Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fren Sistemi

Fren sistemi, motorlu taşıtın yavaşlamasını ve durmasını sağlayan düzenek. Yokuş aşağı inen taşıtın hız kazanmasını önlemek, duran taşıtın bu durumunu sürdürmek üzere de kullanılır. Fren sistemi taşıttaki kinetik enerjiyi sürtünme yoluyla ısı enerjisine çevirerek taşıtın durmasını veya yavaşlamasını sağlar. Aracı durduran frenleme kuvveti genellikle teker lastiği ile lastiğin üzerinde döndüğü zemin arasındaki bağlantıdan doğar. Frenleme kuvvetine hava direnci, yokuş direnci, sürtünme direnci gibi kuvvetlerin etkisi de vardır. Bu dirençleri yenen kuvvet ortadan kaldırılacak olursa taşıtın yavaşlamasına veya durmasına sözü edilen dirençler sebep olur. Diğer taraftan taşıtın yavaşlamasına yardımcı olan motorun frenleme gücü de vardır. Vites kutusu pirizdirek durumunda iken gaz pedalı bırakıldığı zaman mevcut hızı sağlamak için sarfedilen gücün takriben üçte biri kadar bir frenleme gücü oluşur. 100 km/sa. hızla giden bir taşıttan şu sonuçlar alınmıştır: Ayak gaz pedalından çekildiği zaman vites boş durumda iken taşıt 1100 m sonra 61 sn'de durmuştur Ayak gaz pedalından çekildiği zaman vites pirizdirek durumundayken taşıt 560 m sonra 36 sn'de durmuştur. Ayak gaz pedalından çekildikten sonra vites pirizdirek durumundayken ve fren pedalına güç tatbik edilince taşıt 65 m sonra 4 sn.'de durmuştur. Unrecognized parameters: 'rvprop', 'rvsection'

Eylül 2014

Winterwitch  yeni bir  gönderide  bulundu.

Çelik Örgülü Fren Hortumlarına İhtiyacımız Var Mı?

Çelik Örgülü Fren Hortumlarına İhtiyacımız Var Mı?, Motoron Motosiklet Dergisi, Türkiye'nin En Çok Satan Aylık Motosiklet Kültürü Dergisi, motosiklet testleri, karşılaştırmalar, yeni modeller ve motosiklet dünyasından tüm haberler
Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Temmuz 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Bisikletin fren ayarları nasıl yapılır?

V-Brake Fren Ayarı
Dikkat etmeniz gereken ilk nokta ön amortisörünüzdeki ya da çatalınızdaki fren ayaklarının gres ile yeteri kadar yağlanmıs olması. Bu fren dozunu rahat kontrol etmeniz ve fren kollarının kolay hareket etmesi için gerekli.

Bisiklet

Akabinde fren kolunu ayağına oturtmak gerekiyor. Burada mühim olan nokta fren kolunun arkasında yer alan ufak pimin fren ayağında öngörülmüş deliğe girmesi. Bu sayede kolun yay sistemi muntazam çalışıyor. Vida sıkımı konusunda dikkat edilecek nokta çok fazla sıkmamak, fren kolunun oynama yapmaması yeterli.

Bisiklet

Bu ayardan sonra yapılması gereken telin fren kollarından geçirilmesi. Sağdaki fren kolundaki köprüden geçirilen tel sol fren kolunun üzerindeki vida aracılığıyla sabitleniyor.

Bisiklet

Bisiklet

Bisiklet

Bütün bu işlemlerden sonra yine dikkat edilmesi gereken bir nokta fren kollarının fren sıkıldığı anda 90°‘de durmaları. Ancak bu şekilde gücün tamamı aktarılabiliyor.

Bisiklet

Gelelim ince ayara. V-Brake’lerde karşılaşılabilecek bir sorun fren kollarından birinin daha önce hareketlenmesi, yani bir taraftaki pabucun janta diğerinden daha önce değmesi, ki bu kolların bozuk simetrisine işaret ediyor. Bu durumu düzeltmek için kolların arkasında yer alan ufak yay vidalarıyla oynamak gerek. Herhangi bir taraftaki vidanın içeri çevrilmesi o kolun janttan uzaklaşmasını sağlıyor. Ayarı iki kol da simetrik durana ve pabuçlar janta aynı anda değinceye kadar iki taraflı olarak yapmak lazım.

Bisiklet

Viteslerde olduğu gibi fren kollarında da fren telinin sertliğini ayarlamak için vidalar bulunuyor.

Bisiklet

Bunların işlevi ilk montaj ve ayarla alakalı olmayıp uzun turlar esnasında ya da uzun süre binildikten sonra yenen fren pabuçlarını janta yakınlaştırmak. Vidanın dışarı çevrilmesi pabuçların janta yaklaşmasını sağlıyor.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mart 2013

İsmail Doğan  yeni bir  gönderide  bulundu.

ABS Fren Sistemi

 • ABS ne demektir? Açılımı nedir?
  ABS'nin açılımı İngilizce'den gelmektedir. Anti-lock Breaking System olarak geçer. Türkçe'deki karşılığını kilitlenme önleyici fren sistemi olarak çevirebiliriz. Frene basılması durumunda tekerleklerde kilitlenmeyi önleyen ve direksiyonda hakimiyet kaybını önleyen bir sistemdir.

 • ABS'nin çalışma prensibi nedir? Nasıl çalışır?
  Bu sistemin en büyük özelliği frene basılıdğı zaman tekerleklerin bloke olmamasıdır. Fren merkezinden saniyede 18 kere tekerleklere fren pompalanır. Tekerleklerin kilitlenmemesi sayesinde sürücüler manevra yapma şansını yakalarlar. • ABS'nin bileşenleri nelerdir? Hangi parçalardan oluşmaktadır?
  ABS 4 ana bileşenden oluşmaktadır:
  1. Hız sensörü. Aracın hızını algılamaya yardımcı olan sistemlerdir.
  2. Valfler. 3 pozisyonda olmak üzere bulunurlar. Tekerlere yapılan baskıyı sağlarlar.
  3. Pompa.Fren sıvısını tekerlere pompalayan mekanizmadır.
  4. Kontrol paneli. Hız sensörlerinden gelen bilgileri toplayan elektronik kontrol panelidir.
 • ABS'nin diğer fren sistemlerine göre avantajları nelerdir?
  ABS ile birlikte tüm tekerlekler aynı tutunmaya sahip olacakları için araç savrulmaz. Her tekerleğe ayrı ayrı basınç uyguladığı için sürücünün fren pompalamasına gerek kalmaz ve bu sayede fren pedalına sürekli bas-çek yapmak gerekmez. Arabanın frene basarken yönü değiştirilebilir.

 • ABS'nin diğer fren sistemlere göre avantaj sağlamadığı durumlar nelerdir?
  Durma mesafesi hem ABS hem de diğer fren sistemine sahip arabalarda hemen hemen aynıdır. Hatta tekerlekler kilitlenmediği için kaygan zeminlerde ABS sistemine sahip araçların durma mesafesi biraz daha uzun olabilir.

 • ABS nasıl ortaya çıkmıştır? İlk ne zaman kullanılmıştır?
  1929 yılında Gabriel Voisin aircraft ve arabalarda kullanılmak üzere ABS sistemini geliştirmiş ve Almanya'dan patentini almıştır. 1950'li yıllarda bazı sivil uçaklarda ABS sistemi kullanılmıştır. 1960'lı yıllarda ise Alman Orduları sistemi bazı araçlarına entegre etmişlerdir.

  Sİstem bir arabada ilk olarak 1967 yılında İngiliz firması olan Jensen tarafından kullanılmıştır. 1970'li yıllarda ABS tümleşik sistem haline getirilmiş ve seri üretime geçmiştir. Büyük firmalardan Mercedes S serisinde daha sonra BMW 7 serisinde ilk olarak ABS sistemini kullanmışlardır.

  İlk zamanlar ABS sistemi boyut olarak oldukça büyük yer kaplıyordu ve küçük arabalarda kullanılması mümkün değildi. Ancak gelişen teknoloji sayesinde ABS sisteminin boyutları küçüldü ve Mini Cooper gibi ufak arabalarda dahi kullanılmaya başlanıldı.

  1998 yılına BMW nin ürettiği motorsikletlerde ABS sistemi kullanılmıştır.

 • Cep telefonu kullanmak ABS'yi etkiler mi?
  Hayır etkilemez, Bu konuda üretici firmalar herhangi bir uyarıda bulunmamaktadırlar.
Mart 2013

Harun Yalçın, bir soruya yanıt verdi.

Kaygan zeminlerde fren nasıl kullanılmalıdır?

Kaygan zeminlerde herşeyden önce çok hızlı gitmemiz gerekiyor. ABS sistemine sahip araçlar bile kaygan zeminlerde bazen yeterli tutunmayı sağlayamayabiliyorlar. Kaygan zeminlerde genellikle yapılan en büyük hata frene aniden asılmak. Bu hatayı yapmamız gerekiyor. Yavaş yavaş frene basmak böyle durumlarda en mantıklısı. Eğer aniden ve kuvvetli şekilde frene asılırsak araba kayabilir ve kontrolü kaybederiz.
Fren Sistemi

Kaygan zeminlerde araç kullanırken eğer araba kayarsa bu duruma karşı da hazırlıklı olmalıyız. Araba kayarsa frenden ayağımızı yavaşça çekmemiz gerekiyor. Araç kaymaya başladığı zaman tamamen frenden ayağımızı çekmek ya da tamamen frene basmak bizim için çok daha kötü sonuçlar doğurur. Eğer bir yöne dönerek araç kaymaya başlarsa direksiyonu yavaşça kayan yöne döndürerek direksiyonun kontrolünü tekrar sağlayabiliriz.

Fren Sistemi

Buzlu zeminlerde ise araçların kayması çok daha kolay. Bu gibi durumlarda yola çıkmadan önce çeki halatı, zincir ve takoz mutlaka bulunmalıdır. Buzlu zeminlerde normal lastiklerde tutunma oldukça düşük olduğu için kışa girerken kış lastiklerini mutlaka takmamız gerekiyor. Eğer buzlu zeminlerde kayma başlar ise frene basmaktan çok direksiyon manevraları ile kontrolü sağlamak gerekiyor aksi halde
işimiz çok zor. Bu yüzden buzlu havalarda olabildiğince düşük bir hızla seyir etmemiz gerekiyor.

Kaygan ve/veya buzlu zeminlerde yapmamız gerekenleri özetlemek gerekirse:
 • Ani ve sert direksiyon manevraları yapmamalıyız.
 • Ani vites küçültmelerinden kaçınmalıyız.
 • Yüksek hızlar yapmamalıyız.
 • Aracın kayması durumunda daha rahat tepki verebilmek için rahat kıyafet ve ayakkabılar tercih etmeliyiz.
 • Kullandığımız aracın teknik özellikleri hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Aracın önden ya da arkadan çekişli olması, ABS'ye sahip olup olmaması yola çıkmadan önce bilmemiz gereken özelliklerdendir.
 • Araç önden kaymaya başlarsa debriyaj kullanılarak çekiş tekerlerine giden gücü kesmek gerekiyor.
 • Eğer araç arkadan kaymaya başlamışsa debriyaja basıldıktan sonra aracın arkasının kaydığı yöne doğru direksiyonu çevirmemiz gerekiyor.
Aralık 2012

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

'Acil kaçış rampası' nedir?

Acil kaçış rampaları fren kontrolünü kaybetmiş ağır araçların trafikten ayrılmasını ve durmasını sağlamak için yapılmış yapılardır.Ağır taşımacılığın ve yüksek eğimin olduğu kara yollarına yapılır.Bu sistemle bir çok kazanın önüne geçilmiştir.

Türkiye

Aralık 2012

Boraq,  yeni bir soru sordu.

Ekim 2012

Boraq, bir soruya yanıt verdi.

Kaygan zeminlerde araç freni nasıl kullanılmalıdır?

 • Kaygan zeminlerde frene aniden basmamak, yavaş yavaş şiddeti arttırarak frene basmak gerekir
 • Kaygan zaminlerde ani frenler tekerlerde kitlenmelere yol açabilir(ABS'li araçlarda) ve direksiyon hakimiyeti kaybedilebilir.
 • Kaygan zeminlerde yapılacak en doğru şey takip mesafesini arttırıp, fren mesafesini arttırmak ve frene yavaş yavaş basmaktır.
 • Ani frenler kızaklanmaya neden olur. Böyle bir durumda yapılacak tek şey ayağınızı frenden yavaş yavaş kaldırarak tekerlerin tekrar dönmesini sağlamaktır.
Mayıs 2012

uguraldemir, bir soruya yanıt verdi.

Kaygan zeminlerde araç freni nasıl kullanılmalıdır?

Kaygan zeminde en çok yapılan hata sert fren ve sımsıkı tutulmuş direksyondur. bunlardan kacının sevda nın dediği gibi yavaş fren ve daha yumuşak direksyon haraketleri.
Mart 2012

Lawbreaker, bir soruya yanıt verdi.

Kaygan zeminlerde araç freni nasıl kullanılmalıdır?

Araçta çok ekstra sistemler yoksa basılmaması tavsiye edilir, şöyle ki diyelim buzda ilerliyorsunuz frene bastınız ne olur? Tekerlekler kitlenir, hareketsiz hale gelir o zaman da arabanın bir kızaktan farkı kalmaz. Araba kaymaya başladığı zaman hala frene basıyorsanız direksiyonu da tutmaya gerek yok çünkü tekerlekleri kontrol edemeyecektir.
Tavsiye olarak bu tarz zamanlarda kar buz tecrübesi olmayan yola çıkmamalı,  illa çıkacaksa bu tarz bir durumda panik yapmamalı ve kendi arabasının verdiği tepkileri anlayabilmek için kuru havalarda boş bir yerde motor freni kullanarak durmaya çalışmalı. Böylece kaç km hızla giderken frene basmadan nasıl ve kaç m'de duracağını öğrenmiş olur

14 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.