Bilmek istediğin her şeye ulaş

Genç Liderler Ve Girişimciler Derneği

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Mayıs 2015

Mustafa @KUYUCUOGLU

Girişimciliğe adım atmayı düşünen birisi için tavsiyeleriniz nelerdir?

"Bu sorunun cevabı o kadar geniş bir perspektiften bakılarak verilebilir ki üzerine paragraflarca yazılabilir. Ancak en ‘öz’ tavsiye belki de şu olur; ‘Hangi sorunu çözdüğünüzü iyi anlayın”. Bu cümlenin bir çok alt metni var aslında; çözümü bulduğunuz şey gerçekten bir ihtiyaç veya bir “dert” mi? Değilse o hale getirebilir misiniz?, bu “derdi” halihazırda çözenlerden farkınız nedir? Gibi ön değerleme soruları gibi daha derin ve uzun vadeli sorulara da cevap aramanızı sağlayacaktır. Mesela nasıl büyüyeceksiniz? Sorusunun alt maddeleri arasında break even point’e ne zaman varacaksınız?, o ana kadar nasıl kendinizi finanse edeceksiniz?, IK olarak nasıl bir yol haritasında genişleyeceksiniz?, Nasıl karlılık sağlayacaksınız, vesaire…

Bu soruya onlarca soruyla cevap veren girişin özeti şun söylüyor; doğru product ürün/pazar yerleşimi analizi yapın ve doğru bir iş modeli çıkartın. Hatta iş modelinizi çıkartırken ciz.io’ya bakmayı unutmayın! "
Eylül 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Ağustos 2014

Sinan Gözüm @gozumsinan

100 bin liralık dairenin getireceği kira getirisiyle 100 bin liralık güneş paneli yatırımını kıyaslayın. Güneş paneline yapılacak yatırımın daha akıllıca olacağını yazan yazılar okudum ama çoğu panel sistemini satan firmaların yazısıydı. Bu yazılar pazarlama amaçlı mı? Güneş paneli yatırım olabilir mi?

Kısaca genel görüşümü yapayım.

Öncelikle, Türkiye'de bir yatırımdan bahsediyorsanız, her şeyi bir kenara bırakın, bu ülkedeki eşi benzeri bulunmayan yapıyı hesaba katmalısınız. Fakat kabaca şöyle bir farklılık var.

100.000 TL daireyi yatırıma dönüştürmek için gereklilikler
 1. 100.000 TL para ve bu parayla uygun lokasyonda alınabilecek bir daire bulmak
 2. Bu daireye kiracı bulmak. İstanbul'da kiracıdan bol bir şey yok sanırım ve kiraların hali de ortada.
 3. Veya bu daireyi bir süre sonra karla satmak. Bunun için sadece dairenin bakımını yapmanız yeterlidir.
 4. Her ikisi için de emlakçı veya basitçe çevre gerekir.


Güneş paneli sistemi için gereklilikler
 1. Güneş paneli sistemleri hakkında bilgi sahibi olmak ve işin teknolojisi hakkında bilgili olmak
 2. Bu panelleri nereye ve nasıl kuracağınızı, işleteceğinizi, maliyetlerinizi bilmek (tahminen de olsa)
 3. Güneş paneli sistemi kurup gelir elde edebilmek için gereken bürokratik işlemlerle mücadele etmek
 4. Şirket kurmak, sabit giderlerini karşılamak.
 5. Muhasebe ve mali işler hakkında ya bilgi sahibi olmak ya da bunun için para harcamak
 6. Pazarlama tecrübenizin olması. Bunu yazmamın nedeni, kiracı sizin ayağınıza gelirken güneş panelinden faydalanacak müşterinin ayağınıza gelmeyecek olması ve hatta gelse bile ikna etmeniz gerekliliği.
 7. Sistemi sürekli ve karlı halde tutabilmek için para akışını sağlamak yani işi tutturabilmek.

Bunlar aslında ana başlıklar, kim bilir ne detaylar vardır.

Şöyle kabaca bakarsanız güneş paneli karlı olabilir ancak totalde panelden kazanacağınız parayı gayrimenkulden daha zahmetsiz, daha hızlı ve sürekli olarak kazanmanız daha mümkün.

Bir girişimci olarak aslında gönlüm güneş paneli der. Fakat bu ülkede hiç birimizin buna tam hazır olduğunu sanmıyorum maalesef :(
Kasım 2012

June @june

Girişimciler neden çoğunlukla mutsuz veya memnuniyetsizdir?

Böyle bir şey yoktur. Girişimciler çoğunlukla mutsuz değildir hatta memnuniyetsiz hiç değildir. Ancak şöyle bir durum vardır, girişimciler genellikle düşüncelidirler. Hep farklılıklar yaratmayı veya yeni fikirler üretmeye çalışırlar ve bu konu üzerine düşünürler, bu yaşamlarının bir parçasıdır. Mevcut problemleri nasıl çözebilecekleri konusunda kafa yorarlar.

Ülkemizde girişimcilik çok zor bir iştir. Çünkü girişimci çoğu zaman hem yakın çevresi hem de toplum tarafından kolay kabul görmez. İnsanlar genellikle mevcut durumun dışına çıkan ve sıra dışı bir çizgi sergileyen kişilere karşı savunma durumundadırlar ve hatta girişimciler başarıya ulaştıkları zamana kadar bu kabulsüzlük çoğu zaman devam eder.

Bizim ülkemizde girişimci çok fazla durumla ve zorlukla çok kısa sürede yüzleşir. Bu sebeple yıpranır ve üzüntüler yaşar. Bu sebeple bir miktar karamsarlık veya hayal kırıklığı yaşanabilir ancak girişimci pes etmeyi sevmediği için savaşmaya devam eder ve bu savaş onu diri tutar. Bu sebeple girişimcilerin birçok konu hakkında bilgisi bulunur genellikle, çünkü sürekli araştırır, okur, yazar, paylaşır ve tecrübe eder.

Yani genel olarak sorunuzdaki tespitler bence yanlıştır.
Aralık 2012

Ece Naz Sonat @lorquina

Türk girişimlerini uluslararası piyasada tanınır yapabilmek için neler yapmak gereklidir?

Öncelikle haklarını uluslararası patent ile koruma altına alman gerekir. Ancak, hangi ülkelerde girişimde bulunacaksan, tescil işlemini o ülkeye uygun patent ofislerinden yapmanda fayda var, zira bazı durumlarda diğer bir ülkede aldığın patent, başka bir ülkede geçerliliğini yitirebiliyor.

Asıl konumuza gelince, tanınır yapmak için, tabiki de reklama başvurmalısın. Ancak bu işi tv reklamlarından ziyade, günümüzde ünlüler üzerinden yapıyorlar. Örneğin Twitter'ı hatırlarsak, çok kullanışsız olmasına rağmen, sırf insanlar ünlülerle konuşabilmek için girdiler...
Ekim 2012

Mehmet Yurtalan @mehmetyurtalan

Çalışanlarınızın motivasyonunu artırmak için kullandığınız gerçekten çok ilginç bir yöntem var mı?

Çalışanların her biri farklı mizaç ve kişilik özelliklerine sahip, dolayısıyla da her birini motive edecek yöntem de ayrıdır. Örneğin sosyal ilişkilerden fazla hoşlanmayan, övgüden utanç duyan bir yapıyı motive etmek için övmek ters tepebilir. Bazı kişiler de bir işi ne kadar güzel yaptıklarını sürekli olarak duymak ister, bu yolla verimli olabilirler. Bazı yapılardaki kişilere ne yapacaklarını adım adım söylemeniz, sınırlarını keskin olarak çizmeniz onları rahatlatır ve iş verimlerini arttırırken; bazı kişiler daha özgür bırakıldıkları bir ortamda verimli olabilirler. Dolayısıyla çalışanları motive edip maksimum verim alabilmek için kişilerin mizaç ve kişilik yapılarını çok iyi bilmek gerekir. Bu konuda ennegram sisteminden yararlanabilirsiniz.
Eylül 2012

Cemil Tuncay @cemiltuncay

Kurmayı planladığımız market ve e-ticaret sitesi için yatırımcı arıyoruz? Neler yapmalıyız?

Bence projeniz henüz başlangıç aşamasında ise ve e-ticaret sitesi olarak şu anki e-ticaret modellerinden farklı bir yaklaşımı yoksa, kendi paranızı kazanmaya çalışın yada bir miktar borca girin. Bunu şu sebeple söylüyorum; e-ticaret işi direk nakit akışı sağlayabilecek bir iştir. Yani, işiniz yolunda giderse bir kaç ay içinde fatura kesmeye başlarsınız ve daha sonrasında iş hacmine göre maliyetlerinizi karşılayabilecek başa baş noktasına gelmeniz çok uzun sürmeyebilir.

Ancak, projenizin tutunması için piyasada çok fazla rekabet olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Çünkü, yenilikçi bir yaklaşımınız yoksa ya da niş bir pazara giriş yapmıyorsanız, sizin yaptığınızı hali hazırda yapan onlarca rakibiniz var ve sizden epey ilerdeler.


Eğer ürünleriniz mevcut rakiplerinizde bulunmayan ürünlerse 2 şeye ihtiyacınız olacak:

 1. Fiyat avantajı
 2. Müşteri Memnuniyeti (Güven Oluşturmak)
Eğer bu eşsiz ürünleri iyi fiyatlarla satabilmeli ve sattığınız ürünleri müşterilerinizin gözünde sizin markanız olarak güven oluşturarak sunabilmelisiniz.


Eğer ürünleriniz ile bir farklılık yaratamıyorsanız, oluşturduğunuz modelin bir avantajı olmalı. Sadece fiyat avantajı yeterli olmayabilir. Unutmayın ki, müşteriler sadece ucuz olduğu için bir ürünü almazlar; ucuzsa ve güvenilirse ürünleri alırlar.


Eğer yukarıda bahsettiğim noktalar konusunda farklılıklarınız varsa, bir değer yaratma potansiyeline sahipsiniz ve dolayısıyla bu değeri yaratacağınızı farkeden ve anlayabilen her yatırımcı sizin potansiyel yatırımcınız olabilir.


Yatırımcılara erişmek konusunda çok fazla bir şey söyleyemeyeceğim, aslında girişimcilik biraz da bu noktada kendini göstermeye başlıyor. Büyük yatırımcılar zaten bilinirler, internette küçük bir araştırma ile onlara kurumsal olarak erişme şansınız olur. Daha küçük çapta veya melek yatırımcılar ise yine bilinen insanlardır ve onlara erişmeniz çok daha kolaydır, seminerleri, toplantıları, girişimcilikle ilgili organizasyonları takip etmeniz yeterli. Rahatlıkla yüzyüze konuşup, tanışıp randevu alabilirsiniz. Bunlar dışında ise Türkiye'de artık bazı köprü görevi gören e-tohum gibi kanallar da mevcut.


Projenizde başarılar dilerim.

Mart 2012

Semih Sefer Keskin @murtazarp

Genç bir girişimci için en büyük önemli kalite nedir?

Kesinlikle özgün ve yaratıcı olmaktır.

İnsanların ihtiyaçlarına çözümler bulmak,ya da insanların farkında olmadıkları ama sizin fikrinizle "işte bu!" diyecekleri noktaları yakalamaktır.
Ocak 2012

Metin Dizdar @metanet

Üniversitelerde girişimcilik bölümü sayısı arttırılmalı mıdır?

Bunun olumsuz verilecek bir cevabı olduğunu sanmıyorum.Tabiki sayıca aşırı çok olması her şeyin fazlası zarar mantığıyla gereksiz olacaktır.Ama şu an var olandan biraz daha fazla olması iyi bir adım olur diye düşünüyorum.Kendi markamıza hayatımızın her alanında ihtiyacımız var. Araba,uçak,endüstri,sanayi.. Bu alanda bağımlılığı azaltalımki bende kendi ülkemin yapımı ürümleri kullanabileyim.Lakin buna ek olarak melek yatırımcı,risk yatırımcısı sayısında da artış olmalıdır ki,denge olabilsin.

83 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.