Bilmek istediğin her şeye ulaş

Genç Girişimciler Kulübü

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Şubat 2012

Serkan Köse @serkan

İnternet işi yapmak

Sıfırdan bir internet işi kurmak için neler yapmak gereklidir. İzninizle, bu konudaki tecrübelerimde yaşadıklarımı buraya aktarmak ve maddelemek isterim. Sizlere bu konuda güzel bir algoritma sunmaya çalışacağım:

  1. İş fikri bulma: İnsanların yaşamlarında ne tarz problemler var bunu gözlemleme ve bunları efektif olarak çözüme ulaştıracak yöntemler geliştirme

  2. İş fikri araştırması: Benzer fikirler daha önce dünyanın herhangi bir yerinde yapılmış mı? Yapılmış ise başarılı olmuş mu? Başarısız ise; modelde mi bir problem var? Yeni bir model ile başarılı olabilir mi? Başarılı ise, neyi doğru yapıyorlar? gibi sorulara yanıtlar bulmalısın

  3. 2. maddeyi geçemiyorsan 1. maddeye git. Geçebiliyorsan; Fizibilite Çalışması yap. Ne kadar bir kitleye ulaşabileceksin ve kimler bunu kullanacak. Kimlere pazarlayacaksın? Fiyatlandırmayı nasıl yapacaksın? Masrafların neler olacak? Pazar büyüklüğün nedir? tarzı sorulara olabildiğince dürüst ve genel bir çerçevede cevaplar bulmalısın

  4. Kaynak planlama: İş için toplamda kaç kişi çalışmalı ve ne kadar süre. Aylık giderin en fazla ve en az ne kadar olacak? Buna göre bir ortalama hesap yap ve çıkan sonuca %10 ile 20 arası ekleme yap ve buna hazırlıklı ol.

  5. Teknolojiyi belirleme: Hang dili kullanacaksın? Hangisine daha hakimsin ve sana sunduğu seçenekleri uzun vadede koruyabiliyor mu? Teknolojik olarak yapacağın işin yükünü kaldırabilecek mi?

  6. İşe başlama: Önce tamamen temel işlevleri yerine getiren bir prototip çıkar. Bu süreçte yapman gereken en önemli şey çok hızlı öğrenmek. Çok uzun bir süreç ve devamlı gelişmesi gerekiyor o yüzden ilk başlarda geliştirme süreçlerinde çok zaman kaybedecek olsan da bu ilk süreçte hızlı öğrenebilirsen sonrasında hem daha kritik kararlarda başarılı olabilirsin hem de gittikçe büyüyen bir projeye ayak uydurman ve işi geliştirmen daha kolay olur.

NOT: Güncellemelerle devam edeceğim yazıya

113 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.