Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fresk

Fresk. Islak Kireç sıva üstüne, ezildikten sonra su ya da su ve kireç bileşimi bir bağlayıcı ile karıştırılan pigmentlerle yapılan resim. Yüzey kurudukça kireç, pigmentin sıvaya yapışmasını sağlar.

Şubat 2014

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Fresk nedir?

Fresk
Yaş sıva üzerine kireçli su ve boya tozlarının karışımıyla yapılan büyük boyutlu resimlerdir. Freskler kiliselerde görülebilir. Taş veya tuğla zeminlerde önceleri sulu boy kullanılırken daha kalıcı olması nedeniyle freskler tercih edilmiştir.
Fresk zahmetli bir uğraşın sonucudur. Duvarın astarlanmasıyla başlar ve uygulanacağı alanda çeşitli özelliklerin olması gerekir: Zemin nemli olmamalı; zeminde alçı olmamalı aksi durumda renkte bozulmalar meydana gelebilir; sıvanın da dere kumu veya sönmüş kireçten olması gerekir. Her ne kadar bunlar sağlansa da freskler zaman içinde bozulmaya uğrar. Bozulmasındaki üç temel etken:
  • Fresklerde tamamen doğal malzemeler kullanıldığı için zamanla çürümeye varan bozulmalar görülebilir.
  • Kötü hava koşulları, nem ve karanlık gibi etkenler zeminin, haliyle freskin bozulmasına neden olabilir.
  • Üçüncü etken insandır. Bilinçsiz kullanım-koruma veya tarihi eser hırsızlığı da fresklerin bozulmasına neden olur.
Fresk
İlk fresklere Cilali Taş Devri'ne ait Hacılar ve Çatalhöyük'te yapılan kazılarda rastlanılmıştır. En güzel örnekleri ise Rönesans dönemi Avrupa freskleridir. Fenike, Sidon, Mısır, Girit, Roma gibi yerler fresklerin sıkça görüldüğü şehirlerdir.

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.