Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fast Food

Yemek

Bir yemek terimi olarak Fast food, kısa sürede hazırlanmış ve hızlı bir şekilde servis edilen yiyeceklere verilen isimdir. TDK tarafından hazır yemek olarak da adlandırılmaktadır. Fast food türü tüketime Türkiye'de ayak üstü beslenme de denilmektedir. Yol üstlerindeki büfelerde ve seyyar arabalarda hazırlanıp satılabildiği gibi, bu tür yiyeceklerin satıldığı fast food restoranları da günümüzde önemli yemek yeme mekanları haline gelmiştir ve bu restoranların büyük çoğunluğunun evlere paket servis imkânı da vardır. Günümüzde özellikle ABD'de düşük maliyetli fast food restoranlarına göre daha kaliteli servis ve mekana sahip, biraz daha fiyatların yüksek olduğu fast casual restaurant'lar da tercih edilir olmuştur. Fast food zaman içinde "kötü gıda" ile aynı anlamda kullanılmaya başlanıştır. Hamburger tarzı fast food gıdalar, besin değerinin düşük kalori oranının yüksek oluşu, hayvansal kaynaklı doymamış yağ asitleri içermesi, aşırı tüketiminin yüksek tansiyon, osteoporoz ve obezite gibi hastalıklara yakalanma riskini artırması ve koruyucu, renklendirici gibi katkı maddeleri içermesi nedeniyle zararlı bir beslenme biçimi olarak kabul edilmektedir.

Eylül 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Mc Donalds mı Burger King mi?

Çok fazla yememekle birlikte seçimim kesinlikle Mc Donald'tan yanadır. Hem ekmeği daha lezzetli hem patatesi hemde içine koydukları malzemeler daha lezzetli. Ayrıca oyuncakları Burger King'e göre daha kaliteli ve daha cici. Burger King'in tek artısı hamburger ekmeklerinin daha büyük olması.
Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Fastfood mekanlarındaki gibi çıtır çıtır patates kızartması nasıl yapılır?

Tüm kızartmalarda en önemli nokta tavada en azından malzemelerin tabana değmeden rahatça yüzebileceği kadar yağ olmasıdır. Yağ ne kadar fazla olursa malzemeyi içine attığınızda o kadar az soğur. Yağın soğumaması özellikle patates yüzeyinde anında, kızarmış ve geçirgen olmayan bir tabakanın oluşması için önemlidir. Genel inancın aksine az yağda yapacağınız balık dahil tüm kızartmalar bu nedenle bol yağ emer ve çıtır çıtır olmaz, içerdiği yağ miktarından dolayı hem ağır hem de fazlaca kalorili olur. Zaten fastfood'cuların kızartma tavalarına bir göz atarsanız içlerinde litrelerce yağ olduğunu görürsünüz.
Mart 2014

Tutku Yılmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

Hamburger Hakkında

11343
Amerikalı John T. Gregore tarafından patenti alınmıştır ancak çok daha öncesinde Vietnam' da yıllardır aynı tür bir yiyeceğin tüketildiği söyleniyor.
Hamburger adını Almanya' nın Hamburg şehrinden almıştır.

İçine eklenen soslar genellikle ketçap, mayonez, hardal, barbakü sosu...

11343
Genellikle yanında kola tüketilse de bira ve şarabı da tercih edenler bulunuyor.

Hamburger sunumu ülkelere göre farklılık gösterebiliyor. Mesela Hawaii' de hamburgerin içine ananas da katılıyor. Japonya da hamburgerin ekmeğini pirinçten yapıyorlar. Meksika da da avakado ve jambon ile birlikte tüketilmekte.

11343
Dünyanın en büyük hamburgeri Amerika Michigan eyaletinde. Yaklaşık 75 kg ağırlığında. Satış fiyatı ise 399 dolar.


Özellikle Amerika da hamburger eti kalın ve az pişmiş olarak tercih edilirken Türkiye de tam tersidir. İnce ve çok pişmiş.

11343

Hamburgere lezzet veren diğer bir faktör ise ekmeğidir. Bu ekmekler normal ekmeğe göre çok daha farklı pişiriliyor. Kararması için hamuru dinlendirilerek tekrar tekrar pişirilmesidir.
Ocak 2014

İlker Afacan, bir soruya yanıt verdi.

Aralık 2013

Ezgi Bekler, bir soruya yanıt verdi.

Fast food beslenme ne tür rahatsızlıklara neden olabilir?

Fast-food sistemi ile tüketilen besinlerin enerji ve bazı besin öğeleri yönünden dengeli olmaması uzun dönemde bazı sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu sağlık problemlerinin başında şişmanlık gelmektedir. Fast-food ürünlerindeki en önemli sorun yüksek enerji içermeleridir. Fast-food'larda orta düzeyde yenen bir öğünün enerji içeriği, 400 kaloriden başlayıp 1500 kaloriye kadar yükselebilmekte ve enerjinin çoğu yağ ve şeker kaynaklı olmaktadır. Bu da kilo alımına yol açabilmektedir. Fast-food ürünlerindeki yağın çoğu hayvansal kaynaklıdır. Bu ürünlerin sodyum, kolesterol ve özellikle doymuş yağ miktarı, diğer besin öğeleri yoğunluğuna göre daha fazladır. Bu durum başta koroner kalp hastalıkları ve kanser olmak üzere, birçok kronik hastalık için risk faktörüdür.
Kasım 2013

Sevgiseli, bir soruya yanıt verdi.

Fast food tüketiminde nelere dikkat edilmelidir?

Yemek istediğinizde aklınıza bunları getirin, yeter! Resimde gördüğünüz orta boy pizza = 2000 kaloridir.
Yani bir pizzayı yakabilmeniz için en az 4 saat yüzmeniz lazım.
Fast Food

Resimde gördüğünüz hamburger = 670 kaloridir.
Yakabilmeniz için 1, 5 saat yürümeniz lazım.
Fast Food


Resimde gördüğünüz kıymalı pide = 500 kaloridir.
Yakabilmeniz için 2-3 saat dans etmeniz gerekir.
Fast Food
Kasım 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Eylül 2013

Ozlem Yalcin, bir soruya yanıt verdi.

Burger King ve McDonald's gibi fastfood zincirlerinde toz kola kullanıldığı doğru mu?

Evet fast food yediğimiz her yerde kola bu şekilde hazırlanır.
Bu makinelere CO2 tüpü ile gaz verilir ve sulandırılarak kola yapılmış olur.

Eylül 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Burger King ve McDonald's gibi fastfood zincirlerinde toz kola kullanıldığı doğru mu?

Doğrudur. Bu iş yerlerinin şubelerinde içtiğiniz kolalara veya benzeri meşrubatlara dikkat edin, hepsinin tadı özellikle şeker oranı birbirlerinden farklıdır. Fazlasıyla yoğun olan McDonald's ve Burger King müşterinin elbette kola ihtiyacını karşılamak için en hızlı ve pratik yol olan toz konsantreyi kullanır.

Öncelikle asit makinesinde ihtiyaca göre su asitlendirilir. Ardından üzerine konsantre kola veya diğer meşrubatların konsantreleri eklenerek içecek tüketiciye sağlanır.
Temmuz 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Fastfood mekanlarındaki gibi çıtır çıtır patates kızartması nasıl yapılır?

Fast Food
  • Öncelikle ışıkta ve güneşte daha çok kalmış, yeşilimsi kabukları olmayan ve eski patatesleri seçin.
  • Büyük bir kaseyi yarıya kadar soğuk suyla doldurun. Bir çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı soda ekleyin, karıştırın. Doğranmış patatesleri bu karışıma katarak bir saat buzdolabında bekletin.
  • Ardından tavaya sıvı yağ dökün yağın kızarmasını bekleyin. Yağ iyice kızardıktan sonra patatesleri tavaya dökün. Patatesleri tavaya atmadan önce kurularsanız daha iyi olur.
  • Yüzeyleri değişmeye başlamadan patatesleri karıştırmayın. Değiştikten sonra dakikada bir karıştırın. Böylece patateslerin her tarafı eşit şekilde kızarır.
  • Kızartma bittikten sonra kızartmayı dökeceğiniz tabağın altına kağıt mendil koyun, fazla yağı emer.
  • Tuzlayıp yiyebilirsiniz.
Nisan 2013

Ece Naz Sonat  yeni bir  gönderide  bulundu.

Fast Food ve Depresyon

Fast food bize aldırdığı kiloların yanı sıra ruh sağlığımızı da etkiliyor. Las Palmas Üniversitesi bu konuda bir araştırma yaptı ve düzenli fast food tüketen kişilerde, sağlıklı beslenenlere göre daha fazla depresyon görüldüğünü saptadı.

Bu araştırma daha önce depresyon tanısı konulmayan 9000 kişiyle yapıldı. Uzmanlar bu kişileri 6 ay boyunca gözlemlediler. Ve sonuç olarak hamburger, pizza ve hotdog gibi besinleri tüketen kişilerde depresyon görüldü. Bu kişilere araştırmanın sonunda tedaviye başlandı ve antidepresan verildi.

Araştırmada görev alan Dr. Almuneda Sanchez-Villegas şu açıklamaları yaptı: "Az miktarda tüketilen fast food bile depresyon ihtimalini arttırıyor. Bu konuda daha kapsamlı araştırmalar yapılması gerekiyor ama bazı yiyeceklerin fiziksel ve ruhsal olarak insanları kötü etkilediği daha önceki araştırmalar gibi bunda da açıkça görülmüştür.

Fast Food
Daha fazla

15 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Burger King

4 Kullanıcı   1 Soru   3 Yanıt

Patates Kızartması

1 Kullanıcı   3 Soru   5 Yanıt