Bilmek istediğin her şeye ulaş

Genç Girişimciler Kulübü

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Mayıs 2015

Mustafa @KUYUCUOGLU

Girişimciliğe adım atmayı düşünen birisi için tavsiyeleriniz nelerdir?

"Bu sorunun cevabı o kadar geniş bir perspektiften bakılarak verilebilir ki üzerine paragraflarca yazılabilir. Ancak en ‘öz’ tavsiye belki de şu olur; ‘Hangi sorunu çözdüğünüzü iyi anlayın”. Bu cümlenin bir çok alt metni var aslında; çözümü bulduğunuz şey gerçekten bir ihtiyaç veya bir “dert” mi? Değilse o hale getirebilir misiniz?, bu “derdi” halihazırda çözenlerden farkınız nedir? Gibi ön değerleme soruları gibi daha derin ve uzun vadeli sorulara da cevap aramanızı sağlayacaktır. Mesela nasıl büyüyeceksiniz? Sorusunun alt maddeleri arasında break even point’e ne zaman varacaksınız?, o ana kadar nasıl kendinizi finanse edeceksiniz?, IK olarak nasıl bir yol haritasında genişleyeceksiniz?, Nasıl karlılık sağlayacaksınız, vesaire…

Bu soruya onlarca soruyla cevap veren girişin özeti şun söylüyor; doğru product ürün/pazar yerleşimi analizi yapın ve doğru bir iş modeli çıkartın. Hatta iş modelinizi çıkartırken ciz.io’ya bakmayı unutmayın! "
Mart 2015

Yerevdekor @yerevdekor

Eylül 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Eylül 2014

Burakhan Eyüpoğlu @burakeyupoglu

Üniversitede öğrenci kulübünü en iyi şekilde nasıl kurarız? Tüzüğü, kuruluş ve işleyiş yönergesi, iç yönetmeliği?.. Yani kısacası her şeyi ile tam bir öğrenci kulübünün kurulması nasıl gerçekleşir? Olmazsa olmazlar nelerdir?

Örnek bir tüzük üzerinden ilerleyebilirsiniz bence de ancak klüp içerisinde aşağıdakiler olmalıdır (kanaatimce) .
 • Klüp üyeleri en faydalı olacakları alana göre görev dağılımına katılmalıdır.
 • Üyeler, klübün amaçlarını net olarak anlamalıdır.
 • Klüp, dönemsel ve yıllık planlar yapmalıdır. Bu planları dönem ve yıl sonlarında değerlendirmelidir.
 • Klüp iç yönetmeliği mutlaka ve mutlaka tüm üyelerin bulunduğu bir ortamda ve birlikte yazılmalıdır/hazırlanmalıdır. Mutabakat net olarak olmasa bile herkesin tüzük ve yönetmelikten mutaka haberdar olması sağlanmalıdır (Ekonometri Uzman Klübü demişsiniz zira zaten) .
 • Klüp dönemsel veya yıllık olarak tanışma toplantıları ve hoşgeldin partileri düzenlerse oldukça iyi olur.
 • Üyeler eskiler-yeniler olarak sürekli biraraya gelmeli ve klüp dışında da toplantı, gezi, sinema, tiyatro, vb. aktiviteler düzenlemelidir.
Ağustos 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Gitmekten en çok keyif aldığınız yeme-içme mekanları neler? Bir iş kuracak olsanız hangisinin geliri diğerlerine göre daha iyi? Fast food, cafe&bistro, bar, türk kahvecileri, butik pastane/cafe, restaurantlar, ayak üstü yemek yenen yerler, köy kahvaltısı veren yerler, mangal evleri, kebapçılar...?

Anket olarak yanıtlayayım. Ben sırasıyla:
 1. Gece Klübü
 2. Bar - Birahane
 3. Meyhane - Ocakbaşı
 4. Kebapçı
 5. Ayak üstü Türk yemekleri yenen yerler

Severim

aEn sevmediklerim öncelikle pirzolaların alu folyoya sarılı ve soğuk geldiği bez peçeteli aşırı pahalı maganda restoranlardır. Ardından da muhakkak ki Amerikan fast food'ları gelir. Köy kahvaltısının iyi olduğuna hiçbir yerde rastlamadım, zeytinler çamur, peynirler kireç, sucuklar en ucuzundan olur hep, onlardan iyice kaçınırım. Aslında kaliteli malzemeyle kahvaltı veren bildiğim tek dükkan Beşiktaş çarşıda Çakmak Kahvaltı Salonu. O tür bir şey düşünürseniz gidip bir inceleyin. Sadece hfata sonu üç gün iyi iş yaptıklarını da göz önünde bulundurun.

Genel olarak içki satan yerlerin geliri daha iyi olur. Malzeme bozulmaz, bayatlamaz, zayiatı sıfırdır, personel ihtiyacı minimumdur. Tabii yemek işinde de malzeme kalitesi ve fiyatlara abanırsanız zayiatla birlikte aynı gelir marjına yaklaşabilirsiniz amma bu sefer de o fiyatları kaldıracak muhitte çok pahalı bir yer tutmanız gerekir.

Bence yine de eğer gastronomiye yatırım yapılacaksa büfe işi en karlısı. Restorana yatıracağınız para kadar büfe alsanız sanki daha karlı çıkarsınız. Büfe biraz da bara benziyor, malzemeniz hiçbir zaman bozulmuyor. Personel bardan da ucuz. Kira da muhtemelen daha ucuzdur. Kar marjını neredeyse bardaki kadar yüksek tutabilirsiniz. Malzeme en ucuzundan, fiyat da ucuz şeklinde.
Kasım 2012

June @june

Girişimciler neden çoğunlukla mutsuz veya memnuniyetsizdir?

Böyle bir şey yoktur. Girişimciler çoğunlukla mutsuz değildir hatta memnuniyetsiz hiç değildir. Ancak şöyle bir durum vardır, girişimciler genellikle düşüncelidirler. Hep farklılıklar yaratmayı veya yeni fikirler üretmeye çalışırlar ve bu konu üzerine düşünürler, bu yaşamlarının bir parçasıdır. Mevcut problemleri nasıl çözebilecekleri konusunda kafa yorarlar.

Ülkemizde girişimcilik çok zor bir iştir. Çünkü girişimci çoğu zaman hem yakın çevresi hem de toplum tarafından kolay kabul görmez. İnsanlar genellikle mevcut durumun dışına çıkan ve sıra dışı bir çizgi sergileyen kişilere karşı savunma durumundadırlar ve hatta girişimciler başarıya ulaştıkları zamana kadar bu kabulsüzlük çoğu zaman devam eder.

Bizim ülkemizde girişimci çok fazla durumla ve zorlukla çok kısa sürede yüzleşir. Bu sebeple yıpranır ve üzüntüler yaşar. Bu sebeple bir miktar karamsarlık veya hayal kırıklığı yaşanabilir ancak girişimci pes etmeyi sevmediği için savaşmaya devam eder ve bu savaş onu diri tutar. Bu sebeple girişimcilerin birçok konu hakkında bilgisi bulunur genellikle, çünkü sürekli araştırır, okur, yazar, paylaşır ve tecrübe eder.

Yani genel olarak sorunuzdaki tespitler bence yanlıştır.
Eylül 2012

Adil Burak Kilic @Burakkilic

Yatırım aşamasına gelen bir startup için ne tür şirket kurmak uygundur?

Bu konuda A.Ş. hem sonraki yatırım ve satış süreçleri hem de şirketin büyüme ve ileride halka açılma potansiyelini düşünürseniz daha uygundur. Gerek şirketin yönetimi gerekse hisse, satış vs. işlemlerdeki yapısı anonim şirketi bu konuda daha cazip kılmaktadır.
Eylül 2012

oktay demirci @oktaydemirci1

Ciddi yatırımcılar nasıl bulunabilir? Sizi dinleyecek, işiniz ya da pojeniz, aklına yatmasa bile bize olumsuz cevabını verecek yatırımcılar nasıl bulunabilir?

Yatırımcı adayı bulmak artık hiç de zor değil. Bunlardan hangisinin size yatırım yapmak isteyeceği ayrı bir konu, hangisini siz yatırımcı olarak isteyeceksiniz ayrı konu. Tam olarak ne yaşadınız bilemiyorum ancak mevcut durumda her ne kadar yatırımcı sayısı artıyor olsa da hala yeterli sayıda yatırımcı yok ama çok fazla proje var. Buna herkesin kendi fikrini dünyanın en iyi fikirlerinden birisi olduğunu düşünmesi eklenince mecburi bir eleme mekanizması gerçekleşiyor.

Bence fikrinizi yatırımcıya sunmadan önce son zamanlarda oldukça popüler olan bir dolu etkinlikten birinde ve hatta yatırımcı olmayan insanların daha yoğunlukta olduğu yerlerde bir görücüye çıkarırdım. Orada aldığınız olumlu tepkiler sizi hem yeni insanlarla tanışmaya yaşıyacak hem de yatırımcılara direkt başvurarak içine gireceğiniz eleme mekanizmasından alıkoyacaktır. Dikkat çeken bir girişim zaten bir kademe yol almış demektir.

Tüm bunlara rağmen çok kurumsal bir yatırımcı firmaya başlangıç yatırımı için başvuruda bulunmadı iseniz genelde yanıt olumsuz da olsa size dönerler diye düşünüyorum. Çok kurumsal bir yatırım firmasına başlangıç sermayesi için başvuruda buundu iseniz, onların alan ına zaten girmiyorsanız -ki bunu genelde sitelerinde açıklarlar- yanıt almamanız muhtemeldir.
Eylül 2012

Cemil Tuncay @cemiltuncay

Kurmayı planladığımız market ve e-ticaret sitesi için yatırımcı arıyoruz? Neler yapmalıyız?

Bence projeniz henüz başlangıç aşamasında ise ve e-ticaret sitesi olarak şu anki e-ticaret modellerinden farklı bir yaklaşımı yoksa, kendi paranızı kazanmaya çalışın yada bir miktar borca girin. Bunu şu sebeple söylüyorum; e-ticaret işi direk nakit akışı sağlayabilecek bir iştir. Yani, işiniz yolunda giderse bir kaç ay içinde fatura kesmeye başlarsınız ve daha sonrasında iş hacmine göre maliyetlerinizi karşılayabilecek başa baş noktasına gelmeniz çok uzun sürmeyebilir.

Ancak, projenizin tutunması için piyasada çok fazla rekabet olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Çünkü, yenilikçi bir yaklaşımınız yoksa ya da niş bir pazara giriş yapmıyorsanız, sizin yaptığınızı hali hazırda yapan onlarca rakibiniz var ve sizden epey ilerdeler.


Eğer ürünleriniz mevcut rakiplerinizde bulunmayan ürünlerse 2 şeye ihtiyacınız olacak:

 1. Fiyat avantajı
 2. Müşteri Memnuniyeti (Güven Oluşturmak)
Eğer bu eşsiz ürünleri iyi fiyatlarla satabilmeli ve sattığınız ürünleri müşterilerinizin gözünde sizin markanız olarak güven oluşturarak sunabilmelisiniz.


Eğer ürünleriniz ile bir farklılık yaratamıyorsanız, oluşturduğunuz modelin bir avantajı olmalı. Sadece fiyat avantajı yeterli olmayabilir. Unutmayın ki, müşteriler sadece ucuz olduğu için bir ürünü almazlar; ucuzsa ve güvenilirse ürünleri alırlar.


Eğer yukarıda bahsettiğim noktalar konusunda farklılıklarınız varsa, bir değer yaratma potansiyeline sahipsiniz ve dolayısıyla bu değeri yaratacağınızı farkeden ve anlayabilen her yatırımcı sizin potansiyel yatırımcınız olabilir.


Yatırımcılara erişmek konusunda çok fazla bir şey söyleyemeyeceğim, aslında girişimcilik biraz da bu noktada kendini göstermeye başlıyor. Büyük yatırımcılar zaten bilinirler, internette küçük bir araştırma ile onlara kurumsal olarak erişme şansınız olur. Daha küçük çapta veya melek yatırımcılar ise yine bilinen insanlardır ve onlara erişmeniz çok daha kolaydır, seminerleri, toplantıları, girişimcilikle ilgili organizasyonları takip etmeniz yeterli. Rahatlıkla yüzyüze konuşup, tanışıp randevu alabilirsiniz. Bunlar dışında ise Türkiye'de artık bazı köprü görevi gören e-tohum gibi kanallar da mevcut.


Projenizde başarılar dilerim.

Mayıs 2012

Semih Sefer Keskin @murtazarp

Girişimcilik ekibi kurarken, yakın arkadaşları kurucu ekipte olması önerilmiyor. Peki böyle bir durumda nasıl kurucu ekibi sağlarız/oluştururuz?

Aslına bakılırsa kurucu ekipteki bireylerde amaç aynı ise ve tek ise yakın arkadaşlıkta pek sıkıntı çıkmıyor tam tersi bir destek oluyor.Fakat bireylerden bazısı daha aktif,hırslı,ilgili iken diğerlerinde rahatlık mevcut ise işte homurdanmalar başlıyor.Kendi başımdan geçtiği için biliyorum,profesyonellik ortadan kalkıyor ve iş disiplini kolay sağlanamıyor.Çünkü yakın arkadaşların birbirine nazı geçiyor ve sonuç olarak işe geç gelmeler,bazen gelmemeler,projeleri zamanında tamamlamama gibi olumsuz durumlar oluşuyor.

Mart 2012

Serkan Köse @serkan

Bir girişimciyi neler motive eder?

Geri bildirim; iyi ya da kötü, olumlu ya da olumsuz her geribildirim girişimciyi motive eder, geri bildirim almanız demek yaptığınız/ürettiğiniz şeyi birileri kullanıyor demektir. Ürettiğiniz/sunduğunuz hizmetin insanlar tarafından kullanılması kadar keyif verici bir motivasyon yoktur bence.

İlerleme; Girişimininiz bir gün önceye göre daha iyi bir konumda olması da çok önemli. Eğer geriye gidiyorsanız, isterseniz milyonlar kazanın, yine motivasyonu kıran bir durumdur.

Kazanç; Çok paradan bahsetmiyorum, özellikle ilk kazanılan para her girişimci için unutulmaz ve anlamlı bir andır bence. İleride kazanabileceğiniz milyon TL'ler bile ilki kadar haz vermez diye düşünüyorum..

şimdilik aklıma gelenler beni motive eden ve edebileceğini düşündüğüm şeyler bunlar.
Mart 2012

Semih Sefer Keskin @murtazarp

Start-up ne demektir?

Son zamanlarda internet girişimleri ile birlikte ifade edilmeye başlanmıştır. Yeni bir şirket, ilk adım, girişim şirketi anlamlarında kullanılır.
Mart 2012

Semih Sefer Keskin @murtazarp

Genç bir girişimci için en büyük önemli kalite nedir?

Kesinlikle özgün ve yaratıcı olmaktır.

İnsanların ihtiyaçlarına çözümler bulmak,ya da insanların farkında olmadıkları ama sizin fikrinizle "işte bu!" diyecekleri noktaları yakalamaktır.
Şubat 2012

Gizli Kullanıcı

Kullanıma hazır olan yeni düzenlenmiş ofisimi devretmek istiyorum. İş kurmak üzere ofis arayan girişimcilere nasıl ulaşabilirim?

E-Tohum Burak Büyükdemir e bir mail atarsan belki yardımcı olabilir. Yeni girişimcilerle ilgili en fazla bağlantının kendisinde olduğunu düşünüyorum.
Ocak 2012

Ahmet Faik @AhmetFaik

Seri girişimci ne demektir?

Bir işi başlatan, yürüten ve sonra buna ek olarak arka arkaya başka işleri de başlatıp yürüten kişiye seri girişimci denir.
Daha fazla

113 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.