Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fotoğraf

Fotoğraf sözcüğü, eski yunanca φῶς, fos, φωτός, fotos, "Işık (Gök cisimlerinin)“, "Aydınlık“ ve γράφειν, grafein, "Çizmek“, "Kazımak“, Resim yapmak“, "Yazmak" sözcükleri birleştirilerek türetilmiş bir isimdir. Kelime anlamı, ışık yardımı ile iz bırakmaktır. Fotoğraf cisimlerden yansıyan elektromanyetik radyasyonun toplanıp odaklanmasıyla oluşturulur. En yaygın rastlanan fotoğraflar insan gözünün görebileceği kalıcı görüntüler yaratan dalga boylarıyla yaratılan fotoğraflardır. Fotoğrafta en önemli unsur ışıktır Işık üzerine vurduğu nesneleri görülebilir kıldığı gibi, fotoğraf oluşumuna da olanak sağlar. İşte bu yüzden fotoğrafı çekecek makinedeki objektif de önem arzetmektedir. Objektifin diyafram değeri ne kadar küçükse içeriye giren ışık miktarıda o kadar çok olacağından, fotoğraf çekiminde daha yüksek enstantaneler kullanılabilinecektir. Diyafram'ın 1 olması objektife gelen ışığın tamamının sensöre düşmesidir. Kaliteli ve pahalı lenslerin diyafram değerleri genel olarak 2,8 ve daha düşüktür. Fotoğrafın çekilebilmesi için ışık şarttır. Işık herhangi bir kaynaktan cisime gelir. Cisimden yansıyan ışık bir algılayıcıya yani göze ya da filme ya da sensore geldiği zaman görünür olur ve renkleri konusunda bilgi verir. Cisimlerin renkleri üzerine gelen ışığın ışık ısısı ve ne kadarını absorbe edip ne kadarını hangi dalga boyunda yansıttığına göre algılanır. Örneğin beyaz duvar sarı ışık ile aydınlatıldığında sarı mavi ışık ile aydınlatıldığında ise mavi renk olarak görünür. Ancak kırmızı renkli cisim yeşil ışık ile aydınlatıldığında siyah gözükebilir. Objektifler ilk kamera sayılan camera obscuradan bu yana gelişme göstererek optik kusurları neredeyse tamamen giderilmiş hale gelmişlerdir. Geniş açı , normal odaklı ve tele objektif olarak kabaca 3 gruba toplanabilir. Aynı zamanda sabit odaklı ve değiştirilebilir odaklı(zoom) objektifler olarak iki ayrı grupta da toplanabilir...

Ekim 2014

Winterwitchyeni bir link paylaştı.

Ship Graveyards: Abandoned Ships, Boats and Shipyards | Urban Ghosts

Ships and boats are ancient inventions whose rise parallels the spirit of human adventure. But the decline of shipbuilding has left waterways littered with abandoned docks, boats and even huge ships, that may not look pretty but provide a fascinating retrospective subject for photographers and maritime enthusiasts.
Ekim 2014

Winterwitchyeni bir link paylaştı.

48 Eerily Intriguing Shipwrecks

We expect to see ships from land as they sail away, but there is something eerily intriguing about ships that you see from land because they are above-water wrecks. Some are rusty and crusty shipwr...
Ekim 2014

Şamanyeni bir link paylaştı.

İnternette cinler var Müslüman hanımlar fotoğŸraf koymayın

Milli Gazete yazarından ilginç Twitter uyarısı
Ekim 2014

Winterwitchyeni bir link paylaştı.

Winners - Winners Gallery - Traveler Photo Contest 2014 - National Geographic

Submit your entry online to the 2014 Traveler Photo Contest in any of these four categories: Travel Portraits, Outdoor Scenes, Sense of Place, and Spontaneous Moments. Prizes include a Galapagos Photography Expedition, photo workshops, and more.
Ekim 2014

Gökhan Biçeryeni bir link paylaştı.

Ekim 2014

Winterwitchyeni bir link paylaştı.

Hells Angels, 1965: Early Photos of American Rebels by Bill Ray | LIFE.com

In 1965, LIFE photographer Bill Ray spent weeks with the Hells Angels, but his amazing photos never ran in the magazine. Now, here they are.
Kasım 2014

Winterwitchyeni bir link paylaştı.

20 Amazing Underwater Photographs - Scuba Diver Life

A picture is worth a thousand words. Here are 20,000 worth of words under the sea. Share your favourites with us.
Kasım 2014

Winterwitchyeni bir link paylaştı.

Inside Adolf Hitler's German beach resort after being abandoned 75 years ago | Daily Mail Online

Situated on the island of Rügen in Germany, the Prora beach resort was built by Adolf Hitler between 1936 and 1939 as a striking show of Third Reich architecture.
Kasım 2014

Şamanyeni bir link paylaştı.

40 Yılda 40 Portre Çektiren Kız Kardeşler | Line.do - Narrate life in your own way

1975'ten beri her yıl birlikte fotoğraf çektiren kız kardeşlerin 40 yılı.
Aralık 2014

Korkmaz Onuryeni bir link paylaştı.

Onur Korkmaz | Producer - APR Photography

AMR Studios & Graphix - Film & Music Producer, Photographer and Graphic Designer
Ocak 2015

Gökhan Biçeryeni bir link paylaştı.

Daha fazla