Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fizik

Fizik (Eski Yunanca: φύσις fisis “doğa”) maddeyi, maddenin uzay-zamanda hareketini enerji ve kuvveti de kapsamak üzere bütün ilgili kavramlarla birlikte inceleyen doğa bilimidir. Daha genel olarak, evren ile ilgili nasılları cevaplamak için doğanın genel bir analizidir. Fizik en eski akademik disiplinlerden biridir, astronomiyi kapsadığı için ilki de denebilir. 16. yüzyıldan bu yana kendi sınırlarını çizmiş modern bir bilim olmasına karşın, Bilimsel Devrim'den önce iki bin sene boyunca felsefe, kimya, matematik ve biyolojinin belli branşları ile eş anlamlı olarak kullanılmıştır. Buna karşın, matematiksel fizik ve kuantum kimyası gibi alanlardan dolayı fiziğin sınırlarını net olarak belirlemek güçtür. Fizik, diğer disiplinleri etkilemesi bakımından da önemlidir. Bunun nedeni kısmi olarak ondaki gelişmelerin genellikle teknolojiye uygulanmasıyken, fizikteki yeni fikirlerin matematik ve felsefe gibi diğer disiplinleri etkilemesinin katkısı da büyüktür. Örneğin, elektromanyetik ve nükleer fizikteki yenilikler günümüz toplumunun evrilmesinde önemli yer tutan televizyon, bilgisayar, elektrikli ev eşyaları, nükleer silahlar gibi ürünlerin, termodinamikteki yenilikler motorlu taşımanın, mekanikteki yenilikler kalkülüsün gelişmesine neden olmuştur

Ağustos 2018

Adem Şahin @ademsahin

Albert Einstein'ın ikizler teorisi bana saçma geliyor vücudun yaşlanma süreci ile evrende hızlı hareket etmenin ne alakası var. Lütfen biri beni aydınlatabilir mi?

Einstein'e göre zaman görelidir ve ışık hızına yaklaştıkça zaman yavaşlar. Dolayısı ile aslında vücudun yaşlanma süreci değişmez ama hissettiği/yaşadığı zaman değişir. Örneğin; bir hücrenin ömrü 100 gün olsun. Dünyadaki ikiz kardeşte 100 gün sonra bir hücre ölüp yenisi yapılırken, evrende hızlı hareket eden ikiz kardeş için bu zaman daha yavaş işleyeceği için hücre evrendeki ikiz kardeşe göre yine 100 günde ölür ama dünyadaki zamana göre kıyaslandığında aslında bu 100 günden daha uzundur (göreli olarak böyledir).

Yani dünyada 1 hücre öldüğünde uzaydaki ikiz kardeşte henüz o hücre ölmemiştir ve daha zamanı vardır. Dolayısı ile daha geç yaşlanacaktır.
Nisan 2018

Wkfmrmmlfr @wkfmrmmlfr

Ağustos 2016

Marty Mcfly @selimpusat

Işık nedir? Neden bu kadar hızlıdır? Yavaşlatılabilir mi?

Sadece bu kadar hızlı olması değil, ayrıca ağırlıksız olması da ilginç; tıpkı bir melek gibi. Ve bütün ışık taneciklerinin de aynı hızda olması çok ilginç.
Ağustos 2016

Marty Mcfly @selimpusat

Schrödinger'in kedisi düşünce deneyini, karmaşıklıktan uzak, özgün cümlelerle anlatabilir ve örneklendirebilir misiniz?

Schrödingerin kedisi deneyinde öncelikle hiçbir şekilde dışardan gözlemlenemeyen bir kutuya bir kedi ve radyoaktivite gösterme ihtimali %50 olan bir madde koyuluyor. Sonucu bilmediğimiz sürece, kedi bizim gerçekliğimize göre hem diri hem de ölüdür. Aslında kutuyu açarak gerçekliği bir seçim yapmaya zorlamış oluruz. Kısacası kutuyu açtığımızda kedi ölüyse, onu biz öldürmüşüzdür. Tabi ki bu ütopik bir düşünce deneyi ama güzel hazırlanmış ve kulağa mantıklı geliyor.
Ağustos 2016

Marty Mcfly @selimpusat

Dünya inanılmaz bir hızla dönerken, atmosferin bittiği yer ile, ondan sonra başlayan yer arasında bir sürtünme oluyor mu? Oluyorsa neden yanmıyor ve çok yüksek bir ısı ortaya çıkmıyor?

Sorunuza cevap değilde bir yorum olması için yazıyorum. Öncelikle aklıma hava boşluğu geldi, daha sora bu tüm yeryüzünün etrafında olabileceği anlamsızlığını doğurdu. Ve tamamiyle varsayımlarla hareket edersek sürtünme kuvvetinin kürenin tamamında oluşması gerçekleşseydi ( hava zerreleri dahil) kelebek etkisi dediğimiz olguyla karşılaşmazmıydık. Daha sonra aynı tip atomların birbirini iteceği ( ayrıca öz kütlelerinin havada askıda kalacak kadar düşük olması) daha büyük hacimli maddeleride iteceği dolayısıyla çarpısmayacağı ve manyetik alan içerisinde momentum değişimiyle ( tıpkı plates topu gibi) yol alacağı, esneklik kazanacağı ve hatta kinetik enerji artışından ötürü parlama seviyesinin ( a flash point = tam karşılığı bu sanırım )görüleceği denilebilir. Tüm bunlardan ötürü diye tahmin ediyorum. Ancak çok daha başka sebeplerden ötürü yanma olayı gerçekleşiyor ve çok yüksek bir ısı meydana geliyor diye biliyorum. Biraz arastırma en kısa zamanda doğru olanı buraya yazıcam. Bu yaptığım sadece yorum kusura bakma :)
Temmuz 2016

Insan @cahilinsan

Neden bütün ışık veya elektromanyetik dalgalar-tanecikler aynı hızda ilerliyor?

Bütün ışık v.b ışımalar aynı hızda ilerlemez. Bu bilgiyi nereden edindinizse yanlış. Öyle olsaydı renkleri goremezdik. Tüm renklerin dalga boyları ve renge ait ışıma hızları farklıdır. Taneciklerin hızları farklılık gösterir ve bu farklar ölçülebilir farklardır örneğin altın ile bakırın element yapısı atom ve atom altı boyutunda farklıdır bu sebeple iletkenlikleride farklılık gösterir bu da tanecik boyutunda maddelerinin aynı hızla hareket etmediklerine kanıttır.
Nisan 2016

Gizli Kullanıcı

Yer neden çeker?

Yer çekmesi ile sözü edilen eğer toplumumuzda yaygın olan "taş çeker" deyimindeki anlam ise, bedenimizin iyi bir ısı iletkeni olmasından ötürü, beden ısımızın bir kısmının toprağa/taşa/metale aktarılması ile beden ısımızın düşmesi ve sonrasında bedenimizin aynı ısıyı korumak için daha çok çalışması, bu çalışma artışı sırasında dışarıdan gelen virüs ve bakteri saldırılarına karşı savunmada daha güçsüz kalması nedeniyle hastalığa neden olması bu deyimi doğurmuştur.

Eğer ki yer çekiminden söz ediliyorsa, yer çekimi diye bir şey yoktur. Özünde kütle çekimi denmelidir ancak kütle çekimi deyimi de tümüyle yanlıştır. Hiç bir kütlenin çekim yeteneği yoktur. Aynştayn'ın (Einstein) da bulduğu gibi evren uzay-zaman denen çok boyutlu bir dokudan oluşmaktadır. Kütlelerin yeteneği bu dokuyu bükmektir. Bütün kütleler uzay-zaman dokusunu bükerler. Bunu 2 boyutlu olarak canlandırırsak gergin bir çarşafın üzerine konmuş bir bilye olarak düşünülebilir. Bilye çarşaf ne kadar gergin de olsa çarşafı eğecek, bulunduğu yerde çukur oluşturacaktır. Eğer çok daha küçük kütleli bir bilyeyi büyük bilyenin oluşturduğu çukurun yeterince yakınına bırakırsanız, küçüğün bu çukura kapıldığını göreceksiniz. Burada bilinmesi gereken doğada hiçbir kuvvetin çekme işlevi görmediği, bütün kuvvetlerin itme etkisi yarattığıdır. Çeken hiçbir kuvvet olamaz, tüm kuvvetler iticidir. Dolayısı ile bizi çeken kütle değil, bizi iten uzay-zaman dokusudur. Uzay-zaman dokusu bizi kütlelerin eğip büktüğü merkezlere iter. Örneğin Güneş uzay-zamanı o kadar bükmüştür ki, güneş sistemindeki tüm nesneler bu bükümden kurtulamazlar. Dolayısı ile kütlelerin çekim etkileri (elbetteki bizim çekme olarak algılamamız nedeniyle, aslında uzay-zamanın itme etkileri) oluşur. Daha ayrıntı istersen Youtube üzerinden Miçiyo Kaku'nun (Michio Kaku) izlencelerini (ing. video) izlemeni öneririm.
Nisan 2016

Gizli Kullanıcı

Zaman nedir?

Zaman Pılank (Planck) sabiti ile atlamalı olarak ilerleyen ve bana göre birbirine paralel olan evrenlerin dizimidir.
Nisan 2016

Adem Şahin @ademsahin

Evren bilinçli mi hareket ediyor yoksa kaosla mı?

Fizik kurallarına uygun olarak bilinçlidir ama fizikte status quo yani düzensizliğin düzeni durumuda vardır
Nisan 2016

Adem Şahin @ademsahin

Sonsuz evrende zamanın etkisi nedir? Zamanı maddenin ve uzayın önüne koymamız hata değil mi?

Zaman evrenin bir boyutu oladuğuna göre ve bunu bayağıdır bildiğimize göre kimse kimsenin önünde değil diye düşünüyorum.
Aralık 2015

Ömer Doğru @omerdogru

YGS sınavına girecek bir sözel bölüm öğrencisine, fen bilgisinden 3-5 net yapabilmesi için hangi dersten hangi konuları önerirsiniz?

Genel kültürle bile 3-5 tane yaparsın herhalde biraz derse de girmişsindir o kadarını da çöz bir zahmet.
Daha fazla

273 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Ağırlık

0 Kullanıcı   4 Soru   5 Yanıt

Karşıt Madde

18 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Atom

24 Kullanıcı   13 Soru   26 Yanıt

Gauge Teorisi

2 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Nikola Tesla

10 Kullanıcı   4 Soru   12 Yanıt

Karanlık Madde

5 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt