Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ensefalit

Beyin Sağlığı

Ensefalit veya beyin iltihabı , beynin akut enflamasyonudur. Menenjit ile birlikte ise meningoensefalit olarak isimlendirilir.Şiddetli baş ağrısı, ense sertliği ve ateş gibi belirtilerle başlar. Bu hastalığa kabakulak, herpes simplex, enfluenza, enfeksiyoz hepatit ve enfeksiyoz mononükleoz gibi virüsler neden olurlar. Kuduz virüsünün neden olduğu ansefalit ise öldürücüdür. Bu hastalığa, bakteriye rastlanmadığı göz önünde tutularak, cerahatli menenjitten ayırmak için aseptik menenjit adı da verilir. Teşhis için alınan beyin omurilik sıvısında, glikoz, normal hücreler yani lenfositler ve albüminin artmış olduğu görülür.Lenfositler çok arttığı için lenfositik koriomenenjit adı verilen bir viral menenjit tipi daha vardır ki, grip gibi, salgın olarak görülür. Bu gibi vakalarda baş ağrısı, ateş, ense sertliği gibi menenjit belirtileri hafif olarak vardır. Hastalık genellikle 1-2 haftada semptomatik tedavi ile iyileşir.Tedavide antiviral ve ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar kullanılır. Komada gibi baygın yatan hastalar hastanede bakıma alınır, kas kasılmaları şeklinde görülen konvülsiyonların hastaya zarar vermemesine çalışılır.

Ağustos 2013

Tuğba *han, bir soruya yanıt verdi.

Ensefalit nedir?

Beyin sinir uçlarının iltihaplanması. Çoğu zaman zor teşhis edilen bir hastalık .Kişi genelde tedaviyi kabul etmiyor ve kişide inanılmaz bir sinirlilik hali oluyor.Doktora ellerini kollarını bağlayarak zorla götürmek zorunda bile kalabiliyorsunuz. Çok zaman çok iyi hatırlamasına rağmen , kimseyi hatırlamıyor gibi davranıyor , erken tedavi edilemezse ölüm riski çok olabilen bir rahatsızlık.
Ağustos 2013

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Ensefalit nedir?

Ensefalit beyin dokusunda meydana gelen iltihaptır. Bu hastalığa neden olan virusler bulunmaktadır. Beyin içine kanama ve beyin hücrelerinde harabiyet gelişebilir. Nadiren oluşmasına rağmen ciddi ve hayati tehlike arz eden bir hastalıktır. Doktora görünmek ve zamanında tedavi görmek önem taşır, çünkü hastalık fark edilemeyebilir.

Belirtileri

  • Başağrısı, sinirlilik ve uyuşukluk
  • Bulantı ve kusma
  • Titreme ve kasılmalar
  • Gözlerin ışıktan rahatsız olması
  • Yüksek ateş
  • Kas zayıflığı ve felci
  • İşitme ve görme problemleri
  • Hareket bozuklukları
  • Bilinç değişiklikleri
  • Yeni doğan bebeklerde en önemli işaretler, ense sertliği ve kafatasının yumuşak noktalarında (bıngıldak) şişliktir.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.