Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gençlik

Gençlik, bebeklikten yetişkinliğe kadar olan dönemi anlatmak için kullanılan terim. Bu terimin fizyolojik, demografik, sosyolojik durumu yansıtmada bir altkültür olarak kullanılmasında ergenlik, teenager, grup etkileşimi üzerinde durulur. Eğitim ve toplumsal hareketler araştırmalarında belirtilen bir toplumsal adlandırmadır. Türkiye nüfusunun 3/1'i 15-24 yaş arasındadır ve yaklaşık 20 milyondur. Okullaşma, kültür, spor ve işsizlik bakımından veriler düşüktür. Ulusal düzeyde gençlik için üç fon bulunmaktadır: Gençlik Programı, Hayata Artı, Gençlik Hizmetleri Dairesi fonudur. Araştırmalarda gençlik sorunları aile, iletişimsizlik, şiddet, bağımlılıklar, eğitimsizlik, işsizlk, cinsellik, nihilizm, bireycilik, rekabet, tüketim kültürü gibi faktörlerde ortaya çıkmaktadır. Devletle gençlik arasında Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor bakanlıkları bağlantı kurar. Dargelirli ailelerde çocuklar 12 yaşında ekonomik çalışmaya başlamaktadır. Oysa 16 yaş gençliğin alt sınırıdır. Üst sınır 24'tür (BM'ye göre). Bu yaşlarda eğitim dışında kalan gençliğin çalışma yaşamında iş güvencesi de yoktur. Aile içinde kuşak çatışması, çevre ile uyumsuzluk, kötü alışkanlıklar, sistemin yetersizliklerinin gençliğin önünü kesmesiyle oluşan umutsuzluk genel sorunlardır. Gençliğin taşıdığı özdeşleşme ve bağımlılık, bilişsel ve ahlaki düzeylerde gerçekleşir. Arkadaşlık ve evliliklerin büyük bölümü bu yaştadır. Fizyolojik gelişim süreci 30lu yaşlara kadar artarak devam etmektedir. Akıl ve beden gücünün, üreticiliğin dorukta olduğu yaşlardır. Cinsiyet açısından, kızlarda erken yaşta annelik ve erken yaşta doğum sorunları görülür. Kişilik ve benlik kuramlarında kişinin kendini nasıl gerçekleştirdiği araştırılır. Gençlik, ataerkil kültürle, şiddetle, namus formasyonlarıyla ve yaşlı kuşakla çatışma içindedir. Siyasal hareketlerde Yeni Osmanlılar, İttihat ve Terakki gençlerden oluşmakta, bunlara Genç Türk...

Eylül 2015

Dilara, bir soruya yanıt verdi.

Haziran 2015

İbrahim Öztürk  yeni bir  gönderide  bulundu.

MERHABA BEN KAPİTALİZM

Ben Kapitalizmim ve kızlarınızı Barbie'lerle büyüttüm, sizden estetik operasyon için para istiyorlarsa bu şaşılacak bir durum değil

Ben Kapitalizmim ve çıkarlarım uğruna üstünüze moda endüstrisini saldım!
Sonuç: 17 yaşındaki kızların %78'i dış görünüşlerinden rahatsız.

Ben Kapitalizmim ve bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücuduna duyduğu memnuniyetsizliği %50 artırmaya yetiyor!

Ben Kapitalizmim ve işyerlerinde çalışıyor olmak yerine protesto gösterilerine katılan insanlar beni çıldırtıyorlar!

Dünya çapında yükselen anarşi, bu inatçı protestolar da neyin nesi? Yeni Apple ürünlerini beğenmediniz mi?

Ben Kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız ve elitist bir CEO'nun hayat hikayesi sizin için "azim ve başarı hikayesi".

Ben Kapitalizmim ve ortalama bir insanın günde 5.5 saat TV izlediği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok!

Ben Kapitalizmim ve Steve Jobs tabii ki çok önemli biriydi, ancak %1'inizin ihtiyacı olan makineleri ucuz işçilerle üretmekte çok mahirdi.

Elbette bütün kapitalistler birer "aziz" gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz.

Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalarla dolu.

Ahlakınızı o kadar bozdum ki babanız ölüm döşeğindeyken aklınızdan geçen şey kardeşlerinizle mirası nasıl bölüşeceğiniz!

Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1.4 milyar aç insan var!

Ben Kapitalizmim ve Starbucks için kahve temin eden bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!

Ben Kapitalizmim ve Batı dünyasından her yıl 3.5 milyon kişi Uzak Doğu'ya seks turlarına gidip çocuklarla ilişkiye giriyorlar!

Ben Kapitalizmim ve Uzak Doğu'da 6-12 yaş arası kızlar 200$ gibi komik bir miktarla seks kölesi olarak satılıyorlar.

Ben Kapitalizmim ve "serbest piyasa ekonomisi" dünyanın en büyük yalanı.
Ben Kapitalizmim ve kadınlara sesleniyorum! Lütfen birer obje haline geldiğinizi aklınıza getirmeden Victoria's Secret'a koşun.(anonim)
Haziran 2015

Turgay Emre Keskin, bir soruya yanıt verdi.

Okulda iletişim kulübünde çalışıyorum. Etkinlikler yapmak istiyoruz ama ne yapacağımıza karar veremedik. Ne yapalım, nasıl yapalım?

Kulüp üyelerini toplayın ve bir hayat kadını ya da bir sokak çocuğuyla konuşun. O insanlara karşı ön yargılarınız var mı ? Acaba her kim olursa olsun siz iletişim kurmayı başarabilecek misiniz? Sokak çocuğunun eline para yarine , pamuk şeker verip onunla konuşmayı bir deneyin bakalım. Bunları başarabilirseniz ön yargılarınızdan kurtulmuşsunuz demektir.İletişimin en güzel şeklini kurmuş olursunuz.
Mart 2015

Arif N., bir soruya yanıt verdi.

Okulda iletişim kulübünde çalışıyorum. Etkinlikler yapmak istiyoruz ama ne yapacağımıza karar veremedik. Ne yapalım, nasıl yapalım?

Geçmişden günümüze toplumda kaybolan iletişim konulu bir program yapılabilir.
Malum internet telefon derken toplumda ufak kazaların iletişim eksikliğinden kavgalara kadar gidebiliyor. Bu ve buna benzer seminer yada program
Şubat 2015

Serap Meci, bir soruya yanıt verdi.

Okulda iletişim kulübünde çalışıyorum. Etkinlikler yapmak istiyoruz ama ne yapacağımıza karar veremedik. Ne yapalım, nasıl yapalım?

Şiddet eğilimini engelleme eğitim merkezi kurun vede kadın sığınma evlerini ziyaret edin ana okullarında şiddeti engelleyici faaliyetlerle ilgili ziyaretler ve oyunlar bulun. .
Şubat 2015

Mücahit Akyol, bir soruya yanıt verdi.

Okulda iletişim kulübünde çalışıyorum. Etkinlikler yapmak istiyoruz ama ne yapacağımıza karar veremedik. Ne yapalım, nasıl yapalım?

Aslında daha önemli sorular var gibi geldi bana. Mesela bütçe nedir veya bütçe ayrılabilecek mi? Uygun mekan var mı (örneğin konser vb.) ? Amaç eğlenmek mi yoksa daha çok kültürel etkinlik mi ?
Bana kalırsa bu sorulardan gidilirse daha organize olmuş bir plan ortaya çıkar. .
Aralık 2014

Düşünce Hırsızı  yeni bir  gönderide  bulundu.

Eylül 2014

Cem Turan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mayıs 2014

Beşire Mansız Tozar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Gençliğin Teknolojiyle İmtihanı

2000li yıllar kültürlerin yozlaştığı, nesillerin kaybolduğu, telafisi mümkün olmayan hasarlara neden oluyor. Genç nüfusun "özgür olma" anlayışı beni bir genç olarak kaygılandırıyor. Çünkü tanık olduğum bazı durumlar özgür olmanın yanlış anlaşıldığını gösteriyor. Teknolojinin büyük bir payı var tabi ki. Hızlı gelişip tüm hayatımızı sarmaladı teknoloji. İlerlemek kötü bir şey değil dediğinizi duyar gibiyim. Ama teknolojiye hangi değeri atfettiğimiz devreye giriyor bu durumda. Hayatımızda bir yeri mi var? Hayatımız ona mı bağlı? Sosyal medya dediğimiz yerin aslında bizi asosyolleştirdiğinin farkında mıyız? Aşk! Larımızı orada yaşıyoruz, orada ağlıyoruz, seviniyoruz, geziyoruz, birbirimizin hayatını mercek altına alıyoruz çünkü her anımızı oradan paylaşıyoruz. Yediklerimizi yarıştırıyoruz, . Gezdiğimiz yerleri. Alacağımız beğenileri, yorumları. Kaç arkadaşımız var, kaç takipçimiz var, kaç soru aldım. Ailemizle geçireceğimiz süre zaman kaybı gibi geliyor. Arkadaşlarımızla buluşsak telefon, tablet, bilgisayar elimizden düşmüyor. Eminim her yaş grubuna olumsuz etkileri vardır. Ama beni en çok kaygılandıran gençlik. Elinde telefonla doğmuş gibi dolaşanları görmüşsünüzdür. Uzvu sanırsınız hatta. Bir nesil kayboluyor aslında, bebekler bile teknoloji bağımlısı şu sıralar. Tüketen, üşengeç, tüm dünyası internet üzerinden kurduğu sanal mekanizma olan bir nesil yetişiyor. Çoğu durumu özgürlük ve çağdaşlık adı altında legalleştiren bir sistem hüküm sürüyor. Küfürlü konuşma, argo kullanma, dilin tüm değerlerini hiçe sayma Turkche konuşma, kültürü al aşağı etme cinselliği ulu orta yaşama, sigara, alkol kullanma, şiddete yönelme, aşırı özgüvenli olma . Kısaca "özgür olma". Ergenlik dönemindeki bu çocuklar kimlik arayışı içindedir. Bütün saydıklarım legalleştiği sürece ergen bu doğrultuda kişilik gelişterecektir. Denk geldiğim bir örnek de dini misyon yüklenen bazı ergenlerin davranışları. "İlahi niye yok burda münafıklar sizin a*k". Türkçe'ye deyim olarak eklenecek yakında o üç harflik kelime. Erkeklerde de vardır bazı örnekler ama kızların durumu çok düşündürücü. Ağız dolusu küfür, cesaret!(Cinsellik), kötü alışkanlıklar, şiddet. Kamera karşısında tuhaf pozlar verme, tuvalette video çekme, 12sine bile varmadan cinsel ilişki yaşama, tüm bunlara ben özgürüm kılıfını yapıştırma. Aileler ne yapıyor bu durumda? Ben bütün bunları anlamlandırmaya çalışırken aklıma şu takılıyor, ne yapabilirim? Biz ne yapabiliriz?

3 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.