Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eskimo

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ekim 2013

Gonca Köse  yeni bir  gönderide  bulundu.

Eskimolar hakkında bilgiler

Doğu Sibirya, Alaska, Amerika'nın ve Grönland'ın kuzeyinde yaşayan topluluk eskimolar olarak adlandırılır. Bu insanlar bu ortamın iklim şartlarına alışkın olan topluluklardır. Kökenleri kesin olarak bilinmemekle beraber Kızılderililer ile akraba oldukları söylenmektedir. Eskimo kelimesi çiğ et yiyenler anlamında kullanılmaktadır. Eskimoların toplam nüfusu 100. 000'i geçmez.

Fiziksel özellikleri: Elmacık kemikleri çıkık, alın dar, dudaklar etli, göz kapakları şiş, gözler kısık, ayakları küçük, burunları dar, boylarının kısadır.


Eskimo

Yaşam ve beslenme: Eskimolar, toplayıcı ve avcı bir toplumdur. Avladıkları avları tüketerek yaşamlarına devam ederler ve hayatları sürekli av aramayla geçer. Avladıkları hayvanları ise çiğ olarak tüketirler. Bu avladıkları hayvanların derisinden kıyafet ve ayakkabı yaparlar. Böylece avcılık Eskimolar için hem beslenme ve giyinme ihtiyacının karşılanması demektir. Deniz avcılığı başta gelen geçim kaynağıdır. Temel yiyecekleri balık, ren geyiği ve sığındır. Özellikle fok balıkları onlar için çok değerlidir. Çünkü fok balıklarının hem derisinden, hem etinden hemde yakıt olarak kullandıkları yağından faydalanırlar. Süt içmez, taze sebze, meyve yemezler. Vücutları için gerekli olan vitamini sadece çiğ et ve balıklardan karşılarlar.
Bir yerden bir yere gitmeleri, eşya taşımaları, o çevreye has köpekler tarafından çekilen kızaklarla sağlanır. Ava da bu kızaklarla beraber çıkarlar. Çeşitli bölgelerde yaşayanlar farklı barınaklar kurmaktadır. Alaska'da çamur sıvalı dikdörtgen evlerde, Grönland'da taş, toprak ve balina kemiğinden yapılmış kubbeli evlerde, Kanada'da ise İglo denilen buzdan yapılmış kubbeli evlerde yaşarlar.


Eskimo

Dini inançları: İlk zamanlarda tabiat kuvvetlerini yöneten ruhlara taparlardı. Bu dönemde yasaklar, boş inançlar sayılmayacak kadar çoktur. Ancak ilerleyen yıllarda dini inançlarında değişiklikler olmuştur. Çoğu Şaman ya Hristiyan inançlarına sahiptirler. Medeniyetten uzak Eskimo kabileleri ise, angagkok adı verilen şamanların etkisi altındadır.

Cinsellik ve evlilik: Erkek nüfusunun daha büyük olması eşleşme biçimlerini de etkilemektedir. Bu nedenle çok eşli kadınlar çok sık görülür. Yaşamsal zorluluklar meydana geldiğinden kadınlar takas edilebilir. Uzun av seferi için karısıyla birlikte yola koyulan erkek karısının gebe, hasta, yaralı olması durumunda arkadaşının karısını rica edebilir. Sıkı arkadaş olanlar arasında bu durum doğaldır. Eskimo topluluklarında kadınlar ikinci plandadır. Eskimolar çok fazla konukseverdir. Onlara ilgi ve sevgiyle yaklaşırlar. Ayrıca eve gelen misafirlerine karılarını da sunarlar. Ancak önemli bir konu, kadınlar eşlerinin izni olmadan başka erkeklerle ilişki kuramazlar ya da erkekler eşlerden izin almadan kadınlarla birlikte olamazlar. Aksi halde bu zina kabul edilmektedir.

İlk zamanlarda kız çocuklarına karşı sevgisiz bir topluluk olmuşlardır. Hatta Eskimolar kız çocuğu katili olmuşlardır. Ağzına ot doldurup, nefessiz bırakmışlardır. Yada buz üzerine bırakıp terk etmişlerdir. Daha da vahşi davranışlarda bulundukları olmuştur. Denize fırlatıp atmışlardır. Ancak bu geleneği batı kültürü ile tanıştıktan sonra bırakmışlardır. Eskimolar aile büyüklerine her zaman saygılı davranırlar ancak yaşlanan ve yaşam koşullarına ayak uyduramayan üyeleri zamanı gelince bırakıp giderler. Onları hayvanların ve doğanın ellerine bırakırlar. Genel olarak Eskimo topluluğu insancıl, neşeli ve sevecen insanlardır. Müziğe karşı büyük ilgi duyarlar ve müzik yapıp dans etmeyi severler.


Eskimo
Haziran 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Eskimoların buzdan evlerinin içi nasıl sıcak olur?

İglo denilen bu buz evlerde yalıtım çok önemlidir. Ana yapıyı oluşturan buz bloklarının arası karla sıvanarak tıkanır. İyi bir iglonun kapısı da yer üstünde olmaz. İçeri girip çıkarken kapının açılıp kapanması, içerideki sıcak havanın dışarı kaçmasına soğuk havanın içeri dolmasına neden olur. Bundan dolayı buzdan bir ev yapılırken önce geçici bir kapı yapılır ve evden içeri girilir. Asıl kapı evin altındaki kar kazılarak yer altından geçirilen kapıdır. Bu sayede buz evin yalıtımı tamamlanır. Buzdan ev elbette ki bizim ölçülerimizde sıcacık değilse de, bu sayede oldukça elverişli bir ısıya gelir.

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.