Bilmek istediğin her şeye ulaş

Endüstri Mühendisliği

Mühendislik

Endüstri mühendisliği ya da Sanayi mühendisliği (İngilizce: Industrial engineering), insan, malzeme ve makinadan oluşan bütünleşik sistemlerin kuruluş ve devamlılığının yönetimi ile ilgilenen mühendislik dalı.Çalışmalarında matematik, fen bilimleri ve sosyal bilimlerdeki özel bilgi ve becerileri mühendislik analiz ve tasarım ilke yöntemleriyle birleştirerek, bu sistemlerden elde edilecek sonuçları belirleyip, kestirerek değerlendiren ve disiplinler arası bir yaklaşım sergileyen endüstri mühendisleri, zaman, para, malzeme, enerji gibi kaynakların verimli kullanımına ve mühendislik hizmetlerinin kalitesini artırmaya yönelik çalışmalarda bulunur.Endüstri mühendisliği diğer mühendislik dallarından farklı bir yapıya ve düşünce sistemine sahiptir. En önemli fark endüstri mühendisliğinin parçayı değil bütünü göz önüne alarak çalışması, sistemin bütünüyle ilgilenmesidir. İkinci önemli fark ise her türlü uygulamada insan faktörünü dikkate almasıdır. Bu sebeplerden dolayı temel doğa bilimleriyle olan ilişkisinin yanında sosyal bilimlerle de iç içedir.

Haziran 2018

Gizli Kullanıcı

Makina parkında 40 tane aracı olan bir firmanın bu 40 aracının uzaktan periyodik bakımlarını ve servis yönlendirmelerini takip edecek olsanız ne kadar ücret talep edersiniz?

Sadece bu iş için asgari ücret yeterli. Eğer mevcut iş tanımının üzerine ilave bir iş ise araç başına 12 TL, aracı servise sen götüreceksen araç başına 100 TL olarak hesap yapılabilir.
Ocak 2015

Gizli Kullanıcı

Bilgisayar destekli muhasebe kursuna gitmeyi düşünüyorum. Endüstri Mühendisliği okuyorum bu eğitim sizce benim için faydalı olur mu?

Doğru soru şu Endüstri mühendisliğinde muhasebenin yeri nedir ? Cevabı vereyim neredeyse hiç yoktur. Endüstri mühendisliği matematik ağırlıklı bir alandır. Diğer mühendisliklerden ayrılan yönü matematiksel modelleme bakışıdır ve spesifik bir sahaya adanmış değildir.
Böyle bir kurs sizi mesleğinizde çok ilgisiz yanlış bir yola sokacaktır. Bence daha iyisi yabancı dilinizi, matematik temelli derslerinizi (matematik ve yöneylem gibi) ve programlama bilginizi güçlendirin. Muhasebe gerçekten mühendislik yapacaksanız hiç işiniz olmayacak bir alandır.
Aralık 2014

Serdar Oruç @serdaroruc

Paramagnetic Boya Hakkında Ne Biliyor sunuz ?

Çok şey ne öğrenmek istiyorsunuz serdar bey
Kasım 2014

Aslı Yüzgül @fraisebrownie

İmalat süreçlerinin esasları dersi için Türkçe not kaynağına ihtiyacım var. İnternet'ten neler önerirsiniz?

Bence dalın Türkçe okutulduğu bir üniversiteye git, tüm notlar fotokopicide mevcuttur.
Kasım 2014

Dani Drencrom @danidrencrom

Endüstri Mühendisliği okurken, eğitim nasıldır?

Çok genel bir soru olmuş. Endustri Mühendisliği okuması en eğlenceli Muhendislik dalıdır.Ancak ilgisini cekmeyenler için eziyet de olabilmektedir.Ben tavsiye ediyorum.Kisisel farkındalığı arttıran, hayata uygulanacak bir eğitimdir. İyi ki de vardır. Bu meslek yaşamını şölene çevirmiştir.
Ekim 2014

Gizli Kullanıcı

Endüstri mühendisliğinde uzmanlık alanımı nasıl belirlemeliyim?

Farkli sektorlerde ve farkli departmanlarda staj yapmak en iyi cozum.
Ocak 2014

Samed Onur @kirmizimum

Endüstri Mühendislerinin iş hayatında en çok kullandığı programlar nelerdir?

Merhaba,
Seçtiğin sektöre göre değişir ancak tüm sektörler için office içerisinden Excel'i çok iyi öğrenmeye bak. Pivot tablo oluşturma, filtreleme yani veri işlemeye yönelik tüm özelliklerini bence öğrenmen lazım. ERP sektörüne girersen o yazılımı (SAP, LOGO, NETSİS, vb.) zaten proje yapmadan öğrenemezsin. Onlar için hiç acele etme ancak en az bir yazılım dilini öğren. C sharp iyidir. Yolun açık olsun.
Eylül 2013

Cengizhan Say @cngzhnsay

Endüstri Mühendisliğini bitirmiş arkadaşların özel şirket tecrübelerini merak ediyorum. Özel şirkette görev almak maddi ve manevi yönden tatmin edici mi?

Endüstri mühendisliğinin böyle güzel bir yönü var, bir çok farklı sektörde ve pozisyonda çalışabiliyorsun. Özel sektörde de oldukça tercih edilen bir bölüm. Bu şansı iyi kullanıp gerçekten ilgi duyduğun alana yoğunlaşırsan (IK, analiz, danışmanlık, satış, satınalma, lojistik vs herşey olabilir) manevi olarak tatmin olursun. Maddi olarak da diğer meslek gruplarına göre maaş skalası biraz daha üstte gibi gözüküyor. Ben özel sektörde Analist olarak çalışıyorum. Maddi açıdan tatmin edici olduğunu söyleyebilirim:)
Mart 2013

Fatih Kosovalı @xsenon44

Yeni mezun olacak endüstri mühendisine iş bulma konusunda tavsiyeleriniz nelerdir? Önce askere mi gitmeli yoksa iş başvurusu yapıp çalışmalı mı?

Bence askerlik şart değil. Ben Garanti Teknolojide çalışıyorum, askere gitmemiş bir sürü yeni mezun arkadaş çalışıyor burada. İşe alım için askere gitmiş mi koşuluna çoğu şirket artık bakmıyor. Aslında askerden öncesinde iş tecrübenin olması iyi de olabilir. Böylece sektörü ve çalışma hayatını tanımış olursun ve askerlik döneminde düşünmeye vaktin olur, gerçekten bu işi mi yapmak istiyorum yoksa farklı bir pozisyon benim için daha mı uygun olur? Bu arada askere giderken, çalıştığın şirketten çalıştığın yıl kadar tazminat alıyorsun, bunu değerlendirmek maddi açıdan iyi olabilir:)
İş bulma konusunda ise, gerçekten nasıl bir pozisyonda çalışmak istediğine karar ver önce, sektör çok da önemli değil. Örneğin satınalma yapmak istiyorsan, bu işi öğrendiğinde bütün sektörlerde çalışabilirsin.
Endüstri mühendisi, bir çok pozisyonda işe alınabildiğinden, hangi işi yapmak istediğine karar vermek çok daha önemli diye düşünüyorum.
Bol şans:)
Mart 2013

June @june

Toyotizm ile Fordizm arasındaki farklar nelerdir?

Toyotizm Taylorizm akımına tepki olarak doğmuştur ve işçinin makineyle bütünleşmesinin üretim sistemi problemlerine neden olduğunu savunur. Fordizm ise Taylorizm'den gelir. Yani emekçi vasıfsızdır ve hep aynı işi yapar.
Eylül 2012

Pelin Korkmaz @nenene

2 yıl sonra üniversiteye başlayacağım. Endüstri Mühendisliği hakkında bilgi verebilir misiniz? Ayrıca Türkiye'de yurt dışında çalışma imkanı var mıdır?

Endüstri mühendisliği hangi işi yapacağına karar veremeyenler için en güzel seçenektir. farklı sektörlerde farklı alanlarda çalışma imkanı bulabilirsin; bilgi teknolojileri, üretim, finans, pazarlama, vs. bir şirketin her türlü fonksiyonlarında; sivil toplum kuruluşlarında, akademik birimlerde çalışabilirsin. Türkiye'de en kolay iş bulabilecek mesleklerdendir çünkü joker çalışan olarak kullanılabilir. yurt dışı bağlantıları okulun, mezun çevresinin veya kişinin kendi çevreci ve vizyonu ile bağlantılıdır.
Ağustos 2012

Berna Özkan @brnozkn

Bir Endüstri Mühendisinin çalışabileceği en uygun departman hangisidir? Yükselme açısından hangi departmanı öneririrsiniz?

Böyle saçma soru olabilir mi!!!
yükselmek mi istiyorsun? e peki nereye yükselmek istiyorsun ne olmak istiyorsun arkadaşım? teknoloji bakanımı? müdür mü ? genel müdür mü? uzman mı? endüstri mühendisinin çalışabileceği dünya kadar alan ve farklı yol var sen hangisinde nereye gelmek istiyorsun arkadaşım. bir şey olmak istiyorsan önce o şeyin ne olduğuna karar ver. buna sen karar ver, başkasına sorarak sevmediğin ya da bilmediğin SAP ta yada başka alanlarda bir iki basamak yükselmişin hiçbirşey ifade etmez, iki çıkar sonra tıkanırsın. onun bunun önerisiyle olacak iş değil bu, senin hayatın!

Senin arkadaşım herşeyden önce KENDİNİN ne olmayı istediğine karar vermen gerek. bu kararı vermedikçe avare avare dolaşır durur ömründen yıllarını yersin

ama yok derdim para kazanmak diyorsan, benim ne olduğum ne başardığım önemli değil diyorsan o zaman gir kpssye ol devlet memuru yata yata al maaşını, hem devleti sömür hem de kendi yaşamını yıllarını sömür bak çocuklarına

haydi kendine iyi bak

Ağustos 2012

Mahir Niğdelioğlu @mahir_eses

Mimarlık bölümü, inşaat mühendisliği, endüstri mühendisliği bölümlerinin artıları ve eksileri nelerdir?

Bence kendi zevkine göre karar ver. Eğer başarılı olursan ne seçtiğinin önemi çok yok, yok ben kısa yoldan zengin olucam diyorsan Aileden zenginsen mimarlık ya da inşaat, degilsen End muh oku derim :))
Diger yandan inşaat çok mühendislik kokar ve sahada koşarsın, mimarlık için çizim ve isi sevmek önemli, End muh içn ise daha sosyal ve geniş düşünceli olmalısın. Biraz karışık oldu ama idare et :))
Daha fazla

162 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Fayda Analizi

5 Kullanıcı   2 Soru   4 Yanıt

Üretim - İşçi İlişkisi

18 Kullanıcı   2 Soru   5 Yanıt