Bilmek istediğin her şeye ulaş

Format

Bilgisayar

Bilişimde format DOS, OS/2 ve Microsoft Windows işletim sistemlerinde kullanılan ve diski biçimlendirmeye sağlayan bir komut satırı komutudur. Tabir olarak fabrika ayarlarına, yani başlangıçtaki boş ve kullanıma hazır hale getirmeye denir. DOS'ta diski biçimlendirmek için format disk_adi: yazılır daha sonra DOS, sizden bu işlemi onaylamanızı isteyecektir. Onaylamak Y reddetmek için N yazılır Bu işlemden sonra diskinizdeki tüm veriler silinecektir. Bu yüzden bu komutu çok dikkatli kullanmalısınız. Gerekmedikçe kullanılması tavsiye edilmez. Microsoft Windows'ta format, daha çok işletim sistemini yeniden kurma anlamındadır ve genellikle bilgisayar, sistem diskinden başlatılarak yapılır.

Ekim 2012

Enis Özgen @Enisozgen

Format Factory

Bilgisayar Programları
Format Factory çok fonksiyonlu bir medya format
dönüştürücüsüdür. Tüm medya formatlarını birbirine dönüştüren tamamen
ücretsiz bir program olan FormatFactory'de dönüştürebileceğiniz
formatların başında MP4/3GP/MPG/AVI/WMV/FLV/SWF, MP3/OGG/WMA/M4A/WAV/MIDI, JPG/BMP/PNG/TIF/ICO geliyor.
Ayrıca DVD rip özelliği ile de bilgisayarınıza kaydetmek istediğiniz
DVD filmleri çok kolay bir şekilde işleyebilirsiniz. Sahip olduğu
özellik ile MP4 için iPod/iPhone/PSP format desteği de sunmaktadır. RMVB kaynak dosyaları desteği de mevcuttur.


Format Factory Özellikleri:


  • Tüm popüler video, ses, resim formatlarını birbirine dönüştürebilme özelliği.
  • Hasar görmüş video ve ses dosyalarını onarma.
  • Multimedya dosyaların boyutlarını değiştirebilme imkanı.
  • iPhone, iPod için multimedya dosya desteği.
  • Resimler için zum yapma, döndürme ve etiketlendirme desteği.
  • DVD Rip özelliği.
  • MP4/WMV/FLV/MPEG formatlarındaki dosyaları MP3 formatına dönüştürebilme imkanı.
  • PNG, BMP, JPG destekli damga basma özelliği.
  • Video kesme
Nisan 2013

Gündüz Ayar @applesafari

Flash Bellekle Bilgisayara Kolayca Format Atmak

Merhaba arkadaşlar. Aramızda özellikle netbook gibi optik sürücüsü bulunmayan bilgisayarlar kullananlarımız format vakti geldiğinde DVD sürücünün olmamasından yakınıyor. DVD veya CD kullanmadan format atmanın imkânları var mı diye bir soru geçiriliyor akıllardan. Bilgisayar dünyası sınır tanımadığı için bu konuda da herhangi bir sınırımız yok, elbette var!

Öncelikle format atarken Bootable denen terimi öğrenelim. Elinizdeki bir işletim CD veya DVD’sini bilgisayarınıza mevcut işletim sistemi başlamadan taktığınızda karşınıza her zamanki alıştığınız ekran çıkmaz. Üç nokta şeklinde bir load-bar(yükleme çubuğu) çıkar. Bu, takılan CD’nin içindeki bilgilerin okunduğunu ve bilgisayarın bu CD üzerinden başlatılacağı anlamına gelmektedir. Bilgisayarın bunu otomatik algılaması da CD’nin içeriğinde Boot dosyasında bilgisayara komut vermesiyle sağlanır. Bu duruma Bootable denir. Normalde bilgisayarınızda CD veya DVD takılı olmadığında bilgisayar kendisini hard diskin içindeki işletim sistemiyle başlatır. Fakat siz CD veya DVD taktığınızda içinde Boot dosyası varsa bilgisayar kendini DVD veya CD’den başlatacaktır. Bizim yapacağımız da boot dosyasını bir flash bellekte oluşturmak ve bilgisayarımızı flash bellekteki işletim sistemi kurulumundan başlatmak.

Elimizdeki malzemeler: Normal bir işletim sistemi CD’si veya DVD’si, optik sürücüsü bulunan bir bilgisayar, bu sistemin boyutuna uygun flash bellek (8 GB işinizi görür) ve WinToFlash isimli program. Bu programı şuradan indirebilirsiniz: tamindir.com/wintoflash

1. Önce elimizdeki işletim sistemi CD/DVD’sini elimizdeki bilgisayara takıyoruz ve ardından boş flash belleğimizi takıyoruz.

2. WinToFlash programını açıyoruz ve Windows Kurulum Sihirbazı Transferine tıklıyoruz.

Format

3. Sonraki butonuna tıklıyoruz. Daha sonra karşımıza Kaynak Klasör(Windows dosyaları yolu) ve Hedef Klasör(USB sürücü) seçenekleri çıkıyor. Kaynak klasörde taktığımız işletim sistemi CD-DVD’sini seçiyoruz. Hedef Klasöre de flash belleğimizi seçiyoruz.

Format

4. Sonraki butonuna tıkladığımızda sözleşmeyi kabul ediyoruz ve işletim sistemi bootable edilecek bir şekilde flash belleğimize aktarılmaya başlanıyor.

Format

5. Elimizdeki flashı netbookumuza taktığımızda bilgisayarımız flash bellek üzerinden başlatılıyor ve artık formatlamaya hazırız. :)

57 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.