Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fotoğraf Düzenleme

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ağustos 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Kit lenssiz, gövde Canon 600D veya Nikon D5100 alındıktan sonra alınması gereken ilk lens ne olabilir?

Ne çekeceğinize göre değişir. Ama tavsiyem herkesin bir 50mm 1.8 lensi olması(hayat kurtarıyor netliği gayet iyi hem canon için hem nikon için söylüyorum) . Manzara fotoğrafları çekmeyi seviyorsanız geniş açı bir lens iyi olabilir. Makro ya da kuş/havacılıkla ilgili fotoğraflar çekmek isterseniz zoom lens almanız gerekecektir, 70-300 gibi.
Ağustos 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Adobe Photoshop haricinde başka program önerileriniz var mı?

Topaz Lapz (kumlanma için kullanıyorum bnw gibi eklentileri de var. Tavsiye ederim topazlabs.com/ )
Nik Software (silver efex ve color efex i kullanıyorum başka çeşitleri de var hdr gibi google.com/nikcollection/ )
Imagenomic (Portraiture ı kullanıyorum cilt temizlemek için photoshopunkini beğenmediğimden. noise temizleme gibi başka programları da mevcut imagenomic.com/ )
Perfect effect 8 (bir sürü filtre mevcut ononesoftware.com/products/effects8free/ )
Tabi bunların hepsi photoshopun içinde kurulu.
Temmuz 2014

Nevcan Uludaş, bir soruya yanıt verdi.

Fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar için hangi fotoğraf makinasını önerirsiniz?

Sualtı çekimleri için alacağın herhangi bir DSLR makina için housing alman gerekecek. Amaç profesyonel çekimler yapmak (sergi, tv/sinema yada basılı yayın) için değil ise tam bir aksiyon kamerası olan GOPRO'yu tavsiye ederim. Hem küçük, hem senin toplamda (housing ve aksesuarlar) ödeyeceğin fiyatın kesinlikle altında, hemde görüntü kalitesi oldukça iyi (mesela 4k video çekebiliyor) . Tek sorunu gün ışığında tam performans alabiliyorsunuz. Karanlık ortamlarda kalite düşüyor. Gerçi bu diğer fotograf makineleri için de geçerli sanırım.

Profesyonel değilsen, profesyonel ol derim. Yani GoPro :) (Reklam gibi oldu)
Şubat 2014

Akın, bir soruya yanıt verdi.

Adobe Photoshop haricinde başka program önerileriniz var mı?

PhotoImpact, Corel Draw, özellikle Adobe Photoshop'a geçmeden Adobe Fireworks. Fakat farklı uygulamaları 1 ayda çözeceğine photoshop uygulamasını 3 ayda çöz seni uçurur. Kafandaki neredeyse her şeyi gerçekleştirebilirsin. Özellikle CS6 sürümünü tavsiye ederim.
Şubat 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Adobe Photoshop haricinde başka program önerileriniz var mı?

Ne yapacağınıza bağlı olarak Microsoft Office Picture Manager ve Paint'de kırpma, yamama, büyütme, küçültme, basit renk ve ışık düzenlemeleri gibi bir çok ihtiyacınıza cevap verir.
Ekim 2013

İsmail Se, bir soruya yanıt verdi.

Fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar için hangi fotoğraf makinasını önerirsiniz?

Fotoğraf dünyasında Canon cular ve Nikon cular olarak iki fun Club gozlemledim.
Ben de ilk makinemi geçen aylarda aldım.
Ben canon u tercih ettim ve 600D modelini aldim. Biraz daha param olsaydı 650D alırdım. 600D de tatmin edici. Şimdilerde ise makinemi değil de lensimi buyutmenin derdindeyim : )
Ekim 2013

Eski Inploider, bir soruya yanıt verdi.

Adobe Photoshop haricinde başka program önerileriniz var mı?

Ücretsiz bir yazılım olan GIMP'i tavsiye ediyorum. Youtube'da "GIMP Tutorial" araması yaptığınızda kısa sürede pek çok temel ihtiyacınıza cevap verecek konular öğrenebilirsiniz.
Temmuz 2013

Abdüssamed Arslan  yeni bir  gönderide  bulundu.

İlham Alınabilecek Fotoğrafçılar

Michael Muller muhtemelen bu adam kadar iyi olamazsınız (iyi derken ekip ve ekipmanınız olamaz manasında) o yüzden çok kasmayın ama izleyin derim. Michael Muller‘e ait kendisi Hollywood'un bütün afişlerindeki fotoğrafları çekmiş. Bu arada Brad Pitt'inden Jensen Ackles'a, Scarlet Johansson'dan Kristen Dust'a ve Rihanna'ya kadar tanıdığınız bütün Hollywood cemaatinin kaliteli fotoğraflarını da çekmiş kendisi. Bir tek Steve Buscemi'yi göremedim yani o derece, diğer hepsi var.
Jason Lee bir düğün fotoğrafçısı olmakla birlikte onu farklı kılanın bu olmadığını belirtmek gerekir. O muhteşem bir baba. Kristen ve Kayla olmak üzere iki sevimli kız çocuğuna sahip ve çocuklarının fotoğraflarını çekmekten büyük keyif alıyor.
Mayıs 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Siyah beyaz çekilmiş fotoğraflar sonradan nasıl renklendirilir?

Fotoğraf renklendirmede Photoshop kullanılabilir. Photoshop olsun benzer programlar olsun hepsinde resimler renklendirilirken belirli teknikler kullanılır:
  1. Önce fotoğrafta kir varsa fiziksel etkilerle çıkarabildiklerimizi çıkarırız.
  2. Bazı eski siyah-beyaz resimlerde kişilerin yüzleri bembeyaz çıkar. Bembeyaz çıkan bir alana renk vermek zordur. Bunun için bembeyaz olan yerler dolgu ile doldurulur. Mesela yanak aşırı ışıktan ötürü bembeyaz çıkmışsa fotoğrafta uygun yerlerden doku alınır ve beyaz yerlere uygulanır. Dokular uygulanırken kağıdın cinsine dikkat edilmelidir. Eskiden kullanılan küçük gözenekli ipek kağıtlar tarayıcılarda çok net bir şekilde taranmakta, bu da dolgulamayı zorlaştırmaktadır. Daha dikkat ve zahmet gerektirir.Fotoğraf DüzenlemeElimizdeki fotoğraftan kestiğimiz bu küçük parça bize fotoğraf kağıdı hakkında bilgi veriyor. Bahsettiğimiz gibi ipek kağıt, fotoğraftaki küçük yuvarlak gözenekler çok belirgin...
  3. Doku doldurma işleminden sonra resmin netliği ve kontrast-parlaklık oranı iyice ayarlanır. Deforme olmuş yapılar, benzer piksel dokularıyla bir forma sokulur.Fotoğraf DüzenlemeFotoğrafımızda sol altta kağıdın deforme olduğunu gördük. Doku nakli ile bu problemi düzelttik.
  4. Bu işlemlerden sonra elimizde ortalama bir siyah beyaz fotoğraf oluşuyor. Bir siyah beyaz fotoğrafı düzenleme sürecinde renklendirmeden çok buraya kadar geldiğimiz aşamalar yorar. Çünkü eski fotoğraflar inatçıdırlar, zamana karşı nazlıdırlar. Bunun için çok deforme olmuş, eskimiş ve çürümüş bulunurlar.
  5. Renklendirme için renklendirme yapacağımız her bölgeyi ayrı ayrı seçiyoruz. Bir insan portresi düşünün. Tenini renklendirecekseniz fotoğrafta tenininin görünfüğü tüm yerleri seçip renk balansı vermelisiniz. Ceketini renklendirmek için de ceketini seçmelisiniz. Kravatını da farklı bir renkle kombine etmelisiniz :) Bunları sayıyorum kolay gelebilir ama seçim işleminde çok çok titiz davranmalısınız. Şunu unutmayın: Siyah beyaz renklendirme bir fotoğrafta renk en son gelir! Önce deforme olmuş fotoğrafın çok iyi bir şekilde forma sokulması, sonra renklendirme sınırlarının çok iyi seçilmesidir. Daha sonra renklendirme gelir.
Fotoğraf Düzenleme
Nisan 2013

Ömer Can, bir soruya yanıt verdi.

Ortalama bir kullanıcı için Canon EOS 600D mi yoksa Nikon D5100 mü?

Ya açık konuşmak gerekirse birinin düşük olduğu kısımda diğeri iyi diğerinin düşük olduğu kısımda öbürü iyi. Ben şu an D5100 kullanıyorum yaklaşık 1 senedir ve gayet memnunum. Şu ana kadar hiç bir sıkıntısını görmedim. Ayrıca bodysi küçük olduğundan hiç bir ağırlık yapmıyor ve ele çok iyi oturuyor. Ama eliniz büyükse o bağlamda Canon'u tercih edebilirsiniz.
Daha fazla

10 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.