Bilmek istediğin her şeye ulaş

Galaksi

Galaksi veya gökada, kütleçekim kuvvetiyle birbirine bağlı yıldızlar yıldızlararası gaz, toz ve plazmanın meydana getirdiği yıldızlararası madde ve şimdilik pek anlaşılamamış karanlık maddeden oluşan sistemdir. Tipik galaksiler 10 milyon (cüce galaksi) ile bir trilyon (dev galaksi) arasındaki miktarlarda yıldız içerirler ve bir galaksinin içerdiği yıldızların hepsi o galaksinin kütle merkezini eksen alan yörüngelerde döner. Galaksiler çeşitli çoklu yıldız sistemlerini, yıldız kümelerini ve çeşitli nebulaları da içerebilirler. Çevresinde gezegenler ve asteroitler gibi çeşitli kozmik cisimler dönen Güneş, Samanyolu galaksisindeki yıldızlardan yalnızca biridir. Tarihsel olarak galaksiler gözle görülen biçimlerine göre sınıflanmışlardır. Bu sınıflamada sık karşılaşılan biçimlerden biri, ışık profili elips şekilli olan eliptik galaksidir.bu referans -404 not found- ile sonuçlanıyorSarmal galaksiler, tozlu ve kıvrımlı kolları olan disk şekilli yapılardır. Düzensiz ya da olağan dışı biçimli galaksiler ise "tuhaf galaksiler" olarak bilinir ve tipik olarak, komşu galaksilerin kütleçekimine bağlı biçim bozulmasıyla oluşurlar. Birbirlerine yakın galaksilerin arasındaki bu tür etkileşimlerle sözkonusu galaksiler birleşebileceği gibi, yıldız oluşumu olaylarında "patlama" diye adlandırılabilecek ölçüde fazla artışların tetiklenmesiyle yıldız patlama galaksileri (İng., starburst galaxy) de gelişebilir. Ayrıca, düzenli bir yapıya sahip olmayan küçük galaksilerden de düzensiz galaksiler olarak bahsedilebilir. Gözlemlenebilir evrende 100 milyardan (1011) fazla galaksi olduğu sanılmaktadır. Galaksilerin çoğu 1.000 ile 100.000 parsek arasındaki bir yarıçapa sahip olup, genellikle birbirlerinden milyonlarca parsek uzaklıklarda bulunurlar. Galaksilerarası uzay ortalama yoğunluğu [m^3] başına bir atom bile düşmeyecek derecede az olan bir gazla doludur. Galaksilerin çoğu, kütleçekimi etkisi...

Şubat 2013

sevgiyletarifler.com'>Ozlem Yalcin @hijyenkolik

Güneşle ilgili bilinmesi gereken gerçekler nelerdir?

Güneş akkor bir gaz kütlesi dev bir nükleer fırındır. Yeryüzüne hayat verir. Onun ışığına ve ısısına ihtiyaç duyarız. Çok sıcak olduğu için üzerindeki herşey gaz
halindedir. Demir, bakır, alimunyum ve diğerleri. Çok küçük görünmesi bizden 93 milyon km uzakta olmasıdır. Gözden uzak olduğu zamanlarda bile parlar.

Güneş


  • Güneş sisteminin % 99,85 kütlesi güneşe aittir
  • İç çekirdek sıcaklığı 15 milyon derecedir
  • Yüzey sıcaklı 550 derecedir
  • Dünyadan 330.000 kat daha fazla kütleye sahiptir
  • Güneşin hacmi içerisine 1,3 milyon dünya sığabilir
  • 5 milyar yıl daha parlamaya devam edecek
  • Kullandığımız bütün enerji güneşten gelir
Güneş

Rüzgar Enerjisi
Güneş

Hidroelektrik
Güneş

Fosil yakıtlar
Güneş

Biyokütle
Güneş

Güneş olmazsa bu enerjileri hiçbiri olmaz, olamaz..
Ocak 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Günberi ve günöte noktaları neyi ifade eder?

Odağında dünya olan eliptik yörüngeden uyduya çizilen odak ışını ekseni 2 noktada keser. Bunlardan biri 180 derece ile uydunun odağa en uzak olduğu nokta olan günöte noktası, 0 derece ile en yakın olduğu nokta olan günberi noktasıdır.

Dünya için ise odağında güneş olan eliptik yörüngede günberi ve günöte noktaları mevcuttur.


3 Ocak'ta güneşe en yakın konuma (günberi) gelen dünya, 4 Temmuz'da ise en uzak konuma (günöte) geçer.


Günberi uzaklığı = e/C(1+e)
Günöte uzaklığı =e/C(1-e) ile hesaplanır.

"e" elipsin dış merkezliğini ifade eder.

Fizik
Ocak 2012

Gizem Yıldırım @HildEren

Dünya 4.55 milyon yıldır, galaksimiz ise 13 milyon yıldır mevcutsa; neden dünya ve insan evrimi daha erken gerçekleşmedi?

Buradaki değerler milyon değil milyar olmalı. Dünya evrimi zaten çok erken gerçekleşti. 3 milyar yıl önce (ki bu dünyanın yaşam için yeterince soğuk olduğu ilk dönemlerdir) başladı. Düşünmenin karmaşıklığı düşünüldüğünde ise evrim sonucu böyle bir canlının ortaya çıkması çok küçük olasılıktır. 3 milyar yılda bir olması şaşırtıcı değildir.

23 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.