Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektrik

Bilim

Varlığı dokunulduğunda hissedilen ne var ki bir daha varlığı hissedilme şansı tarafımızca olmayan izafi işle uğraşanların buluştuğu nokta. Önce tedbir sonra can ve mal güvenliğini sağlamak zorunda kalan sıkıntı kelimesinin anlamını en iyi bilen işle uğraşanlar topluluğu.

Ocak 2017

İbrahim Halil Toplu, bir soruya yanıt verdi.

Suyun PH değeri ile iletkenlik arasındaki ilişki nasıldır?

PH her ne kadar H iyonu derişimi olsada bu tek başına yeterli değildir. Yüksek sıcaklıkta oksijenin değiştirdiğide deneysel olarak görülmüştür. Ayrıca pH -log 'nın alınmasıyla hesaplandığı için H iyonu derişimi arttığında pH azalır. PH ölçüldüğü ortam eğer su ise suyun düzeyleme etkisi göz önüne alınmalıdır. Belli bir değerin üzerine ve altına inemez. İletkenlik ise genel olarak pH ile alakalıdır ancak çoğu durumda bağımsızdır. Ör: deiyonize suyun iletkenliği sıfır olabilir ancak pHsı değişkenlik gösterebilir. Bu kullanılan antiskalant maddenin özelliğiyle yani tamponla alakalıdır. Özetle pH ike İletkenlik arasında doğru bir orantı yoktur. Bu yüzden bir bağıntı kurulamaz
Haziran 2016

Serdar Alan, bir soruya yanıt verdi.

Bir evde sürekli olarak neden ampuller patlar ve duylar çalışmaz hale gelir?

Ani voltaj değişimi en büyük etkendir. Bunun önüne geçmek mümkündür. Voltaj koruma rölesi taktıra bilirsiniz. Sigortaların ya da sayaçın yanına takılır. Bunun dışında tesisattanda kaynaklanıyor olabilir.
Sorun sadece ampullerden mi yoksa cihazlarda da sorun oluyor mu bu da önemli.
Mayıs 2016

Melek Özaslan, bir soruya yanıt verdi.

Elektrik akımı hangi yönden hangi yöne akar?

(+) > (-) Elektrik akımı,
(-) > (+) Elektronlar.
Şubat 2016

Ali Sinan Demirörs, bir soruya yanıt verdi.

Güneş panelinden elektrik enerjisi üreten sistemler ne kadar faydalıdır? Yani bir panelden ne kadar verim alabiliriz? Bu panelleri bir arsaya kurmak ne kadarlık bir maliyet gerektirir ve üretilen elektriği devlete satmak mümkün müdür?

Güneş santrali (Güneş tarlası) kurmak maliyetli bir işlem.Maliyeti etkileyen en önemli faktör ise kullanacağınız malzeme türleri. Güneş hücreleri (ör: monokristal, polikristal, silisyum vb.),,-şayet depolama yapacak iseniz- bataryalar (aküler) ve kuracağınız sistemin cinsine göre (on grid, off grid) invertör, max. Güç verimliliği izleyicisi gibi malzemelerdir.Devlet özellikle türkiyede üretilen cihazların için bir miktar teşvik vermekte.
Buradaki en önemli sorun ise ülkemizde henüz bu prosedür yerine oturmadığı için santral kurulum ve işletme süreçlerinde otoriteler standart belirlemediğinden ürettiğiniz elektriği satın almayabiliyor. Örneğin: Ben santralden trafo aktarımı için 3 liralık bir kablo kullanırken, siz 5 liralık iyi bir kablo kullandığınızda dahi bunun uygun olmadığını söyleyerek sizi zor durumda bırakabiliyor.
Verim ise seçilen malzeme ve lokasyon ile ilgilidir. Ülkemizde Konya/Karapınar ilçesi güneşlenme süresi ve radyasyon bakımından en uygun destinasyondur. Bu tip bilgileri Türkiyenin Güneş Haritasından elde edebilirsiniz.

Saygılarımla
Eylül 2015

Dilara, bir soruya yanıt verdi.

Manyetik alanların metal dahil duvarlardan geçebileceği de göz önüne alınarak, yatak odalarınız veya uzun süre oturduğunuz yerlerin yakınında çok akım çeken aletler bulundurmamanız gerektiğini biliyor musunuz?

Çok akım çeken aletlerin hasta ettiğine dair hiçbir bilimsel bulgu olmamasına rağmen bu iddia niye? 2000W/h yakan bir sobanın sağlığa hiçbir olumsuz etkisi yokken en fazla 4W/h mikrodalga yayan bir cep telefonunun kanıtlanmış olumsuz etkileri vardır. Neden bu yalan yanlış bilgisileri paylaşıyorsunuz ki? Sanırım soru sormak için de cehalet sınırını kıl payı da olsa aşmak gerek.
Haziran 2015

Ceyhun Çakar, bir soruya yanıt verdi.

Elektriksel Alan ve Elektriksel Potansiyel arasındaki fark nedir?

Elektriksel potensiyel birim yükü referans noktasına (genelde toprak veya sisteme sonsuz uzaklık), götürbilmek için gerekli ENERJİDİR. Yani o noktadaki bir yükün potensiyel enerjisinin, yük miktarına oranıdır. Enerji üzerinden tanımlandığı için SKALER'dir. Yaygın olarak V ile gösterilir ve volt ile ölçülür. Yük miktarına bölünerek elde edildiği için yükten bağımsızdır.

Elektriksel alan, birim yüke etki eden elektrik KUVVETİDİR. Yani o noktadaki bir yüke etki eden kuvvetin, yük miktarına oranıdır. Kuvvetle ilişkili olduğu için VEKTÖRELDİR (yönü vardır). Yaygın olarak E ile gösterilir. Özel bir birim atanmamış ve kuvvetin yüke oranı olduğu için N/C ile ölçülür.

Klasik fizik açısından açısından elektrik alan ve manyetik alan iki ayrı şeydir. Ama birbilerini üretebilirler. Her ikisi de bir kaynağa muhtaçtır (elektrik alan sabit yüklere, manyetik alan elektrik akımına). Bununla beraber, elektrik alanın ürettiği manyetik alan, kaynağı olan elektrik alanı tekrar üretiyorsa, her ikiside kaynaktan bağımsız olarak çift olarak var olabilirler ve bu çift ışık hızıyla gider. Bu çift elektromanyetik alan olarak adlandırılır (Karıştırılmasına rağmen elektromanyetik alan elektrik alandan ve manyetik alandan farklıdır. Onların özel bir durumudur). Görünür ışık elektromanyetik alandır.

Modern fiziğe göre elektrik alan ve manyetik alan aynı şeyin farklı referanslardaki görünümüdür.
Haziran 2015

Erdem Ulusoy, bir soruya yanıt verdi.

Elektriksel Alan ve Elektriksel Potansiyel arasındaki fark nedir?

Elektriksel potansiyel bir cismin nötr bir cisme göre üzerinde bulundurduğu elektrik farkıdır. Mesela toprağı sıfır olarak düşünürsek toprağın üzerindeki elektrik telinin gerilimi o telin elektriksel potansiyelidir. Elektriksel alan elektriksel potansiyeli farklı olan iki cisim arasındaki elektriksel olarak yalıtkan cisimlerin üzerinde oluşur. İkisi arasında bağlantı kurmamız gerekirse elektriksel alan farklı elektriksel potansiyellerin sonucu olarak oluşur. Elektriksel alanla mıknatısların oluşturduğu manyetik alan arasında oldukça fazla benzerlikler vardır.
Haziran 2015

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Nisan 2015

F. Adıbelli, bir soruya yanıt verdi.

Güneş panelinden elektrik enerjisi üreten sistemler ne kadar faydalıdır? Yani bir panelden ne kadar verim alabiliriz? Bu panelleri bir arsaya kurmak ne kadarlık bir maliyet gerektirir ve üretilen elektriği devlete satmak mümkün müdür?

Bol güneş alan yerlerde faydasını görebilirsiniz ama verim konusunda biraz yetersiz (%10 - %20 arası) gün geçtikçe verimililiği artırılmakta. Malilyet konusu ise ne kadar kurulu güç istediğinle alakalı. Devlete satma konusu ise mümkün çift taraflı sayaç yardımı ile satış yapılmakta.
Mart 2015

Arif N., bir soruya yanıt verdi.

Nikola Tesla’nın en ünlü buluşları nelerdir?

Bos vaktinde megafon u yaparak patates sogan terorune imkan tanimasiyla da eksi hanede puan toplamistir. :))

haarp teknolojisinin babası.

Kaynak: eksisozluk.com/entry/816355
Mart 2015

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

TELEFONUN MUCİDİ MEUCCI VE ELEKTRİK DEHASI TESLA | Vedat Karaarslan | LinkedIn

'Amerika' da birçok göçmen başarısızlığa mahkumdur' sözünü en fazla doğrulayan iki örnek bilim adamından biri Nikola Tesla diğeri ise Antonio Meucci' dir. Her ikisi de mucit Newton'un ' eğer daha ileriyi gördüysem, devlerin omuzlarında durduğum için olmuştur' sözünde bahsedilen 'devlerin omuzu' olarak tarihteki yerlerini almıştır.Meucci, ABD Kongresi'nin 11 Haziran 2002 tarihinde telefonu A.Graham Bell'in değil İtalyan 'Meucci' nin bulduğu
Mart 2015

Mehmet Şengül, bir soruya yanıt verdi.

Çoklu prize fiş takarken kıvılcım çıkıyorsa prizi değiştirmeli miyim yoksa bu normal mi?

Bu durum normal bir durumdur fakat sürekli tekrar ederse değiştirmenizi öneririm bu kıvılcımlar prizin ucunda oksitlenmeye sebep olur. Bunun sebebi eskimiş olması metal kısımların gevşemesi etkendir.
Mart 2015

Bahadır Mesut, bir soruya yanıt verdi.

Güneş panelinden elektrik enerjisi üreten sistemler ne kadar faydalıdır? Yani bir panelden ne kadar verim alabiliriz? Bu panelleri bir arsaya kurmak ne kadarlık bir maliyet gerektirir ve üretilen elektriği devlete satmak mümkün müdür?

Panel verimliliği yaklaşık %10 ila %15 arasında. Üretip satış yapmak yani bu işin ticaretini yapmak için lisansız üretim yapmak gerekir. Yasalara göre 1GWh kurulu güce kadar santral kurulabiliyor. Bu santralin yaklaşık maliyeti 2 milyon lira civarı. Kendini 5 ila 8 yıl arasında amorti edebilir Türkiye' de.
Mart 2015

Abit Gülistan, bir soruya yanıt verdi.

Güneş panelinden elektrik enerjisi üreten sistemler ne kadar faydalıdır? Yani bir panelden ne kadar verim alabiliriz? Bu panelleri bir arsaya kurmak ne kadarlık bir maliyet gerektirir ve üretilen elektriği devlete satmak mümkün müdür?

Merhaba Devlet üretilen elektirigi 10 yıl boyunca ithal ürünlerden sistem kurulursa 13,3 cennten alıyor . Bir panel en fazla 24 volt doğru akım ve 250 wat elektirk üretir. 1 kw elektrik üretimi için yaklaşık arazi de 15 m2 Çatılarda 8 m2 civarında alan gerekiyor.
Daha fazla

281 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Elektrik Sayacı

91 Kullanıcı   3 Soru   7 Yanıt

Elektrik Tüketimi

8 Kullanıcı   5 Soru   15 Yanıt

Akım

10 Kullanıcı   8 Soru   22 Yanıt

Ohm Kanunu

0 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt

Ampul

1 Kullanıcı   2 Soru   8 Yanıt

Paratoner

1 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt