Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fotoğrafçılık

Hobiler

Fotoğrafçılık, kamerayla ışığı hassas bir yüzey üzerine kaydederek görüntü oluşturma işidir. İşlevsel uygulamaları nedeniyle bir zanaat olduğu gibi, estetik yönüyle bir sanat olarak kabul edilir. Teknik olarak lensler, bir pozlamada ışığa duyarlı yüzeye (sensör veya film) yansıyan veya yayılan ışığa odaklanmak için kullanılırlar. Bir elektronik görüntü sensöründe fotoğraf, her bir piksele elektrik yüklenmesi ve elektronik olarak bu fotoğrafın işlenmesi sonucu oluşur.

Ekim 2017

Ziggy Canpo, bir soruya yanıt verdi.

'Fotoğrafçı' ve 'Fotoğraf Sanatçısı' aynı şeyi mi ifade eder?

Fotoğrafçı herkes olur sanatçı da aralarından birkaçı.
Haziran 2017

Seyyah, bir soruya yanıt verdi.

Fotoğrafçılığı bir ustadan mı öğrenmek daha iyidir yoksa kendin öğrenip kendi tarzını yaratmak mı?

Fotoğrafçılıkta şu söz sıkça kullanılır; ''Önce kuralları bilin, sonra onları yıkın''. Fotoğraf eğitim gerektirir, eğitim de ustalardan alınır. Altın oran gibi kurallar fotoğrafta da vardır, kompozisyon vardır. Taklitçilikten uzak durduğunuzda tarzınız zaten oluşmaya başlar. Ama gözünüz eğitimli ve gelişmiş olmalıdır. Tarz tek başına birşey ifade etmeyebilir. Birinin çektiği berbat fotoğraflardan sonra, yeni bir fotoğrafını gördüğünüzde onun çektiğini anlayabilirsiniz. Tarzı vardır ama olmasa daha iyidir :)
Kimin neden iyi kabul edildiğini öğrenmek çok yol katettirir. Ustaları görmezden gelmek büyük hata olur. Kendi kendinize öğrenmek istediğinizde bile yine ustaların kitaplarını okursunuz, çektikleri fotoğraflara bakarsınız. Bence insan önce ustalardan öğrenir sonra kendi yolunu çizer.
Aralık 2016

Orhan Gürbüz, bir soruya yanıt verdi.

Fotoğrafçılık hakkında bilgisi, ilgisi, merakı olan var mı? Bu konudaki yorumlarınız çok önemli benim için.

Arkadaşlar Merhabalar,
Profesyonel anlamda fotoğrafçıyım ve eğitmenlik yapmaktayım.Foto Life Akademi markam ile Fotoğrafçılık Kursu Bakırköy, Taksim, Kadıköy, Avcılar, Beylikdüzü, Maslak ve Beşiktaş’ta bulunan şubelerimizde alanında uzman eğitmenlerini bir araya getiriyor ve temel – mesleki atölyeleri ile farklı bir kurs anlayışı sunuyoruz.
Ağustos 2016

Gökhan Soyulmaz, bir soruya yanıt verdi.

Fotoğrafçılığı bir ustadan mı öğrenmek daha iyidir yoksa kendin öğrenip kendi tarzını yaratmak mı?

Her şeyden önce elimizdeki makinenin sınırlarını ve yeteneklerini bilmek önemli. Işığa hükmetme, istediklerimizi sonuca yansıtabilme becerisi kazandıktan sonra ise, bol bol iyi ve ödüllü fotoğrafların olduğu katalogları incelemek, sanatsal filmler izlemek göz terbiyesi için çok önemlidir. Çocukluktan beri gün batımı, çiçek-böcek fotoğraflarının güzel olduğunu duyarak yetişen herkes, eline makineyi alır almaz gün batımı fotoğrafı çekmeye başlar. Halbuki bu ancak takvim fotoğrafçılığı olur. Bir daha aynı karede bir araya gelemeyecek nesnelerin oluşturduğu estetik bir anı yakalamak çok daha değerlidir. İşte o anı koklayabilmek ancak iyi fotoğraflara bol bol bakarak gelişebilen bir özelliktir. Üçgen oluşturan nesneler, altın oran, perspektif... Gibi matematiksel ve geometrik yerleştirmeler, zamanla düşünmeden adeta içgüdüsel olarak yerini bulacaktır.
Ağustos 2016

Gökhan Soyulmaz, bir soruya yanıt verdi.

Shutter (enstantane) ne işe yarar?

Shutter, enstantane, obtüratör, örtücü... Hepsi farklı dillerde ve zamanlarda kullanıma göre aynı anlama gelir. Duyarkatın (sensör ya da film) ışığa maruz kalma yani pozlanma süresini belirler. Şöyle düşünün: bir havuzu dolduran çeşmenin açık kalma süresi enstantane (shutter), çeşmenin ağız genişliği ise diyaframdır. Çeşme ne kadar açık kalırsa o kadar çok su dolar. Enstantane rakamı düştükçe, 1/x olarak düşündüğümüzde hızı yavaşlar ve pozlamamız artar. Fakat çok düşük enstantane değerleri hem makinenin hem de çekilen objenin hareketsiz olmasını zorunlu kılar. Çünkü yavaş bir perde, hareketi de algılayacağı için fotoğraf bulanık çıkacaktır. Makine ve ortamdaki bazı nesneler sabitse, sadece hareketli olanlar filmi çizecektir. (Yollarda farların uzun bir çizgi halinde göründüğü fotoğraflar gibi) Enstantanenin fazla hızlı olduğu durumlarda da bir helikopterin pallerinin sabit görünmesi ya da sıçrayan su taneciklerinin havada asılı durması gibi sonuçlar verebilir. Tercihimiz neyse ona göre seçim yaparız.
Eylül 2015

Büşra Öztürk, bir soruya yanıt verdi.

Ocak 2015

Mahmut M, bir soruya yanıt verdi.

Aynasız kompakt fotoğraf makinelerin aynalı fotoğraf makinelerden farkı nedir? Hangisini tercih etmeliyim?

İkisi arasındaki farkların ortaya çıkardığı en büyük fark kullanılan ölçüm sistemleridir. DSLR makinalarda kullanılan ayna, içeriye giren ışığın bir kısmını gözümüze, bir kısmınıda ölçüm sensörlerine yansıtır. Bu sayede vizörden baktığımızda hem gerçek görüntüyü görürüz hemde makina gerekli (otomatik netleme, pozlama, ışık ölçümü, beyaz dengesi gibi) ölçümleri yapar. Denklanşöre bastığımızda ayna yukarıya hareket eder ve sensörün önünü açmış olur. Aynasız makinalar kontrast odaklı netleme sistemine mahkum kaldıkları için DSLR makinalara göre 3-4 kat daha yavaş netleme hızına sahiptirler. Az ışıklı ortamlarda netleme yapmak iyice zorlaşır. Ancak küçüklük ve hafiflik avantajına sahiptirler. Video çekimlerinde özellikle havadan çekimlerde kullanılmaları yaygınlaşmaktadır.
Ocak 2015

Mahmut M, bir soruya yanıt verdi.

Tripodlu ve tripodsuz fotoğraf arasındaki farklar nelerdir?

Tripod gerektiren çekim vardır gerektirmeyen çekim vardır. Geniş açıda 1/2000 süresinde çektiğin fotoğraflar arasında fark oluşmayacaktır. Uzak odaklı lenslerde küçük kımıldamalarda dahi fotoğrafda büyük kaymalara sebebiyet verdiğinden (ayrıca titretmeden sabit tutmak da zorlaşacaktır) tripod kullanımı tavsiye edilmekdedir. Stüdyo çekimlerinde flaş senkronizasyon hızlarının el verdiğinden daha yukarı çıkılamadığı için tripod genellikle kullanılır. Kısa bir bilgi olarak da 100mm odak uzaklığında çekim yapıyorsanız çekim hızını 1/100 ün altına indirmemekde fayda var.
Ocak 2015

Mahmut M, bir soruya yanıt verdi.

Gece ateş başında video çekmenin incelikleri nelerdir? Harici ışığa gerek duyulur mu? Noise'un önüne nasıl geçilir? Reflektör ateşe uzak yerleri aydınlatmada yeterli olur mu?

İlk basamağı doğru ekipmanların ne olduğunu öğrenmektir. Avantaj sağlayacak özelliklerlerin başında sensör hassasiyet performansı güçlü(ISO performansı) bir makina geliyor. Ardından ışık geçirgenliği fazla (f1.4 - f2.8) bir lens size oldukça avantaj sağlayacaktır. Harici ışık kullanımı bu gibi durumlarda deneyim gerektirir. Aksi takdirde görüntünün havasını bozabilir.
Ocak 2015

Mahmut M, bir soruya yanıt verdi.

Panoramik fotoğraf nasıl çekilir?

Benim kullandığım 2 yöntem mevcut. Birincsi kullandığınız makina yada telefonun dahili özelliğii olarak panoramik çekim modu var ise yönergeleri takip ederek gerekli işlemleri ona yaptırabilirsiniz. 2. Olansa işin daha ince detayına girip ne kadar büyük panorama yapılacaksa onunla orantılı sayıda fotoğrafın çekildikten sonra programlar vasıtasıyla birleştirilip-düzenlenmesiyle oluşturulur.
Kasım 2014

Winterwitch  yeni bir  gönderide  bulundu.

20 Amazing Underwater Photographs - Scuba Diver Life

A picture is worth a thousand words. Here are 20,000 worth of words under the sea. Share your favourites with us.

1793 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

360 Derece Fotoğraflama

89 Kullanıcı   8 Soru   33 Yanıt

HDR Çekim

7 Kullanıcı   2 Soru   4 Yanıt

Sualtı Fotoğrafçılığı

7 Kullanıcı   5 Soru   20 Yanıt

Fotoğrafçılık Kulüpleri

13 Kullanıcı   4 Soru   7 Yanıt

Ara Güler

5 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt