Bilmek istediğin her şeye ulaş

Erkek Sağlığı

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Kasım 2014

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Her gün saunaya ve buhar odasına girmenin bir zarar var mıdır?

Eğer risk taşıyan bir rahatsızlığınız yoksa (kalp, tansiyon) her gün saunaya yada buhar odasına girmenin bir zararı yoktur. Finlandiya'da çoğu insan her gün saunaya girer. Tabi umarım amacınız kilo vermek değildir çünkü bunun yolu su değil yağ kaybetmektir.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2014

Redcat, bir soruya yanıt verdi.

Her gün saunaya ve buhar odasına girmenin bir zarar var mıdır?

Her insanın cilt tipi birbirinden farklıdır. Her gün buhar banyosu ya da sauna bazı cilt tiplerine iyi geldiği gibi, hassas cilt tiplerine iyi gelmemektedir.
Mayıs 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Her gün saunaya ve buhar odasına girmenin bir zarar var mıdır?

Yeterli sıvıyı aldığınız sürece terlemenin ne zararı olabilir ki... .
Mayıs 2014

Sertaç Kızılkaya, bir soruya yanıt verdi.

Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2014

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Her erkek andropoza girer mi? Ne tür sıkıntılar görülür?

  1. Andropoz nedir?
  2. Andropoz belirtileri nelerdir?
Bu yanıtlarda detaylı bilgiler var. Andropoz durumunun hangi yaşlarda ortaya çıkacağı her hasta için farklıdır. Bazı erkeklerde 50'li yaşlardan sonra bazılarında ise 80'li yaşlar ile birlikte andropoz belirtileri görülebilir. Her erkekte ortaya çıkan bir durum da değildir. Her hastada andropoz belirtileri görülmediği için tedaviye de gerek olmayabilir.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mart 2014

Kağan Şeker, bir soruya yanıt verdi.

Sperm hasarı babadan oğula geçer mi?

Sperm hasarının bir çok nedeni olabilir. Eğer babada genetik bir hastalık (örneğin varikosel oluşumunda genetik yatkınlığın etkisi vardır) söz konusuysa oğula da aktarılmış olması olasıdır. Ama sperm sağlığı sadece genetik sebeplere bağlı değildir. Sigara, alkol kullanımı bazı toksik etki gösteren maddeler sperm kalitesini bozabilir. Yani sorunun cevabı evet olabilir, ama olmayadabilir... Eğer bir kişi sperm sağlığı hakkında bilgi edinmek istiyorsa bir üroloji polikliniğinde spermiyogram testi yaptırarak sperm kalitesi hakkında bilgi edinebilir.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mart 2014

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Erkeklerde spermin tükenmesi mümkün mü?

Erkeklerde kadınlardan farklı olarak yaşamın sonuna kadar üreme hücresi, sperm üretimi vardır. Puberte döneminden başlayarak yaşamın sonuna kadar devam eder. Kadınlarda yumurtalar belirli sayılardadır. İlk menarş olduğu zamandan başlayarak geriye sayım şeklinde tükenir. Menopozla birlikte yeni yumurta üretimi kesilir. Genelde erkeklerde andropoz a girme dönemi aynı kadınlar gibi üremenin kesildiği dönem olarak bilinir. Erkeklerin her yaşta üreme potansiyeli vardır. Ancak yaşın ilerlemesi ile azalan testosteron ve androjen eksikliği cinsel isteksizliğe neden olur. Ayrıca fiziksel ve ruhsal güçsüzlükte bu dönemde görülür.

Sperm üretimini hormonlar kontrol eder. Bu hormonlar, FSH, LH ve Testosterondur. Spermler, ejakülasyon öncesinde seminal bezler ve prostat bezinden salgılanan sıvılarda meniye karışır. Sperm üretimi devamlıdır ve hiç durmaz, üretilen spermler bir kesede toplanır ve boşaltılmaya hazır beklerler, arkadan da devamlı sperm üretimi olur ve bu keseye boşalır, bu kesenin bir hacmi, bir kapasitesi vardır bu hacim dolunca cinsel istek artar, yoğunlaşır.
Şubat 2014

Ebru Özkan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Erkek genital organları ve cinsellik

Erkeğin üreme sistemi dış ve iç genital organlar olarak ikiye ayrılır. Sizlere bu organları özetle anlatıp, hangi görevleri üstlendiklerinden bahsetmek ve bilgi sahibi olmanızı istiyorum.

Penis

  • Dış genital organlar penis ve scrotumdur. Scrotum testis torbasıdır.
PENİS: İdrarın mesaneden üretra aracılığı ile dışarı atılması ve ejakulatın gene üretra aracılığı ile dışarı atılmasını sağlar. 3 silindirik süngerimsi dokudan oluşur. Bunlar iki kovpora kavernosa ve korpus spongiosumdur. Üretra spongiosum içindedir. Kan damarları ve sinirlerde buradan geçer ve seksüel aktivite sırasında bu damarlar penisin sertleşmesini sağlar. Penisin ucuna glans penis denir ve ucu sinir yönünde zengindir bu nedenle uyarılara çok duyarlıdır. Glansı örten kısma sünnet derisi denir. Penisin deri altı dokusunda yağ dokusu yoktur.

SCROTUM: Testisleri ve spermatik kordları içinde taşır. Kan damarları, sinirler, kas fibrinleri ve ductus vas deferens ( testisten ayrılan spermatozooların geçiş yolu)
  • İç üreme organları ise testislerle spermatozoonun depolanması ve taşınmasını sağlayan kanal sistemidir.
TESTİSLER: Bir çifttir. Sperm ve testosteron üretirler. Testosteron erkekte sekonder cinsiyet karakterlerini düzenler. Testisler puberteden (ergenlik) önce çıkartılırsa erkeklik karakteri gelişmez. Böbreklerin hemen altında oluşurlar. Erkek bebeklerde doğuma yakın ya da doğumdan sonra scrotum içine inerler. Eğer inmezlerse cerrahi ile indirilebilirler.

ERKEK BOŞALTIM YOLLARI:

EPİDİDİMİS: Testislerin üzerinde bulunur. Spermler burada olgunlaşırlar.
VESİKA SEMİNALİS: Spermler dışarıya atılmadan önce burada muhafaza edilirler, seminal mayinin miktarını artırırlar ve spermlerin canlılığını koruyan bir mayi salgılarlar.
PROSTAT: Uretranın iç ağzının hemen altındadır. Ceviz büyüklüğündedir. Alkalen bir mayi salgılayarak spermlerin asit olan vajinada yaşamalarını sağlar ve adale kontraksiyonları ile spermlerin dışarıya kuvvetle atılmasını sağlar.
COWPER BEZLERİ: İki tanedir. Fındığa benzer. Prostatın iki yanında yer alır. Süte benzer koyu kıvamda bir mayi salgılar. Seminal mayinin önemli kısmını kapsar.
SEMİNAL MAYİ: Griye çalan beyaz renkte ve yapışkan maddedir. İçinde spermiumların yaşaması için protein, lipid, fruktoz gibi besin maddeleri yer alır.

Her ejekülasyonda yaklaşık 2-4 santimetreküp seminal mayi ile beraber 200-400 milyon spermium dışarı atılmaktadır.
- Bir spermiumda 60-120 milyon sperm varsa; normospermi
- 30-60 milyon sperm varsa; oligospermi
- 1-30 milyon bulunursa; hypospermi
- Hiç yoksa; azospermi
- Sperm var fakat cansız veya harekestiz ise; necrospermi adını alır.

CİNSELLİK
  • Cinsel arzu duyma, heyecanlanma, fiziksel uyaran, cinsel içerikli rüyalarla ve mastürbasyonla sertleşme görülmektedir.
  • Boşalma/orgazm penis ile olmakta, cinsel haz onun sayesinde duyulmaktadır.
  • Erkeklerde görsel cinsel uyaranlarla uyarılma daha kolaydır.
  • Ortalama boşalma süresinin 5. 4 dakikadır. Ancak bu sürenin 50 saniyeden 44 dakikaya kadar değiştiğine bilgiler mevcuttur. Erken boşalma bir sorundur. Vajinaya giriş ile boşalma arasında geçen sürenin 60 saniyeden az olmaması gerekiyor. Ürolojik sorunlar, prostat ve idrar yolu enfeksiyonları, tiroid ve nörolojik problemler, psikolojik unsurlar erken boşalmaya neden olmaktadır. Ayrıca tecrübeyle sabit olduğu, baskılanmış duyguların erken boşalmaya neden olduğu da bir gerçektir. Bakınız; Türklerin ortalama boşalma süresini 3, 7 dakika, Almanların ortalama boşalma süresini 7 dakika, Amerikalıların 14 dakikadır.
  • Penisinin ortalama uzunluğu sertleşme olmayan durumda 5-9 cm, sertleşme halinde ise ortalama 14-16 cm dir. 11-18 cm penis boyu normal kabul edilir.
  • Cinsel uyarılma fizyolojik olarak şöyle gerçekleşmektedir; Penisin gövde kısmında sertleşme, baş kısmında şişme, yumurtalık duvarındaki ve yumurtanın kordonundaki kaslarda kasılma ve yukarı çekilme, idrar yolunun iç kısmının kaygan bir sıvı ile ıslanması, kalp hızında artma, solunumda sıklaşma ve tansiyonda yükselme, kol, bacak ve boyun adaleleri gibi bazı adalelerde gerginleşme görülür.

6 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.