Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektronik

Elektronik, elektrik devreleriyle ilgilenen fizik, mühendislik ve teknoloji branşıdır. Bu elektrik devrelerdeki aktif elemanların lineer olmayan davranışı sayesinde zayıf sinyallerin kuvvetlendirilmesi sağlanır ve bu özellik bilgi ve sinyal işlemede kullanılır. Benzer şekilde devre elemanlarının anahtar gibi davranması ile sayısal bilgi işlemede kullanılır. Çeşitli bağlantı yöntemleri kullanılarak da farklı işleve sahip bileşenler bir arada kullanılır. Elektronik cihazların temel yapı taşlarında silisyum, germanyum, ve galyum elementleri kullanılarak imal edilir. Bu maddeler aralarında mikro veya nano boşluklar bırakılarak elektronların bu elementler arasında kuantum sıçramaları yani elektronların orbital(yörünge) değiştirmesi sağlanarak mantıksal işlemler yaptırılır. Bilgisayarın ve elektronik cihazların temel çalışma prensibi bu ilkeye dayanır. Elektronik devre elemanları bir hastahanenin ameliyathanesinden bin kat daha temiz ortamlarda imal edilir. Bunun nedeni gözle görünmeyen bir toz zerreciğinin bile mikroçip içindeki elektron etkileşimine olumsuz etkisidir. Elektronik, kablo, motor, jeneratör, batarya, anahtar, röle, transformatör, direnç ve pasif elemanlar kullanarak enerji üretimi, dağıtımı, anahtarlaması, saklaması ve dönüşümü ile uğraşan elektrik ve elektromekanik bilim ve teknolojilerinden farklıdır. Bu farklılık 1906 yılı civarında Lee De Forest'in zayıf radyo ve ses sinyallerinin kuvvetlendirilmesine yarayan ve mekanik bileşeni olmayan triyod'u bulması ile başlamıştır. 1950 yılına kadar bu alan radyo teknolojisi olarak anılmıştır. Çünkü temel uygulaması radyo iletimi, alımı ve vakum tüplerinin tasarımı ve teorisiydi. Günümüzde birçok elektronik alet elektron kontrolü için yarıiletken elemanlar kullanmaktadır. Yarıiletken konusu katı hal fiziğinin bir dalıdır. Bu başlık elektronik devre tasarımındaki pratik problemlerin çözümü ile ilgilenen elektronik mühendisliğine odaklanmaktadır.

Kasım 2015

Mustafa Ali Uğurtan, bir soruya yanıt verdi.

PIC nedir? Ne işe yarar? PIC Programalama ile neler yapılabilir?

PIC bir mikro işlemcidir. Giriş ayaklarına gelen verilerden yararlanarak çıkış ayaklarındaki cıhazları yönlendirebildiğiniz bir elektronik otomasyon ürünüdür. Bunu sağlamak için öğrenmeniz gereken basit bir yazılım dili var. Bir de yazılımı yükleme ve okumayı öğrendiniz mi zevkli ve yararlı çalışmalar yapabilirsiniz. E tabi biraz da elektronik devre tasarımı bilmenizde yarar var.
Eylül 2015

Burcu Ateş, bir soruya yanıt verdi.

Raspberry Pi nedir?

Raspberry Pi, yaklaşık bir kredi kartı büyüklüğünde harici olarak monitor ve klavye bağlayabileceğiniz ARM tabanlı ARM11 işlemcili mini bir bilgisayar kartıdır. Genel olarak 85.60mm x 53.98mm x 17mm büyüklüğünde ve 45 gram ağırlığındadır. ARM tabanlı bu mini bilgisayar, televizyona da bağlanabilir, bir masaüstü bilgisayarın yapabileceği hemen her şeyi yapabilir. Üzerinde 3.5mm ses ve RCA video jackı, HDMI çıkışı, SD kart yuvası, güç girişi, RJ45 ethernet soketi, CSI kamera konnektörü ve iki adet USB portu barındırmaktadır.Üzerinde bulunan SD karta Linux işletim sistemi kurarak kullanabileceğiniz gibi eğer Raspberry Pi 2'ye sahipseniz Windows desteği sayesinde Windows 10 işletim sistemini de kurarak kullanabilirsiniz.

Raspberry Pi kolay temin edilebiliyor olması, fiyat avantajı ile DIY(Do It Yourself- Kendin Yap) projeler için oldukça uygundur. Bir Raspberry Pi ile termal printer, oyun konsolu, mp3 player, radyo, ev otomasyonu gibi bir çok projeyi gerçekleyebilirsiniz. Model, fiyat bilgisi ve daha çok açıklama için kendi sitesini (raspberrypi.org ) ziyaret edebilirsiniz.
Ağustos 2015

Aykut Kardaş,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2015

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

İNSAN BEYNİ İLE BİLGİSAYAR BAĞLANTISI | Vedat Karaarslan | LinkedIn

Galvani’nin 1777 yılında yaptığı deneyde bir kurbağa bacağındaki kaslardan elde ettiği elektriği voltaik olarak bir gösterge ile bulmasından bu yana insan biyolojisi üzerinde elektriksel etkileşimi en iyi sağlayan bölge olarak tespit edilen organ beyindir. İnsan beyninin öğrenme, fonksiyonların gerçekleştirildiği yer ve algılamanın yapıldığı en önemli merkez olan hippocampus' un aktivitelerine dayalı beyin sinyalleri ile haberle#
Mayıs 2015

Erdem Ulusoy, bir soruya yanıt verdi.

Fax Makinesi nasıl çalışır?

Faks makinesi belgeyi bir resim gibi görür ve örnek olarak boş olan her yeri 0 yazı olan her yeri 1 olarak işaretler, tüm belgeyi bu şekilde yolladığı zaman çok gereksiz yere bant kullandığı için yeni kodlama şekilleri geliştirilmiştir, bu kodlama şekillerinde de sürekli siyah veya sürekli beyaz olan yerleri daha az bilgiyle tanımlamak üzerine oluşturmuşlardır, bu şekilde belgeyi kodladıktan sonra karşı tarafa gönderir ve karşı taraftaki faksta o bilginin ne manaya geldiğini bildiği için aynı şekilde belgeyi oluşturur ve çıkarır. Faksla gelen bir belgenin nokta nokta görünmesinin bir sebebi de belgeyi o şekilde 0 ve 1'lerle kodluyor olmasıdır.
Mart 2015

Arif N., bir soruya yanıt verdi.

Nikola Tesla’nın en ünlü buluşları nelerdir?

Bos vaktinde megafon u yaparak patates sogan terorune imkan tanimasiyla da eksi hanede puan toplamistir. :))

haarp teknolojisinin babası.

Kaynak: eksisozluk.com/entry/816355
Mart 2015

Mehmet Çapur, bir soruya yanıt verdi.

Fax Makinesi nasıl çalışır?

Basit olarak anlatmak gerekirse gönderen fax makinesi belgeyi ya da yazıyı vs. kod haline çevirerek (java html vb. şeklinde) alıcı fax makinesine gönderir. Alıcı fax makinesi bu kodu çözerek belge yada yazı halinde kağıda aktarır. Daha detaylı olarak internette yardım bulabilirsiniz.
Mart 2015

Yumurta Kafa, bir soruya yanıt verdi.

Lazer metre nasıl çalışır?

Lazer diye bir şey yoktur (yada 90lardaki bir ciklet adı, içinden körfez savaşında kullanılan uçaklar tanklar çıkardı sanırım). L. A. S. E. R. Kullanarak mesafe ölçümü iki şekilde yapılır.
Birincisi 3 köşe oluşturma, üçgen-leme, yöntemidir. Çok uzun mesafeleri ölçmenize yarar. Cihaz laser demeti önce dik sonra belirli bir açıda gönderilir. Hedef yüzeyin eğim olasılığı göz önünde bulundurularak dik kenar ekseninde farklı ölçümler alınarak düzeltme yapılır. Zaten çok uzak mesafeler söz konusu olduğundan yüzey eğim sapmaları göz ardı edilecek kadar küçük kalır. Bu yöntem teodolit ile mesafe ölçmekte kullanılan yöntemle aynıdır. Bazı modern teodolitler bu laser entegrasyonu ile zorlu ölçüm işlerini tek noktadan yapmaya imkan sağlar. Bu modern teodolitler sadece üçgenleme metodu kullanmazlar. Laserin dalga özellikleri de hesaba katılır.
İkinci, genelde el laser-metrelerde kullanılan yöntem ise ışığın dünya atmosferindeki yayılma hızının hesaplanması yöntemidir. Laser-metre bir ışık darbesi üretir. Bu hedefte gördüğümüz görürür genelde kırmızı diyot laser değildir. O sadece hedefi bizim tutturmamız için konulmuş yardımcı laserdir. Ana laser genelde kızıl-altı bir laserdir, görünür değildir ve çok kısa süreli ölçme düğmesine basmanın ardından darbeler şeklinde üretilir. Cihaz bu ürettiği darbelerin geri yansımasını optik kısmının yardımıyla opto-elektronik sensörüyle yakalar. Darbelerin gönderilmesi ve alınması arasında geçen zaman t, ışık hızı c, L ise mesafe ise; L=c*t/2 formülü kullanılarak mesafe hesaplanır. Çok hızlı hesaplama gerektiği doğrudur. Elektriğin bu tür cihazlarda ışık hızına çok yakın (%99 a kadar) hareket ettiği düşünülürse hesaplama yapılabileceği anlaşılır. 50 metrede 1mm gibi hata payı ile ölçülebilmesi modern kristallerin ve yongaların sayesinde pek tabi mümkündür.
Şubat 2015

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

TELEFON SANTRALLERİNİN VE LAST MILE' IN SONU | Vedat Karaarslan | LinkedIn

Telefon santrallerinin hizmet verdiği alan sesin iletişimini sağladığı için ses özelliklerine bağımlı olarak kullanılan telin çapına da bağlı olarak önce 6 Km yarıçapında sonra da abone yoğunluğuna göre 4 Km ‘ye kadar inerdi… Telefon abonelerine giden kablo çapları da zilin çalması (75 volt), geri zil tonunun çalması (ringback , 250 milivolt), çevir sesi (250 milivolt, 450 Hertz), overflow ton (250 milivolt), olmayan n
Kasım 2014

Yavuz Gedik, bir soruya yanıt verdi.

Arduino nedir? Arduino ile neler yapılabilir?

Kullanım kolaylığı nedeniyle hem hobiciler hemde öğrenciler tarafından çok tercih edilen bir entegre devre sistemidir. Üzerinde girdi-çıktı pinleri, mikro denetleyici gibi bölümler yer alır. Küçük bir bilgisayardır aslında. Bir bilgisayar ile yapacağınız tüm matematiksel işlemleri arduino yu programlayarak da yapabilirsiniz. Ayrıca sensör kullanarak; ilginç, özgün ve farklı ihtiyaçlarınıza çözümler üretebilirsiniz.
arduino.cc
arduinoturkiye.com

426 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Elektronik Devreler

205 Kullanıcı   12 Soru   26 Yanıt

Elektronik Markaları

36 Kullanıcı   2 Soru   19 Yanıt

Elektronik Teknikerliği

1 Kullanıcı   3 Soru   4 Yanıt

Devre Tasarımı

0 Kullanıcı   2 Soru   4 Yanıt