Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektrik Enerjisi

Enerji Kaynakları

Elektrik enerjisi, elektriksel potansiyel enerjiden yeniden türetilen enerjidir. Bir elektrik devresi tarafından çekilen ve tüketilen enerjiyi açıklar. (örneğin elektriksel güçten elde edilir). Bu enerji, devrede üretilen elektrik akımı ve elektrik potansiyeli kombinasyonu tarafından elde edilir. Bu noktadaki elektriksel potansiyel enerji, başka bir enerji türüne dönüştürülür. Böylece tüm elektriksel enerji, kullanılmadan önceki potansiyel enerjidir. Potansiyel enerjiden elde edilen elektrik enerjisi daima başka bir enerji türü olarak açıklanabilir (ısı, ışık, [hareket]], vb.).

Ocak 2015

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yazarın adlanlarmasıyla bu 'deniz yılanları'ndan haberdarsınızıdr. Yanılmıyorsam bu işe Google da yatırım yapmıştı. Buradaki bir resimde, bu ünitelerin iç yapısı gösterilmekte.

Sea Snakes Convert Wave Energy into Power | David Russell Schilling | LinkedIn

Kasım 2014

Ali Aydın, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye sanayisi ve teknik sorumlular harmonikler ve yarattigi sorunlar ya da ornegin THD degerleri üzerine yeterince bilgi sahibi mi? Power quality hakkinda sorunlarinin olduklarinin farkindalar mi?

THD üzerinden bakacak olursak, kendi görüşümü değil yüksek lisanstan güç elektroniği hocamın fikirlerini aktarayım. Daha geçen gün inverter lardan bahsederken, bu THD konusuna değindi ve dedi ki: "THD nedir, ne değildir biliyoruz, 0'a ne kadar yaklaşırsak o kadar iyi vs. vs. bunları biliyoruz, ama elin Amerikalı'sı bu THD ile para etmenini bir arada düşünüp, mühendisliğe yakışır oynamalar (onun deyimiyle challenge lar) yapıp en verimli en ucuzu yapmaya çalışıyor ama biz "ihtiyacımız olan ne? İnverter, al bu elemanlar var böyle yaptık tasarladık bitti" sonra baktın Amerikalınınkinden pahalı seninki hem de THD daha ideale yakın. Kısacası bilgi sahibiyiz THD konusunda ama uygulamalarda gözardı ediyoruz diyebilirim.
Eylül 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ocak 2014

Osman Tüysüz  yeni bir  gönderide  bulundu.

Göz lensinde elektronik devre

Göz

Bilim insanları, insan saçının altmışta biri incelikte bir devre yaratmayı başardı.
İsviçre Federal Teknoloji Akademisinde görevli Giovanni Salvatore tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda, bilim insanları bir lensin içine veya tırnaktan daha ince bir filmin içine devre yerleştirebilecek teknolojiji geliştirdiler. Bu sayede giyilebilir bilgisayarlar alanında büyük gelişmeler yaşanması beklenirken aynı zamanda hastaların sürekli kontrol edilmesi adına da önemli çalışmalar yapılabilecek.

İsviçreli bilim ekibi, geliştirecekleri şefaf bir devreyi bir kontak lensin içine yerleştirerek, göz tansiyonu gibi hastalıkların kontrolünü sağlayacak tıbbi lensler üretebilecekler. Ancak şimdilik teknolojiyi kısıtlayan en önemli şişe ağzı, pil teknolojisi. Bu kadar ince bir devreye güç vermek için yeteri kadar küçük bir pili üretmek henüz mümkün değil.
Ekim 2013

Enes doğan, bir soruya yanıt verdi.

Mart 2013

Murat Turna, bir soruya yanıt verdi.

Elektrik enerjisini iletmeyen sıvı maddelere örnek verebilir misiniz?

Suda çözündüğünde iyonlarına ayrışan maddeler elektrik enerjisini iletirler. Örneğin tuz NaCl suda çözününde Cl -1 iyonu suda çözünür ve elektriği iletir. Ancak şeker suda çözününce elektiriği iletmez. Hiç organik maddeçözeltisi (suda) elektriği iletmez. Organikmaddeler tek bir molekül halindekalır ve suda iyonlarına ayrışmazlar. Burada kilitanahtar iyonlardır.

7 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.