Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gebelik veya hamilelik, erkekten gelen sperm ile kadının yumurtalıklarından atılmış olan yumurtanın döllenmesinden doğuma kadar geçen 40 haftalık (280 gün) döneme verilen isimdir. Döllenmenin oluştuğu andan 8. haftanın sonuna kadar geçen döneme embriyotik dönem denirken bundan sonrasına ve doğuma kadar olan döneme de fetal dönem denmektedir. Gebelik genç yaştaki bayanlarda döllenme sonrası ilk gün içinde belirlenebilir. Çünkü adet düzensizliği tamamlana kadar vücudun ürettiği her yumurta döllenmeye daha uygundur. Yaş ilerledikçe doğurganlığın azalması bununla ilgili bir durumdur. Döllenme sonrası 8-10 saat içerisinde ilk kusma gerçekleşir. Yaşı ilerlemiş bayanlarda ise belirtiler 1 hafta ile 2 ay arasında gözlemlenir. Ergenlik döneminde hamilelik ise ilk 12 saat içinde belirlenebilir. Ergenlik döneminde yumurtalar henüz olgunlaşmamıştır ve bu yüzden spermin yumurtayı döllemesi 5 ile 20 dakika arasındadır. 16 yaşını doldurmamış bir bireyin döllenme gerçekleştikten 10 gün sonrasında embiriyonun vücuttan alınmamısı durumunda bireyde ciddi şekilde fiziksel ve ruhsal sorunlara yol açabilir. Çünkü 16 yaş altı ergenlerde duygu dünyasının yapım aşamasıdır. Lakin kişi yaşıtlarından bu denli farklı bir olayla karşılaştığı için ileriki dönemlerde kendine güvensizlik gibi psikolojik eksiklikler yaşayabilir. Halk arasında yanlış bilinen bazı kurallar -adet döneminde gebe kalınmaz gibi- kişide ciddi ruhsal sorunlara yol açabilir. Gebe kalmış bir bayanda duygusallık yoktur. Ağlamanın fazlalaşması tamamen kişinin gebeliğe bakış açısından kaynaklanır. Zira hamile bayanları mutlu etmek daha kolaydır. 16 yaş altı gebelerde ise halk arasında yaygın olarak bilinen 1 aydan önce belirlenemez lakırtısı yüzünden bir çok genç kızımız kürtajda gecikmeden dolayı büyük sorunlar yaşamaktadır. Kişinin döllenme gerçekleştikten sonraki ilk 12 saat içerisinde alanında uzman bir doktor tarafından kontr...

Ocak 2017

Atılay Yüce, bir soruya yanıt verdi.

Gebelikte sigara kullanan anne adayları için düşünceleriniz nelerdir?

Şimdi şöyle ki sigaranın içinde nikotinden tutun fare zehrine kadar birçok toksin(zehirli) madde bulundurduğundan dolayı bebeğe zarar verebilir.Bebeğin kalbinin delinmesine ve bu da kalp nakli yapılmasını sağlar.
Eylül 2016

Marty Mcfly, bir soruya yanıt verdi.

Gebelikte sigara kullanan anne adayları için düşünceleriniz nelerdir?

Doğumdan sonra biri gelip bebeğin yanında sigara içse kıyamet koparacak kadın , bunun çok daha zararlı ve acı olanını kendi şahsi keyfi ve ihtiyaçları için yapabiliyor.. Ne yazık !!

Cinayettir ! Suçtur. Hukuki olarak da cezalandırılmalıdır.
Mayıs 2015

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Doğum için bir kursa gitmek sizce gerekli midir?

Kesinlikle gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Doğum kurslarının ücretleri her gebe için uygun olmayabilir ancak artık her devlet hastanesinde gebe okulları mevcut. Burada ebeler gebelere doğum doğum sonu gerekli danışmanlığı sağlıyor. Danışmanlık hizmeti alan bir gebe ile almayan biri doğum masasında çok farklı oluyor. Daha bilinçli ne yapması gerektiğini bilir halde oluyor. Bu da hem doğum ekibi hem de gebe için avantajdır. Sınava son dk ders çalışmak gibi son dk öğretilen egzersizler, doğru nefes alma, ıkınma genelde bilinci ağrı ile kapanmış gebe de pek işlemiyor. Ayrıca doğum sonu bebeğini emzirme, besleme, hijyen gibi bilgiler için önceden eğitilmiş olması gerektiğini düşünüyorum. Postpartum depresyonu engelleyicidir. Bebeğine yetersiz ve bilinçsiz anneler yerine bilinçli anneler olmalı.
Mayıs 2015

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Daha önce olduğum kürtajlar gebeliğimi nasıl etkiler?

Küretaj sonucu uterusun endomeetriumuna zarar vermediği sürece diğer gebeliklerin etkilenme oranı fazla değildir. Ancak bu küretaj sayısına, sterilliğine göre değişir. Oluşacak diğer gebeliklerde yapışıklık gelişebilir buda missed abortus dediğimiz ölü fetüsa neden olabilir. Ya da endometrium zararı sonucu plasental anomaliler görülebilir. Plasenta previa gibi. . .
Mart 2015

Erdem Güvercin, bir soruya yanıt verdi.

Ocak 2015

Gonca Köse  yeni bir  gönderide  bulundu.

Anne Yaşı ve Down Sendromu İlişkisi

Down sendromu ( trizomi 21 ) 21. Kromozomda meydana gelen mutasyon sonucu oluşan genetik hastalıktır. 800 doğumda bir down sendromu ile karşılaşılmaktadır.

Mayoz bölünme esnasında annenin ya da babanın homolog kromozomlarında ayrılma olmaması durumu 47, +21 karyotipli bireylerin oluşmasına neden olmaktadır.

6185

Fiziksel özellikleriyle ilgili daha önce yanıtladığım soruyu inceleyebilirsiniz.Down sendromu nedir?
Ayrıca ilgili yazıları da inceleyebilirsiniz.

Annenin yaşı arttıkça Down sendromu riski artmaktadır. Şöyle ki anne yaşı 30 iken 1000'de bir olan risk 40 yaş için 100'de 1'e çıkmaktadır.

NEDENLERİ: Bir kız bebek dünyaya geldiğinde ilk oositleri ( olgunlaşmamış gamet) oluşmaya başlar. 30-40 yaşına gelindiğinde kadınlar 10 ya da 20 yıl öncesindekinden daha yaşlı ve mayoz bölünmeye daha fazla maruz kalmış yumurta üretirler. Bu da mayoz bölünme mutasyonu olan down sendromuna zemin hazırlamaktadır.
6185

Ayrıca erkeklerin yaşı ile ilgili bir bağ da olabilir. Onun hakkında tam olarak somut bilgim yok. Onu da araştırmakta fayda var. Yaş ilerledikçe, beslenme, alkol ve sigara kullanımı, mevcut hastalıklar gibi faktörlerin mayoz bölünmeye ola etkilerini de değerlendirmek gerekli.
Aralık 2014

Abdulkerim Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Gebelikte sigara kullanan anne adayları için düşünceleriniz nelerdir?

Sadece nikotin için bunun yanında 3999 tane zararlı maddeye almaya gerek yok. Her madde plasentadan geçmese de düşük molekül ağırlıklı maddeler geçebilmektedir. Hiç bir şeyden habersiz çocuğa böyle zararlı şeyler vermek onun da hayatını tehlikeye atabilmektedir. Sigaradaki nikotin Nikotinia ailesi bitkilerinin yapraklarından elde edilir. Sigara şeklinde tüttürülerek veya ince kıyılmış tütünü emerek nikotin kullanılır.Normal bir sigara 20 mg. nikotin bulundurmasına karşın yanarak içildiğinden 1-1.5 mg. nikotin alınır. Tütün ve ürünleri dünya sağlığının bir numaralı tehlikesidir. Bu araştırmalar daha çok ABD de yapıldığı için ordan örnek veriyorum : Tütün ve ürünleri yüzünden her sene sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde 350 bin kişi ölmekte, 22 milyar dolarlık sağlık harcaması yapılmakta, 43 milyar dolarlık işgücü kaybı yaşanmaktadır. Sigaradan ölenler aşağıdaki nedenlerden ölenlerin toplamından fazladır: AIDS, kokain, eroin, alkol, yangın, trafik kazası, cinayet ve intihar.
Aynı zaman da Nikotin, tarih boyunca böcek ilacı olarak da kullanılmıştır.
Genelde üst solunum yollarında karsinojen etki(halk dilinde kanserojen),çok fazla alımında ise kokarsinojen etki (bozunmuş hücre, kanserli doku) görülür, damarları büzme etkisinden dolayı ise kalp dolaşım sisteminde problemler oluşturur. Yüksek tansiyon, kalp krizi riskinin 20 kat artması, kalp durması, koroner arter hastalığı; hamilelikte kullanımda erken doğum, düşük doğum ağırlığı, düşük oluşturduğu bilinmektedir. Ayrıca ağız, damak, gırtlak kanserlerinin %90’ından fazlası sigaraya bağlı olup, akciğer kanseri olanlarda birinci sıra sigara kullananlarındır.
Bunun için sırf nikotin yüzünden sigara içilmemeli. Onun yerine nikotin içeren besinlerden tüketilmeli. Örneğin patlıcan. Doğada patlıcanı besin olarak tüketen tek canlı insandır. Bunun nedeni insanın bünyesinde az miktarda nikotin bulunmasıdır.
LÜTFEN SİGARA KONUSUNDA ÇEVREMİZİ BİLİNÇLENDİRELİM.. SİGARA İÇENLER BIRAKMA KONUSUNDA SIKINTI YAŞAMAKTADIRLAR BU YÜZDEN ÇOCUKLARIN YANINDA İÇİLMEMELİ Kİ SİGARA İÇİMİ AZALSN. . . .
Kasım 2014

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

5 aylık hamileyim, alıştırma yapmak istiyorum. Kendime en uygun hareketleri nasıl seçeceğim?

Bazı spor salonlarında hamile pilatesi programları oluyor. Onlara katılmanızı öneririm. Hamile pilatesi doğumda nefesini güzel ayarlamanızı, doğum sonrasında uterusun daha kolay toparlanmasını, hamilelik sırasında daha rahat uyumanızı ve doğum sonrası cinsel hayatınızın eski haline dönmesine yardımcı olur.
Haziran 2014

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Düşük riskini arttıran faktörler nelerdir?

Düşük ( abortus) 20. Gebelik haftasından önce 500 gr altı fetusun istemsiz bir şekilde rahimden atılmasıdır. Bunu tetikleyen bazı durumlar olabilir. Düşükler tekrarlanan ve tekrarlanmayanlar olarak ikiye ayrılır.

Tekrarlamayan düşükler: Genital yol enfeksiyonlarının neden olması, toksik ajana maruz kalmak, maternal kaynaklı ( annenin çalışma koşulları, stresli yaşantı, düzensiz ve yetersiz beslenme vs.), tedavi edilmemiş hormonal bozukluklardır. Myomlar ve enfeksiyonlarda düşüklere neden olabilir. Ancak tedavisi sonucunda tekrar düşük olma riski azalır.

Tekrarlayan düşükler: Genetik anomaliler, anatomik engeller, uterusun yapısındaki bozukluklar, endometrium tabakasının iskemiye uğraması, tümörler, anneye bağlı sistemik hastalıklar ( tedavi edilmeyen ) , kronik hastalıklar neden olur.

Ard arda 3 kere yaşanan düşükler habitual abortus olarak adlandırılır ve yeniden düşük yapma oranı % 50 'dir.
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2014

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Gebelikte hemoroid riski neden daha yüksektir?

Gebelikte hemen hemen bir çok şeyin riski artmaktadır. Hatta gebelik öncesi görülmeyen hastalıkların gebeliğin yol açmasıyla görülebilir. Örnek verecek olursam; gestasyonel diyabet, preeklemsi, varisler... Daha detaylı bilgi için; Gebelikte fizyolojik değişimler yazısını okuyabilirsiniz.

Hemoroid ( bağsur ) oluş şekli ve görüntü olarak vücudun diğer yerleri ve bacaklarda görülen varislerden farklı değildir. Gebelikte varislenme de çok fazla olur. Hemoroid rektum ve anüs çevresindeki toplardamarların yani venlerin genişlemesi ve kanın bu genişlemiş damarlar içinde göllenmesidir. Gebelik, hemoroid oluşumunu ya da var olan hemoroidlerin yarattığı şikayetlerin artmasını kolaylaştıran bir durumdur. Çünkü gebelikte karın büyüdükçe iç organlara olan basınç artmaya başlar. Özellikle sindirim sisteminde şikayetlere yol açar. Kabızlık görülür. Kabızlıkta hemoroid riskini ıkınmaya bağlı artırır.

Özellikle vena cava denilen ve kirli kanı vücudun alt kısımlarından kalbe taşıyan ana toplar damardaki basınç artar. Alt kısımlardaki toplar damarlarda kan akımı yavaşlar. Sonuç olarak artan direnç ve içinde kan akımı yavaşlayan bu toplardamarların duvarı genişler. Doğum anında ıkınma sonucu oluşabilir.
Nisan 2014

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Gebelikte ilaç kullanmak zararlı mıdır?

Gebelikte hiç bir ilaç kullanılamaz diyemeyiz. Doktor kontrolü ile bazı ilaç grupları kullanmak bebeğe olan zararı minimum tutar. Örneğin gebelikte bir kadın enfeksiyonlara yakalanabilir bunun için kullandığı antibiyotiği mutlaka doktora giderek almalıdır. Çünkü bazı antibiyotiklerin bebeğe zararı kesindir, bazıları ise hiç bir yan etki yapmaz. Gebelikte en sık karşılaşılan üriner yol enfeksiyonlarıdır bununla ilgili antibiyotikler kullanılır.

İlaç kullanımı gebelikte hassas bir konudur. Hekim yarar zarar ilişkisine bakarak ilaç tedavisine karar verir. Verdiğim örnekte olduğu gibi üriner yolun tedavisiz bırakılması durumunda bu sefer riskli gebeliğe zemin hazırlanmış olur. Enfeksiyonlar erken doğum ve prematüre bebeğe neden olabilir.

Ağrı kesicileri genelde doktora danışmadan kullanırız, gebelikte bu hataya düşmemek gereklidir. Yine doktor rehberliğinde bir ağrı kesici kullanmalıdır. ( ağrısı çok olduğu zaman... )

İlk aylarda mide bulantısı için kadın doğum hekimi buna bazı ilaçları yazabilir. Ancak daha doğal yollarda geçirmeye çalışabilirsiniz. Hamilelikte mide bulantısı için neler yapılabilir? Bunun dışında eğer reflü gibi şikayetiniz varsa antiasit kullanmak bebeğe zarar vermez. Midenin asiditesini düzenleyicidir.

Konuyu özetleyecek olursam, gebelikte doktora danışmadan ilaç kullanımı zararlıdır. Kontrolsüz ilaç kullanımı anomalili bebeğe neden olabilir. Bunun dışında prematüre bebek olabilir. Anatomik ve mental olarak problemli bebeklerin doğmasına kontrolsüz ilaç kullanımının neden olduğu bilinmektedir.

9 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.