Bilmek istediğin her şeye ulaş

Forum

Forum (tartışma), bir tartışma biçimi. İnternet forumu - İnternet tartışmalarının yapıldığı alan Forum Romanum - Eski Romalılar zamanında, Roma'da kamu işlerini konuşmak için halkın toplandığı alan Forum (yasal) - ABD'de genel söylemler için oluşturulmuş alan Forum (dergi) - Çeşitli siyasilerin ve gazetecilerin oluşturduğu bir dergi Forum Bornova - İzmir Bornova'da bir alışveriş merkezidir Forum Gallorum savaşı - M.Ö. 14 Nisan 43 tarihinde gerçekleşmiş savaş Forum Kopenhag - Kopenhag'da konser arenası

Ağustos 2016

Odeonbet Giriş, bir soruya yanıt verdi.

Canlı olarak futbol, basketbol, voleybol vs. sonuçlarını gösteren bir site nasıl açılır?

Para vermeden internet üzerinden online jetmacizle.com üzerinden maçları anlık izleyebilirsiniz.
Eylül 2015

Sedef Say, bir soruya yanıt verdi.

İnternette yararlanabileceğim fizik veya bilim forumları nelerdir?

Yabancı dil kaynaklar mı yoksa sadece türkçe mi?
Eylül 2015

Dilara, bir soruya yanıt verdi.

Forum olarak bir bilgim yok ama ben bu iki sayfayı severek takip ediyorum.
Eylül 2015

Godgear, bir soruya yanıt verdi.

Hepsi forum olmamakla birlikte şu siteler güzeldir.

eng-tips.com/(üyelik kısmı biraz sıkıntılıydı)
physicshelpforum.com/physics-help-forum...
fromquarkstoquasars.com/
physicsforums.com/
iflscience.com/categories/physics
google'dan aratıp başka kaynaklara da rastlayabilirsiniz.

Temmuz 2014

Balık, bir soruya yanıt verdi.

Sadece erkeklere özel bir forum sitesi sizce rağbet görür mü?

Kadınlara özel forumların rağbet görmesinin sebebi forumların çoğunun zaten erkekler tarafından rağbet görmesinden kaynaklı.
Temmuz 2014

Alaaddin Özçam, bir soruya yanıt verdi.

Tutmaz.

Şöyle ki: Türkiye'de artık forumlarda arz-talep marjinal noktaya ulaştı bence. İnsanlar google'da aradıkları şeyi-sorunlarını-sorularını yazıyor, karşısına çıkan ilk üç siteye girip, çözümü alıp gidiyor. Buradaki siteler genelde forumlar oluyor.

Erkekler hedef kitle olsaydı konumuz ne olurdu?
1- Futbol
2- Otomobil
3- Teknoloji
4- Çeşitli Mevzuatlar

Bunların hepsini karşılayabilecek, üye sayıları 100k'dan fazla forumlar mevcut. Bu forumların başlıkları ve konuları milyonlarca.

Dolayısıyla sadece erkek temalı bir forum açıyoruz desek, hangi konuda açarız? kadınlarkulubu.com örneği gibi bir örnek erkek düşünce yapısıyla uyuşmaz. Erkekler sadece yukarıda saydığım konularda soru sorar, o konularda da donanimhaber, memurlar, tüm spor blogları ve siteleri ihtiyacı karşılıyor. Sağlık ve cinselliği de biz siteden sormayız gibime geliyor :)
Temmuz 2014

Ali Iybar, bir soruya yanıt verdi.

Icerigine bagli. Ama neden sadece erkekler olsun ki ?
Nisan 2014

Gökhan Çancılar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Müşteriyi veya Kullanıcıyı Şirketin Parçası Olarak Görmesini Sağlamak

Bu yazıyı inploid moderasyonuna katıldıktan sonraki deneyimlerim akılma getirdi. Şimdi moderasyon işlemlerinde de katkıda bulunmaya çalışıyorum. Daha fazla çevrimiçi oluyorum. Soru soruyorum, cevap veriyorum, yazı yazıyorum. Hakan ve Serkan kardeşler de sağolsunlar ilk günden beri hiç puanım yokken bile yardımcı oldular format hakkında. Fikirlerimi dinlediler.

Şimdi pazarlamada da buna benzer bir konu var. Müşteri sadakati, artı olarak bazen savunucusu olmaya varan bağlılık. Kocaeli'de Ford Otosan fabrikası var. Burada 2000-3000 civarı mavi yaka personel çalışmakta. Aralarında arkadaşlarım da var tabi ki.

2 saat servis ve işe hazır olma veya paydos işlemi sürüyor. 8 saat çalışma, bunun yanında da bazen 2, bazen 4 saat mesai. Yani 8 + 2 + 2 = 12 Saat. Arkadaşlarımın dediğine göre çay molasında tuvalete gitseler sigara içemiyorlar, sigara içseler tuvalete gidemiyorlar. Günün yarısı da işte geçiyor. Tatil günü de Pazar, yani bir gün.

Sonra Ford, Ford Otosan ve Ortakları İlköğretim Okulu'nu açıyor. Tabi insanlar "ne güzel, okul yaptırıyor" diyorlar. Ama orada 2000 kişi var ki, iş kazaları içinde, bant usulü üretim olduğundan bir yerlerinden ter akarak çalışıyorlar. Sonra Ford amca okul yaptırdı. Alkışşş, bravoo.

Hiçbir tanıdığım yok ki, aynı ücreti bulup başka firmaya geçmesin. Pazarlamada çalışanlar da iç müşteriler olarak geçiyorlar. Kendi personeliniz size sömürücü olarak bakıyorsa nasıl onları şirketin parçası yaparsınız?

Şimdi İnternet kısmına geçelim. Mesela Donanım Haber, Türk Forum, r10 vb... Büyük ve eski forumlar. Ama bu ortamlara girmek gerçekten Hardvard'da kulüplere girmek gibi. Bir şey sorarsınız, "Google da arat", "Biraz arayın arkadaşlar", "Öff yeni kullanıcı alımı mı başladı yine" tarzında yanıtlar alıyorsunuz. Bu kısmen içerik tekrarı için yararlı ama bu üslup çok kötü.

Inploid'de buna raslasam da çok nadirdir. Moderasyondan önce de düzeltme işlemleri yapabiliyorduk ama şimdi onay mekanizmasına dahilim. Benim gibi birçok değerli arkadaş da moderasyona davet edilmiştir. Inploid bana değer veriyor, ama herkese verdiği kadar. Fazlasını beklemek zaten dalkavukluk olur.

Ben inploid'e arkadaşlarımı davet ediyorum. Moderasyona düşen içeriklerle ilgileniyorum. Düzeltmeler yapıyorum. Çünkü burada kendimi bir üyeden çok, ailenin parçası gibi görüyorum. Örneğin bu moderasyon sorumluluğu sitede kalma ve içerik sağlama konusunda beni daha da teşvik etti.

Kolektif yarar denen şey bu işte. Burada bir cevabınız ya da sorunuz birçok kişinin değerli düşüncelerini ortaya çıkarıyor. Çünkü doğru bilgi değil, insanların ne düşündüğü önemli. Doğru diye tanımlayabileceğiniz bilgiler ansiklopedilerde var. Ama insanların safi düşüncelerini bu şekilde platformlardan başka yerde duyamazsınız.

Suskunluk sarmalı denen bir şey var. Mesela kişinin dini inancı yok ama çevresinde bunu söyleyeceği kimse olmadığından dile getirmiyor. Aslında çevresinde aynı görüşü paylaşan bir çok kişi var. İşte o sarmalı çözmenin yeri. İnternet, sölükler, inploid gibi belli seviyeyi yakalamış platformlar.

Let's Rock!
Nisan 2014

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

İnternette nasıl bedava forum sitesi oluşturabilirim? Hangi programları nasıl kullanmalıyım?

Wordpress blog ve forumda iyi belki ticari ve özel tasarım da biraz sıkıntılı ama blog ve forumda başarılı gibi. Bu aralar sırf bilgi edinmek için site denemesi yapıyorum bu video film sitesi yapmayı anlatıyor ama aslında bir çok ekstra bilgi var içinde. Bedava host, wordpress kurulumu v. B
Nisan 2014

Aşkın Demir, bir soruya yanıt verdi.

İnternette nasıl bedava forum sitesi oluşturabilirim? Hangi programları nasıl kullanmalıyım?

Kendi yaptığım bir sistem vardı onu anlatayım sana. İlk önce domain ve hosting al parasını verip(yıllık 100 tl gibi ) ücretsiz bir yeri tavsiye etmem teknik desteğe ihtiyaç olduğunda birisine ulaşman konusunda zorlanabilirsin.
Domain ve hosting aldın diyelim. Sonra SWF forum sistemini kurdum.
Gerekli düzenlemeleri yaptım konu başlıkları kategoriler izinler vb. gelelim Google'da ilk sıralara çıkmaya bunun için ilk önce google webmaster araçlarını kullanıp siteni kayıt ettir. Sonra site haritası (sitemap) denen olayı google otomatik göndermek için forum üzerinden ayarlamalar yap bu işlem forumda açılan başlıkları googleda göstermeye yarayacaktır. Ayrıca her konu için meta tag denilen etiketleri girersen daha hızlı googleda gözükmeni sağlar. Ben bu işlemlerle ilk sayfada gösterebiliyordum. Kolay gelsin.
Nisan 2014

Ankra Hkuk, bir soruya yanıt verdi.

Moda sürekli değişiyor. Dün gizli itiraf modası vardı, bugün selfie modası var, yarın başka bir moda gelecek. Forum ise ta yıllar öncesinin modası. Forum, ancak dar bir konu için açılabilir, onun haricinde insanlar üye olsun diye girişim ruhuyla forum açmanızı tavsiye etmem, hayal kırıklığı yaşarsınız. Her ne olursa olsun, bu işi bedava yaparsanız, ne size ne de insanlığa bir faydası olur. Eğer yapacaksanız da, bir domain tescil edip, hosting kiralayıp, vBulletin lisansı satın alıp kurmakta fayda var.
Nisan 2014

Yazdımdurdum, bir soruya yanıt verdi.

Gezi Parkı ile ilgili bir internet sitesi, sosyal ağ olsa nasıl bir site olmasını isterdiniz? Neler olmalı?

Öncelikle, şu saatten sonra gezi parkı hakkında açılacak bir sosyal ağ suistimal olarak algılanabilir. 1 yıl sonra gezi parkı içerikli sosyal ağ kurulması, gezi parkı üzerinden ağ kurup insanları bu doğrultuda çekmek olarak algılanabilir. Gezi parkı burada reklam gibi düşünülebilir yani. Ya da olayları, toplumu provake etme durumu gibi de görenler olacaktır, karışık bir durum.

Böyle bir proje, öncelikle içerisinde forum barındırılmalıdır. Ki bu doğrultuda fikir alışverişi yapılabilsin. Arkadaş ekleme vb eklentiler olduğunda da birbirini rahatsız eden karşı görüşlü üyeler doğabilir. Içinde forum barındıran haber Portalı olabilir. Ancak her ne olursa olsun siyasi tarafı olmamalı.
Nisan 2014

Yazdımdurdum, bir soruya yanıt verdi.

Bir forum kurup ilerletmek istiyorsan sana tavsiyem hic ücretsiz subdomain veren forumlara uğraşma. Kendi domainini, hostunu al. Zaten artık nerdeyse tüm host panellerinde ücretsiz kurulumlar mevcut. Hiç kod bilmeden gayet rahat bir şekilde kurabilirsin. Tema, eklenti durumlarında da yine destek forumlarına bakarsın.
Daha fazla

13 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.