Bilmek istediğin her şeye ulaş

Feromon

Feromon, aynı türün üyeleri arasındaki sosyal ilişkileri düzenleyen kimyasal maddedir. Yunanca kökenli olan sözcük "hormon taşıyan" anlamına gelmektedir. Feromon ilk olarak 1956 yılında ipek böceklerinde bulundu. Günümüze kadar yapılan çalışmalar sonucunda pek çok feromon türü belirlendi. Böceklerin yanı sıra örümcekler, kurbağalar, sürüngenler ve memelilerin de feromon salgıladıkları bulundu. Kuşlarda ise feromon bulunamadı. En çok bilinen feromonlar uyarı feromonları, eşeysel feromonlar, iz feromonları ve uyarı feromonlarıdır.

Şubat 2014

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Feromon hormonu içeren parfümlerin etkisi nasıldır?

Feromon

Feromon; aynı türün üyeleri arasındaki sosyal ilişkileri düzenleyen kimyasal madde olarak tanımlanmış. Feromon hormonu, hayvanlarda daha yoğun salgılanır ve haberleşmeyi sağlar. İnsanlarda ise salgılandığında karşı tarafa direkt mesaj verir. Feromon hormonunun salgılanması bazı çiçeklerin yanı sıra duygu ve düşüncelerde neden olabilir.

Feromon; romantizm, aşk ve tutkuyu karşı tarafa aşılayan bir hormondur. Bu hormonu tetikleyen bazı bitkiler bulunuyor. Parfüm üreticiler de bunu baz alarak üretim yapıyorlar. Bu doğal uyarıcıların dışında pazarlama tekniği de işin içine giriyor. Dikkat ederseniz parfüm reklamları hep seksiliğin ön planda olduğu reklamlardır. Kokunun görünebilir özelliğini seksilikle bağdaştırarak yansıtırlar.
Feromon hormonunu tetikleyen kokular; siyah orkide, beyaz ve kırmızı gül, leylak, lillium, kum zambağı, çilek, ahududu, böğürtlen, vişne, karpuz kabuğu, vanilya, hindistan cevizi, kakao ve çikolata esanslarıdır.

Etkinin nasıl olduğuna bakacak olursak; Bu esansları taşıyan parfümlerdeki feromon zerrecikleri burun içinde bulunan gerekli merkezi uyararak uyarının cinsine göre beynin gerekli bölgelerine seksüel sinyal gönderilmesini sağlıyor.

İnsanların feromonları, derinin çeşitli bölgelerinden çevreye yayılmaktadır.Bu bölgelerden başlıcaları koltuk altı ve kasıktır. Yapılan araştırmalarda birlikte çalışılan kadınlar arasında toplu adet görme yaşanması veya erkeklerle aynı ortamda bulunan kadınların düzensiz adet görmesi feromonlar ilişkilendirilmiştir.
Mayıs 2013

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Feromon nedir?

Feromon , vücut dışına salgılanan hormonlar olarak bilinir. Bu hormonlar, eşeyler arasında iletişimi sağlamak, eşey organlarının oluşumunu yönlendirmek gibi görevleri vardır.

En etkili örneklere böcekler sınıfında rastlanır. Bu kokular, erkeğin dişisini kilometrelerce uzaktan bulabilmesini sağlayacak kadar etkindir. Böceklerin yanı sıra örümcekler, kurbağalar, sürüngenler ve memelilerin de feromon salgıladıkları bulunmuştur. Ancak kuşlarda ise feromon bulunamamıştır. İnsan feromonları daha çok eşeysel davranışları kontrol eder. Burnun iç kısmında bulunan ve vomeronazal organ olarak bilinen bir almaç sayesinde algılanabilir.

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.