Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gelişmiş Ülke

Gelişmiş ülke, bazı kriterlere göre yüksek düzeyde gelişme göstermiş ülkeler için kullanılan bir terimdir. Hangi kriterlerin kullanılacağı ve hangi ülkelerin gelişmiş olarak tanımlanması gerektiği büyük bir tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Ekonomik kriterler genel olarak değerlenirmelerde baskın olmaktadır. Bu kriterlerin en çok kullanılanlarınan biri kişi başına düşen milli gelirdir; yüksek milli gelire sahip ülkeler gelişmiş ülke olarak tanımlanmaktadır. Diğer bir ekonomik kriter sanayileşme düzeyidir; sanayi sektörünün egemen olduğu ekonomiler gelişmiş sayılmaktadır. Günümüzde başka bir kriter, ekonomik ölçümü, milli geliri, eğitim ve sağlık düzeyini kombine eden İnsani Gelişme Endeksi daha egemen olmuştur. Bu kritere göre yüksek insani gelişmişlik endeksine sahip ülkeler daha gelişmiştir. Ama her kriterde olduğu gibi bu kriterde de anomaliler bulunmaktadır. Bu kriterlere uymayan ülkeler genel olarak gelişmekte olan ülke olarak sınıflandırılmaktadır.

Ekim 2014

Caner Acu @cnr4

Türkiye altyapı, inşaat sektörü ve ulaşım olanakları açısından ne kadar gelişmiş durumdadır?

En gelişmiş illerimizde bile seller görüyoruz. İSKİ de staj yaptım, altyapı konusunda hiç gelişmiş değiliz. İnşaat ata sporu bizde, herkes mütahhit maşallah. İş hacmi olarak dünyada 2. Sıradayız ancak mimari, mühendislik ve kalite olarak bence yine orta sınıfız. Hala büyük projelerde bir Japon eli değsin istiyoruz. Ulaşıma gelince, 2 yıl önce yapılan asfaltlar bozuluyor, dünya çapında proje yapıyoruz bkz: marmaray millet kullanmaya korkuyor, saat 18.00-21.00 arası ibb sitesinden trafik durumuna bakın bir... Vs
Ocak 2013

Sadık Burak @sadikburak

İnsanlara ve ülkeme fayda sağlayacak iş ve buluşları nasıl keşfedebilirim?

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ! Hayat'ın içinde cevapları bulabilirsin. Gözlem yapman yeterli olacaktır. Hayattaki eksiklikleri gözlemler, inceler bunlar üzerine fikir yürütmeye çalışırsın; bir ekip desteği ve gerekli kontaklar ile hayata bile geçirebilirsin.
Mayıs 2012

Hakan @hakkan

Ülkemizde kişi başına düşen gelir artmasına rağmen neden yaşam kalitesi artmıyor?

Ütopik bir örnekleme yapalım. Bir hane var, patates tarlasında çalışıyor. Tarla sahibi günlük çalışanına 10 altın ödüyor. Hane içerisindeki herkesi doyurmak için günlük 8 altın ederinde patates alınması gerekli. Diğer 2 altın ile diğer günlük ihtiyaçları karşılamaya çalışıyor. Tarla sahibi çalışanının istek ve ısrarları üzerine çalışanın ücretini 20 altın yapıyor. Akşam işinden dönerken patates almak isteyen çalışan 8 altın ederinde ki patatesin fiyatının 16 altın olduğunu görüyor.

Özetle: Gelir yükselirse, giderde yükselir.
Şubat 2014

Gizli Kullanıcı

İsveç'e nasıl yerleşebilirim? Koşulları nelerdir?

İsveç'e yerleşmenin birkaç yolu var. En kolay yolu tabi ki, elinizde herhangi bir Avrupa Birliği (AB) ülkesinin pasaportu olması.

Bunun dışında üniversite yoluyla İsveç'e gidip yerleşilebilir (Lisans veya Yüksek Lisans yoluyla) . Ama İsveç'te master yapmak için yıllık yüklü bir miktarı gözden çıkarmak gerekebilir.

Bir diğer yol iş yoluyla İsveç'e yerleşmek. Yapılacak tek şey internetten, kariyer sitelerinden yada İsveç iş bulma kurumundan (Arbetsförmedlingen) iş ilanlarına bakıp, başvurularını yapıp, bir iş bulmak. Ama dil konusunda, genel yetenekleriniz ve sosyal hayatınız konusunda epey cazip bir CV'ye sahip olmanız gerekmektedir.
İsveç

Aile bağları aracılığıyla da İsveç'e yerleşilebilir. Bu konuda İsveç size başka hiçbir ülkenin sunmadığı harika bir fırsat sunuyor. O da "SAMBO" . Yani bir çiftin (kız-kız, kız-erkek, erkek-erkek) evlenmeden aynı evde birlikte yaşaması anlamına gelen kelime. Sizde Göçmen Bürosuna gerekli dökümanlarla başvuru yaptıktan en fazla 6 ay sonra İsveç vizesini almış oluyorsunuz. Ama şu da var sonrasında birkaç yıl birlikte aynı adreste oturmanız gerekiyor.

Gönüllü olarak İsveç'e gelmek/yerleşmek, 6-12 ay arasında hiçbir ücret ödemeden, tüm masraflarınız karşılanarak gönüllü olarak çalışma yoluyla olur. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) yada ingilizce adıyla European Voluntary Service (EVS) hakkında detaylı bilgi almak için trexevs.org/trex.php

İsveç
Nisan 2013

Gürkan Karataş @gurkankaratas

Ülkeler neden gelişmiş, gelişmekte olan ve geri kalmış olarak sınıflandırılmaktadır?

Fatma Yıldızhan (@sosyologca) güzel ifade etmiş "Ülkelerin ekonomik durumları onların hangi sınıfa mensup olduklarını belirler" diyerek. Ancak bu ülkelerin ekonomik durumunu belirleme işini yapanlara "gelişmiş ülkeler" denmekte, gelişmiş ülkelerin yer altı ve yerüstü kaynaklarını tüketmek için kültürel, siyasal veya ekonomik koloni haline getirdikleri ülkelere "geri kalmış ülkeler" denmekte -ki bütün kaynaklarını onların adına gelişmiş ülkeler tükettiği için kendileri hiç bir zaman kalkınamamaktadırlar-; gelişmiş ülkeler, yer altı ve yer üstü kaynaklarını tükettip bitirdikleri ülkelere bu sefer kendi makine-kimya-ilaç sanayilerini kurarak söz de onların gelişmelerine katkıda bulunurlar, ama tabii bu sefer insan gücünü kullanıp sömürmeye başlarlar. Sanayide kullandıkları insanlara 3 tl verirler, onların ürettikleri ürünü gene onlara 6 tl. 'ye 6 taksitten satarlar, dolayısıyla o ülkeler bu sefer gelişmekte olan ülkeler sınıfına girerler. Dikkat ederseniz geri kalmış ülkeler en fazla gelişmekte olan ülkeler sınıfına kadar yükselebilirler. Kapitalizm ötesine geçmesine vermez. Çünkü kapitalizmin yaşayabilmesi için bu sınıflandırmanın sabit kalması gerekir; ezen-ezilen ayrımının olması gerekir. Her ülkenin gelişmiş ülke olduğu bir sistemde gelişmiş ülkelere sömürecek ülke-toprak-devlet kalmaz, patronlar satış yapamaz ve ellerindeki malları çok ucuza vermeleri gerekir... .
Mayıs 2012

Hakan @hakkan

Türkiye gerçekten diğer ülkeler arasında yükselen bir değer mi?

Evet sömürülmek açısından gerçekten yükseliyor:)
english.al-akhbar.com/content/confessions-turkey bu yazı da hoşuma gitti.kıyaslamak açısından.

7 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.