Bilmek istediğin her şeye ulaş

Emperyalizm

Emperyalizm veya yayılmacılık, bir devletin veya ulusun başka devlet veya uluslar üzerinde kendi çıkarları doğrultusunda etkide bulunmaya çalışmasıdır. Etkileyen devlet, etkilenen devletin kaynaklarından "yararlanma" hakkına sahiptir. Diktatörlük gücü, merkezî hükümet, keyfî yönetim metotları anlamına gelmektedir. Bu kullanımının dışında Fransa’da 1830’larda Napolyon imparatorluğuna hayranlık duyanları nitelemek için, 1848’den sonra ise III Napolyon’un kötü yönetimini ifade etmek için kullanılmıştır. Emperyalizm kavramının kullanımı 1870’lerde İngiltere’de yaygınlaşmıştır. Çeşitli kaynaklar emperyalizmi aşağıdaki şekilde tanımlar: Bir ülkenin topraklarını genişletmesi Bir ulusun veya toplumun başka bir ulusu veya toplumu vergiye bağlaması Bir ulusun veya toplumun başka bir ulus veya toplumun topraklarındaki kaynaklarından yararlanması Bir ülkenin veya toplumun başka bir bölgeye kendi kültürünü yayması ve oranın halkını köle olarak kullanması

Eylül 2012

Boraq, bir soruya yanıt verdi.

Emperyalizm nedir? Ne zaman ortaya çıkmıştır?

Emperyalizm veya yayılmacılık, bir devletin
veya ulusun başka devlet veya uluslar üzerinde kendi çıkarları
doğrultusunda etkide bulunmaya çalışmasıdır. Etkileyen devlet, etkilenen
devletin kaynaklarından "yararlanma" hakkına sahiptir.


Diktatörlük gücü, merkezî hükümet, keyfî yönetim metotları anlamına gelmektedir. Bu kullanımının dışında Fransa’da 1830’larda Napolyon imparatorluğuna hayranlık duyanları nitelemek için, 1848’den sonra ise III: Napolyon’un kötü yönetimini ifade etmek için kullanılmıştır. Emperyalizm kavramının kullanımı 1870’lerde İngiltere’de yaygınlaşmıştır.


Çeşitli kaynaklar emperyalizmi aşağıdaki şekilde tanımlar:


  • Bir ülkenin topraklarını genişletmesi
  • Bir ulusun veya toplumun başka bir ulusu veya toplumu vergiye bağlaması
  • Bir ulusun veya toplumun başka bir ulus veya toplumun topraklarındaki kaynaklarından yararlanması
  • Bir ülkenin veya toplumun başka bir bölgeye kendi kültürünü yayması ve oranın halkını köle olarak kullanması
Ağustos 2012

E. Sedef , bir soruya yanıt verdi.

Emperyalizm nedir? Ne zaman ortaya çıkmıştır?

emperyalizm yani yayılmacılık,bir devletin başka bir devlet üzerine çöreklenmesi ve onu vampir gibi sömürmesi hatta adeta üstüne binip gezmesi gibi bir durumdur.16. yy la kadar devam eden imparatorlukların dönemiyle başlar, coğrafi keşiflerle temeli atılır ve 1880 civarlarında da asya ve afrikaya karabulut gibi çöker.

Mayıs 2012

Sevgiseli  yeni bir  gönderide  bulundu.

21 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.