Bilmek istediğin her şeye ulaş

E-Ticaret Platformları

E-Ticaret Platformları Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Mart 2013

sevgiyletarifler.com'>Ozlem Yalcin @hijyenkolik

İnternet Reklamcılığı Terimleri

Bir dönem e ticaret ile uğraşırken, reklam şirketin en önemli maliyetiydi. Öyle olmak zorundaydı çünkü satış yapmak için ziyaretçi almalısınız, insanlar sitenize girip vakit geçirmeli ve ürünleri beğenmeli, beğenirken eğlenmeli ki yine gelsin.. Günümüzde alışveriş sitelerinin alışveriş merkezlerinden pek bir farkı kalmadığı için. Rekabet o kadar fazla ki artık bir ürünün en ucuzunu bulmak için bile destek alabileceğiniz siteler var ve bu sitelerin bile reklam yaptığını görüyoruz. İş böyle ve reklam(internette reklam) çoğumuza yabancı bir konu iken e ticaret girişimcilerinin en çok öğrenmek için çaba harcadığı konu oluverdi.

Google adwords müthiş bir hizmet verse de bu hizmeti kullanırken terimleri bilmezseniz bütün paranızı reklama harcar ama hiç satış yapamazsınız. Ama sistemi çözerseniz, tv, radyo vs. reklamlarına göre çok daha düşük maliyetli ve kontrol edilebilir, ölçülebilirdir. Hedef kitle seçimi çok önemlidir, belirli bir kitleye ürün satmak istiyorsanız sadece o kişilere reklamınızı gösterebilme tercihiniz vardır ve bu maliyetlerin düşmesine ve satış oranlarının artmasına en çok katkıda bulunan özelliktir.

E-Ticaret

Yeni başlayanlara yardımcı olması amacıyla bazı terimleri açıklamaya çalışacağım;

Öncelikle genel olarak bilinmesi gereken terimler;

Zenginleştirilmiş Medya Uygulamaları (Rich media ads)
Zenginleştirilmiş Medya Uygulamaları terimi, yüksek kaliteli animasyon, duraksız ses ve video, oyunlar, formlar gibi banner ve benzeri reklam uygulamalarına denir. Flash kullanılarak yapılmaktadır.

Tıklanma (Click Through)
Tıklanma; Reklamınızın bir kullanıcı tarafından tıklanarak reklam sayfasına yönlendirilmesidir.

Görüntülenme (Impression)
Görüntülenme; Reklamınızın bir kullanıcı tarafından görüntülenmesidir.

Tıklanma Oranı (CTR-Click Through Rate)
Tıklanma oranı; reklamınızın tıklanması ile görüntülenmesi arasındaki orandır. (tıklanma/görüntülenme)

Dönüşüm Oranı (Conversion)
Dönüşüm; reklam ile siteye gelen kullanıcının üte olup olmadığı yada satın alma yapıp yapmadığına bakılarak söylenir. Örneğin 1000 ziyaretçide 5 satış gibi, dönüşüm oranı binde 5 dir.

Reklam Sunucusu (Adserver)
Banner alanı, görüntülenme ve tıklanması bilgilerini takip eden kullanıcı arayüzüne sahip sunucu.

Tüm Network Üzeri Yayın (RON - Run Of Network)
Site yada sayfa hedefi konulmadan gösterilen reklamlardır.

Tüm Site Üzeri Yayın (ROS - Run Of Site)
Belirli bir sitede sayfa hedeflemesi yapılmadan gösterilen reklamlardır.

Şimdi bunları biraz öğrenmiş olsak da bir reklam şirketi ile görüşürken reklamı nasıl maliyetlendireceğiniz çok önemli. Gösterim için mi ücret ödeyeceksiniz yoksa tıklama başına mı?

Görüntülenme Başına Maliyet (CPM - Cost Per Mile)
Görüntülenme başına ödeme yapılan sistemdir.

Tıklanma Başına Maliyet (CPC -Cost Per Click)
Tıklanma başına ödeme yapılan sistemdir.

Aksiyon Başına Maliyet (CPL -Cost per Lead / CPA-Cost per Action)
Kayıtlı kullanıcı alan sitelerde üye kazanılınca ödeme yapılan sistemdir.

Satın Alma Başına Maliyet (CPA -Cost Per Acqusition)
Satış yapan sitelerde satış yapılınca ödeme yapılan sistemdir.

Arama Motoru Pazarlama (SEM -Search Engine Marketing)
Google vb. arama motorları sonuç sayfaları üzerinde ,açık arttırma sisteminde anahtar kelimeler seçilerek, ücretli reklam verilen uygulamadır. Burada hangi kelimeye ne kadar ödeyeceğinize siz karar verirsiniz, ödediğiniz rakama göre google da göründüğünüz sıra değişir.
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO- Search Engine Optimization)
Bu sistem ise doğal sıralamadaki yerinizi belirleyen bir uygulamadır. Web sitenizde optimize edilen kelimelerle arama motorunun organik sonuçlarında üst sırada olmadır.

Reklam yönetiyorsanız mutlaka kullanmanız gereken araçlardan biri de google analytics dir. Çok detaylı rapor alabilmek bu yazılım ile mümkündür. Bilmemiz gereken terimler ise şöyle;

Tekil Ziyaretçi (Unique visitor)
Bir kullanıcı sitenizi birden fazla ziyaret etmiş olabilir bunu tıklanma sayısından anlamamız mümkün değildir. IP adresine bakarak gerçek ziyaretçi sayımızı bize analytics söyler.

Sayfa Görüntülenme (Page Views)
Toplam görüntülenme sayısıdır.

Ortalama Sayfa Görüntülenme (Pages Per Visit)
Bir ziyaretçinin sitenizde kaç sayfa gezdiğini ortalama olarak hesaplar.

Google dışında bir çok sosyal mecrada da reklam yapmak mümkün, Sosyal medyayı kullanmanın avantajı hedef kitleyi çok etkin bir şekilde yakalayabilmektir. Facebook reklamlarında istediğiniz yaş aralığı, cinsiyet, yaşadığı yer vs. bir çok seçenek ile müşterilerinizi kategorize edebilir, farklı kategorilere farklı reklamlar gösterebilirsiniz, bu da daha yüksek geri dönüş sağlayarak reklam başarısını artırır.
Ocak 2014

Emre Sönmez @eemre

Yazılımcı Ortak

Ayrıntılarıyla ve tüm modülleriyle kağıt üzerinde mevcut olan projem için yazılımcı ortak aramaktayım. Kağıt üzerindeki bir projeye yatırımcı bulmanın zorluğunun yanı sıra ilkel veya prototip bir yazılım ile mevcut bağlantılarımı kullanarak sektördeki tanınmış bir yatırımcıdan ciddi ölçekte destek alabileceğimizi düşünmekteyim. Prensip olarak yazılımcı ortaklık modeline sıcak baktığınız taktirde tüm ayrıntılarıyla projeyi paylaşmak isterim.

Söz konusu proje en genel tabirle online ödeme altyapılı B2B modeli üzerine kurulu sanal mağaza açma modüllü (B2C) özel-konsept bir e-ticaret yazılımıdır. alibaba.com ve n11.com un bir sentezi; servis ve aracılık hizmeti veren konumda bir site olarak düşünülebilir.

İş fikri ve onu destekleyen ilkel veya prototip bir yazılım, girişimci-yatırımcı görüşmelerinde doğrudan satılabilir bir değer olmanın yanında daha mantıklı değerlendirildiğinde belirli bir ortaklık modeliyle sektördeki tecrübeli yatırımcının ekibine ve işletimine de devredilebilir.

Yatırımcılara erişebilme konusunda yeterli bağlantılarım mevcut. Melek yatırımcılar derneği başkanı Baybars Altuntaş veya Nevzat Aydın (yemek sepeti) veya Burak Ertaş (sahibinden)
Ocak 2014

Baris Kocdur @kocdur

Shopinomi Nedir?

Shopinomi, e-ticaret sitelerini değerlendirebileceğiniz, online alışverişlerinizin videolarını yükleyebileceğiniz ve izleyebileceğiniz bir platformdur.

Bu tanım Shopinomi’yi basitçe açıklasa da detaylı şekilde anlatmak isterim.
Shopinomi,
  • Sadece e-ticaret sitelerinden yapılan online alışverişlerin değerlendirildiği bir platform olacak.
  • E-ticaret sitelerinden yaptıkları alışverişleri gelmiş olanlar video çekip, yükleyebilecekler. Ürünü aldıkları sitenin Ürün paketlemesi, Ürün fiyatı, Ürün kalitesi, sitenin Teslimat hızı ve Kullanışlılığını oylayacaklar.
  • Video esas içerik aracı olacak. Videolara yorum yapma ve mesajlaşma dışında metin alanı olmayacak.
  • Videolarda gelen paketin açılış anının olması gerekecek. Bu hem markayı hem de kullanıcıyı koruyacak. Kullanıcının paketi açtığı anı gördüğümüz için, ürünün siteden gerçekten nasıl geldiği görülebilecek.
  • Video izleyenler, videonun Bilgilendirmesi’ne, Güvenilirliği’ne ve Kalitesi’ne oy verebilecekler. Video içeriğini oluşturan kullanıcının söylediklerinin, ne kadar işe yarar olduğu ve ne kadar doğru olduğu bu şekilde izleyiciler tarafından değerlendirilecek. Ayrıca çekilen videonun ses, ışık ve ortam kalitesi de izleyiciler tarafından değerlendirilebilecek.
Sonuç olarak iki farklı data ortaya çıkacak;
  • E-ticaret sitelerinin puanları
  • Video yükleyen kullanıcının puanları
Bu şekilde,
  • Türkiye’deki e-ticaret sitelerinin, beş farklı kritere göre puanları ortaya çıkacak ve ürünlerini online satan şirketler artık karşılaştırılabilir hale gelecekler.
  • Türkiye’de alışveriş yapanların, üç farklı kritere göre puanları ortaya çıkacak. E-ticaret siteleri hakkındaki yorum, iddia ve tecrübeler, demokratik bir ortamda gösterilmeye başlanacak. Topluluk oylarıyla en faydalı video sahiplerini ödüllendirecek.
Girişim

Medium'da Shopinomi ile ilgili 2 yazı yazmıştım, oradan da takip edebilirsiniz.
Temmuz 2014

Serdar Erdem @serdem

Girişimcilik Dosyası

Girişimcilik Dosyası
Girişimcilik Nedir? Nasıl başarılı girişimci olunur?
Girişimcilik bir şeyler yapma, bir şeyleri başarma duygusu ile başlar. Girişimci bu duygunun peşinden gider, araştırma, düşünme, plan proje hazırlama, ekip kurma, sermaye bulma, iş ortamı yaratmak gibi kuracağı işte başarıyı yakalayabilmek için…

Girişimci olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekir?
İletişim ve bilgi teknolojilerin gelişmesi ile beraber günümüzde yeni iş fikirlerine, iş alanlarına ulaşmak eski dönemlere göre çok daha kolay oluyor. Google ortamı da bu konuda size çok faydalı olacaktır. İnternette, televizyonda, sosyal paylaşım sitelerinde o kadar çok girişimcilik imkânı var ki;
Girişimciler hangi işi yapacaklarına nasıl karar vermeli?
Herkesin farklı özellikleri, bilgileri ve becerileri vardır. Ancak bir girişimci olmayı hayal ediyorsanız bu özelliklerden bazıları diğerlerine göre daha fazla önem kazanıyor. Bir girişimci girişimi boyunca ihtiyaç duyacağı pek çok farklı beceriyi sonradan da edinebilir ancak henüz işin başındayken bazı özelliklere sahip olmanın önemi çok büyüktür.
E-Girişim yapmak için ne kadar sermayemiz olmalı?
Dünyada ve ülkemizde ufak sermayelerle kurulan ve çok iyi yerlere gelen projelerin başarı hikâyeleri de genç girişimcileri heyecanlandırmakta, böylece birbiri ardına yeni e-ticaret dükkânları internet vitrinindeki yerini almaktadır.
Eylül 2015

Mesut Baran @mesut

Opencartta 1.5.6 dan 2.0.3.1 e sürümü yükseltebilir miyim? Nasıl yapabilirim?

Opencartta 1.5.6 dan 2.0.3.1 e sürümü yükseltebilir miyim? Nasıl yapabilirim?
Eylül 2015

Mesut Baran @mesut

Opencartta XML ile siteye ürün nasıl yüklerim ve kendi sitemin XML linkini nasıl alırım?

Opencartta XML ile siteye ürün nasıl yüklerim ve kendi sitemin XML linkini nasıl alırım?
Cevaplarınızı bekliyorum. Yardım edenlere şimdiden teşekkürler.

31 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.