi ekonomi politikasını izleyeceği kesin olacak. Mesela, 1980'de başlayan ihracata dayalı ekonomi politikası, 2015'te ithal ikameci ekonomi politikasına (1960'lı yıllarda uygulanmaya başlayan ve 24 Ocak 1980'de terkedilen) dönmeye başladı. Ülke, böyle konularda kararsız olmamalı.
Kasım 2015

Turck Turck, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'de işsizlik sorunu var mı yoksa insanlar iş mi beğenmiyor?

Kimse işbeğenmemezlik lüxünde değil, lakin insanlarıda eski sistemdeki afrikalı köleler gibi kullanmakta kimsenin hakkı değil. Kaldıki ülkede ki yabancı sayısı gerçek olarak açıklansa kanaatimce şu an 5 milyon civarındadır. Bu durumda insanlarmız nasıl işbulup çalışacak,,BM gibi ülke hayatımda türkyede cezayirli, faslı çalışan görmemiştim onları da gördüm,
Kasım 2015

Bora Kasap, bir soruya yanıt verdi.

Eylül 2015

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin kredi notunu ısrarla arttırmamalarının sebepleri ve bunun ekonomik kaybı nedir?

Abuk subuk bir sürü cevap yazılmış. Kredi derecelendirme kuruluşlarının tabi olduğu standartları ve 2002 krizinden sonra getirilen mali kriterlerden bihaber insanların bu soruya cevap vermesi gerçekten tuhaf. Bilgi sahibi olmadan fikir beyan etmek bu olsa gerek. Türkiye; ekonomik açıdan gerek cari açık baskısı, gerek net hata noksan payı, gerekse bir yılda %25 ten fazla net getiri sağlayan dolar karşısında %11 civarındaki işsizlik oranı ile zaten berbattır. Kredi derecelendirme kuruluşlarının olumlu bile vermemesini bu cevaplarda olduğu gibi komplo teorileri anlatmaya çalışmak aptallıktır, aymazlıktır. Hali hazırda ekonomik dinamiklere şöyle bir bakalım mı? Benzin 5 Tl, dolar 3 Tl, dünyada değer kaybeden altın Türkiye'de değer kazanıp gram altın 100 Tl'yi geçmiş, işsizlik tavan yapmış, açlık sınırı 3400 Tl civarında geziyor.. Borsa 73 bine düşmüş ve niye notumuz kötü diye komplo teorileri mi üretiyorsunuz. Ülkenin ekonomisini bok götürüyor lan...
Eylül 2015

Tarik, bir soruya yanıt verdi.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin kredi notunu ısrarla arttırmamalarının sebepleri ve bunun ekonomik kaybı nedir?

Türkiyenin kredi notu artarsa, merkez bankasi türkiyeye daha büyük bütce ayirmasi lazim. Yani türkiyenin daha cok para ile yatirim yapma imkani olur, fazla gelismis bir türkiye bati icin tehlike haline gerir. Onun icin bu böyle devam gider, ayni zamaninda ucak fabrikalarin kapandigi gibi cumhuruyetin kurulus yillarinda, türkiyenin gelismesi önlenir. Abdulhamithan zamaninda tramvay takir takir calisirken, cumhuriyet döneminde esek cekiyordu o tramvayi. Gericilik buna denir.
Eylül 2015

Tarik, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye ekonomisi son yıllarda neden bu kadar hızlı bir çıkış içerisinde?

Disardan gelen paralar sayesinde. Dis yatirimcilar para akisini kesze, türkiyede enflasyon baslar ve merkez bankasi türkiyeye daha kredi vermez ve böylece ülke borclarini ödiyemez batar. Kazanan zionistlerin elinde bulunan merkez bankasi olur ve devletin tüm mal varligina el koyar. Kimse sanmazin merkez bankasinin türkiyeye ait bir sirket oldugunu.

581 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Altın

43 Kullanıcı   21 Soru   53 Yanıt

Global Ekonomi

298 Kullanıcı   35 Soru   135 Yanıt

Faiz

35 Kullanıcı   15 Soru   31 Yanıt

Trampa

2 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

İhracat

24 Kullanıcı   11 Soru   29 Yanıt

Serbest Piyasa

4 Kullanıcı   1 Soru   3 Yanıt