Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eski Eşya

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Bakır eşyalara nasıl bakım yapılır?

Öncelikle çamaşır suyu, sirke ve limonlu ürünler kullanmayın içlerinde barındırdıkları yoğun asit veya baz nedeniyle. Bulaşık makinesinde yıkamayın ve kullanırken mutlaka tahta kaşıkla kullanın. İçine koyduğunuz gıdaların bile yoğun asitli olmaması önemli yoksa çabuk yıpranır. Bakır kibar bir maddedir. Kullandıktan sonra hemen temizlenip kurulanmalıdır. Bulaşık teli veya sert süngerlere gelemez. Şunu da bilmelisiniz ki kül bakırı parlatır ama kalay tabakasını da inceltir.

Bakım ve Temizliği
  • Kalaylı bakırları amonyaklı deterjanla temizleyin.
  • İçi kalaylı dışı kızıl bakırlarınız için, iç tarafında amonyaklı deterjan, dış tarafında metal parlatıcı bir madde kullanın.
  • Nikelajlı ürünlerde ılık suda herhangi bir deterjanla durulama yapın. 6 ayda bir metal parlatıcı kullanın. Gümüş kaplamalı bakırlarda da aynı bakım geçerlidir.
  • Oksitli bakırları ise kesinlikle yıkamayın. Hafif nemli bir bezle silin yeter.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Antika eşya nasıl anlaşılır?

Orijinal antika eşyalarla onların kusursuz kopyaları replikaların ayırt edilmesi zordur. Çünkü replikalar üzerinde çalışılan çeşitli yöntemlerle eskitmeler yapılır ve bu eskitmelerle eşyanın kaç yıllık olduğunu bile belirleyebilirsiniz. Antikaları anlamak için eskitme yöntemlerini bilmek bu konuda size fikir sağlar.

Antika
Gerçekçi bir antika olarak görülse de aslında dijital baskı ile kopyalanır hale getirilmiş, kenarları kırılarak eskitilmiş bir taş levha.

Antika
Resimdeki kurtlanmış çerçeve eşyaya antika havası katıyor.

Antika
Kompozisyon tekniği de sık kullanılır. Resimdeki silahlardan iki tanesi ve saat gerçek fakat diğerleri replika olmasına rağmen tablo bütünleşmiştir.
Mart 2012

Ahmet Faik @AhmetFaik

Hangi eski paralar koleksiyon değeri taşır?

                                         Kolleksiyonculuk
    Kolleksiyonculuk


   Para tarihinin eski oluşu para değeri için önemli değildir.Önemli olan bir para ne kadar nadirse o değerlidir.
   Geçen Taksim de ikinci el kitap satan bir dükkandaydım ve bir grup insan toplanmış eski bozuk para açık artırması yapıyorlardı.Çok ilginçti ilk defa gördüm öyle birşey..Kare şeklinde  bozuk para bile vardı.
Ekim 2011

Aykut Kardaş @unknow

Eski kitaplar ve el yazmaları nereden satın alabilirim?

Akmar- Kadıköy' de ilk basımları bulmak bile mümkün olabiliyor.

14 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.