Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fitness

Spor (Türkiye)

Ê Fitness kelime anlamı olarak "Sağlıklı ve formda olmak"tır. Bir çok egzersize dayalı bir spordur. Diğer bütün sporlardan farklı bir hedef olarak, bütün kasların tek tek aletli ya da aletsiz çalıştırılmasıyla sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır. Esasen bütün sporlar dallarında fitnessta kullanılan egzersizler yer alır yahut bir spor dalına özel bir egzersiz fitnessta yer alabilir. Çünkü her spor dalında vücutta ağırlıklı kullanılan kas grupları vardır. Bu kas gruplarına kondisyon kazandırılması için yapılan egzersizlerin pek çoğu fitness egzersizleri olarak da kullanılmaktadır. Her kişiye ve belirlenen amaca göre antrenman programları farklılık arz eder. Fitness sporunda kesin bir antrenman standardından söz edilemez. Yani her yaşın, her hayat tarzının ve vücut tipinin birbirinden farklı olarak; bir uzman tarafından takip edilen çalışma programı olmalıdır. Bu spor belirli kalıp ve hedefleri olmadığından dolayı her yaşta yapılabilir. Örneğin 16 yaşında ya da 55 yaşında bu spora başlayabilirsiniz. Bu sporun vücut geliştirmeden iki farkı bulunur: Öncelikle gelişmek için değil, sağlık için yapılır. Ayrıca bir fitness antrenmanında kardiyovasküler çalışma (koşmak, pedal çevirmek gibi sizi nefes nefese bırakacak, kalori harcatan ve zindelik sağlayıcı egzersizler) ağırlık çalışması ile birlikte yapılır. Bu nedenle kaslar fazla büyümez, sadece sıkılaşır ve estetik bir görünüm alır.

Ağustos 2016

Ferhat Orhan @ferhatorhan

Gençlik ve spor bakanı olsaydınız neler yapardınız?

Bu bakanın öyle bir kudreti yoktur muhtemelen ama bir de saçma sapan prosedürlerle gençleri yormazdım. Hatta daha da ileriye gidip hiçbir vatandaşı yormazdım. (İçimden bir ses bana küfür ediyor, onca şeyin arasındaki derdimden dolayı.)
Nisan 2016

Gizli Kullanıcı

İp atlamak alt bacak kası yapar mı?

Düzenli olaraknip atlarsaniz diz altı kas gruplarinda gelisme olacaktir.ancak kabaca calf olarak bilinenn gastro soleus ve qinemius kaslarini gelistirmek icin agirlikla parmak ucunda yukselme egzersizleri yapilabilir.
Aralık 2014

Ece Naz Sonat @lorquina

Ekim 2014

Ece Naz Sonat @lorquina

Leptin direnci neden olur ve nasıl kırılır?

Leptin hormonu yağların oluşturduğu ve adına adipoz doku dediğimiz dokudan salgılanan bir hormon olup, açlık ve tokluk mekanizmasında görev alır. Leptin hormonu beynin hipotalamus bölgesine ulaştırdığı sinyallerle tokluk hissi oluşturur ve yemek yeme hissini bastırır. Leptinin etkisizliği de leptin direnci olarak adlandırılır. Nniçin etkisiz olduğuna ilişkin birtakım görüşler var elbet ama kesin nedenini saptamak için bir takım tetkiklerin yapılması gerekir. Obez olarak nitelendirilen kişilerde leptin hormonu ya çok yüksek ya da çok düşük bulunmaktadır; yağ dokusu miktarı fazla olduğu için ve bu hormon yağ dokusundan salındığı için mi yüksek yoksa insülin direncindekine benzer şekilde reseptörlerdeki duyarsızlaşmadan dolayı mı yüksek, bu kesin olarak bilinmemektedir. Bu konu ile ilgili araştırmalar ve tartışmalar güncelliğini korumaktadır.Fiziksel aktivite artışı ile yağ dokusunda azalmanın bu direnci kırdığına ilişkin görüşler de bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili birkaç makale tararsanız, çok daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz, burada net olarak açıklanamayacak kadar karışık bir konu çünkü. . .
Ağustos 2014

Ali Emre Çakmakoğlu @gncart

P90X deneyiminiz nasıldı?

P90X programı tam bir eziyettir, size gönderilen kitapçıkta yiyeceğiniz yemekten atacağınız adıma o gün yapacağınız egzersizlere kadar her şey yazar. Çok sıkı bir disiplini vardır. İnanın denerseniz bitiremeyeceksiniz o kamp sürecini :) cidden sıkı bir program. Adım adım kilo verdirip 90 günde fit bir insan vaad ediyor size . O kadar disiplinle zaten aksi olması mümkün değil. Program oldukça güzel hazırlanmış. Etrafımda bazı akrabalarım dahil deneyen insanlar oldu. Hatta kapı kenarlarına takılan bir de alet satılıyor ondan almanız gerekiyor. Barfiks görevi görüyor. Tasarım harikası bir şey. Hiç bir alet kullanmadan sizin ağırlığınızı kullanarak sıkışıyor kapının üst pervazına. Eğer programı 90 gün bitirebilirseniz demir adam ve kadınlara dönüşürsünüz. Yeğenim 30. Günde pes etti ona rağmen iyi bir gelişme sağlamıştı o süre için. Başlamadan önce bir kalp doktorunu gidiniz ama. O eforu kalbiniz karşılar mı öğrenin.
Kasım 2013

Burhan Çetinkaya @Burhan

Aminoasit haplarını kırarak içmenin vücuda bir zararı var mı?

Şöyle açıklayayım; hapın özellik bakımından herhangi bir kaybı olmaz kırınca. Ama hapın sert bir yapısı olduğundan kırıldığında bir tarafı keskinleşebiliyor bu açıdan dikkat edilmeli soluk borusuna zarar verebilir. Bir de kırılınca damakta o kötü tadını bırakıyor :)
Mart 2013

Bert @Bert

Evde body building (vücut geliştirme) yapmak mümkün müdür? Hangi aletlerle neler yapılabilir?

Evet yapmak mümkündür. Ben yaklaşık 10 aydır evde çalışıyorum.
Aşağıdaki ürünler bende var ve gayet memnunum.

Ağırlık sehpası:Body Building

Satın aldığım adres:
hepsiburada.com/liste/voit-solid-bench-agirlik-sehpasi/produ...

Dumbell Set:Body Building
Satın aldığım adres: hepsiburada.com/liste/altis-50-kg-plastik-dambil-set/product...

Z-Bar:
Body Building
Satın aldığım adres: hepsiburada.com/liste/delta-z-bar-kromajli-ici-dolu-120-cm-/...

Tabi evde çalışmak için daha önceden spor salonunda bir eğitmen öncülüğünde çalışıp hareketleri bilmek çok önemli.

Fakat evde çalışmak için bu aletler yeterlidir.

Ayrıca kendi programınızı yazamıyorsanız, bodybuilding.com adresinden vücut tipinize uygun çalışma ve beslenme programlarını takip edebilirsiniz.
Mart 2013

June @june

Egzersiz yaparken dinlenebilecek en iyi şarkılar nelerdir?

Ben şu şekilde yapıyorum. Eğer egzersiz hareketli ise daha yavaş- orta şarkıları seçiyorum. Bu şekilde yorulma süremi dengeliyorum kendi çapımda. Mesela koşu yapıyorsam hızlı bir parça seçtiğimde daha çabuk yoruluyorum. Tam tersi olarak yavaş egzersizlerde( plates, aerobik,.. gibi ve benzerleri) daha hareketli şarkılar seçiyorum. Bu bende oluşan bir alışkanlık gibi bir şey, mutlaka herkeste farklılık gösterecektir.

Şimdi mp3' üme baktım ve genellikle dinlediğim şarkılar şunlar;

COLDPLAY: Talk, A Rush Of Blood To The Head, Lost, Princess of China, Yellow, Cemeteries Of London...
APOCALYPTİCA: Not Strong Enough, I Dont Care
JUSTIN TIMBERLAKE: Mirrors, What goes around
CLUESO: Gewinner
DAVID GUETTA- CHRIS BRAWN: I Can Only Imagine, forever
DAPECHE MODE: Wrong, A pain That Iam Used to
EDITORS: No Sound But The Wind
ENRIQUE IGLESIAS: Tired Of Being Sorry
HELLOWEEN: If I Could Fly, Forever and One
JOHNNY CASH: When the Man Comes Around
KEVIN RUDOLF: Let It Rock
WYE OAK: CIVILIAN
KURTLAR VADİSİ: Bu Şehir Girdap Gülüm ( oluyo arada bu tarz=)..)
TRAVIS: Why Doesnt Always Rain on Me
THERION:Lemuria
THE TEMPER TRAP: Love Lost, Trembling Hands,
THE SCRİPT: The Man Cant Be moved
THE FRAY: Say When, Little House
THE BLACK EYED PEAS: Lets Get It Started,
THE BAND: The Weight,
STARSAILOR: Hurts Too Much, Tie Up My Hands,Good Soul, White Light,
SNOW PATROL: Sun
SHINEDOWN: 45
RIHANNA: bilindik şarkıları,
RED HOT C.P.: Snow, Tell me baby,
RADIOHEAD: All I Need, No suprises,
NATASHA BEDINGFIELD: Pocketful Of Sunshine
MUSE: Undisclosed Desires, Uprising
MIKA:Grace Kelly,
METALLICA: The Memory Remains, Turn The Page,
MASSIVE ATTACK: Teardrop, Angel
MAROON 5: bir çok şarkısı,
LAKE OF TEARS: The blossom bloom, fell automn rain
LILY ALLEN: Not Fear, 22

Şu an baktım hepsi yabancı olmuş, Türkçe de var tabi ki bir çok bilinen gruplar, sanatçılar, genel itibariyle bu şekilde, üşenmedim yazdım:) Bir de yeni öğrendiğim beğendiğim şarkılara göre mp3 de ekleme çıkarmalar oluyor her zaman:)
Ekim 2012

Enis Özgen @Enisozgen

Spordan sonra saunaya gitmek vücut gelişimini nasıl etkiler?

Yoğun terleme insan vücudundaki su ve toksinlerin dengesini ayarlıyor. Spor sonrasında saunaya girerseniz, laktik asidiniz (ağrı yapar) terleme yoluyla vücuttan atılacaktır.

Özellikle bazı yüzme yerlerinde bulunuyor saunalar. Bu iyi bir şey çünkü yüzerken kimse terlemiyor ya da biz fark etmiyoruz. Yüzmeden sonra girilen saunanın çok rahatlatıcı ve dinlendirici bir etkisi var. Ama bu fitness tarzı sporlarda insan zaten terlediği için spor esnasında saunaya girmeden önce ve sonrasında çok sıvı tüketmesi gerekebiliyor, gerekmektedir de.
Saunanın faydaları ise şu şekilde;
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor.
  • Kan dolaşımını hızlandırıyor.
  • Kanseri engellemede etkili.
Eylül 2011

Burhan Çetinkaya @Burhan

Vücut geliştirme sürecinde kullanılan protein tozları, aminoasit hapları ve yağ yakıcı haplar sağlığa zararlı mıdır?

Maddelerin yararını zararını ayırt edebilecek kadar tıbbi bilgiye sahip değilim ama spor yapmaktaki ve çeşitli kimyasal maddeleri kullanmaktaki amaç gözden geçirilmeli diye düşünüyorum.
Bu maddelerin kullanım amacının hızlı bir şekilde sonuca ulaşmak olduğunu tahmin ediyorum.

Öncelikle sporu sonuç odaklı yaptığınızda sporun size sağlayacağı birçok artıyı kaçırırsınız. Sürecin farkında olmak spor esnasında ruhsal açıdan da beslenmenizi sağlar.

Tabi ki sonuçlar da önemli. Zayıflamak, kas yapmak, zinde kalmak... Amaç ne olursa olsun bunlara çok kolay ulaşılmayacağını kabul etmek gerekir. Hedefleri küçültüp zamana yaymak bu uzun sürede spor yapma motivasyonunuzun korunmasını sağlayabilir.
Sanırım soruda bahsi geçen maddeler kas gelişimini artırmak ve hızlandırmak için kullanılıyor. Kas gelişimi ile amaçlananın ne olduğu da önem kazanır bu durumda. "Ne kadar çok kas o kadar iyi" düşüncesi ne kadar doğrudur. Bu düşünce bana anoreksiyada görülen "Ne kadar zayıf o kadar iyi." düşüncesini hatırlatıyor. Daha çok kasa sahip olduğunuzda hayatınızda neyi farklı yapacaksınız? Şu anda yapamadığınız nelere olanak sağlayacak daha fazla kas? Dış görünüm mü? Güvenlik mi? Amaç bunlar olsa da gerçekten ne kadar aceleniz var? Daha risksiz yollardan ulaşılamaz mı bu sonuçlara?
Ekim 2012

Emel Gerçek @cenin

Evde kısa zamanda kol kasları nasıl geliştirilir?

Kol kasları iki ana kısımdan oluşur.Bunlar ön kol(biceps) ve arka kol(triceps) olarak bilinir.Ön kol tüm kolun 1/3 unu ,arka kol ise 2/3unu kaplar. Evde kol kaslarınızı geliştirmek için toplam 3 hareket yapmanız yeterli olucaktır.

  1. coopersguns.com/videos/exercise-encyclopedia/biceps/dumbell-curl/ ön kol kasları içindir.
  2. coopersguns.com/videos/exercise-encyclopedia/triceps/dumbell-single-arm-tricep-extension/ arka kol kasları içindir.
  3. coopersguns.com/videos/exercise-encyclopedia/triceps/dips-on-bench/ arka kol kasları içindir.
  4. Bu programı uygularken sıralama bu şekilde olmalıdır ve 3*10 şelinde yapılmalıdır.

Kasım 2014

Yazdımdurdum @ersever

Spor salonunda zayıflamak için kardiyo ağırlıklı çalışmak gerekir diyor herkes. Spor salonunda kardiyo amaçlı ne tür aletlerle çalışmalı, ne tür çalışmalar yapılmalıdır?

Benim etrafımda spor salonuna giden şahıslardan edindiğim fikir; aslında sizi yönlendirmesi gereken orada ki spor hocaları olması gerekmez mi? Dizinizde problem vardır bisiklet sürmek olmaz der, bel, boyun probleminiz olabilir. Her alet, her insana iyi gelmeyebilir! Vücut tipinize ve sağlıksal sebeplere dayalı yönlendirmeler hızlı sonuç almanız açısından daha doğru olur sanırım.
Daha fazla

130 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Isınma Hareketleri

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Şınav

1 Kullanıcı   1 Soru   3 Yanıt

Mekik

1 Kullanıcı   1 Soru   3 Yanıt

Sporcu Besinleri

2 Kullanıcı   2 Soru   1 Yanıt

Insanity Workout

0 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt