Bilmek istediğin her şeye ulaş

Endüstri Mühendisliği

Mühendislik

Endüstri mühendisliği ya da Sanayi mühendisliği (İngilizce: Industrial engineering), insan, malzeme ve makinadan oluşan bütünleşik sistemlerin kuruluş ve devamlılığının yönetimi ile ilgilenen mühendislik dalı.Çalışmalarında matematik, fen bilimleri ve sosyal bilimlerdeki özel bilgi ve becerileri mühendislik analiz ve tasarım ilke yöntemleriyle birleştirerek, bu sistemlerden elde edilecek sonuçları belirleyip, kestirerek değerlendiren ve disiplinler arası bir yaklaşım sergileyen endüstri mühendisleri, zaman, para, malzeme, enerji gibi kaynakların verimli kullanımına ve mühendislik hizmetlerinin kalitesini artırmaya yönelik çalışmalarda bulunur.Endüstri mühendisliği diğer mühendislik dallarından farklı bir yapıya ve düşünce sistemine sahiptir. En önemli fark endüstri mühendisliğinin parçayı değil bütünü göz önüne alarak çalışması, sistemin bütünüyle ilgilenmesidir. İkinci önemli fark ise her türlü uygulamada insan faktörünü dikkate almasıdır. Bu sebeplerden dolayı temel doğa bilimleriyle olan ilişkisinin yanında sosyal bilimlerle de iç içedir.

Nisan 2012

Aykut Kardaş @unknow

Aralık 2011

Gizem Çakalağaoğlu @gizem_ckl

Pazarlama departmanında bir mühendis neler yapabilir?

Bir pazarlamacının en önemli meziyeti pazarladığı ürünü çok iyi tanımasıdır. Pazarlanacak olan bir mühendislik ürünü, mesela bir MR cihazıysa ekonomi, işletme gibi bölümlerin mezunları pek işe yaramayacaktır. O durumda en iyisi bir endüstri mühendisi olacaktır ki onlar işin hem mühendislik kısmını kısmen de olsa biliyor anlıyorlar hem de işletme, ekonomi, pazarlama kısmını.
Pazarlama, bir ürünün biçimi, yenebilir bir ürünse tadı, rengi, dozu, paketlenmesi, elektronik ya da mekanik ise sahip olması gereken özellikleri yani ürünün tüm dizaynı, nasıl ve nerede satılacağı, ne gibi kampanyalarla satışların arttırılabileceği, ürünün tanıtımı yani reklamları (ki bunların çekimlerine bile dalan pazarlama müdürleri var) gibi şeylerle uğraşır. Aslında her tür mühendisi de çalıştırabilecek bir branş. Bazı ürünlerin pazarlanmasında mesleğin pek de bir önemi yok sanırım ki eski bir arkadaşım Türkiye'nin ilk 10 firmasından birinde pazarlama müdürüydü ve kendisi aslında İngilizce öğretmeni.
Eylül 2011

Mahir Niğdelioğlu @mahir_eses

Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliklerinden hangisi iyi ve bu mühendislikleri anlatabilir misiniz?

Hengisi olursa olsun en iyisi olmaya çalış.hepsi de güzel meslekler ama kendini tanıyarak başla ve gidip tanış bu meslek sahipleri ile onları gör, sonra karar verirsin
Ağustos 2011

Gökhan Çetinkaya @gokhancetinkaya

Yalınlaşma felsefesi nedir?

işletmede her türlü fazlalıktan kurtularak, israfı azaltma ve verimi arttırma mantığıdır. mesela işletme içi mesafeleri, kısaltmak gereksiz süreçleri kaldırmak bu uygulamalardır.

Haziran 2018

Gizli Kullanıcı

Makina parkında 40 tane aracı olan bir firmanın bu 40 aracının uzaktan periyodik bakımlarını ve servis yönlendirmelerini takip edecek olsanız ne kadar ücret talep edersiniz?

Sadece bu iş için asgari ücret yeterli. Eğer mevcut iş tanımının üzerine ilave bir iş ise araç başına 12 TL, aracı servise sen götüreceksen araç başına 100 TL olarak hesap yapılabilir.
Ocak 2015

Gizli Kullanıcı

Bilgisayar destekli muhasebe kursuna gitmeyi düşünüyorum. Endüstri Mühendisliği okuyorum bu eğitim sizce benim için faydalı olur mu?

Doğru soru şu Endüstri mühendisliğinde muhasebenin yeri nedir ? Cevabı vereyim neredeyse hiç yoktur. Endüstri mühendisliği matematik ağırlıklı bir alandır. Diğer mühendisliklerden ayrılan yönü matematiksel modelleme bakışıdır ve spesifik bir sahaya adanmış değildir.
Böyle bir kurs sizi mesleğinizde çok ilgisiz yanlış bir yola sokacaktır. Bence daha iyisi yabancı dilinizi, matematik temelli derslerinizi (matematik ve yöneylem gibi) ve programlama bilginizi güçlendirin. Muhasebe gerçekten mühendislik yapacaksanız hiç işiniz olmayacak bir alandır.
Aralık 2014

Serdar Oruç @serdaroruc

Paramagnetic Boya Hakkında Ne Biliyor sunuz ?

Çok şey ne öğrenmek istiyorsunuz serdar bey
Kasım 2014

Aslı Yüzgül @fraisebrownie

İmalat süreçlerinin esasları dersi için Türkçe not kaynağına ihtiyacım var. İnternet'ten neler önerirsiniz?

Bence dalın Türkçe okutulduğu bir üniversiteye git, tüm notlar fotokopicide mevcuttur.
Ekim 2014

Gizli Kullanıcı

Endüstri mühendisliğinde uzmanlık alanımı nasıl belirlemeliyim?

Farkli sektorlerde ve farkli departmanlarda staj yapmak en iyi cozum.
Eylül 2013

Cengizhan Say @cngzhnsay

Endüstri Mühendisliğini bitirmiş arkadaşların özel şirket tecrübelerini merak ediyorum. Özel şirkette görev almak maddi ve manevi yönden tatmin edici mi?

Endüstri mühendisliğinin böyle güzel bir yönü var, bir çok farklı sektörde ve pozisyonda çalışabiliyorsun. Özel sektörde de oldukça tercih edilen bir bölüm. Bu şansı iyi kullanıp gerçekten ilgi duyduğun alana yoğunlaşırsan (IK, analiz, danışmanlık, satış, satınalma, lojistik vs herşey olabilir) manevi olarak tatmin olursun. Maddi olarak da diğer meslek gruplarına göre maaş skalası biraz daha üstte gibi gözüküyor. Ben özel sektörde Analist olarak çalışıyorum. Maddi açıdan tatmin edici olduğunu söyleyebilirim:)
Mayıs 2012

Tailchute @tailchute

Vaka analizi nedir?

Ayrıca Endüstri Mühendisliği Toplulukları Birliği'nin her sene ulusal çapta 15 üye üniversitede düzenlediği bir VAKA Analizi Yarışması vardır. VAKA analiziyle ilgili detaylara emt.org.tr sitesinden de bakabilirsin.
Aralık 2010

Süheyla Süheyla @suheylaaa

Endüstri mühendisleri neden işsiz kalıyor?

Endüstri mühendisliği mezunu birisinin işsiz kalma ihtimali çok düşüktür. Bir kimya, makina, gıda vb mühendisliklerden çok değerledir. Kuzenim endüstri mühendisi. Bir bankanın hazinesinde yönetmenlik yapıyor ve çokta iyi kazanıyor.
Aralık 2010

Serkan Vercin @MirAlay

Daha fazla

162 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Fayda Analizi

5 Kullanıcı   2 Soru   4 Yanıt

Üretim - İşçi İlişkisi

18 Kullanıcı   2 Soru   5 Yanıt