Bilmek istediğin her şeye ulaş

Film Önerileri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ocak 2013

Dilan Naki @optumsenisapsup

Ocak 2013

Senaryo Ekibi @Senaryoekibi

Mustafa Kemal Kural'ın uzun metraj filmi Cüzdandaki Leke'nin fragmanını izleyebilirsiniz.

ÖYKÜ


Saygın iş adamı olan Selim'in hayatı ansızın gelen bir
telefonla altüst olur.Arayan kişi Selim'in canından çok sevdiği kızı
Eylül'ü kaçırdıklarını söyler ve serbest kalabilmesi için fidye
ister.Selim kızının güvenliği için polise gitmeyip istenilen parayı
buluşma noktasına götürür.Buluşma yerine geldiğinde etrafta kimse
yoktur.

Selim çaresiz bir şekilde etrafına bakınırken telefonu
çalar.Arayan kişi Selim'e 2 dakika geç kaldığını söyleyerek telefonu
kapatır.Bunun üzerine Selim kızından haber alamaz.Kızının öldürüldüğünü
düşünsede bir umutla bütün imkanlarını kullanarak, hayatınıkızını
bulmaya adar.Bu arada Selim'i karısıda terk etmek zorunda kalır.Artık
Selimin gözü iyice kararmıştır.

Bir yıl sonra Selim'in yolu psikologu aracılığla Ali'yle
kesişir.Ali eski bir boksördür.Alinin hayattaki tek amacı lösemi
hastası olan oğlunu tedavi ettirebilmektir.

İzlemek için : senaryoekibi.com/?syf=26&syz=209209&/y%c3%b6netmenim...

veya

cuzdandakileke.com
Şubat 2013

Gonca Köse @GNCKSE

Şubat 2013

Gonca Köse @GNCKSE

Şubat 2013

Gonca Köse @GNCKSE

Nisan 2013

Sedat Durmuş @dadassedat

TED (Sinema)
Yakın bir arkadaşımın önerisiyle ve ayrıca sıkıcı bir zamanı doldurmak için izlemeye karar verdiğim film...
Başroldeki anime karakter ted'i seslendiren Family Guy’ın yaratıcısı Seth Macfarlane filmin yönetmenliğini, senaristliğini ve aynı zamanda yapımcılığını yapıyor,diğer başroller john Bennet rolünde Mark Walhberg ve Lori Collins rolünde Mina Kunis'i izliyoruz.
Aslında biraz konusundan bahsetmek gerekirse öncelikle şunu söylemeliyim. Küçük sevimli ayıcığı izleyeyim diye düşünmeyin. Çünkü buradaki ayıcığımız küfürbaz, çapkın ve ortamları bilen zeki bir ayı hatta onu en güzel ifade edecek cümle "ortam ayıcığı" dır. konusu ise 8 yaşındaki Johnun çok yalnız olduğundan bir Noel gecesi sevgili oyuncak ayısının canlanmasını, kendisiyle konuşmasını diler ve ertesi sabah en iyi arkadaşı olan oyuncak ayı Ted, konuşan canlı bir ayıcığa dönüşür! John artık yalnız değildir aksine çok mutludur ama Herkes büyür! Artık 30'lu yaşlarının ortasında olan John ayı Ted ile bir ömür geçirmiş, aynı evi paylaşmıştır. Dahası Ted de insan hayatına uyum sağlamış, John'dan daha çapkın, daha edepsiz ama bir o kadar da şirin bir yaratık olmuştur. Sorun da tam burada başlıyor çünkü Lori artık 4 yıl süren ilişkilerini bir üst safhaya geçirmek ister john ise daha erken olduğunu düşünür loride johnun nöyle düşünmesinin nedeninin ted olduğunu düşünmektedir yani kısacası bu üçlünün arasındaki komik durumları ve arkadaşlığı güzel ve sıra dışı bir şekilde anlatıyor.2012 yılı yapımlı film IMDB den 7,1 puan almış ve film Amerikada 50.000.000 $ a çekilip 539,815,487 $ hasılat getirmiştir.
Benim şahsi fikrim ise; Filmin konusu, atmosferi, ortamı, mekanları, diyalogları, esprileri gayet güzel olmuş. Sıkıcı bir gününüzde sizi güldürebilecek eğlenceli bir komedi filmi olacaktır. Gençlik-Komedi tarzı sevenlere öneriyorum.iyi seyirler...
Ocak 2014

Hilal Korkmaz @korkmazhi

The Wolf of Wall Street\ Oscar 2014\ Sinema

Leonardo Di Caprio

Yönetmen: Martin Scorsese
Baş Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Margot Robbie, Matthew McConaughey

DiCaprio' nun döktürdüğü filmlerden bir tanesi daha... Filmdeki karakter adı Jordan Belfort 24 yaşındadır ve içindeki zengin olma arzusu ve hırsıyla birlikte Wall Street borsasında önce komisyoncu olur daha sonra bir yatırım firmasında daha çok zenginlik için uğraşmaya hazır bir CEO olur.

Filmi izlerken gözlemleyecekleriniz; açgözlülük, güç, para, kadın, uyuşturucu,

Oscar daki adaylıkları;
  • En iyi film,
  • En İyi Yönetmen,
  • En iyi Erkek Oyuncu ( Leonardo DiCaprio) ki bence ödülü alması mümkün gerçekten iyi iş çıkarmış.


Leonardo Di Caprio

Film gerçek bir hikayeden esinlenerek oluşturulmuş. Seneryosu Jordan Belfort' un aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Filmde gerçekten çok uç sahneler mevcut. Bunun için bazı Amerikan yazarların yorumu çok abartıldığı yönünde...

Leonardo Di Caprio

Leonardo Di Caprio

Film çok tartışmalara sebep olmuş gerek +18 sahneler olsun gerek filmin çok abartıldığı yönünde olsun... Ben şahsen DiCaprio' nun oyunculuğunu çok beğendim. Bir insanın hayal edemeyecek kadar paraya sahip olduktan sonra nasıl değişecebileceğini ve ardından gelen beklenilen çöküşü mimikleriyle, hareketleriyle o psikolojisini çok iyi yansıtmış.

Şu sahne de özellikle yüksek doz uyuşturucudan sonra arabasına binmeye çalışırken...
Leonardo Di Caprio

Film Malezya ve Nepal de yasaklanmış. Üç ayrı sahnesi de Lübnan ve Hindistan' da sansüre uğramış. Film de çok fazla seks, uyuşturucu ve tam 569 kere 'fuck' kelimesinin kullanılmasını gerekçe göstermişler. Üşenmeden saymışlar bir de bravo, tebrik ettim... : )

Leonardo Di Caprio

Bir de film baya uzun üç- üç buçuk saat kadar var.

Leonardo Di Caprio

Fragmanı;


Ocak 2014

Gonca Köse @GNCKSE

Film önerileri - Blue Is the Warmest Color

Film Önerileri

Yönetmen: Abdellatif Kechiche
Oyuncular: Lea Seydoux, Adele Exarchopoulos, Salim Kechiouche ile Aurelien Recoing

Filmden kısaca bahsedecek olursam; Film, lise çağındaki Adele'in eşcinsel olduğunu bir erkekle çıkıp, cinsel olarak mutsuz olması üzerine anlamasıyla başlıyor. Barda tanıştığı mavi saçlı Emma ile tutkulu bir aşk yaşıyor. İlişkileri sırasında iki farklı sınıftan insanın hayat tarzları yansıtılıyor.

Filmde Adele eşcinsel olduğunu arkadaşlarına ve ailesine söylemeyip, bunu saklamayı tercih ediyor. Emma ise tüm çevresini ve ailesini buna uyarlamış özgürce yaşıyor. Filmin cinselliği yansıttığı sahneler oldukça doğal yansıtılmış. Ancak filmde eşcinsel mesajdan daha fazlası mevcut...

Her şey çok doğal ve filmde detaylara dikkat etmek gerekiyor. Yemek sahnelerinin tekrarı ve aşırı bir haz ve iştahla yenmesi gibi sahnelerden anladığım, filmde sadece LGBT sorununa değil, aşk, haz, tutkunun tüm insanlar için geçerli olduğu ve en önemli vurgu eşcinselliğin bir tercih değil, yönelim olduğuydu.

Film, 2013 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü kazandı.

Film Önerileri

Film 171 dakika sürüyor, hayatın içinden ve çok samimi olduğu için sıkılıcağınızı sanmıyorum. Hafta sonu için film arayanlara iyi seyirler... . : )
Şubat 2014

Gonca Köse @GNCKSE

Film Önerileri 2 - 12 Years a slave

Film Önerileri

Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch, Garret Dillahunt, Paul Giamatti, Scoot McNairy, Lupita Nyong'o

Steve McQueen’in yönetmenliğini ve John Ridley ile birlikte senaristliğini üstlendiği film, Altın Küre’sini aldıktan sonra vizyona girdi. Ayrıca film 9 dalda Oscar adayı olmuş bunları filmi izledikten sonra okudum ve hiç şaşırmadım.

Filmin başındayken ve adını biraz Esaretin Bedeline benzettim. Ancak buradaki durum çok farklı devam ediyor. Tek ortak noktaları haksız yere esir düşmek. Filmde; insanlığın utanması gereken en önemli olaylardan birisi olan köleliğe deniliyor. Hatta eleştirilerde film için İşkence Pornosu denilmiş. Film baştan aşağıya bir işkence tabi bu aklınıza vurdulu kırdılı sahnelerin çok olduğunu getirmesin, kölelik bunu insana hissettirmeye yetiyor. Ayrıca baş rol oyuncusu mimiklerinde, kaslarının hareketlerinde bile bu işkenceyi yansıtıyor.

Şuanda hiç bir çaba sarfetmeden elde ettiğimiz özgürlüğümüzün önemini de vurguluyor. Kölelikten kurtulup özgürlüğüne kavuşan sayılı insanlardan biri oluyor Solomon... Bu ara oyuncular arasına yazmadım finalde adı geçsin diye, Brad Pitt'in son sahnelerde ancak etkili bir rolü var.

Önemli bir ayrıntı; Film Solomon Northup’ın Louisiana’da esaret ve işkence altında geçirdiği, 1841-1853 arasındaki 12 yılı anlattığı otobiyografiden alıntı.

Film Önerileri

Benden tavsiye, sıkıldığınız zaman izleyeceğiniz ilk film olsun : ) İyi seyirler... .
Şubat 2014

Hilal Korkmaz @korkmazhi

Direniş Filmleri

~ The Great Dictator, 1940 ( Büyük Diktatör)

Yönetmeni ve baş rol oyunculuğunu kendisi yaptığı Charles Chaplin filmi. Bir berber fakir, yahudi ve iyi niyetli bir adamdır. Bir karmaşa sırasında diktatör Adenoid Hynkel ile karşılaşır ve halk karşısında bir konuşma yapar. Bu konuşmayla herkesi çok etkiler ve hayatlarının değişimine yol açacaktır.~La Battaglia di Algeri/ The Battle of Algiers, 1966 ( Cezayir Bağımsızlık Savaşı)

Yönetmeni: Gillo Pontecorvo, İtalya
Cezayir' in Fransa sömürgesinden kurtuluşunu anlatan bir film. 1954- 1957 dönem arasındaki mücadeleler işleniyor filmde. Film üç önemli kategoride oscara aday olmuştur.

11230

11230

~ La Haine / Hate , 1995, ( Nefret)

Yönetmeni: Mathieu Kassovitz

Göçmen insanların yaşadığı bir bölgede gençler ve polisler arasında sürekli bir tartışma gerginlik vardır. Abdal adında ki bir gencin polis tarafından ağır bir şekilde darp edilmesi sonucu gerilimler daha da yükselir.

11230

~ V for Vendetta, 2005
Yönetmen: James McTeigue

Hikaye geleceğin İngilteresinde geçer( 2020), baş rollerinde Nateli Portman ve Hugo Weaving var. Diktatör bir rejime bireysel bir başkaldırırnın nasıl toplumsal hale geldiğini işler.

11230

~ Resistencia, 2008, ( Direniş)

Yönetmen: Edward Zwick

Filmin başında gerçek olaydan esinlenerek oluşturulduğu belirtilir. 2. Dünya Savaşında Nazilerin Belarus' u işgalini konu alan filmin baş rol oyuncularında Daniel Craig ve Liev Schreiber var. Rusyaya giden üç yahudi kardeş burada bir direniş köyü işgal ederek 1200 yahudinin hayatını kurtarır.

11230

~Inglourious Basterds, 2009, ( Soysuzlar Çetesi)

Yönetmen: Quentin Tarantino

Yahudi askerler tarafından kurulan bir asker grubunun Nazi Almanyasının önde gelen isimlerine zarar verme amacı üstlenir.

11230
11230

~Hotel Rwenda, 2005

Yönetmen: Terry George

Bu film de gerçek bir olaydan uyarlanmadır. 1994 yılında 800.000 kişinin katledildiği hikayeyi anlatır. Film çok acıklıdır. Ana temada tüm bu olaylara rağmen dünyanın sessiz kalmasından bahseder.

11230
11230

~Metropolis, 1927

Yönetmen: Fritz Lang

Film toplumdaki eşitsizlik ve ayrımcılığı konu alır. Bilim kurgu sinemasının bilimsel yönünün en iyi keşiflerinden birisidir.

11230

~ Hair, 1979 ( Bırak Güneş İçeri Girsin)

Yönetmen: Milos Forman

68 kuşağı ve Çiçek Çocuklarını güzel bir şekilde anlatmış film. Dünya sinemasında klasikler arasındadır. 'Hippi' gençliğin ve ' Kaplumbağa' tarzı arabaların hit olduğu anarşist dönemi anlatmaktadır.

11230

11230

~ Kibar Feyzo, 1978

Yönetmen: Atıf Yılmaz

Oyuncuları, Kemal Sunal, Adile Naşit, Müjde Ar, Şener Şen, ...

Sevdiği kadın için başlık parası ödemeyi reddeden Feyzo tek başına köyün ağasına bir direniş başlatır. Komedi türünde güzel bir Türk sineması.
11230
11230
Şubat 2014

Gonca Köse @GNCKSE

Film Önerileri 3 - Blue Jasmine

5295

Oyuncular : Cate Blanchett, Alec Baldwin, Louis C. K, Bobby Cannavale, Andrew Dice Clay, Sally Hawkins, Peter Sarsgaard, Michael Stuhlbarg

Yönetmen: Woody Allen

Sayısız filmi olan ve yönetmenlerin başında yer alan Woody Allen'in bu seneki filmi Blue Jasmine, Allen hemen hemen her sene bir filmle sevenlerini buluşturuyor.

Filmin konusuna gelince; Son sınıfta üniversiteden ayrılıp zengin ve gösterişli bir hayat için evlilik yapan bir kadının hikayesiyle başlıyor. Kocasının ihanetlerine dayanamayıp gösterdiği bir davranışıyla hayatı değişmeye başlıyor ve o gösterişli hayatından hızla dibe iniyor. Sıradan hayatını kabullenmeyişi, inatçılığı ve baş rolün karakterini, ruh halini anlamaya çalışırken film bitiveriyor. Filmde baş rol olan Cate Blanchett'den gözlerinizi alamıyorsunuz. Oyunculuğu ile en İyi Aktris, Drama dalında Altın Küre Ödülünün sahibi oldu.

Benim en sevdiğim sahneler Jasmine'in sinir krizi geçirdiği sahnelerdi. Film hiç yormuyor ne ağlatıyor ne de güldürüyor. Bu tarz bir film izlemek isteyenler için tavsiye edebilirim... Bir de filmi izlemeden önce şu soruyu da bir düşünmenizi isterim; Gerçeklerden kaçarak ne kadar mutlu olabiliriz?


İyi seyirler... :)

5295
Şubat 2014

Gonca Köse @GNCKSE

Film Önerileri 4 - CAPTAIN PHILLIPS

5295

Oyuncular: Tom Hanks, Catherine Keener, Barkhad Abdi, Michael Chernus

Yönetmen: Paul Greengrass

Film aksiyon ve gerilim filmidir. Film izlemekten sıkılan insanlar için önerebilirim çünkü filmin nasıl bittiğini anlamıyorsunuz. Film ticari bir Amerikan gemisinin, Somalili korsanlar tarafından rehin alınmasını anlatıyor. Senaryo sıradan ancak aksiyon senaryoyu kalkındırmış. Rehin alınan gemi tayfasına karşılık Kaptan kendini feda ediyor ve o gösterişli Amerikan ordusu sahneleri başlıyor.

Film de bazı konuşmalarda terörün, savaşçı sömürünün haklı yanlarının da olduğunu göreceksiniz. Örnek diyalog;

Kaptan Phillips; 'balıkçılıktan ve adam kaçırmaktan başka işler de var
Korsan Muse; belki Amerika’da vardır

Film, hikayesini gerçek bir olaydan alıyor. Maersk Alabama adlı yük gemisinin Somalili korsanlar tarafından rehin alınmasını anlatıyor ve adını geminin kaptanı olan Richard Phillips'in adından alıyor.

Captain Phillips, toplam 4 dalda 71. Altın Küre Ödülleri (71st Golden Globes Awards) adaylığı, 6 dalda 86. Akademi Ödüllerine aday olmuştur. En iyi senaryo ödülünü almıştır.

5295
Daha fazla

99 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.