Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gece

Gece, akşamın sona ermesinden sonra, sabah güneş'in doğuşuyla sona eren zaman dilimi. Gecenin başlangıç ve bitiş saatleri o yerin, mevsim, enlem, boylam ve zaman dilimine göre değişir.

Ocak 2015

Oğuzhan Talak @oguztalak

İngilizce öğrenmenin temelinde ezberlemenin yeri nedir?

Dil mekanik bir şey değildir bu yüzden de ezberlemek pek bir işe yaramaz. Başlangıç seviyesinde hiç bir şey bilmiyorsanız kelime ezberlemek yapılabilir (ki bence o bile gereksiz) fakat dilin iletişim aracı olması nedeniyle daha işlevsel olarak kullanmak adına sosyal ortamlarda pratik yapmak yada yapanları dinlemek/izlemek çok daha faydalı olacaktır. Ezberleme yoluyla da bazı şeyler başarabilirsiniz ama bu gerçekten bir dili öğrenmek olmuyor, bu yüzden zaten iş konuşmaya gelince herkes çuvallıyor.
Ocak 2015

Oğuzhan Talak @oguztalak

Geceleri ekrana boş bakmaktansa ilgilenebileceğimiz neler var?

Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz. Ben de sık sık sorgularım bunu. Madem ki uyumuyoruz kayda değer bir şeyler yapmak daha mantıklı olurdu. Bu zamana kadar aklıma gelenler kitap okumak, puzzle yapmak, evdeki eşyaların yerini değiştirmek (bana iyi hissettiriyor), dil öğrenmek (benim hobim ama herkes sevmeyebilir), araştırma okumak, ertesi gün için yemek yapmak, egzersiz yapmak (koşmak olabilir mesela, hem uykuyu kolaylaştırır. ), uzun zamandır konuşulmayan birini aramak (iyi gelebilir), tatil planı yapmak (motive edecektir), alınacak kitap listesi yapmak.
Bana kalırsa bu saatler bir şeyler öğrenmek, okumak, araştırmak için çok verimli. Herkes için böyle midir bilmiyorum ama bende böyle bir etkisi oluyor gecelerin.
Kasım 2014

Şenol Deniz Ikizer @senolikizer

Gecenini bilmem kaçlarında oturup bile bile hüzünlediğiniz olur mu?

Olma mı ya.
Mazoşist de değilim ama durup durup, hele de günüm kötü geçmişse, iyi hissetmiyorsam düşünüp düşünüp hüzünlenirim.
Temmuz 2014

Gizli Kullanıcı

Aralık 2013

epileptikatak.tumblr.com'>Goul Chakir Katsapoulos @kibritcikiz

Uyku bozuklukları yaşamamızın nedenleri ne olabilir?

Uyku sorunları, tamamlanmayan işlerle ilgili ele alınabilir. Eğer uyumuyorsak, bedenimiz bize bizi uyutmayarak, halletmemiz gereken sorunları halletmemiz için bir mesaj veriyordur. Bu konuların neler olduğu ve ne şekilde çözülebileceği konusunda yollar buldukça, biz de ihtiyacımız olan uykuyu uyumak için daha hazır olabiliriz.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Gece araç kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Neticede burası Türkiye, kaptırmış giderken arkasında hiç bir ışık ya da deflektör olmayan bir at arabası sağdan tırıs tırıs gidiyordur, dalabilirsiniz.

Arkasında bırak deflektörü dörtlü pulluğuyla saatte 40 km ile giden traktöre dalabilirsiniz, sürülmüş olarak tabi:)

Tam kavşağı dönmüşken, bıçağını kapatma imkanı olduğu halde yolun 4 de 3 ünü kapatmış bir biçerdöverle kafa kafaya gelebilirsiniz, arkadan da dalabilirsiniz, amcamın zaten arkaya bakan yan aynaya baktığı pek vaki değildir.

Gece karşıdan gelen araçların sadece far ışığından mesafesini algılamak zorlaşır, alışınca yine kolaydır da, gündüz gibi olmaz tabi.

Gece -demiştik ya burası Türkiye diye, yol çalışması olan bölgelerde levha tabela neyim koymamışlarsa karanlıkta bir anda mucıra dalabilirsiniz, gece fark edilmiyor...aman frene basmayın, bırakın gazı gittiği yere kadar, dümdüz tutun direksiyonu..

Gece köpek en büyük risktir..Yolun sağından ya da sağ çaprazdan dört nala koşarak ölümüne sana kafa atmak isteyen köpeği, farlar sadece öne baktığı için, çok geç görürsün...aman frene basma direkt gazı kes, ez geç, ne çıkarsa bahtına..

Genellikle doğu illerinde inek, domuz ve eşek en büyük tehlikedir, köpeğe benzemez, çarptığınızda götürür...pek gece köylerin kasabaların açığından yanından geçerken hız yapmamakta fayda var..

Gözleriniz far ışığıyla yanmaya başlar, durup gözleri dinlendirmek lazım..

Araç içi ışıklar da rahatsız eder pek hissedilmez ama, iyice gösterge ışıklarını kısmak lazım..

Gece yolda durursanız, iyice yoldan çıkmaya çalışın, lastik mastik değiştirecekseniz aman, deflektör koyun otobanın ortasında geçenlerde 3 genç ezildi lastik değiştirirken..

Uzun-kısa yapmak (selektör) rahatsız eder ama, sollarken mutlaka yapın, hareketlerinden sizi fark ettiğini görün...(gündüz aynasından mesela kamyon şoförüne bakılmalı, aynaya bakarsa yüzü görülür, sizi görmüşse sollanır.)

Son olarak uyku...uyursunuz, fark edemezsiniz...bir anda..4 saatten fazla gece araç kullanmamak, uykusuz yola çıkmamak, hatta çok geç saatlerde hiç yolculuk yapmamak en iyisidir..

Siz uyumazsınız karşıdaki uyur..önümde yolda gezinen kamyon şoförünü korna çala çala uyandırdığımı bilirim..koskoca tırın üstüme üstüme geldiğini son anda direksiyon kırınca yırttığımı..
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Gece ışığa baktığımızda ışığın etrafında neden çizgi demetleri görülür?

Atmosferik kırılım denilen olaydan dolayı böyle görülür. Atmosferik kırılım, ışığın ya da diğer bir elektromanyetik dalganın atmosferden geçerken ilerlediği düz çizgiden sapmasına verilen isimdir. Bu sapma havanın yoğunluğunun yüksekliğe bağlı olarak değişmesinden kaynaklanır. Yere yakın bölgelerde meydana gelen atmosferik kırılım serpalara neden olur ve uzaktaki cisimlerin parıldamasına ya da dalgalanmasına; yüksek veya alçak görünmesine; genişlemiş veya daralmış görünmesine sebep olur. Atmosferik kırılım terimi ışığın kırılmasında da kullanılır. Atmosferik kırılım astronomik cisimlerin olduğundan daha yukarıda görünmelerine sebep olur. Aynı derecede olmasa da, sadece ışınları değil bütün elektromanyetik ışımaları etkiler. Örneğin görülür ışıklardan mavi ışık kırmızıdan daha çok etkilenir bu kırılımdan. Bu durum yüksek çözünürlüklü görüntülerde atmosferik cisimlerin renk renk görülmesine sebep olur (Renkler bir spektrum halinde görülür).

3 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.