Bilmek istediğin her şeye ulaş

Esnemek

Esnemek Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Mayıs 2014

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Canlılar neden esner?

Esnemek bir nevi beynimizi serinletme yolu. Yapılan araştırmaya göre esneyen kişilerde görülen ortak özellik beynin ısınması. Esnemek vücudun diğer sistemleri yetersiz kaldığında devreye giriyor. Tabi bu araştırmaya göre bu sonuçlar. Vücudun ortamdaki hava yoğunluna tepki olarak oluştuğu, evrimsel süreçte güç gösterisi davranışı olduğu yönünde farklı farklı var sayımlar var. Bununla birlikte bilim dünyası henüz bu konuya tam olarak açıklama getiremedi.
Ocak 2014

Hilal Korkmaz, bir soruya yanıt verdi.

Karşınızda esneyen biri olduğunda neden bizde esneriz?

Esnemenin neden bulaşıcı olduğu konusunda elle tutulur kanıtlar bulunmuyor, bir çok araştırma ve deney yapılmış bu konu hakkında. İlginçtir ki en bulaşıcı esneme aile içinde ardından arkadaşlar geliyormuş. Yani samimi, tanıdık kişiler esneme bulaştırmada etkisi daha etkili. Birbirini hiç tanımayan kişilerde esneme bulaştırma biraz daha zaman alıyor.

Ayrıca esnemeye anne karnında başlıyoruz. Esneme altında yatan sebepler olarak da ciğerlerdeki kötü havanın çıkarılması bir diğer sebep ise memelilerin artan beyin ısılarını düşürmek için yaptığı istemsiz hareket olarak gösteriliyor.

Esnemek
Haziran 2013

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Uykumuz gelince neden esneriz?

Esnemek, istemsiz gerçekleşen bir yüz refleks hareketidir. Esnemenin ve fizyolojisinin ardında yatan gerçek hala tam olarak bilinememektedir. Esneme insanın yorgun olduğu zamanlarda kandaki oksijen miktarını artırmak için vücudun yaptığı bir solunum sistemi refleksi olarak düşünülmektedir. Genellikle yorgun ve uykusuz olduğumuzda, karnımız acıktığında esneriz. Esnemek yalnızca uykuyla alakalı değildir. Karnımız acıktığında, aşırı yemek yedikten sonra kapalı bir ortamda bulunduğumuzda ya da canımız sıkıldığında bol bol esneriz.
Esnemenin kandaki karbondioksit/oksijen seviyeleri ile ilgilidir. Kanımızdaki karbondioksit oranı yükselip oksijen oranı azalınca esneme meydana gelir. Esneme, zihni açık tutmak için irademiz dışında gerçekleşen bir biyolojik olaydır. Esnemek kişinin dikkat seviyesini arttırıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle esnedikten kısa süre sonra uykuya dalınmazsa uyku kaçar. Esneme de gülme gibi bulaşıcıdır. Esneyen kişinin yüz hatlarında meydana gelen şekillenmenin, diğer insanlar üzerinde esnemeyi teşvik edici bir etki uyandırdığı tahmin ediliyor.

Esnemek

Haziran 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ocak 2013

Soner Nar, bir soruya yanıt verdi.

Esnemek nasıl oluşur ve bulaşıcı mıdır?

esneme sanıldığı gibi uyku haline işaret değil ortamdaki az oksijenden kaynaklıdır, bulaşıcı olmasada psikolojik olarak karşısındakınıde etkisi altına alır:)

Ocak 2013

Bektaş Akar, bir soruya yanıt verdi.

Esnemek nasıl oluşur ve bulaşıcı mıdır?

Vucut Oksijene Aşırı İhtiyaç Duyduğunda Esneme Hareketi Yaparız benim bilgime göre , Düşünceme Göre Esnediğimiz Anda Çıkan Havayla Birlikte Vucud Büyük Bir Isı Kaybedebilir.

Ocak 2013

Sadık Burak, bir soruya yanıt verdi.

Esnemek nasıl oluşur ve bulaşıcı mıdır?

Evet bulaşıcıdır. Rivayete göre -şeriatte söyle yorumlanır- şeytanın insanın ensesine üfleyerek miskinlik hasıl olduğu söylenir.

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.