Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gelecek Kaygısı

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Üniversite ve bölüm seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

İleride olurda okuduğun bölüm ya da mesleğin ile ilgili pişmanlık duyarsan, olsun ben seçtim diyerek kendini motive etmeni sağlamalısın öncelikle tamamen kendi kararın olmalı, insanların ne düşündüğü, ne olman istediği konusunda yorumları sadece senin iyiliğini düşündükleri içindir lakin senin kendin için düşündüklerin diğer insanların düşündüklerinden çok daha önemlidir.

Günümüzde eş, dost, akraba genellikle doktorluk, mühendislik, avukatlık gibi bölümleri önerir ve okuman için baskı yapabilir. İyiliği düşünürken kötülüğe vesile olmak tam olarak bu oluyor sanırım. Girişimcilik, insan kaynakları, işletme gibi bölümler tamamen devre dışı bırakılmış durumda ama isteklerin, neye karşı sempati duyduğun, neyi başarabileceğin hepsi senin düşüncelerinde şekillenir ve ne okursan oku kendini geliştirdiğin kadar başarılı olursun.

Bölüm seçimi konusunda düşüncelerim bunlar üniversite seçimine gelirsek;
Üniversite tam anlamıyla hayatını şekillendireceğin, bağlantılarını kuracağın, kendini geliştireceğin yerdir. Şehirde önemlidir, bölümde önemlidir. Hem rahat okuyabileceğin hem de kendini sektörel anlamda çok iyi geliştirebileceğin bir şehir senin için çok daha faydalı olacaktır.

Tercihlerinde başarılar, her şey gönlünce olsun.
Sevgiler...
Mart 2013

Gonca Köse @GNCKSE

Sınav heyecanına kapılmamak için ne yapmak gereklidir?

Sınava girerken iki tür insan heyecan duymaz: Sınava çok çok iyi çalışmış, her şeyi bilenler, bir de sınava hiç çalışmamış, hiç umudu olmayanlar. YGS gibi büyük sınavlarda her şeyi bilemeyeceğinize göre heyecanlanmanız sizin sınava çalışmış olduğunuzu gösterir. Bu yüzden heyecanlıysanız elinizden gelenin en iyisini yapmış olduğunuza inanın.
Kasım 2012

Mahir Uskan Batmaz @Uskan

Gelecekte prim yapacak meslekler nelerdir?

Yönetim Bilişim Sistemleri: Bu alanda çalışanlar bilgisayar programlama, sistem tasarımı, veri iletişimi gibi bilişim konuları ile organizasyon, ekonomi pazarlama, finans gibi konularda eğitiliyorlar. Mezunlar kuruluşların insan kaynakları, işletme ve bilgisayar, organizasyon gibi bölümlerinde çalışabilirler.

Enformatik: İşletme içinde gerekli bilgi akışının düzenlenmesi, işlenmesi ve yönetime yararlı hale getirilmesi için gerekli yazılım ve donanımla ilgilenirler. Muhasebe, finans, bütçe hesaplama birimlerinde iş olanağı bulabilirler.


Görsel İletişim Tasarımı: Jenerik çekmekten paket tasarımı yapmaya kadar geniş bir çalışma alanına sahip. Tasarımcılar; iletişim , medya, reklamcılık alanlarının yanı sıra grafik tasarımla da uğraşabilirler.


Finans Analistliği: Finans sektörünün daha da büyüyecek olması fonlar ve borsa hisselerini bilen analistlere ihtiyacı arttıracak.


Kriminologluk: Suç oranlarının özellikle büyük şehirlerde artmasıyla, suçu anında tespit edecek uzmanlara duyulacak ihtiyacın da aynı oranda artması beklenmekte.


Ortodondistlik: Diş çarpıklıklarını düzeltme olarak adlandırabileceğimiz ortodonti, her yaştaki hastaya uygulanabilir olduğundan ve istenilen sonuçlara ulaşıp estetik olarak tatmin edici görüntüye kavuşmaya yardımcı olduğundan, bu konuda gittikçe bilinçlenen toplumumuzda önümüzdeki yıllarda da yoğun ve artan bir talep söz konusu olacaktır.


Evlilik ve Aile Terapistliği: Günümüzde daha fazla evlilik boşanma ile sonuçlanırken, yaşam stresi daha çok aileyi ve çifti terapistlere yöneltiyor.


Veri Tabanı Yöneticileri: İş kollarının tamamen teknolojiye bağlı hale gelmesiyle, bilgisayar destekli veritabanı yaratan kişiler ön plana çıkacak.


Ergonomi Mühendisliği: Modern ergonomi bilimi çalışanların verimini ve kapasitesini arttırmayı amaçlayan çağdaş bir bilim dalı. Ergonomi mühendisleri, çalışanların verimini arttırmak için ergonomik ortamlar geliştirir. Finans kurumları ve endüstri kuruluşları ergonomi mühendislerinin çalışabileceği önemli alanlar.

Mart 2012

B. Bagoglu @bernabagoglu

Hiç ilgi duymadığınız bir meslek için çabalamak mı, yoksa tüm emeklerinizi öylece bırakıp sıfırdan başlamak mı mantıklıdır?

Öncelikle bende şu soruyu sormak isterim olaya tersten gelerek;

Siz yaptığınız işi iyi yapıp, sonra karşıdan bakıp güzel oldu derken mi mutlu olursunuz, yoksa sadece sevdiğiniz iş hakkında çalışmaktan mı mutlu olursunuz?

Eylül 2011

Sevgiseli @Sevgiseli

Gelecek için endişe edenlerden misiniz, yoksa yaşayıp görelim diyenlerden misiniz?

Anne olmadan önce yaşayıp görelim derdim,18 senedir gelecek için endişe ediyorum
Nisan 2011

Salih Öz @SalihOzsari

Bir firmada maaşlı çalışmak mı yoksa kendi işini kurup, patron olmak mı daha mantıklıdır?

Bir firmada maaşlı çalışmak ve kendi işini kurmak; birincisini 6 ay kadar tecrübe ettim, ikincisini ise 8 yıldır yaşıyorum. Aslında 6 ay özel sektörde çalıştığım firma için de, kendi girişimlerimize para kaynağı sağlamak için çalışmıştım o yıllarda.

Ben bir girişimci olarak, hem de Türkiye'de girişimci olmanın ne demek olduğunu çok iyi tecrübe etmiş biri olarak, sadece Türkiye için şunu söyleyebilirim ki, bu ülkede seçimin ne olursa olsun zor tarafları olacaktır. Ancak girişimci olacaksan zor tarafları daha fazla olacaktır. Maaşlı çalışmak konusu, nerede ve hangi şartlarda çalıştığına göre değişir. Orada ise şöyle bir durum var; Türkiyenin en büyük ve en çok kazanan firmalarından birinde de çalışıyor olsan, alabileceğin maksimum bir para ve edinebileceğin maksimum bir tecrübe vardır ve ondan ötesinin gerçekeleşmesi mümkün olamaz. Çünkü, "tecrübe" dediğimiz şey, ancak riske girerek elde edinilen birşey. Dolayısıyla girişimci daha çok tecrübe eder, ve daha çok ders çıkarır.

Tüm bunların yanısıra @serkan'ın aktardığı şu yazıyı okumanı öneririm: inploid.com/t/turkiyede-girisimci-olmak

Kararın ne olursa olsun, sevdiğin işi yapmak her zaman en iyisidir.
Mart 2011

.Bttrfly. @virgin

Geleceğinden endişelenen hatta çoğu gece uyuyamayan ne kadar genç yaşta insan var acaba yoksa böyle düşünenler bir paranoya içinde mi?? Umutsuzluk sistemin getirdiği yeni bi oyun mu yoksa?

yok  ben  size katılıyorum  virgin  .yazdıklarında  geçekl,ik payı var   ama   hayatı pozitif gözle izlemek daha güzel sanki..
Aralık 2010

Kaan Bakla @coocxy

Aralık 2010

Volkan Ağbulak @vol_kiss

Gelecek planlarınızı gerçekleştirmek sadece sizin elinizde olan bir sey mi sizce?

ya git saçmalama hemşerim elimde olsa cebime kor kimseye göstermezdim
Kasım 2010

Sevda @sueno

15 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.