Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fitness

Spor (Türkiye)

Ê Fitness kelime anlamı olarak "Sağlıklı ve formda olmak"tır. Bir çok egzersize dayalı bir spordur. Diğer bütün sporlardan farklı bir hedef olarak, bütün kasların tek tek aletli ya da aletsiz çalıştırılmasıyla sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır. Esasen bütün sporlar dallarında fitnessta kullanılan egzersizler yer alır yahut bir spor dalına özel bir egzersiz fitnessta yer alabilir. Çünkü her spor dalında vücutta ağırlıklı kullanılan kas grupları vardır. Bu kas gruplarına kondisyon kazandırılması için yapılan egzersizlerin pek çoğu fitness egzersizleri olarak da kullanılmaktadır. Her kişiye ve belirlenen amaca göre antrenman programları farklılık arz eder. Fitness sporunda kesin bir antrenman standardından söz edilemez. Yani her yaşın, her hayat tarzının ve vücut tipinin birbirinden farklı olarak; bir uzman tarafından takip edilen çalışma programı olmalıdır. Bu spor belirli kalıp ve hedefleri olmadığından dolayı her yaşta yapılabilir. Örneğin 16 yaşında ya da 55 yaşında bu spora başlayabilirsiniz. Bu sporun vücut geliştirmeden iki farkı bulunur: Öncelikle gelişmek için değil, sağlık için yapılır. Ayrıca bir fitness antrenmanında kardiyovasküler çalışma (koşmak, pedal çevirmek gibi sizi nefes nefese bırakacak, kalori harcatan ve zindelik sağlayıcı egzersizler) ağırlık çalışması ile birlikte yapılır. Bu nedenle kaslar fazla büyümez, sadece sıkılaşır ve estetik bir görünüm alır.

Ağustos 2016

Ferhat Orhan @ferhatorhan

Gençlik ve spor bakanı olsaydınız neler yapardınız?

Bu bakanın öyle bir kudreti yoktur muhtemelen ama bir de saçma sapan prosedürlerle gençleri yormazdım. Hatta daha da ileriye gidip hiçbir vatandaşı yormazdım. (İçimden bir ses bana küfür ediyor, onca şeyin arasındaki derdimden dolayı.)
Nisan 2016

Gizli Kullanıcı

İp atlamak alt bacak kası yapar mı?

Düzenli olaraknip atlarsaniz diz altı kas gruplarinda gelisme olacaktir.ancak kabaca calf olarak bilinenn gastro soleus ve qinemius kaslarini gelistirmek icin agirlikla parmak ucunda yukselme egzersizleri yapilabilir.
Aralık 2014

Ece Naz Sonat @lorquina

Kasım 2014

Yazdımdurdum @ersever

Spor salonunda zayıflamak için kardiyo ağırlıklı çalışmak gerekir diyor herkes. Spor salonunda kardiyo amaçlı ne tür aletlerle çalışmalı, ne tür çalışmalar yapılmalıdır?

Benim etrafımda spor salonuna giden şahıslardan edindiğim fikir; aslında sizi yönlendirmesi gereken orada ki spor hocaları olması gerekmez mi? Dizinizde problem vardır bisiklet sürmek olmaz der, bel, boyun probleminiz olabilir. Her alet, her insana iyi gelmeyebilir! Vücut tipinize ve sağlıksal sebeplere dayalı yönlendirmeler hızlı sonuç almanız açısından daha doğru olur sanırım.
Ekim 2014

Ece Naz Sonat @lorquina

Leptin direnci neden olur ve nasıl kırılır?

Leptin hormonu yağların oluşturduğu ve adına adipoz doku dediğimiz dokudan salgılanan bir hormon olup, açlık ve tokluk mekanizmasında görev alır. Leptin hormonu beynin hipotalamus bölgesine ulaştırdığı sinyallerle tokluk hissi oluşturur ve yemek yeme hissini bastırır. Leptinin etkisizliği de leptin direnci olarak adlandırılır. Nniçin etkisiz olduğuna ilişkin birtakım görüşler var elbet ama kesin nedenini saptamak için bir takım tetkiklerin yapılması gerekir. Obez olarak nitelendirilen kişilerde leptin hormonu ya çok yüksek ya da çok düşük bulunmaktadır; yağ dokusu miktarı fazla olduğu için ve bu hormon yağ dokusundan salındığı için mi yüksek yoksa insülin direncindekine benzer şekilde reseptörlerdeki duyarsızlaşmadan dolayı mı yüksek, bu kesin olarak bilinmemektedir. Bu konu ile ilgili araştırmalar ve tartışmalar güncelliğini korumaktadır.Fiziksel aktivite artışı ile yağ dokusunda azalmanın bu direnci kırdığına ilişkin görüşler de bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili birkaç makale tararsanız, çok daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz, burada net olarak açıklanamayacak kadar karışık bir konu çünkü. . .
Ağustos 2014

Ali Emre Çakmakoğlu @gncart

P90X deneyiminiz nasıldı?

P90X programı tam bir eziyettir, size gönderilen kitapçıkta yiyeceğiniz yemekten atacağınız adıma o gün yapacağınız egzersizlere kadar her şey yazar. Çok sıkı bir disiplini vardır. İnanın denerseniz bitiremeyeceksiniz o kamp sürecini :) cidden sıkı bir program. Adım adım kilo verdirip 90 günde fit bir insan vaad ediyor size . O kadar disiplinle zaten aksi olması mümkün değil. Program oldukça güzel hazırlanmış. Etrafımda bazı akrabalarım dahil deneyen insanlar oldu. Hatta kapı kenarlarına takılan bir de alet satılıyor ondan almanız gerekiyor. Barfiks görevi görüyor. Tasarım harikası bir şey. Hiç bir alet kullanmadan sizin ağırlığınızı kullanarak sıkışıyor kapının üst pervazına. Eğer programı 90 gün bitirebilirseniz demir adam ve kadınlara dönüşürsünüz. Yeğenim 30. Günde pes etti ona rağmen iyi bir gelişme sağlamıştı o süre için. Başlamadan önce bir kalp doktorunu gidiniz ama. O eforu kalbiniz karşılar mı öğrenin.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Bacak inceltme hareketleri nelerdir?

Egzersiz ve spor sıkılaştırmak ve inceltmek için en ideal olandır. Baldır ve bacaklara hitap eden hareketleri yapmalısınız:
 • Vücudunuzun üst kısımını sabit tutararak öne doğru bir adım atın. Öndeki dizinizi maksimum 90 derece bükerek kalçanızla aşağıya doğru inip 1-2 saniye bekleyerek aynı şekilde yukarı doğru kalkın. Burada önemli nokta, öndeki bükülü olan dizinizin parmak uçlarınızı geçmemesi. Hareketi her iki bacak için 12 tekrar, 2 set olarak uygulayın.
  Spor
 • Ayaklarınızı omuz genişliğinden biraz daha fazla açın. Sağ ayak parmak ucunuzu sağ tarafa, sol ayak parmak ucunuzu sol tarafa doğru yöneltin. Kalçanız dizlerinizle aynı hizaya gelene kadar eğilin ve tekrar yukarı kalkın. Hareketi parmak uçlarınıza kalkarak sonlandırın. Spor
 • Step tahtasının 15-20 cm uzağında durun. Sağ ayağınızı tahtanın tam ortasına koyun ve karın kaslarınızı sıkarak kendinizi yukarıya kaldırın. Sağ ayağınızı step tahtasından ayırmadan tekrar aşağıya ininin. Sağ ve sol bacak için 10-12 tekrar, 2 set şeklinde yapın. Hareketi daha da zorlaştırmak için dumbell kullanabilirsiniz. Spor
 • Yüzüstü pozisyondayken dirseklerinizi V şeklinde yere koyun. Sağ dizinizi 90 derece bükün, topuğunuzu tavana değdirecekmiş gibi yukarı kaldırın ve indirin.
  Spor
Mayıs 2014

Sena Baysal @snbysl

Insanity Workout yaptınız mı? Düşünceleriniz nelerdir?

Freeletics sporuyla uğraştım. Oldukça zor workout programları var. Yapılmayacak bir şey değil çok başarılı örnekler var. Sabır, nefis, zaman 3'lüsü birleşince sonuç mükemmel.
Şubat 2014

Gizli Kullanıcı

Kilo vermeye yardımcı en iyi iPhone uygulamaları nelerdir?


İPhone Uygulamaları
 • Calorie Tracker: Uygulamaya hedef kilonuzu girdikten sonra günlük kaloriniz sürekli takip ediliyor. Günlük tüketiminizin kalori, yağ ve protein değerini size gösteriyor.
 • Lose It Daily Calorie Budget: Calorie Tracker gibi bir program. Size bir yol haritası sunuyor. Sabah, öğle, akşam neyden ne kadar yiyeceğinizi söylüyor. Spor egzersizleri de mevcut.
 • 40. 30. 30: Bu program daha çok dengeli kilo vermek üzerine çalışıyor. Günlük diyet oluştururken size protein, karbonhidrat ve yağ gibi konularda destek veriyor.
 • iMapMyRun: GPS kullanarak sizi uydudan takip eden bu program yürüyüş, koşu, bisiklet gibi sporlarda kaç kilometre gittiğinizi ve yaktığınız kalorileri gösteriyor.
 • 2Fat BMI Calculator: Bu uygulama ile vücut kitle endeksini hesaplayabilirsiniz.
Şubat 2014

Gizli Kullanıcı

Crossfit hareketlerinin fit görünmeye çok yardımcı olduğunu duydum. Bu hareketler nelerdir ve evde yapılabilir mi?

Crossfit'e başlangıç için öncelikle squat, şınav, barfiks, koşu ve kürek çekme hareketleriyle başlamalı. Bu hareketlere bakarsanız hareketlerin tüm vücudu çalıştırmaya yönelik olduğunu görürsünüz. Bu nedenle diğer egzersizlere göre fit görünmede daha çok yardımcıdır.

Kasım 2013

Burhan Çetinkaya @Burhan

Aminoasit haplarını kırarak içmenin vücuda bir zararı var mı?

Şöyle açıklayayım; hapın özellik bakımından herhangi bir kaybı olmaz kırınca. Ama hapın sert bir yapısı olduğundan kırıldığında bir tarafı keskinleşebiliyor bu açıdan dikkat edilmeli soluk borusuna zarar verebilir. Bir de kırılınca damakta o kötü tadını bırakıyor :)
Daha fazla

130 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Isınma Hareketleri

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Şınav

1 Kullanıcı   1 Soru   3 Yanıt

Mekik

1 Kullanıcı   1 Soru   3 Yanıt

Sporcu Besinleri

2 Kullanıcı   2 Soru   1 Yanıt

Insanity Workout

0 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt