Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fizik Mühendisliği

YÖNLENDİR Fizik mühendisliği

Nisan 2016

Ali Suat Tunçel, bir soruya yanıt verdi.

Dayanıklılık (fizikteki) mühendisliklerde nasıl kullanılır?

Malzemenin esnekliği ile kendisine uygulanan kuvvet sonrası eski haline dönebilmesidir. Bu hesaplamalar daha çok malzeme türüne ve üretim teknolojisine göre değişir. Mesela boeng firmasının ürettiği uçak kanatlarındaki esneme ve kırılma hesaplamaları ile ilgili yapılan araştırmaları youtube den izleyebilirsin. Ayrıca plastik kompozit ahşap çelik aliminyum... Vb malzemelerde de bu hesaplamalar hayat ile ölüm arasındaki cizginin kalınlaşmasını veya incelmesini sağlar. . .
Aralık 2015

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Kepler kimdir? Kepler yasaları nelerdir?

Saygı duyulan bir bilim adamı. İkinci Dünya Savaşı sona ererken, Almanya'ya giren müttefik devletlerin bir birliğinin komutanı, topçu ateşine tutmakta oldukları yerleşim yerinin Kepler'in doğum yeri olduğunu öğrenince ateşi kestirmiştir.
Mart 2015

Ömer Faruk Özcan, bir soruya yanıt verdi.

Cam neden saydamdır?

Cam saydamlığının sebebi tamamen kristal dizilimiyle alakalı bir durumdur. Camlarda kullandığımız porselenler gibi seramik ailesinden gelir. Ve amorf bir malzemedir. Morf şekil demektir. Amorf şekilsizliği belirtir. Bu şekilsizlik sıvı haldeki camın katılışırken tanelerin birbirine göre çok uzak konumlamaları sonucu ışığın aralarından geçmesini sağlar. Bu yüzden cam saydam olarak katılaşır. Yani camın saydamlığı tamamen soğutma yöntemi sonucu aldığı kristal yapı düzenidir.
Ocak 2015

Abdullah Gürel, bir soruya yanıt verdi.

Varoluş hakkında ne düşünüyorsunuz?

Nasıl olduğu tam olarak bilinmeyen akıl sınırlarını aşan bir durum ama var olan bir durum
Ocak 2015

Fazlı Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

Varoluş hakkında ne düşünüyorsunuz?

Vardır. Ancak, kimi ne kadar ilgilendirir kısmı göreceli. Bir felsefeci, bilimadamı veya araştırmacı için en büyük haz sorunun cevabına biraz daha yaklaşmak olabilir. Çünkü soruyu merak etmeleri, onların bu amaca yönelmelerine neden olmuştur. Bir konser sonrasında şarkıcının biri, Tv programı arasında dikkat çekmek isteyen birisi veya mezuniyet konuşması yapan bir rektör... İçin bu soru önemsizdir, bu konuda konuşmaları da anlamsız.
Benim için ise bir kaç teoriden ibaret, hoş bir sohbet.
Ocak 2015

Serhat Ergüven, bir soruya yanıt verdi.

Varoluş hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlber hocanın dediği gibi "bilmemekte mutluluktur" :).... .
Kasım 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

BİLİMİNSANLARI İKİ YENİ ATOMALTI PARÇACIK KEŞFETTİLER. Bu parçacıklar, her atomun çekirdeğinde bulunan pozitif yüklü bir parçacık olan protondan altı kat büyükler ve üç kuarklı olan Baryon ailesindenler.

Two New Subatomic Particles Found Using Large Hadron Collider, Scientists Say - WSJ

Scientists using the atom-smashing machine known as the Large Hadron Collider said they had observed two new particles never seen before, a discovery that refines physicists’ understanding of how elementary particles interact and the forces between them.
Ekim 2014

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Fizikle ilgili uzmanlar aydınlatırlarsa sevinirim: Bir elektronik devre üzerinde gerilim yüklü bir iletken ile yakınında bulunan ve boşlukta hiç bir yere teması olmayan bir diğer iletken arasında elektrik alan oluşur mu, sığa etkilenir mi? Oluşursa bu hangi fizik kanunları ile açıklanabilir?

Güzel soru, Ceyhun çakar arkadaş ta güzel açıklamış sabah sabah birşeyler öğrendik sayelerinde teşekkürler. Minicik bir ek yapmak istiyorum benim gibi konuyu merakedenler için. Sorunun temelini oluşturan kapasitif ekranların etrafında ki elektriksel alan konusunda bir ucu boş bir kondansatör benzetmesi dikkatimi çekti. Ortada kapasitif bir etki var ama kondansif bir etki yok ekranın yüzeyinde gerilim stoklanmıyor insan üzerindeki enerji kullanıyor. Yani ekrana tap yaptığımızda ikinci iletken biz oluyoruz aksi halde ekran filmi yapılınca o minik kapasite etkilenirdi. Soru ve cevabın içerisinde bazı noktaları yanlış anlamış olabilirim tabii : -)
Ağustos 2014

Ahmet Caner Sönmez, bir soruya yanıt verdi.

Kuantum fiziği ne kadar gerçek olabilir?

Bildiğim kadarıyla, ki garip bir durumdur bugün ortaya çıkan ve destekleyen sonuçlara bakılırsa, Einstein Kuantum fiziği hakkında pek de iyi düşünmemiş zamanında.
Hatta Niels Bohr ile bu konuda uzun uzadıya tartışmalara girdiği de biliniyor.
Kuantum fiziğinin bu Einstein-Bohr tartışmasıyla ele alındığı ve kuramın gerçekliğine dair açıklamaların bulunduğu şu okuma kaynağı bir işe yarayabilir düşüncesindeyim!
zamandayolculuk.com/cetinbal/pdfdosya/B...
İyi okumalar ve başka fikirler sunulabilir, konu daha derinlemesine tartışılabilirse güzel olur benim açımdan da!
Öğrenelim hep birlikte!
Mayıs 2014

redkit, bir soruya yanıt verdi.

Dayanıklılık (fizikteki) mühendisliklerde nasıl kullanılır?

Bir malzemenin dayanımı uygulanan yüke karşı gösterdiği dirençtir. Malzemeler genelde uygulanan yükle doğru orantılı şekil değiştirirler (deforme olurlar) . Ancak bu doğrusal bölgede yük kaldırılınca malzeme şekli ilk haline döner (elastik deformasyon) bu yük belli bir düzeyi aştığında ise oluşan şekil değişimi doğrusallıktan uzaklaşmaya başlar ve yük kaldırıldığında cisim artık ilk şekline geri dönmez (plastik deformasyon) . Artan kuvvetle birlikte bir noktada da malzeme kopar/kırılır. Elastik-plastik deformasyon geçişi ve kopma/kırılma kuvvetleri malzemenin fiziksel (kalınlık) ve kimyasal özelliklerine bağlıdır. Şimdi sorunun cevabı şu: mühendislikler genelde yeniden kullanılabilen ürünleri geliştirmeyi hedeflediklerinden idealde sadece elastik deformasyona izin verileek şekilde malzeme tipi ve kalınlığı belirlemeyi hedeflerler. Buna yapısal tasarım da diyebiliriz.
Mayıs 2014

redkit, bir soruya yanıt verdi.

Elektronlar, ivme enerjisini nereden alırlar?

Elektronların sahip olduğu açısal ivmeye sebep olan kuvvet çekirdekteki nötron ve protonlarla arasında yer alan kütle çekimidir.

79 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.