Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fermentasyon

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Mayıs 2014

Adem Şahiner, bir soruya yanıt verdi.

Her fermantasyon olayında alkol oluşur mu? Bu durum kefir üretiminde de var mıdır?

Kefirde % 1 in altında altında etil alkol oluşur.Sindirim sistemi sorunlarınınız varsa tüketmenizi öneririm, nitekim antioksidant özelliğiyle de kansere karşı müthiş bir besindir.
Mart 2013

Ozlem Yalcin, bir soruya yanıt verdi.

Şarap ve Sirke arasındaki farklar nelerdir?

SİRKE

Şarap

İçerisinde şeker barındıran tüm meyvelerden sirke elde edilebilmektedir. Yaş veya kuru meyve yada şıradan elde edilebilir.
Sirkenin fermentasyonu iki aşamalıdır;

1. Mayalar şekerleri etil alkole parçalar
2. Meydana gelen alkol sirke bakterileri tarafından Asetik asite dönüştürülür.

Fermentasyon aşamalarına baktığımızda Sirke oluşumu için öncelikle alkol elde etmek gerektiğini gördük, dolayısı ile şaraptan da sirke elde etmek mümkündür diyebiliriz.

Sirke fermentasyonunun ikinci aşaması oksijen gerektirir, şarap üretiminde alkol oluştuktan sonra hava ile temas ettirilmez, özellikle evde şarap imal ediyorsanız, fıçılarınız yada bidonlarınız kesinlikle hava almamalı ve ışık görmemelidir. Yoksa koa bir bidon sirke olabilir sonuçta elinizdeki...

ŞARAP

Yalnız taze üzüm ve şırasının fermantasyonu ile elde edilmektedir. Taze üzüm suyu sıkılır ve bekletilir, doğal bir fermentasyon sonucu elde edilen ürün şaraptır.

Fermentasyon ise farklı renklerdeki üzümlerde farklı şartlar gerektirebilmektedir.

Beyaz şarapta; Soğuk fermantasyon, sıcaklığın, 10-15 C veya biraz daha aşağısında sabit olarak tutulmasıyla gerçekleşir.

Kırmızı şarapta; genellikle 25-30º C arası sıcaklıklarda fermantasyona tabi tutulur, amacı iyi bir renk çıkarmaktır.
ŞarapYani sonuç olarak aralarındaki teknik fark fermentasyon sürecidir.

Ayrıca her ikiside belirli miktarlar kullanıldığında gerçekten sağlığa çok faydalı ürünlerdir.


Her gün 1 kadeh şarap kalp ve damar hastalıklarına iyi gelirken, sirke ise çok güçlü bir dezenfektandır. Hatta sirkenin geçmişte bir çok hastalık ve yaranın tedavisinde kullanıldığı da bilinir.
Mart 2013

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Şarap ve Sirke arasındaki farklar nelerdir?

İki prosesin de tamamını yazacak kadar vaktim olmasa da, meyve suyu yapılmasından itibaren işlem farklılaşır. Sirke, üstü açık ve sıvıya batacak şekilde tüllerle örtülür ve sirke sinekleri (çöp birikince vb. toplanan mini minnacık sinekler) meyve suyunda boğularak, mayalanmayı ve sirke oluşmasını sağlar. Hatta bu sineklerden bir tanesi bardağınızdaki şaraba düşerse bile şaraptaki tat değişikliğini fark edebilirsiniz. Ayriyeten sirke, meyve suyu yerine şaraptan da yapılabilir. Şarap ise kapalı fıçılarda kendi özel mayasıyla mayalandırılır.

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.