Bilmek istediğin her şeye ulaş

E-Ticaret Platformları

E-Ticaret Platformları Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Şubat 2015

Yusuf Keleş @yusufkeles

Yeni e-ticarete başlayıp kısa vadede kazanç beklemeyen biri olarak opencart tarzı yazılım mı tavsiye edersiniz yoksa uğraşmadan hazır e-ticaret sistemi mi satın almalıyım?

Güvenlik, banka anlaşmaları vb konularda hazır eticaret portalları daha mantıklı bence. Opencartın Herşeyiyle siz uğraşacaksınız, bunun yerine enerjinizi diğer aşamalara harcayabilirsiniz.
Ocak 2015

Mesut Baran @mesut

n11, gittigidiyor ve sahibinden gibi sitelerdeki kendi dükkan ürünlerimi xml veya excel olarak kaydedip herhangi bir internet sitesine yüklenebilen bir sistem nasıl oluşturabilirim?

1. Bu oluşturacağınız xml veya excel dosyasını yükleyeceğiniz herhangi bir internet sitesi size bu özelliği sağlıyor mu? Yani içeri aktarma (import). Hayır tüm işlemler manuel yapılıyor bu sitelerde diyorsanız imkansız sadece zaman alır diyebilirim.

2. Dükkan ürünlerinizin bulunduğu siteler size herhangi bir formatta (xml, excel, json vb.) ürünlerinizi dışarı aktarmanızı sağlıyor mu?

Sağlamadığını varsayarsak öncelikle her site için dükkanınız altında çıkan ürünlerin detaylarını, site üzerinden alıp kaydedecek bir bot yazdırmanız gerekir. Tabi bu sitelerde böyle bir girişim için herhangi bir güvenlik önlemi alınmadığını varsayıyorum. Yeni site eğer toplu ürün kaydetmek için bir yapıya sahipse sizin de diğer sitelerden alacağınız veriyi bu yapıya göre oluşturmanız gerek.

Yeni sitede böyle bir olanak yoksa, her bir site için yine ayrı ayrı kayıt girecek bot yazmanız gerekebilir. Yine burada güvenlik engeli çıkabilir karşınıza. Ayrıca girilen kayıtlarda oluşacak hataları da göze almanız gerekir.

Sonuç olarak imkansız olmayabilir ama yapılmaya değer mi? Tartışılır. . .
Kasım 2014

Mesut Baran @mesut

Sahibinden.com da dükkanlarda ürün satışındaki komisyon kesim oranları nasıl? Müşteri hareketliliği nasıldır?

Sahibinden bu konuda herhalde en gaddar site. Mağaza açıyorsanız aylık birden fazla seçeneğiniz var, bunların da fiyatları değişiyor. Komisyon en son %10 idi sonrasında değişti mi bilmiyorum. Ben kahve satmıştım bir dönem ve iki ay geçmeden 160 civarı kargo yapmıştım. Ürünü yakalarsanız etkileşim çok iyi.
Mağaza açmanız yetmiyor, her ilan için ayrı bir bedel ödüyorsunuz. Hatta her ekstra fotoğraf, kalın font, ilan başlığındaki fotoğraf için falan derken ilan maliyeti komisyon ve dükkan masrafı hariç 3 ile 15 lira arasında değişiyor.

Yani sadece dükkanın komisyonu değil o dükkana ürünü yerleştirirken ödedikleriniz de var.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Kasım 2013

Eski Inploider @emrekiyak

E-ticaret sitesi veritabanı örneği nasıl olmalıdır?

Bu konuda yaptığım bir analiz çalışmasında karşılaştığım güzel bir makaleyi paylaşmak isterim.

cis.drexel.edu/faculty/song/publications...

Makale İngilizce ancak fazla uzun değil. Hem bir eticaret sitesinde bulunması gereken özellikleri hem de veritabanı örneğini bize sunuyor.

E-Ticaret

E-Ticaret

E-Ticaret

iŞuradaki makalede de çözümler mevcut
kishordgupta.wordpress.com/2011/01/20/e-commerce-database-design-entity-relation-ship-diagram/

E-Ticaret

E-Ticaret
Kasım 2013

Eski Inploider @emrekiyak

Kargo firmalarının eticaret siteleri için sunduğu hazır fiyat hesaplama servisleri var mı?

Kargo şirketlerinin hazır hesaplama sistemi yok ancak normal bir ürün satar gibi, liste fiyatları sunuyorlar size görüşme öncesinde. Bu fiyatı görüşme esnasında indiriyorsunuz tabi ki. Zamanla potansiyelinize göre indirim oranı da artacaktır.
Ekim 2013

sevgiyletarifler.com'>Gizli Kullanıcı

Ekim 2013

Eski Inploider @emrekiyak

Ülkemizdeki ücretli e-ticaret sitesi yazılımlarının fiyatları nedir?

Bu konuda google'da yaptığım "e-ticaret yazılım" arama sonucunda yer alan 20 e-ticaret yazılım şirketinin ürün fiyatlarını yan yana getirip ortalamasını aldığımızda fiyatlar 900 liradan ile 3600 lira arasında değişiklik göstermektedir.
Eylül 2012

Cemil Tuncay @cemiltuncay

E-ticaret sitesi kuruluş aşamaları nelerdir?

Öncelikle piyasa araştırması yapın, fiyat rekabeti olan, kâr marjı düşük olan piyasadan uzak durun. Düz mantıkla şöyle düşünün: Siz bir ürünü toptancıdan 50TL'ye alıp "katalog fiyatı olan" 60TL'ye satacaksınız diyelim. Eğer herkes katalog fiyatından satıyorsa, sıkıntı yok. Ancak sizin rekabet bile edemeyeceğiniz kadar büyük bir site, (örneğin Hepsi Burada) fiyat kırıyorsa, o piyasadan uzak durun. Zira toptancılarla bağlantı yapması sebebiyle, böyle siteler sizin 50TL'ye aldığınız malı 30TL'ye alıyordur. Bu yüzden asla onlar kadar fiyat kıramazsınız.

Siteyi kurmaya karar verdiğinizi varsayarsak,
 • Bir marka yaratmalı ve patentini almalısınız.
 • Mal tedarik sürecinde bir sıkıntı yaşamayacağınızı garantiye almalısınız. Bizim fiziki mağazamız var, yıllardır mal aldığımız toptancılarımız, bağlantıda olduğumuz markalarımız var diye düşünüyorsanız hata yaparsınız. İşin içine E-Ticaret girince, birçok marka ve toptancı mal vermekten kaçıyor. Bunun sebeplerini burada yazmak istemiyorum ancak gerçek ne yazık ki böyle.
 • Hazır bir E-Ticaret sistemi kullanarak ya da kendi yazdırdığınız bir E-Ticaret sistemi ile sitenizi açmalısınız.
 • Siteniz açıldıktan sonra, banklara gerçekleştireceğiniz sanal pos başvurularının sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için sitenizin düzenlemelerini yapmalı (iletişim bilgileri, SSL sertifikası, sade ve güven veren bir görünüm) ve ardından banklara pos başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.
 • Alternatif bir ödeme sistemi kullanmayacaksanız (ki kullanmamanızı öneririm) sanal pos başvurunuzun sancılı sürecine katlanacaksınız. Taksitli satış yapmak istiyorsanız, ne yazık ki Bonus, World, Maximum, Axess, CardFinans vs. gibi kartların tümünü almanız gerekiyor. 5-6 bankanın her birine girecek, 50şer imza atacak, bir sürü form dolduracaksınız. Bunlar kolay kısmı, zor olan kısmı ise "bankların sanal pos verme yanlısı olmaması sebebiyle" sizlere çıkaracağı bir sürü ıvır zıvır ve daha da önemlisi sanal pos ücretleridir.
 • Bir kargo şirketi ile anlaşmanız gerekiyor. Projenizden eminseniz, biz ayda 1000 kargoyu garanti çıkaracağız diyerek iyi bir fiyat alabilirsiniz. Ancak sitemiz yeni, kaç kargo çıkartırız bilmiyoruz diyorsanız, size verecekleri fiyatlara katlanmak zorunda kalıyorsunuz. Diğer sitelerdeki 3.99TL kargo fiyatını görüp, kendiniz kargo fiyatını o seviyeye çekemeyince, bir sıkıntı olduğunu fark ediyorsunuz zaten.
 • E-Ticaret'in olmazsa olmazı AdWords reklamlarını sizin de vermeniz gerekecek. Bunun için hesap yönetimini doğru yapan bir SEM uzmanı bulmak kolay bir iş değil. Doğru yapılmış bir optimizasyonla reklam bütçenizi yarı yarıya azaltabilirsiniz. Yanlış bir optimizasyon ise sizi milyarlarca zarara uğratır. Reklamlara verdiğiniz paranın kârdan fazla olduğunu gördüğünüzde çok geç olabilir.
 • AdWords'e uzun süreli olarak bel bağlamak yanlış bir harekettir. Bu yüzden SEO, E-Ticaret'in olmazsa olmazlarından bir tanesidir. Marka imajınızı bozmadan, spam linkler almadan nasıl SEO çalışması yapabilirsiniz, bunu bulmalı ve çalışmaya başlamalısınız.-Eh tabii bir de, sosyal medya çalışması yapmak, markalaşmak gerekiyor. Gün içerisinde sürekli olarak markanız hakkında yazılanları takip etmeli, cevap vermelisiniz.
 • Birkaç ufak tefek şey: Fatura, broşür, iade formu vb. bir sürü şey bastırmanız gerekecek. Kolay görünüyor, 2 günde matbaaya bastırırım diyorsanız, hiç öyle olmayacağını şimdiden bilin.-Ayrıca başlangıçta en sıkıntılı süreçlerden birisi de müşteri ilişkileridir. Size gelen maillere / telefonlara doğru bir şekilde cevap verecek birisine ihtiyaç duyuyorsunuz.. Diksiyonu ve Türkçesi düzgün, sabırlı bir kişi olması gerekiyor.-Sitenizin güzel bir tasarımı var, reklamlardan bir sürü kişi giriyor ama satın alma olmuyor. Acaba neden? Size güzel görünen bir site, kullanıcılar için çok farklı anlamlara gelebiliyor. Bu yüzden Analytics ve Metrica gibi araçları kullanmayı oldukça iyi bilen, kullanıcı davranışları konusunda uzman bir kişi gerekiyor ki, kısa zamanda hatalarınızı düzeltip sitenize giren müşterilere satış yapabilesiniz.

Biraz fazla yazdım görünüyor biliyorum ama, inanın ki tam tersine, aslında çok az yazdım. Bu yüzden, E-Ticaret'e doğru bir ekiple, doğru bir şekilde girmek gerekiyor. Yukarıda yazdığım aşamaların hepsinden ve daha nicesinden geçeceksiniz, şimdiden kolay gelsin :)
Haziran 2014

Mesut Baran @mesut

Dünyada ve Türkiye'de 2014 e-ticaret trendleri nelerdir acaba? E-ticaret nereye gidiyor? Gelecekte neler göreceğiz?

2014 e-ticaret eğilimlerinde yeni nesillerin Facebook'a olan ilgisinin azaldığını gözlemliyorum, Twitter, İnstagram, WhatsApp uygulamaları daha çok tercih edildiği gibi C2C ve B2C ticaret de bu mecralarda hayat buluyor. Dikey pazaryerleri daha çok ilgi çekiyor ve dikey üzerinden tüketiciye sunulabilecek farklı hizmetler mobil uygulamalar üzerinden yürüyecek gibi duruyor. İndirim siteleri uzun süre daha iş yapacaktır ama gerçek indirimler sundukları, iyi hizmet verdikleri sürece. İnsanları birer sayı, kredi kartı ve kimlik bilgisi olarak algılayan ticaret anlayışı vahşileştikçe gelecekte halkın kendini koruyabileceği, kendini ifade edebileceği, örgütlenebileceği, gerekirse takas sistemleri, imeceler, üretici örgütlenmeleri kurabileceği, devasa sermayelerle mücadele edebileceği tek yerin yine İnternet olduğunu düşünüyorum. İnsanlar gelecekte İnternet üzerinde heterotopyalarını daha kolay kuracaklar, isteyen ticaret, isteyen imece, isteyen takas, isteyen mülksüzleşerek ve paylaşarak yaşayacaktır.
Nisan 2014

Ceyhun Cem Süsal @ceyhuncem

Sizce Türkiye'deki kullanımı en kolay e-ticaret platformu hangisi?

Kolaylık kullanıcıya göre değişecektir. Eticaret altyapısı sağlayan sistemler, kullanıcının talepleri doğrultusunda özellştiriliyor sonuçta. En çok kullanılanlardan biri ideasoft bildiğim kadarıyla
Ocak 2014

Emre Sönmez @eemre

Prensip olarak yazılımcı ortak modeliyle çalışmaya sıcak bakan kimse var mı?

Ortak bulmak gerçekten çok zor. Çünkü hem kendi alanında yetenekli olacak, hem girişimci ruhlu olacak ama üzerinde çalıştığı bir girişimi olmayacak ve sizin girişiminizi sevecek ve son olarak da tam bu zamanda önünde en az 6ay-2yıl gibi bir zamanı tüm haftasonları ve akşamları feda etmeye hazır olacak. Gerçekten zor ben de çok üzerine çok düşmesem de özellikle satış, pazarlama ve iş geliştirme konularında beni tamamlayabilecek bir ortak aradım ama ya mobili ve sosyal ağları çok sevmedi ya sevgilisi vardı işi yoğundu haftasonları vakti yoktu ya da cesaret edemedi... Bir de girişimci olmayı çok eğlenceli bir aktivite sanan hevesliler var onları artık gözünden anlıyorum : )

neyse, teknik bir ortak arıyorsanız tavsiyem özellikle bu sene iyice yaygınlaşan codathon (kodcu diyelim) aktivitilerine katılıp bu insanlara direk ulaşmanız ve tanışmanız ki bu adamların en iyileri ya da en azından en heveslileri burada. Bir de venturro.com diye bir girişim var onlar da ortak arayan insanları buluşturuyor orayı da bir yoklayın.

diğer alternatifler de şunlar olabilir, yönetmesi çok zor ama iyi yönetilebilirse online freelancer siteleri üzerinden, özellikle hintli, yazılımcılar ile inanılmaz düşük fiyatlara projenizi geliştirebilirsin. Diğer bir önerimde genç ve yetenekli üniversite öğrencilerini bulmaya çalışabilirsin.

umarım tez zamanda aradığın ortağı bulursun.

saygılar
Ekim 2013

Adil Burak Kilic @Burakkilic

Türk bankalarının sanal poslarını destekleyen en iyi e-ticaret yazılımı hangisi?

Ideasoft, Hemen Al, Platin Market vb. Birçok ücretli E-Ticaret paketinin Türkiye'deki bankalar ile anlaşmaları ve sürekli ilişkileri bulunuyor. Bu sebeple, bu paketlere bizim bankaların sanal posları çok kolay bir biçimde kurulabiliyor. Banka başvurunuzu onaylandıktan ve size Sanal Pos kurulum bilgilerinizi ilettikten sonra, sanal posu kurmak 3-5 dakika sürüyor.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Yemeksepeti.com'a nasıl üye işyeri olunur?

Yemeksepeti

Yemeksepeti'nin ilk zamanlarında üye olmak için bir başvuru yapmak gerekmiyordu. Bizzat Yemeksepeti iş yerlerine gidip ortaklık teklif ediyordu. Tabii zamanla gelişti, büyüdü. Bugün Yemeksepeti'ne üye işyeri olmak için üç yol var:
 1. En yoğun kullanılan bu yöntemde kullanıcılar hizmet vermesini istedikleri restoranları tanımlıyor. Ardından Yemeksepeti satış ekibi bu restoranla temasa geçiyor. (istanbul.yemeksepeti.com/tr/restoran-tavsiye/r.ys)
 2. Üye işyeri olmak için Yemeksepeti'ni telefonla arayabilirsiniz. (+90 212 359 18 00)
 3. Bu yöntemde Yemeksepeti sizin iş yerinize başvuruyor. Eğer etrafta fazla duyulan ve meşhur olmaya başlayan bir restoranınız varsa Yemeksepeti satış ekibi yine size teklif gönderiyor.
Daha fazla

31 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.