Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fotoğrafçılık

Hobiler

Fotoğrafçılık, kamerayla ışığı hassas bir yüzey üzerine kaydederek görüntü oluşturma işidir. İşlevsel uygulamaları nedeniyle bir zanaat olduğu gibi, estetik yönüyle bir sanat olarak kabul edilir. Teknik olarak lensler, bir pozlamada ışığa duyarlı yüzeye (sensör veya film) yansıyan veya yayılan ışığa odaklanmak için kullanılırlar. Bir elektronik görüntü sensöründe fotoğraf, her bir piksele elektrik yüklenmesi ve elektronik olarak bu fotoğrafın işlenmesi sonucu oluşur.

Aralık 2016

Abdulkerim Özkan @abdulkerim

Ağustos 2015

Aykut Kardaş @unknow

Canon 550D fotoğraf makinamı Windows bilgisayarıma bağlayıp, görüntüyü bilgisayarıma aktarabilir miyim? Fotoğraf çekme, video çekme gibi işlemleri bilgisayarım üzerinden halledebilir miyim?

Evet yapabilirsiniz. Aşağıdaki uygulamaları kullanabilirsiniz.
Fotoğraf makinenize (EOS 550D için) ek özellikler katmak için de Magic Lantern (magiclantern.fm) inceleyebilirsiniz (örnek: inploid.com/t/timelapsearalikli-cekim-c...).
NOT: İlk göz ağrım EOS 550D. Çok güzel makinedir. Magic Lantern ile karta işletim sistemi yükleyip gücünü katlayabileceğiniz bir makina.
Aralık 2014

Erdi Çatan @erdicatan

Fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum. Fujifilm S4600 mü CANON EOS 1100d mi önerirsini?

Soruyu kısaca sorup. Diğer yazıların tamamını açıklamaya yazarsanız bu konuda bilgisi olan arkadaşlar sizi daha iyi anlayıp cevap yazabilir.
Eylül 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Hangi tür fotoğrafları görmekten sıkıldınız?

Estetikten uzak nü fotoğraflar. Sırf çıplak model çekmiş olmak için itinasız poz verdirenler. Dudak dışarda göğüsler dik gösterilmeye zorlanmış model seksi duracağım diye kasmış fotoğraflar hiç ilgi çekici değil artık. Birde fine art ın suyunu çıkartanlar çok sıkıcı gerçekten. Emeklerine birşey dediğim yok ama aşırı manipüle edilmiş fotoğraflar gözüme hiç hoş görünmüyor.
Ağustos 2014

Gizli Kullanıcı

Shutter (enstantane) ne işe yarar?

Shutter, enstantane, obtüratör, örtücü... Hepsi farklı dillerde ve zamanlarda kullanıma göre aynı anlama gelir. Duyarkatın (sensör ya da film) ışığa maruz kalma yani pozlanma süresini belirler. Şöyle düşünün: bir havuzu dolduran çeşmenin açık kalma süresi enstantane (shutter), çeşmenin ağız genişliği ise diyaframdır. Çeşme ne kadar açık kalırsa o kadar çok su dolar. Enstantane rakamı düştükçe, 1/x olarak düşündüğümüzde hızı yavaşlar ve pozlamamız artar. Fakat çok düşük enstantane değerleri hem makinenin hem de çekilen objenin hareketsiz olmasını zorunlu kılar. Çünkü yavaş bir perde, hareketi de algılayacağı için fotoğraf bulanık çıkacaktır. Makine ve ortamdaki bazı nesneler sabitse, sadece hareketli olanlar filmi çizecektir. (Yollarda farların uzun bir çizgi halinde göründüğü fotoğraflar gibi) Enstantanenin fazla hızlı olduğu durumlarda da bir helikopterin pallerinin sabit görünmesi ya da sıçrayan su taneciklerinin havada asılı durması gibi sonuçlar verebilir. Tercihimiz neyse ona göre seçim yaparız.
Ağustos 2014

Gizli Kullanıcı

Fotoğraf çekme işlemi nasıl olur?

Fotoğraf çekme işlemi, ışığı bir film (veya şimdiki dijital makinelerde bir sensör) üzerine düşürme ancak bu işlem esnasında ışığın sensör/film üzerindeki etkisini bir kaç parametre yardımı ile ayarlama işlemidir aslında. İşin içine yine çok önemli olan kadrajlama ve kompozisyon gibi, fotoğrafçıyı ve fotoğrafçılığı ön plana çıkaran eylemler de girmelidir elbette ki ancak basitçe, çekim işlemini, yukarıdaki şekilde tanımlayabiliriz. Peki ışığı bu sensöre hapsetmek ve gördüklerimizin ruhunu almak için (: p kızılderili inanışlarını da ayrıca severim ve bazısını faydalı bulurum bunu da burada belirteyim :)) hangi paramatreleri ayarlamalıyız. En önemli parametreler ISO, diyafram, shutter hızı, beyaz dengesi (white balance), netleme/odaklama diyebiliriz. Tabii objektifin kalitesi, özellikleri, vs. gibi konulara hiç girmeden konuşuyorum. Bunları ayrı maddeler olarak inceleyebilirsiniz.
Ağustos 2014

Winterwitch @ilkesanlav

İstanbul'da manuel lens ve eski fotoğraf makineleri bulabileceğim bol çeşidin olduğu yerler (antikacılar tercihim) nerelerdir?

Sirkei hayyam pasajı, bomonti/feriköy ikinci el pazarı bulabilirsiniz. Hayyam daha güvenirili ama girişte solda hemen dükkan var.
Temmuz 2014

Gizli Kullanıcı

Parasoley nedir? Ne işe yarar?

Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık
Fotoğraf makinelerinde objektifin görüş alanı dışında bulunan ışık kaynaklarının yaydığı ışınların (güneş, spot vb.) fotoğrafı etkilememesi için kullanılan bir parçadır. Ayrıca objektifi darbelere, yağmur suyuna, toza ve kire karşı koruyucu işlevi de vardır.

Parasoleyin ne işe yaradığını anlamak için öncelikle fotoğrafa giren başıboş ışığın fotoğrafta nasıl bir etki bırakacağını bilmek gerekir. Fotoğraflara harici kaynaklardan gelen başıboş güneş, spot vb. ışıklar optik unsurlardan yansıyarak gereksiz parlamalara neden olur. Ayrıca fotoğrafın genel kontrastının düşmesine de sebeptir.
Temmuz 2014

Winterwitch @ilkesanlav

DSLR fotoğraf makinem fotoğraflarda beyaz bir çizgi yapıyor. Bunun nedeni ne olabilir?

Merhaba, Sıkıntı olan fotoğraflardan bana örnek gönderirseniz birşeyler söyleyebilirim.
Haziran 2014

Birkan Aydin @birkanaydin

Haziran 2014

Yakup Yiğit @yakupyigit

Dijital makinelerle hobi olarak fotoğrafçılık yapılabilir mi?

Fotoğrafçılığa gerçekten ilgisi olup bu alanı iyice öğrenen insan, çekilmiş fotografları görünce zaten dijital makinenin yetmediğini anlayacaktır. Ama gibi olsun diye çekilebilir tabi.
Nisan 2014

Tansu Büyüksünetci @tansum

Profesyonel fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum. Önerileriniz nelerdir?

Nikon veya Canon'un bütçenize uygun olanlarını tavsiye ederim. Tabiki satın almaya giderken yanınızda bu işlerden biraz anlayan birisi olursa çok daha iyi olur sizin için.
Nisan 2014

Gizli Kullanıcı

Fotoğraf çekmek için en iyi doğal ışığı hangi saatte yakalayabilirim?

golden-hour.com sitesi bulunduğunuz yeri otomatik olarak algılayarak; hava durumu ve günün saati gibi bilgileri de gözeterek fotoğraf çekimi için en iyi ışık ortamına dair saat bilgilerini veriyor (bu zaman golden-hour olarak niteleniyor). Tabii bu otomatik olarak ve hızlıca belirlemeniz için bir yöntem. Bunun dışında genelde akşam üzeri güneş batmadan önce veya sabah güneş doğduktan hemen sonraki saatler ışığın güzel renkleri yakalamanız için olanak verdiği saatlerdir. Güneş tam tepede iken (öğle saatlerinde) hem ışığın açısı hem de rengi fotoğraf kalitenizi düşürecektir (bunları doğal dış çekim yapacaksanız söylüyorum. Stüdyo çekimlerinde kendiniz oynayabilirsiniz ışık ile elbette ki).

Buna ek olarak photoephemeris.com sitesindeki yazılım da size belirli bir yerdeki ışığın durumunu verir.
Nisan 2014

Gizli Kullanıcı

Polaroid Z340 ürününü hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Pek fazla kullanmadım ama normal iş görür diye biliyorum. Aldığınız yere sormanız daha faydalı olur.
Daha fazla

1790 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

360 Derece Fotoğraflama

89 Kullanıcı   8 Soru   33 Yanıt

HDR Çekim

7 Kullanıcı   2 Soru   4 Yanıt

Sualtı Fotoğrafçılığı

7 Kullanıcı   5 Soru   20 Yanıt

Fotoğrafçılık Kulüpleri

13 Kullanıcı   4 Soru   7 Yanıt

Ara Güler

5 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt