Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektrik Elektronik Mühendisliği

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Aralık 2016

Aykut Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

Neden tüm odaların elektrik tuşları odanın içindeyken tuvaletinki dışarıdadır?

Islak hacim oldugundan. Duşlarda da öyledir, elektrik aksamının sudan zarar görmesini önlemek için
Ağustos 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Elektrik sayaçları neyi ölçer ve devreye nasıl bağlanır?

Elektrik sayacının ölçmüş olduğu değerlere datasheet'inden bakarak erişebilirsin. Bazı extra parametreler markadan markaya değişiyor. (kWh, Volt, Amper, cosFi ve endeks şeklinde devam ediyor.) Devreye bağlama konusunda da,elektrikrehberiniz.com/elektronik/modbu... inceleyebilirsin.
Aralık 2015

Zeki Çevik, bir soruya yanıt verdi.

Aralık 2015

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Mühendislik konusunda geleceği olan iş sıkıntısı çekilmeyen mühendislik hangisidir? Endüstri, mekatronik, elektronik ve haberleşme, elektrik elektronik, makine? Tercih dönemindeyim. Hangi bölümü neden tercih etmem gerekir?

Lisedeki bir öğrenci ne anlayabilir ki mühendislik deyince? Kimse kızmasın, ben bir mühendisim ve ben de geçtim bu yollardan, o yüzden söylüyorum.

Tabii ki şöyle düşünebilirsiniz, bir lise öğrencisi de bu yüzden sorusunu sormuş, bir de açıklamasını yapmış, o yüzden bu açılış cümlesi lüzumsuz oldu, diye.

Bazen insan lafa neresinden başlayacağını bilemiyor da ondan.

Şöyle izah etmeye çalışayım. Bu mühendislik dallarının isimleri böyle panoda durur gibi durunca okuması hoş geliyor. Hele bir de yeni bir isim var ki, sorma: mekatronik.

Öğretmenler, şunu seç, bunu seç diyorlar ama öğretmenler ne anlar? Anladıkları, ya kendi çocuklarından ya da yakın çevrelerinden bildikleri kadardır (çevresinde o mesleği seçmiş insanların verdikleri bilgiler ya da kendi gözlemleri doğrultusunda, bunlara da ne kadar güvenilir?) Öğretmenler isyan etmesinler, ben bir öğretmen çocuğuyum.

Uzun laf ettim sadede geleyim:

Birincisi, bir mühendislik dalını seçince, o mühendislik ismindeki 'şey' ile (makine, inşaat, elektronik cihaz vs) '...' mühendisinin bir içiçeliği olmayabilir. Hatta düşündüğü şeyin yanından, kaldırımından bile geçemeyebilir. Örneğin, en popüler ürünlerden biri olan otomobil, makine mühendisliği deyince akla ilk gelenlerdendir ama mühendis olmayan birisi bunu dışından tanır yani otomobilin kaportasından ya da iç mekanından tanır. Otomobilin bu sayılan yerlerini endüstri ürünleri tasarımcıları yapar ama mühendisler test ederler. Belki de bir makine mühendisi için, dışarıdan bakan birinin hiç aklına gelmeyecek egzost manüfoldu tasarımı çok daha heyecan vericidir (akışkanlar mekaniğinin konusu)

İkincisi, mühendislik bir modelleme mesleğidir. Mühendis kelimesinin kökü, hendesedir. Türkçe'ye hesaplamak diye çevirebiliriz. Dünya'daki ve evrendeki olaylar bizim algılamamıza göre karmaşıktır. Bunları kontrol altına almaya çalışmak ya da bunlara müdahale edebilmek için belli bir düzende anlamamız lazımdır. Bu kolay değildir. İşte mühendislik bu karmaşıklığı, Dünya çapında her mühendisin anlayabileceği ve kullanılabilir 'model'lere oturtmaya çalışırlar. Bunun için de iyi bir matematik yeteneğine sahip olmaları gerekir Sadece matematik bilgisi ve birikimi değil, matematiği (ki burada sözkonusu olan uygulamalı matematiktir) kullanma kaabiliyetidir. Yani matematikle uğraşmak istemiyorsanız, iyi bir mühendis olamazsınız. Yanlış anlamayın, iyi para kazanan vasat bir mühendis olabilirsiniz.

Üçüncüsü, eğitiminiz sınıf ortamında geçecek genelde. Yani dört yılda bu işin ancak teorisi verilebiliyor. Pratik yönlerini öğrenmek tamamen size kalmış. Bunun bir yolu iyi staj yapabileceğiniz yerler seçmek.
Ağustos 2015

Dilara, bir soruya yanıt verdi.

Sonsuz bir elektrik üretimi olur mu? Altta açıklamada verilen videodaki gibi bir enerji sağlanabilinir mi?

Enerji yoktan var edilemez sadece maddeden ya da diğer bir enerji türünden dönüştürülebilir. Böyle saçmalıklara inanmamanızı tavsiye ederim. Düzenek çok basit değil mi? Denesenize evinizde...
Ağustos 2015

Emre Akar, bir soruya yanıt verdi.

Siemens s7-300 plc 'de c# ile bağlantı kurmak istediğimde, "Hedef makine etkin olarak reddetiğinden bağlantı kurulamadı." hatası alıyorum. PLC üzerinde hangi konfigürasyonu atlıyor olabilirim?

Anladığım kadarıyla bilgisayardan bir C# kodu ile plc'ye ulaşmaya çalışıyorsun. Niyet ettiğin şey daha detaylı bir configürasyon isteyebilir. Ama bu yöntem için fikrim yok. siemens sitesinde forum var, oraya yazabilir ya da oradan talep oluşturabilirsin. Durumu güzelce tanımlarsan cevabını yollarlar. Siemens mühendisleri cevaplıyor orada.

39 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.