Bilmek istediğin her şeye ulaş

Toplumsal Gelişmeler

Toplum

Toplumsal Gelişmeler

Kasım 2014

Düşünce Hırsızı @dusuncehirsizi

Sizce Sosyalizm ne kadar insancıldır? Sizce demokrasi ne kadar adaletlidir? Sizce küresellik ile yerellik arasındaki benzerlikler nelerdir? Sizce her bir dünya görüşünün temelinde, onu kemirip duran bir asalak dünya görüşü de hali hazırda var değil midir?

Sosyalizmin insancıllığı ölçemesem de kapitalizmden daha insancıl olduğu kesin.
Demokrasi ile ilgili de bakın muhteşem yazılar buldum .
Demokrasinin bütün kötülüklerinin tedavisi daha fazla demokrasidir. - Henry Mencken
Demokrasi, bizim hak ettiğimizden daha iyi yönetilmememizi garanti eden alettir. - Bernard Shaw
Demokrasi, çoğunluğun mutluca cahil olduğu şeylere, çoğunluğun karar vermesini teşvik eder. - John Simon
Demokrasi, şu güne kadar zaman içinde denenmiş tüm hükümet çeşitleri hariç, denenmiş en kötü hükümet çeşidi. - Winston Churchill
Demokrasinin harika yanı her oy verene aptalca bir şeyler yapabilme şansı vermesidir. - Art Spander
Demokrasi, size duymak istediklerinizi söyledikten sonra, diktatörlerinizi seçmekten ibarettir. - Alan Coren
Demokrasi, bireysel cehaletin kollektif bilgeliğine olan işe yaramaz inançtır. - Henry Mencken
Demokrasiye karşı geliştirilebilecek en iyi karşı-tez, ortalama bir seçmenle yapacağınız 5 dakikalık bir sohbet. - Winston Churchill
Demokraside, bir parti temel enerjisini diğer partinin ülkeyi yönetebilecek yeterlilikte olmadığını savunmak için harcar - her iki parti de bunu başarır, ve her ikisi de haklıdır. - Henry Mencken
Demokrasi, halkın, halk tarafından, halk için yönetilmesidir. - Abraham Lincoln
Demokrasi, halkın, halk tarafından, halk için joplanmasından başka bir şey değildir. - Oscar Wilde
''Cahil bir toplum, özgür bırakılıp kendine seçim hakkı verilse dahi, hiçbir zaman özgür bir seçim yapamaz. Sadece seçim yaptığını zanneder. Cahil toplumla seçim yapmak, okuma yazma bilmeyen adama hangi kitabı okuyacağını sormak kadar ahmaklıktır! Böyle bir seçimle iktidara gelenler, düzenledikleri tiyatro ile halkın egemenliğini çalan zalim ve madrabaz hainlerdir!
Nietzche
Sanırım bu cümleler demokrasinin adaletini çok iyi özetliyor.
Aralık 2013

Serif132 @serif132

Teknolojinin hayatımızda olması bizi nelere yakınlaştırır ve nelerden uzaklaştırır?

Bazen çok fazla alternatifi bir arada sunması insanların motivasyonunu düşürüyor gibi geliyor bana
Ekim 2013

Gizli Kullanıcı

Kamuda başörtüsü serbestliği hakkında yorumlarınız nelerdir?

Sadece kamuda degil her alanda serbest olmalı isteyen başörtülü isteyen baş örtüsüz, isteyen mini etekle isteyen çarşaf ile çalışabilmeli.. .
Eylül 2013

Redeye @Redeye

Sayısal beceri eksikliği şehir ve ülkelerin üstesinden gelmesi gereken bir mesele midir?

Evet. Kesinlikle devletlerin, eğitim sistemini planlarken bu konuya ayrıca düşünmesi gerekmekte. Türkiye'nin gelişimi için mutlaka Matematik, İngilizce ve Algoritma dersleri çok iyi öğretilmesi gerekmektedir.

Hangi tür, alan olursa olsun, tüm lise seviyesindeki öğrencilere basit seviyede bir programlama dili ile yazılım geliştirme gösterilmelidir. Buradaki asıl amaç herkes yazılım/bilgisayar mühendisi olsun değil. Algoritmik zekalarını geliştirmektir.

Bu hayatın her noktasında onlar için faydalı olacaktır. Mühendislerin, Bilim insanlarının yaptıklarıda budur aslında. Bir problem vardır ve bu problemi çözmek için bir algoritma geliştirilmesi gerekmektedir. Bu algoritmayı kurguladıktan sonra bir yazılım dili ile bunu bilgisayar için anlaşılabilir şekilde ifade ettiğinde buna basit seviyede yazılım diyebiliriz.

Sonuç olarak, bu çalışmalar ile genç nesillere problem tanımlamayı ve çözmeyi öğreterek, algoritmik zekalarını geliştirecektir diye düşünüyorum.
Eylül 2013

Redeye @Redeye

Eylül 2013

Redeye @Redeye

Kullanıcı odaklı yeniliğe duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor mu?

Kapitalizm bir toplumsal yapı biçimi ve özü de çelişkisi de bireye dayanması. Hal böyle olunca feodal toplumdan yavaş yavaş bireyciliğe geçiş bugün içinde bulunduğumuz kapitalist üçüncü evrede (bilişim çağı) hızla "ben"e doğru evliyor. Bu da kullanıcı odaklı yani ben merkezli uygulamalarda belirginleşiyor. Ancak bu tıpkı bir akrebin kendini sokması gibi toplumsal yapıyı ve dolaylı olarak onun yeni düzeni olan kapitalizmi de hızla yok ediyor. Bu kaçınılmaz son değil mi zaten?
Nisan 2013

Boraq @Boraq

Erdoğan Bayraktar ile kanser hastası üniversitelinin arasında geçenleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncelikle bu haberin ülkemizin ne kadar acınacak bir halde olduğu göremeyenlere güzel bir mesaj olduğunu düşünüyorum. Haberi izlediğimde bende her vicdanlı insan gibi ağlamaya başladım. Erdoğan Bayraktar'ı değil bu kitleyi oluşturan tüm insanlara karşı olan tutumumun ne kadar doğru olduğunu bir kere daha anlamış oldum. Bu sabah yine haberlerde bu üniversiteli arkadaşımızın psikolojisinin bozuk olduğu ve bu nedenle bu şekilde davrandığını açıklayan Hüseyin Çelik de insanlıktan nasibini almayan diğer bir insan.. Kanser hastası olan ve üstelik yaşamının başlangıcında bunu yaşayan bir insanın psikolojinin ne kadar düzgün olması beklenebilir? Bir onkoloji servisinde psikoloji düzgün olan birey sayısının ne kadar az olduğundan bihaber olan bu insanların bulundukları konumlar adına ve getirenler adına bir kere daha yazıklar olsun.
Ocak 2013

June @june

ODTÜ'deki yaşanan olaylar hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Öncelikle neden yaşandığını bir düşünmek gereklidir. Türkiye'nin sayılı üniversiteleri arasında yer alan ve aklı başında olduğunu düşündüğüm bir çok öğrencinin yer aldığı bir üniversitenin neden böyle ayaklandığını düşünmek gereklidir. İnsanlar istemedikleri şeylere karşı sesini çıkarabilir bunun doğal olmadığı bir ülkede yaşıyoruz ve her yerden öğrenciler terörist gibi gösteriliyor bunun olması için de elinden geleni yapıyorlar. Ancak Her hafta Marmara üniversitesinde ellerinde satırlarla karşıt görüşlü öğrencilere saldıran sağ görüşlü, ülkücü hiç bir öğrenciyi bu şekilde ekranlara yansıtmıyorlar. Okulun içinde istedikleri gibi gezip dolaşıp istedikleri aletleri taşıyorlar. Her hafta genelde cuma günleri yaşanan ve yüzlerce polisle dolan, polisin hiç bir müdahale etmediği bu olaylar neden yansıtılmıyor? Amacım hiç bir görüşe karşı ahkam kesmek değil yalnızca eğer bir şeylere karşı çıkılıyorsa ve ses çıkarmak suç ise gösterilmesi gereken daha büyük olayların yaşandığının da bilinmesini isterim. Bir öğrenci akademisyen himayesinde 2 araba eşliğinde okuldan zorla kaçırılarak canını kurtarmaya çalışırken böyle gruplar yüzünden, haber olması gereken asıl şey aslında olmamıştır!

Aralık 2012

Barış Dağlı @barisdagli

Artan polis şiddetinin sonu nereye varacak?

Polis icracı, memur, şiddet hükümet kaynaklı.

Direk tepeden polis telefonla aranır da, ne yaparsanız yapın, dağıtın, bastırın, boşaltın denirse, polis emir kulu, itaat etmeyecek de ne yapacak?
Mesele polise indirgenirse, hedef saptırılmış olur. Kalkar derler ki, polisi tekrar eğitime tabi tutacağız, tüm bu yaşananlar tekrar yaşanmayacak, ee bu kadar büyük olaylarda böyle şeyler doğal olarak olur, aşırı mesai de var, psikolojiler bozulmuş, onlar da insan, fevrilikler olmuş, onlar da hata yapacak, yapanı savcıya vereceğiz, açığa alacağız, doğuya süreceğiz...falan filan..

Artan hükümet ve devlet şiddetinin sonu nereye varacak?

Hükümetin git gide özgürlükleri kısıtlamasının sonu nereye varacak?
Aralık 2012

June @june

Otoyol ve köprülerin 'Ülker-Koç' Ortaklığına verilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ekonomik liberalizme göre devlet, ekonomik ortamlardaki aktörlüğünden elini çeker. Bu hükümette de bu esas benimsenmiş ve kamu yararı çatısı altında hukukileştirilmiştir. Esasında özelleştirmeler devletin yükünü azaltmakta, ihale bedeliyle de vatandaş lehine düzenlemeler yapılmaktadır. Özellikle zarar eden müesseselerin özelleştirilmesi bu bağlamda devletin elini güçlendirmektedir. Fakat köprüler ve otoyollar tabiri caizse tıkır tıkır işleyen müesseselerdir. Bunların özelleştirilmesi, kullanım haklarının da alana devredilmesi demektir. Bakım koşulları, geçiş koşulları bu şirketler tarafından belirlenebilecektir. Bu da maalesef böyle stratejik noktalarda insanları derin düşüncelere sevkedecektir.
Daha fazla

25 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.