Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ergenlik

Çocuk Gelişimi

YÖNLENDİR Ergenlik dönemi Ergenlik Dönemi On ikinci yaştan yirmi bir yaşına dek uzanan bu dönem, hızlı bir büyüme ve olgunlaşma çağıdır.Ortaokul yıllarına denk düşen ergenlik döneminde cinsel uyanışla birlikte yeni ruhsal özellikler ve davranışlar kendini gösterir.Uyumlu ilkokul çocuğunun yerini,tedirgin, güç beğenen ve çabuk tepki gösteren bir genç alır.Ergenliğe giriş beslenme, ırka ve iklime göre farklılıklar gösterse de bu evrensel bir süreçtir.Hemen hemen tüm toplumlarda bu dönem fırtınalı geçer. Bu dönem hızlı ve sürekli bir gelişim dönemi olarak bilinmektedir.Genç bu çağda çevresindeki yetişkinler tarafından ne tam yetişkin ne de çocuk olarak algılanır, bu zor bir süreçtir genç için ,iki ara bir derede kalma tam bu iş için söylenmiştir sanırım. Çocuk gençlik dönemine geldiğinde ana-babanın yavaş yavaş çocukları üstündeki kontrollerini azaltmaları ve çocuğun ihtiyaç duyduğu özerkliği hazır olduğu ölçüde ona bırakmaları gerekir. Gençlerin başarısız ve olumsuz yanlarını görmektense başarılı ve olumlu yanlarını ön plana çıkarılmalıdır. Hızlı beden gelişimiyle birlikte gelen cinsel uyanış, genci hazırlıksız yakalamakta ve bunaltmaktadır. Dengesi bozulan genç bu duruma alışmaya çabalamaktadır. Tepkilerindeki iniş çıkışlar, davranışlarındaki tutarsızlıklar, duygularındaki değişmeler hep bu uyum çabasıyla açıklanabilir.Bu süreçte gence yardım edilmeli ve desteklenmelidir.Anlattıkları saçma ve boş şeyler dahi olsa ona değer verip sonuna kadar dinlenmeli, hatalı bile olsa onu hemen yargılayıp, suçlamamalı, aksi takdirde bir daha sizinle hiçbir şey paylaşmaz. ANNE BABA Tutumları Baskıcı ebeveynler : Sürekli reddedici ve aynı zamanda kısıtlayıcıdırlar.Koydukları kuralların nedenini genç sorgulayamaz. Kurallar bozulduğunda sert cezalar uygulanır. Sevgi gencin davranışlarına bağlı olarak değişir.Hiçbir zaman gencin sözü dinlenmez.Bu tür evlerde yetişen çoc...

Eylül 2015

Gizli Kullanıcı

İnsanlara yaranmak gerçekten bu kadar zor mu yoksa ben ergenlikten mi çıkamadım?

Gerçek insan diye bir tanımla başlayacağım. Bu benim kısaltma olarak kullandığım bir tanım. Yaşadığımız dönem şartları insanların birbiri için çok güzel şeyler düşünmesine şu ya da bu yollardan ket vurabilmekte. Her şeyden önce bence kimseye yaranmak ihtiyacı hissetmemelisin. Çünkü insanların bu dönemki algısı senin iyi niyetini yaralayabilir ve buna gerçekten ihtiyacın olduğu an ihtiyacın olan gücü kendinde bulamayabilirsin. Belki düşünme şeklin ya da bunu yansıtma şeklin yanlış anlaşılmaya müsattir. Bu algını değiştirmeyi düşünmek bir ikinci yol olabilir.
Ağustos 2014

Hasan Çakır @hasancakir

Erğenlik Çagına halen girmemiş bulunmaktaym bi düşncenız var mı yas : 15

Soruyu tavsiye mahiyetinde sorduğunuzu düşünerek cevap veriyorum.
Dünyanın hiç bir zaman istediğiniz şekilde dönmeyeceği ile yüzleşin ve bu dünyanın özeliniz haricinde, umumi herhangi bir yerinde bulunduğunuzda oranın tutumlarına saygıda özen! gösteriniz derim.
Mesela ben, kendimi ifade ederken kullandığım yazım ve imla hatalarından başlamıştım.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Ergenlik dönemi sivilcelere nasıl bakım yapılmalıdır?

Her sabah PH dengesi 5.5 olan bir sabun ile güne başlamak ve su bazlı cilt tipine uygun bir krem sürmek. Gece yatmadan önce mutlaka makyaj yapılmış ise çıkartılması gerekir ve ne olursa olsun, gece yatmadan önce mutlaka yıkama, arındırma ve nemlendirme yapılmalıdır. Efor sarf edilecek aktivitelerde bulunmadan önce mutlaka cilt temiz olmalıdır ki gözeneklerde halihazırda var olan ter ve yağ kir ile birleşmesin, yeni sivilceye yol oluşturmasın.
Mayıs 2014

Osman Tüysüz @osmanraul7

Ergenlik döneminde çıkan sivilceleri sürekli patlattığım için yüzümde izler bırakıyor. İleride kalıcı olur mu?

Özellikler ergenlik döneminde çıkan sivilcelerin patlatılmaması önerilmekte. Cilt tipi sivilcenin oluşmasında önemli olduğu gibi, sivilcenin de özelliği önemlidir, akneye dönüşen sivilceler kesinlikle ellenmemelidir.
Mayıs 2014

Osman Tüysüz @osmanraul7

Halk içinde genel bir kanı var o da şu, ergenlik döneminde fazla mastürbasyon yaparsan sivilcelerin artar. Ne derece doğrudur?

Yanlış. Akne ve sivilceler bir cilt problemidir. Ergenlik döneminde hormonlarsa meydana gelen değişiklikler vücudun normal yağ dengesini bozar ve tüm vücutta aşırı yağlanma görülür. Temizlenemeyen gözenekler yağ+kir+ter ile birleştiğinde sivilce ortaya çıkar. Ejakülasyon ya da koitus ile bağdaştırılmaz.
Nisan 2014

Sibel Danışman @sibeldanisman

Platonik aşk nedir? Ergenleri nasıl etkiler?

Bu aslında karşılıksız aşk değil, aşık olanın zihninde yarattığı aşktır. Karşısındakini hayatının aşkı olarak görür, O güzeldir, harikadır, mükemmeldir, onunla geçirilecek 1dakika 1 ömre bedeldir. Onu hayal etmekten alınan zevk nedeniyle sürekli düşünür, düşündükçe büyütür, büyüttükçe tüm vaktini alır. Sonunda bu kadar mükemmelleştirilen kişi imkansıza dönüşür, çünkü O olağanüstüdür, aşık olan ise bir zavallıdır, O'nu etkilemesi mümkün değildir. Bu kısır döngü sürer gider. Oysa ki aşık olunan kişi zihinde kurgulanmadan 'normal bir insan' olarak kabul edilse, O'na karşı hissedilen duyguların herkesin başına gelebileceği bilinse ve denemekle bişey kaybedilmeyeceği anlaşılsa belki mükemmelleştirme aşamasına geçmeden icraata geçilir. Reddedilirse bu dünyanın sonu değildir, ama denemezse gerçek aşkı bulma ihtimali yoktur. Bu yüzden bence vakit kaybetmeden duygularını dile getirme cesareti verilmelidir. Ergenlik çağında özgüven her konuda olduğu gibi bu konuda da çok önemlidir.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Ergenlikte depresyona karşı ailelerin yapabilecekleri nelerdir?

Aileler eğer çocukları herhangi bir depresif belirti gösteriyorsa ve ve bu bir hafta on gün boyunca pek çok belirtinin bir arada gözlenmesi şeklinde devam ediyorsa mutlaka destek alma gerekecektir. Bu süreç kendiliğinden geçmeyecektir. Çocuğun duygu durumu hafifleyebilir olumsuz duyguları azalabilir fakat bu tekrarlayan bir durumdur yetişkinliğinde tekrar ortaya çıkabilmektedir. Dolayısı ile eğer depresif belirtiler görüldükten sonra müdahele edilirse daha kalıcı çözümler bulunabilir ve yetişkinlik döneminde bu sorunların ortaya çıkma ihtimali azalır bu belirtiler gözlenir gözlenmez kısa sürede müdahale etmek gerekir. Ergenlik döneminde belirtiler ortaya çıkmış ise psikoterapi gerekir. Eğer psikoterapistler ihtiyaç duyarsa ilaç tedavisine başlayabilirler. Çocuğun bu dönemde değersizlik ve sevimsizlik umut kayıpları olur dolayısı ile bunların üzerinde çalışılması sadece psikoterapi ile mümkün olacaktır.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Ergenlikte erken cinsel hayatın tehlikeleri nelerdir?

 • Bilinçsiz cinselliğin birinci ürünü gebelik olacaktır. Gebelik oluşması sonucu bunun çözümünü bulamayan genç bunalıma girecek, okuldan geri kalacak, evden kaçabilecek veya bu sorunu çözmek için para bulmaya çalışacaktır. Bu parayı da genelde hırsızlık, uyuşturucu taşıyıcılığı, fahişelik yaparak kazanıp sorunu çözerler. Bu satırlar bazılarınıza uzak veya ürkütücü gelebilir ama maalesef bunlar sıkça gördüğümüz olaylardır veya gebeliği son ana kadar saklayacak ve artık çocuk sahibi olacaktır. Kendi çocuk olan genç bu yükü taşıyamaz. Çocuk yaşta anne ve baba olmak zorunda kalan ergenlerin çocukları da kendileri gibi sorunlu olur.
 • Kontrolsüz ve bilinçsiz yaşanan ilişkiler sonucunda cinsel yolla bulaşan hastalıklar yaygınlaşır. Hatta AIDS gibi ölümcül süreçlere kadar taşınır. En basitinden tedavi edilmeyen basit bir cinsel hastalık üremeyi engeller.
 • Süreçlere hakim olamayan gençler bir anda kendilerini cinsel sapmaların içinde bulurlar.
 • Masumane yaşanmış cinsel yaklaşımlar tehdit ve şantajla profesyonelliğe kadar taşınır ve aileler yıkılır.
 • Gece hayatı ve getirisi olarak içki ve uyuşturucu kullanımı facialara yol açar.
Nisan 2013

Ebru Özkan @Ebruu

Ergenlikte ses neden değişir?

Ses telleri larynx (gırtlak) de yer alır. Erkek ve kadınlarda farklıdır. Çocukluk döneminde bu ses telleri daha kısa ve üst kısımda yer alır. Yenidoğanda atlas ve servical 6 hizasında bulunan bu teller ilerleyen dönemde C3 - C6 hizasına gelmeye başlar. Bunun nedeni kıkırdak ve kasların gelişimi hem de ses tellerinin uzamasıdır. Kadınlarda ve erkeklerde ses telleri farklıdır. 13 - 16 yaşlarında ses farklılaşmaya başlar. Hormonların etkisiyle tonu değişir. Ergenlikte sesin değişmesinin nedeni ses tellerinin uzamasıdır. Ayrıca ses telleri daha keskin bir hale gelir.
Mart 2013

Emre Sevinç @emresevinc

İnsanın hayatındaki en önemli periyot ne zamandır?

Uzmanlara göre insanın hayatını en önemli ölçüde etkileyen ve karakterini meydana getiren yıllar hayatının ilk 7 senesi. Ama bana göre en önemli zaman şuandır. Çünkü sadece şuan seçimler yapabilir ve her şeyi değiştirebiliriz.
Aralık 2012

Yusuf Sarıgül @ysf44

Ergenlik çağındaki çocuğuma kilo sorunları konusunda nasıl yardımcı olabilirim?

Öncelikle küçüklükten itibaren sağlıklı, kilo yapmayacak, hamur işinden uzak, doğru ve dengeli beslenme şekliyle çocuğunuzu büyütebilirsiniz. 5 6 yaşlarından itibaren kilo durumu az veya çok kesinlikle bir spor koluna yazdırıp ona destek vermeniz hem çocuğunuz hemde sizin için daha faydalı olacaktır. ( spor yaparken yorulacak, enerjisi kalmayacak ve sizi daha fazla yormaya gücü kalmayacak gibi düşünülebilir ) Fast food tarzı yiyeceklerden uzak tutup, onların zararlarını bir bir anlatmanız faydalı olacaktır.

Ağustos 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Ergenlikteki çocuklar hangi besinleri tüketmemelidir?

Ergenlikteki gençler öncelikle sağlık gruplarını öğrenmeli, düzensiz ve zararlı besinlerden uzak durmalıdır. Bu dönemde tüketmeye özen göstermeleri gereken besinler; süt, yoğurt, yumurta, et, kuru baklagiller, meyve ve sebze ( özellikle yeşil yapraklı sebzeler) ve tahıllardır. Bu dönemle yağlı ve şekerli besinleri çok tüketmek aşırı kilo alımına neden olur. İlerisi için de sakıncalı olur.


Ergenlik
Ağustos 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Kızlarda ergenlik belirtileri nelerdir?

 • Boy uzaması hızlanır.
 • Bel giderek incelir ve kalça genişler.
 • Saç ve deri yağlanmaya başlar.
 • Sivilceler ve siyah noktalar çıkar.
 • Göğüsler çıkmaya başlar.
 • Ergenliğe geçişin döngüsü olan regl başlar.

Ergenlik
Ağustos 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Erkeklerde ergenlik belirtileri nelerdir?

 • Sesin kalınlaşması
 • Sakal ve bıyık çıkmaya başlaması
 • Boyun birden uzaması
 • Vücutta kıllanma artar
 • Sesin çatallı çıkması
 • Penis ve testis büyümesi
 • Sivilcelerin çıkmaya başlaması
Ergenlik
Daha fazla

14 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.