Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fotoğraf

Fotoğraf sözcüğü, eski yunanca φῶς, fos, φωτός, fotos, "Işık (Gök cisimlerinin)“, "Aydınlık“ ve γράφειν, grafein, "Çizmek“, "Kazımak“, Resim yapmak“, "Yazmak" sözcükleri birleştirilerek türetilmiş bir isimdir. Kelime anlamı, ışık yardımı ile iz bırakmaktır. Fotoğraf cisimlerden yansıyan elektromanyetik radyasyonun toplanıp odaklanmasıyla oluşturulur. En yaygın rastlanan fotoğraflar insan gözünün görebileceği kalıcı görüntüler yaratan dalga boylarıyla yaratılan fotoğraflardır. Fotoğrafta en önemli unsur ışıktır Işık üzerine vurduğu nesneleri görülebilir kıldığı gibi, fotoğraf oluşumuna da olanak sağlar. İşte bu yüzden fotoğrafı çekecek makinedeki objektif de önem arzetmektedir. Objektifin diyafram değeri ne kadar küçükse içeriye giren ışık miktarıda o kadar çok olacağından, fotoğraf çekiminde daha yüksek enstantaneler kullanılabilinecektir. Diyafram'ın 1 olması objektife gelen ışığın tamamının sensöre düşmesidir. Kaliteli ve pahalı lenslerin diyafram değerleri genel olarak 2,8 ve daha düşüktür. Fotoğrafın çekilebilmesi için ışık şarttır. Işık herhangi bir kaynaktan cisime gelir. Cisimden yansıyan ışık bir algılayıcıya yani göze ya da filme ya da sensore geldiği zaman görünür olur ve renkleri konusunda bilgi verir. Cisimlerin renkleri üzerine gelen ışığın ışık ısısı ve ne kadarını absorbe edip ne kadarını hangi dalga boyunda yansıttığına göre algılanır. Örneğin beyaz duvar sarı ışık ile aydınlatıldığında sarı mavi ışık ile aydınlatıldığında ise mavi renk olarak görünür. Ancak kırmızı renkli cisim yeşil ışık ile aydınlatıldığında siyah gözükebilir. Objektifler ilk kamera sayılan camera obscuradan bu yana gelişme göstererek optik kusurları neredeyse tamamen giderilmiş hale gelmişlerdir. Geniş açı , normal odaklı ve tele objektif olarak kabaca 3 gruba toplanabilir. Aynı zamanda sabit odaklı ve değiştirilebilir odaklı(zoom) objektifler olarak iki ayrı grupta da toplanabilir...

Şubat 2013

Sibel Öğretmen @sibelogretmen

İstanbul'da en güzel fotoğraf mekanları sizce nerelerdir?

Aklıma gelen Balat, Taksim, Emirgan Korusu gibi yerler.
Mart 2017

Gizli Kullanıcı

Sizce fotoğraf bir sanat dalı mıdır?

Evet fotoğraf bir başka hayattır.
Aralık 2016

Abdulkerim Özkan @abdulkerim

Ekim 2015

Gizli Kullanıcı

İnsanlar neden fotoğraflarda kötü çıktığını düşünür?

Bunun nedeni yüzümüzün simetrik olmaması ve kendimizi aynada görürken bu asimetriyi farketmememizdir. Daha doğrusu yüzümüzün aynada alışık olduğu asimetrinin tersine dönmesidir. Fotoğrafta tek boyutlu olarak bir yüzeye bakarız ve bu asimetri bizi aynadaki halimizden çok farklıymış algısına düşürerek aslında varolan asimetriyi çok net olarak görmeye başlarız. Bu herkes için geçerli olduğu için aslında sorun yoktur. 2 gözün derinlikli görme alışkanlığı gerçek hayatta bizi bu asimetriyi net görmekten uzaklaştırır. Hem anlık olarak görüntümüzü kafamızı yüzümüzü oynatarak bundan kurtulabiliyoruz hem de aynada yüzümüzdeki asimetrinin tam ters aksini görürüz ve buna alışırız. Fotoğrafta ise bu durum ters döner ve alışık olduğumuz asimetri yer değiştirir ve beynimiz bu kez de bu asimetriyi daha belirgin farkeder.

Hata portre fotoğrafçıları fotoğrafı çekmeden modelin yüzünü düşey olarak ikiye bölecek şekilde eliyle her bir yüz tarafını sıra ile kapatarak hangi tarafın daha güzel olduğunu belirler ve modelin o tarafından profili ağırlıklı olacak şekilde çekim yapar. Meşhur bir örnek olarak da şunu koyayım buraya:

Genel Kültür (Muhabbet)

Aynı Lincoln ama aynalanmış halleri birbirinden farklı gibi geliyor bize çünkü asimetri belirginleşiyor.

Bununla ilgili bir makale vardı ancak kaydettiğim linklerde bulmam lazım. Bulabilirsem buraya eklerim.
Ekim 2015

Reyyan Reyyan @asimedurgut

Fotoğrafları düzenlemek için yapılmış onlarca program var. Hangisini önerirsiniz?

Programı kavrarsanız Lightroom da seri bir şekilde işinizi görebilir. Fotoğrafta en iyisi yoktur en uygunu vardır. Neyini düzenleyeceğinize bağlı.
Ağustos 2015

Aykut Kardaş @unknow

Canon 550D fotoğraf makinamı Windows bilgisayarıma bağlayıp, görüntüyü bilgisayarıma aktarabilir miyim? Fotoğraf çekme, video çekme gibi işlemleri bilgisayarım üzerinden halledebilir miyim?

Evet yapabilirsiniz. Aşağıdaki uygulamaları kullanabilirsiniz.
Fotoğraf makinenize (EOS 550D için) ek özellikler katmak için de Magic Lantern (magiclantern.fm) inceleyebilirsiniz (örnek: inploid.com/t/timelapsearalikli-cekim-c...).
NOT: İlk göz ağrım EOS 550D. Çok güzel makinedir. Magic Lantern ile karta işletim sistemi yükleyip gücünü katlayabileceğiniz bir makina.
Nisan 2015

Gizli Kullanıcı

Fotoğrafçılığa yeni başlayan biri için hangi DSLR makineyi önerirsiniz?

Yanıt asıl olarak bütçe ile ilgili olsa da Canon 100D başlangıç için oldukça iyi bir makinedir kanaatimce.
Mart 2015

Abdullah Aytaç @abdullahaytac

İstanbul'da ucuz analog fotoğraf makineleri nerede bulunur?

Analog (veya dijital) fotoğraf makineleri için sayısız alternatifler bulacağınız yer Sirkeci'de bulunan Hayyam Pasajı'dır: hayyampasaji.com/hayyam-pasaji-nerede/
Ocak 2015

Gizli Kullanıcı

İyi bir selfie için ne gerekir?

Güzel bir model, uzun bir kol, iyi fotoğraf çeken bir telefon ve yeterli ışık gerekir.
Aralık 2014

Abdulkerim Özkan @abdulkerim

Aralık 2014

Erdi Çatan @erdicatan

Fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum. Fujifilm S4600 mü CANON EOS 1100d mi önerirsini?

Soruyu kısaca sorup. Diğer yazıların tamamını açıklamaya yazarsanız bu konuda bilgisi olan arkadaşlar sizi daha iyi anlayıp cevap yazabilir.
Şubat 2014

Nur Macit @ulkumacit

Fotoğraf paylaşımı yapılan siteler hangileri?

deviantart.com
Neredeyse her tür görsel medya örnegini icinde bulunduran bir site.
Eger her alandan isine yarayacak yaratici veya profesyonel resimler ariyorsan, en iyi cözüm google'da "stock photos" diye aratman. Karsina bircok sonuc cikacaktir.
Eylül 2013

Onderakcakal @deli

Daha fazla