Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fotoğraf Makinesi

Teknoloji

Fotoğraf makinesi ışık ile resim çizmeye yarayan alettir.

Ağustos 2016

Gökhan Soyulmaz, bir soruya yanıt verdi.

Shutter (enstantane) ne işe yarar?

Shutter, enstantane, obtüratör, örtücü... Hepsi farklı dillerde ve zamanlarda kullanıma göre aynı anlama gelir. Duyarkatın (sensör ya da film) ışığa maruz kalma yani pozlanma süresini belirler. Şöyle düşünün: bir havuzu dolduran çeşmenin açık kalma süresi enstantane (shutter), çeşmenin ağız genişliği ise diyaframdır. Çeşme ne kadar açık kalırsa o kadar çok su dolar. Enstantane rakamı düştükçe, 1/x olarak düşündüğümüzde hızı yavaşlar ve pozlamamız artar. Fakat çok düşük enstantane değerleri hem makinenin hem de çekilen objenin hareketsiz olmasını zorunlu kılar. Çünkü yavaş bir perde, hareketi de algılayacağı için fotoğraf bulanık çıkacaktır. Makine ve ortamdaki bazı nesneler sabitse, sadece hareketli olanlar filmi çizecektir. (Yollarda farların uzun bir çizgi halinde göründüğü fotoğraflar gibi) Enstantanenin fazla hızlı olduğu durumlarda da bir helikopterin pallerinin sabit görünmesi ya da sıçrayan su taneciklerinin havada asılı durması gibi sonuçlar verebilir. Tercihimiz neyse ona göre seçim yaparız.
Eylül 2015

Büşra Öztürk, bir soruya yanıt verdi.

Nisan 2015

Serkan Kiose, bir soruya yanıt verdi.

'Canon eos 550d' kullanan var mı? Bu makinenin türkçe kullanım kılavuzunu nereden temin edebilirim? Makinanın video özelliğinden memnun musunuz?

Türkçe kullanım klavuzu için: ekilavuz.com/kilavuz/87caf08b08238cf2/ca...
Video özelliği oldukça tatmin edici. Cihazdaki SD kartınıza Magic Lantern yüklersenizvideo özellikleri çok daha artıyor. Yükleme sadece karta yapıldığı için cihazın işletim sistemi ile bir sıkıntı yaşanmıyor. Denemek isterseniz magiclantern.fm linkinde ayrıntılı bilgi ve indirme linki mevcut.
Ocak 2015

Mahmut M, bir soruya yanıt verdi.

DSLR fotoğraf makinasında tercihiniz nedir?

Fiyat/performans sınavını geçtikten sonra param en son hangisine yetiyorsa odur.
Ocak 2015

Mahmut M, bir soruya yanıt verdi.

Aynasız kompakt fotoğraf makinelerin aynalı fotoğraf makinelerden farkı nedir? Hangisini tercih etmeliyim?

İkisi arasındaki farkların ortaya çıkardığı en büyük fark kullanılan ölçüm sistemleridir. DSLR makinalarda kullanılan ayna, içeriye giren ışığın bir kısmını gözümüze, bir kısmınıda ölçüm sensörlerine yansıtır. Bu sayede vizörden baktığımızda hem gerçek görüntüyü görürüz hemde makina gerekli (otomatik netleme, pozlama, ışık ölçümü, beyaz dengesi gibi) ölçümleri yapar. Denklanşöre bastığımızda ayna yukarıya hareket eder ve sensörün önünü açmış olur. Aynasız makinalar kontrast odaklı netleme sistemine mahkum kaldıkları için DSLR makinalara göre 3-4 kat daha yavaş netleme hızına sahiptirler. Az ışıklı ortamlarda netleme yapmak iyice zorlaşır. Ancak küçüklük ve hafiflik avantajına sahiptirler. Video çekimlerinde özellikle havadan çekimlerde kullanılmaları yaygınlaşmaktadır.
Aralık 2014

Pınar B.  yeni bir  gönderide  bulundu.

Nikon D3000 Hakkında;

Megapiksel: 10.2

Sensör: CCD

Enstantane Hızı: 30 den 1/4000 sn ve Bulb

Depolama: SD hafıza kartı

Ağırlık: 485 gram

Kullanımı gayet rahat.Lakin ben orijinal lensini kırdığım için üzerinde ki lens Sigma ve iç mekan çekimi yapamıyordum.Belki ayarı vardır ben bilmiyorumdur :) öğreneceğiz !

1080
Ekim 2014

Winterwitch  yeni bir  gönderide  bulundu.

Çekim Teknikleri

Nikon'un hazırlamış olduğu birkaç çekim tekniğini paylaşmak istedim.

5710

5710

5710

5710

5710

5710

5710

5710
Eylül 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Fotoğraf makinesine lens alırken nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle neyi çekmeyi seviyorsunuz bunu bilmeniz lazım. Sırf lens almış olmak için alıp bir köşede tozlanmasına gerek yok. Doğa fotoğraflarından hoşlanıyorsanız iyi bir geniş açı lens almanız lehinize olacaktır(fiyatları pahalı tabi geniş açıların : P) . Bir geziye çıkacaksınız ama lens değiştirmeye üşeniyorsunuzdur(bütün herkesin ortak özelliği bu : P) ozaman kısa tele lens işinizi görecektir 18-135mm gibi. Detay çemeyi seviyorum kuş çekmeyi seviyorum derseniz tele lens almanız gerekecektir yine 135 mm de yetmez 70-300 gibi aralığa sahip bir lens almanızı öneririm. Portre çekmeyi severim derseniz 85 mm bir lens almanızı öneririm. Yine hayat kurtarıcı olarak ve kesinlikle fiyatına göre iyi netleyen(hem canon hem nikon için söylüyorum) 50mm 1.8 lens almanızı da öneririm. İyice ilerdedikten sonra belki zev için birde fisheye alırsınız(fiyatlar uçuk tabi yine : P) . Bunlara fazla para veremem ama yinede lens isterim derseniz eskicileri gezmenizi manuel lens almanızı öneririm. Netleme yapmak zor olsada bir süre sonra inanılmaz zevkli geliyor insana. Makinenize uygun bir lens bulmanızı öneririm. Renkler müthiş oluyor. Tabi en az 20 senelik falan olduklarından önce mantarların temizlenmesi gerekiyor lensin içindeki. Ayrıca adaptörde almanız gerekecek lense ve makinenize uygun =) .
Eylül 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Profesyonel fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum. Önerileriniz nelerdir?

Yaklaşık 1000 TL bütçeye uygun DSLR makine almak istiyorum. Ne tavsiye edersiniz? burada uygun cevaplar var bakmak isterseniz.
inploid.com/dialog/216176/ bu da benim geçenlerde yazdığım cevap. Tavsiyem sıfır almayın başlangıçta çokta gerekli değil. Soru 3 yıl önce sorulsada orada yazılan modeller hala kullanıılyor yani eski body almam diye bir düşünceniz olmasın bence. En azından ilk başlarda.
Eylül 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Yaklaşık 1000 TL bütçeye uygun DSLR makine almak istiyorum. Ne tavsiye edersiniz?

Soru 2011'de sorulmuş olsa da hâlâ 1000 TL lik bir bütçeyle body almak mümkün. =) Eğer bir tanıdığınızın satmaya çalıştığı gövdesi varsa sorun yoksa alabilirsiniz. Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar illa sıfır body alacak diye bir kaide yok. Şayet bulabilirseniz temiz bir Canon 5D yada 40D güzel bir tercih olabilir. Nikon almak istiyorum derseniz genel olarak herkes 3100 önerir ben berbat olduğunu düşünüyorum. 5100 başlangıç için hiçte kötü değil gövde kalitesi olarak Canonun başlangıç seviyesindeki makinelerinden daha kalitelidir. D5100 ün sıfır fiyatı bile çok düştü artık. 2. El body alırsanız 1000 liralık bütçenizden para artar hatta üzerine lens bile alabilirsiniz. Yine 2. El önerilerimden biri de hiç şüphesiz Pentax tır. K-7 gibi gayet mükemmel renklere sahip kalitenin yüksek olduğu bir makinedir bodydir.
Işığınız bol olsun. =)
Ağustos 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ağustos 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Kit lenssiz, gövde Canon 600D veya Nikon D5100 alındıktan sonra alınması gereken ilk lens ne olabilir?

Ne çekeceğinize göre değişir. Ama tavsiyem herkesin bir 50mm 1.8 lensi olması(hayat kurtarıyor netliği gayet iyi hem canon için hem nikon için söylüyorum) . Manzara fotoğrafları çekmeyi seviyorsanız geniş açı bir lens iyi olabilir. Makro ya da kuş/havacılıkla ilgili fotoğraflar çekmek isterseniz zoom lens almanız gerekecektir, 70-300 gibi.
Ağustos 2014

Görkem Keser, bir soruya yanıt verdi.

İstanbul'da manuel lens ve eski fotoğraf makineleri bulabileceğim bol çeşidin olduğu yerler (antikacılar tercihim) nerelerdir?

Sirkei hayyam pasajı, bomonti/feriköy ikinci el pazarı bulabilirsiniz. Hayyam daha güvenirili ama girişte solda hemen dükkan var.

337 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Nikon

24 Kullanıcı   4 Soru   7 Yanıt

DSLR

24 Kullanıcı   6 Soru   22 Yanıt

Lens (Objektif)

15 Kullanıcı   10 Soru   19 Yanıt

Intervalometre

4 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

ISO (Fotoğraf)

0 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt