Bilmek istediğin her şeye ulaş

Et

Et, genel tanımıyla bir hayvanın dokularının yiyecek olarak kullanılmasına denir. Buna göre, sadece kas değil, kas olmayan organları ve yağ dokularını da kapsar. akciğerler, karaciğer, dil, deri, beyin, kemikiliği ve böbrekler, et olarak kullanılabilir. Etlerde vitamin bulunmaz.Kırmızı et, memeli hayvanlardan elde edilen et grubuna, beyaz et ise; yumurta ile çoğalan hayvanlardan elde edilen et grubuna verilen addır. Et, protein bakımından oldukça zengin olduğundan ve damak zevkine uyduğundan Türkiye'de sıkça tüketilen bir besin kaynağıdır. Sığır eti ve Koyun eti en çok tüketilen et türü olsa da yavruları olan dana ve kuzu da oldukça rağbet görmektedir. Yine bu gruba giren Keçi, Deve ve Geyik gibi etler ise gerek ekonomik koşullar, gerekse geleneksel alışkanlıklar nedeniyle fazla tercih edilmez. Kırmızı Et grubuna giren bu etler dışında tavuk ve balık eti tüketimi de oldukça yaygındır. Son yıllarda ülke çapında hindi, devekuşu ve off-shore yetiştirilen kültür balıkları gibi alternatif beyaz et türevleri de ciddi anlamda pazar bulmaya başlamıştır.

Eylül 2015

Mutfaktaki Dali, bir soruya yanıt verdi.

Etin lezzeti canlıdan canlıya neden değişir?

Sadece "beslenme şekilleri" dediğimiz zaman çok eksik, belki yanlış olur.

Bir koyunu doğumundan itibaren sadece belli bir ot türü ile beslediğimizi varsayalım. Şöyle ya da böyle yaşar bu hayvan. Aynı ot türü ile tavşanı besleyelim. Sorun olur mu? Hayır. Peki bu iki farlı hayvanın etini yediğimizde aynı lezzeti mi alacağız? Diğer hayvanlardan bahsetmiyorum bile.

Genetik yapı, beslenme ve hareket şekilleri. Bu üçü temel.
Ek olarak coğrafya; daha da daraltırsak hayvanın yetiştiği ülke, kent-kır, havanın temizliği; uyku süresi, meteorolojik yapı vs...

Aklıma gelmeyen, konunun uzmanlarının çok daha fazla ve doğru olarak sıralayabileceği kriterler mevcuttur. En azından bundan eminiz.
Kasım 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Bezelyeli Kuzu Güveç nasıl yapılır?

Malzemeler
 • Kuzu kol
 • Biberiye
 • Karabiber
 • Kekik
 • Tuz
 • Havuç
 • Arpacık soğan
 • Bezelye
 • Biber
 • Sıvıyağ yada tereyağ
 • Domates
 • Biraz biber ve domates salçası
Kuzu kolu bir gün öncesinden marine etmenizi öneririm.
Marine için: soğan suyu, limon suyu, biberiye, karabiber, varsa taze kekiği karıştırıp kuzu kolunu bir süre bu sosta bekletmeniz. Kuzu kolu kuş başı olarak değil bütün olarak almanızı öneriririm. Et kemikle birlikte pişerse daha lezzetli olur. Birkaç parçaya ayırmanız yeterli olacaktır. Ayrıca eti kemikle pişirirseniz jelatini yemeğin suyuna geçeceğinden kıvamlı bir sosta elde etmiş olursunuz.
Bir tencereye biraz yağ ekleyip etleri 7-8 dakika kadar pişirin.Etleri tencereden alın. Aynı tencereye aynı büyüklükte doğradığınız havuç ve biberleri ekleyip hafif kavurun. Soğanları ve diğer tüm malzemeleri ekleyin. Güveç tenceresine tüm malzemeleri yerleştirin. Biberiye ve taze kekik koyun tencerenin en üstüne. Arzuya göre cherry domateste ekleyebilirsiniz. Etler iyice yumuşayıncaya kadar pişirin.

Yemek
Ekim 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Biftek pişirmenin en iyi yolu nedir?

İyi bir biftek pişirmenin tek yolu eti 2-3 dakikalığına yüksek ısıda pişirmektir. Bu tekniğe "mühürleme" denir. Amaç dış yüzeyinde kabuk oluşturup etin kanının akmasını engelleyerek hem lezzetini hem de yumuşaklığını korumak. Birkaç dakika yüksek ısıda pişirdikten sonra daha düşük ısıda pişirmeyi unutmayın tabi =).
Ekim 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Beef Bourguignon nasıl yapılır?

 • Güveçlik sığır eti (iri parçalanmış)
 • Sıvıyağ
 • Sarımsak
 • Arpacık soğanı
 • Konyak(isteğe bağlı)
 • Kırmızı şarap
 • Tuz
 • Kekik
 • Maydonoz
 • Kereviz sapı
 • Un
 • Et suyu
 • Domates salçası
 • Karabiber
 • Mantar
NOT: orijinalinde bacon kullananlar mevcut.

Yağı bir tencereye alın. Karabiberlediğiniz etleri yağda hafif pişirin. Etleri tencereden alın. Aynı büyüklüklükte doğradığınız havuç, soğan(bütün oalrak kalsın), sarımsağı pişirin. Maydonoz sapları, kereviz saplarınıve taze kekiği iple bağlayıp sebzelerin üstüne atın. Mantarı diğer malzemeler piştikten sonra ekleyin. Domates püresi ve biraz et suyu ekleyin. Sonra etleri ekleyin. Konyak ekleyip biraz çektirin(isteğe bağlı) Ardından şarap ekleyin ve şarabı çektirin. Etin pişme durumuna göre et suyu ekleyin. Sosun koyu olması için(kıvamlı) bir parça un ekleyin. Bu yemeğin kısık ateşte çok uzun süre pişmesi gerekiyor. Ocakta pişirdikten sonra güveç kabına koyup bir süre fırınlayabilirsiniz. Servis yapmadan önce kereviz ve sarımsak saplarını alın. Orijinali genelde sarımsak sürülmüş ekmekle servis ediliyor yada kereviz püresi vs... Bu arada yemeğin içine karanfilde eklenebiliyor. Yemeği servis ederken üstünü ince kıyılmış maydonoz veya kerevizle süsleyebilirsiniz.
Dünya Mutfakları

Bu arada Beef Bourguignon bir Fransız yemeğidir. =)
Ekim 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ekim 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ekim 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ekim 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Eylül 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Marketlerde biftek olarak satılan et hayvanın tam olarak neresidir?

Ben bu biftek olayını kağıt mendile hepimizin selpak demesine benzetiyorum. Hayvanın biftek(ing. Beef steak) diye bir yeri yoktur. Biftek olarak yapılabilecek yerleri vardır. Biftek bonfilenin-antirkotun, kontrafilenin kızartmak yada ızgara yapmak amacıyla büyükçe dilimlenmiş halidir. Yani etin dilimlenmiş hali diyebiliriz. Yemeklik doğranmış olana kuşbaşı dediğimiz gibi. Ancak şunu bilmek gerekir. Biftek nerenin bifteği? Bonfile mi, antrikotmu. Çünkü hepsi farklı sürelerde pişer ve kimi zaman sert olabilir.

Et
Bonfile dananın en yumuşak kısmıdır ve en lezzetli ve tabi en pahalı yeri. =)

Et

Bu bir T-Bone Steak tir. Kontrafileden çıkar. Çok pişirilirse sakız gibi olur yutamazsınız vallahi =)

Et

Antrikot ise hayvanın pirzolalık yeridir. Kemiği alındığında antrikot deniyor zaten. Pek lezizdir

Et
Kaynak : Babam =)
Eylül 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Ağustos 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Et nasıl yumuşatılır?

Elinizde bonfile varsa zaten etiniz yumuşacık olacaktır. Ancak kontrafile ya da antrikot aldıysanız birazcık yumuşatmakta fayda var. Bunun için soğanı doğrayın ve suyunu süzün. Posayı atın. Süzdüğünüz soğanın suyunu bir tabağa alın içine limon sıkın. Biraz zeytinyağı seviyorsanız soya sosu dilediğiniz baharatları ekleyin(biberiye, karabiber vs.) Sosa tuz koymayın etin kanını akıtır ve eti sertleşmesine neden olur.
Birde isterseniz yoğurtlu bir harçta bekletebilirsiniz. Yine baharat ve yağ ekleyebilirsiniz. Ne kadar bekletirseniz okadar lezzetli olur. Pişirmeden önce biraz oda sıcaklığında ılımasını tavsiye ederim etinizin.
Et
Ağustos 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ağustos 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ağustos 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Daha fazla

10 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.