Bilmek istediğin her şeye ulaş

Facebook

Sosyal Ağlar

Facebook, insanların başka insanlarla iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan bir sosyal paylaşım web sitesidir. 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 sınıfı öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Daha sonra Boston civarındaki okulları da içine kapsayan facebook, iki ay içerisindeki Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı. İlk sene içerisinde de; Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm okullar facebook'da mevcuttu. Üyeler önceleri sadece söz konusu okulun e-posta adresiyle (.edu, .ac.uk, vb.) üye olabiliyordu. Daha sonrasında da ağ içine liseler ve bazı büyük şirketler de katıldı. 11 Eylül 2006 tarihinde ise facebook tüm e-mail adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı. Kullanıcılar diledikleri ağlara; liseleri, çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler itibarıyla katılım gösterebilmektedirler.Ayrıca Facebook dünyanın en fazla ziyaret edilen sitelerinden biridir.

Ağustos 2017

Cemil Parlak, bir soruya yanıt verdi.

Facebook'a alternatif web siteleri hangileridir?

arkadasolalım.com tarzi güzel sitenın ben begendim isterseniz bi ugrayın
Haziran 2017

Yakut Tansel, bir soruya yanıt verdi.

Şubat 2016

Emre Solmaz, bir soruya yanıt verdi.

Facebook zaman tünelinde gizlediğim gönderiyi nasıl geri alabilirim?

Hareketler dökümüne girip gizlediğiniz gönderiyi bulabilirseniz sağdaki oka tıklayıp zama tüneline izin ver seçeneğini seçerek yapabilirsiniz.
Eylül 2015

Erkan Karaca, bir soruya yanıt verdi.

Julian Assange, Facebook, Google ve Yahoo'yu 'ajan' olarak nitelendirmiş. Sizce de öyle mi?

Kendi kendimizi ifşa ediyoruz. Tüm bilgilerimizi ve anılarımızı oraya yüklüyoruz. Sizce de cezbedici değil mi? Ben istihbarat olsam ve benim ülkemde facebook olsa, orayı kullanmak isterim. Ne kadar büyük nimet :)
Eylül 2015

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Facebook hesabım hiç bir sebep yokken kapatıldı açamıyorum neden olabilir?

Tıklanmaması gereken bir şeye tıklamış olabilirsiniz. Genellikle porno içeren bir şey oluyor. Kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı var aynılarından. Siz tıklar tıklamaz içerik duvarınızda paylaşılmaya başlıyor ve onu gören insanlar da spam bildiriminde bulunuyor. Bu bildirimi yaparken Facebook çeşitli seçenekler sunuyor. Seçeneklerden biri de "Bu hesap ele geçirilmiş" oluyor. Eğer arkadaşlarınızdan birisi kötü niyetli olmasa bile bu seçeneği işaretlerse Facebook hesabınızı kilitliyor.

Zaten tüm hesaplarım, hepsi gibi tabirler de kullanmışsınız yani tam da Facebook'un beğenmediği tür fake hesaplar kullanan bir kullanıcısınız. Umarım ana hesabınız gerçekten sizin isim ve soyisminize aittir. Müessese "burayı bedava kullanabilirsiniz ama bu kurallara uyduğunuz sürece" diyor. Kullanıp kullanmamak sizin seçiminiz ama kurallara uymadığınızda cezalandırılmanız da doğal görünüyor. Bence diğer hesaplarınızdan biri için de aynı kimliği kullanmışsınız ve artık Facebook için o hesap sizin ana hesabınız olmuş. Sanırım tek çözüm o hesabı aktive edip, farklıysa isim ve soyisminizi düzeltip, arkadaşlarınızı oraya çağırıp oradan devam etmeniz.
Ağustos 2015

Uğur Çakmak, bir soruya yanıt verdi.

Sosyal ağlar neden var? Twitter, Facebook, Instagram neden hepimizin bu kadar hoşuna gidiyor?

İnsanın yarattığı ne varsa birkaç nedenden dolayıdır. Merak, yaratma içgüdüsü, ilerleme. Sosyal ağların bu kadar hoşumuza gidiyor olmasını ben insanın var olma dürtüsüne bağlıyorum. Başka sorular vesilesiyle birkaç kez yazmıştım. Canlıların en temel dürtüsü var olma dürtüsüdür. Bu dürtünün birinci aşamasında canlılığı devam ettirmek gelir. İkinci aşamasında ise çoğalmak. Öleceğini bilen tek canlı olan insan bu dürtüyü tam olarak tatmin edemeyeceğini farkettiğinde varlığını ispat etmek için farklı yollara sapar. Bir resim yapar veya birşey icat eder, insanlığa armağan ederek içindeki varolma dürtüsünü tatmin etmiş olur. Varlığını bu yolla ispat edemeyenler ne yapar? Kendilerinin propagandalarını elbette. Ben anlatılmaz yaşanırım der. Ben varya şöyleyimdir böyleyimdir der. Bunu söylemenin ve göstermenin en iyi yolu sosyal ağlardır. Gelelim nasıl yararlı kullanılır sorusuna. Arkadaşımın tavsiyesiydi. Yüzyüze görüşmediğim kişileri Facebook'ta takip etmiyorum. Onun yerine yerli ve yabancı gazeteleri, bilim dergilerinin sayfalarını, mizah sayfalarını, mesleğimle alakalı sayfaları takip ediyorum ve anasayfama baktığımda tüm bilgiye erişmiş oluyorum.
Mayıs 2015

Yakup Yiğit, bir soruya yanıt verdi.

Nisan 2015

Yazdımdurdum, bir soruya yanıt verdi.

Facebook'ta beğenmediğiniz ne var? Şöyle değil de böyle olsa daha iyi olurdu, böyle bir şey de olsa iyi olurdu dediğiniz neler var?

Facebook kullanıcıları tamamen engelleme şansı vermiyor. Engellediğiniz biri size mesaj gönderdiği zaman gelen kutusuna değil de diğere düşüyor ama yine de mesaj gönderebiliyor, rahatsız edebiliyor.

ayrıca kullanıcıların kendilerini arkadaş olmayan kullanıcılara karşı mesaj alma özelliğini kapatmalarına da izin vermiyor. Güvenlik tarafı bira daha geliştirilebilmeki bence.
Daha fazla

730 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Facebook Connect

20 Kullanıcı   4 Soru   15 Yanıt

Facebook Fan Sayfası

21 Kullanıcı   3 Soru   5 Yanıt

Mark Zuckerberg

25 Kullanıcı   6 Soru   15 Yanıt

Facebook Uygulama Geliştirme

22 Kullanıcı   11 Soru   15 Yanıt

Zaman Tüneli

7 Kullanıcı   2 Soru   6 Yanıt

Facebook Oyunları

3 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Facebook Tasarımı

10 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Facebook Fan Sayfa Tasarımları

15 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Facebook Ads

45 Kullanıcı   2 Soru   3 Yanıt

Facebook Marketing

8 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Facebook Reklamları

9 Kullanıcı   4 Soru   12 Yanıt

Facebook Graph Search

4 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt